GLE Mercedes Volvo XC90 Samochody hybrydowe Porównania Testy SUV
Volvo XC90 kontra Mercedes-Benz GLE SUV plug-in hybrid: który rodzinny SUV premium oferuje więcej wartości w 2026 roku
Porównujemy Volvo XC90 T8 Recharge i Mercedes-Benz GLE 400 e, dwa wiodące premium SUV-y PHEV w Hiszpanii, z danymi o mocy, zasięgu elektrycznym i cenie, aby ustalić, który z nich lepiej sprawdzi się w rzeczywistym użytkowaniu.
Wybór między Volvo XC90 a plug-in Mercedes-Benz GLE nie sprowadza się już wyłącznie do preferencji marki. W 2026 roku oba modele reprezentują dwa różne podejścia do rodzinnego SUV-a premium z ładowaniem z gniazdka: jeden stawia na moc, siedem miejsc i zasięg elektryczny przekraczający już 160 km, drugi na wyższą prędkość maksymalną i bardziej drogowy charakter. Naszym zdaniem decyzja zależy bardziej od profilu użytkowania niż od znaczka na masce.

Volvo XC90 T8 Recharge: moc i siedem miejsc od 94.100 €
XC90 od lat jest punktem odniesienia dla licznych rodzin, które nie chcą rezygnować z naklejki CERO. Wariant T8 z rozszerzonym zasięgiem, który Volvo oferuje obecnie w Hiszpanii, łączy czterocylindrowy silnik turbo z silnikiem elektrycznym, dając łączną moc 339 kW (461 CV), dzięki czemu wyprzedza w tym zakresie Mercedesa GLE. I to widać: w trybie sportowym hybrydy przyspieszenie jest natychmiastowe, czego nie zawsze można oczekiwać od SUV-a o masie ponad dwóch ton z siedmioma dostępnymi miejscami.
| Model | Moc (kW) | Moc (CV) | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Emisja CO₂ | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo XC90 T8 Recharge | 339 kW | 461 CV | 180 km/h | 162 km | 1,6 l/100 km | 36 g/km | CERO | Hybryda plug-in (PHEV) |
Cena od 94.100 € PVP sytuuje go jako najtańszą opcję wejściową w tym pojedynku, co ma znaczenie, jeśli budżet jest decydujący. Warto jednak pamiętać, że jest to zalecana przez producenta cena PVP, bez rabatów dealerskich ani okresowych kampanii, które mogą być stosowane w momencie zakupu.
Mercedes-Benz GLE 400 e 4Matic: zasięg elektryczny od 97.375 €
GLE 400 e gra inną kartę. Przy łącznej mocy 280 kW (381 CV) ustępuje XC90 zarówno pod względem czystej mocy, jak i zasięgu elektrycznego: homologowany zasięg to 108 km WLTP wobec 162 km Volvo. W praktyce nadal pozwala to na dojazdy do pracy i z powrotem bez wizyty na stacji paliw w wielu scenariuszach miejskich i podmiejskich, choć dzienny margines nie jest już argumentem, który odróżnia go od szwedzkiego modelu.
| Model | Moc (kW) | Moc (CV) | Prędkość maks. | Zasięg elektryczny | Zużycie | Emisja CO₂ | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz GLE 400 e 4Matic | 280 kW | 381 CV | 210 km/h | 108 km | 2,9 l/100 km | 66 g/km | CERO | Hybryda plug-in (PHEV) |
Automatyczna skrzynia 9G-Tronic i napęd 4Matic nadają mu bardziej drogowy charakter, wzmocniony prędkością maksymalną 210 km/h wobec 180 km/h XC90. Cena wyjściowa, 97.375 € PVP, jest wyższa niż w przypadku Volvo, i tę różnicę trzeba zestawić z tym, co faktycznie zyskujemy pod względem prędkości szczytowej i strojenia zawieszenia do jazdy po trasie.
Moc i osiągi: XC90 wygrywa w koniach mechanicznych, GLE w prędkości maksymalnej
Tutaj porównanie wyraźnie się rozchodzi. XC90 T8 przewyższa GLE 400 e o około 80 CV (461 wobec 381), co najbardziej odczuwalne jest przy krótkich przyspieszeniach i wyprzedzaniu. Mercedes odpowiada jednak wyższą prędkością maksymalną, 210 km/h wobec 180 km/h, co w hiszpańskiej codzienności prawdopodobnie ma niewielkie znaczenie, chyba że pokonuje się dużo kilometrów po autostradzie.

Zasięg elektryczny i zużycie: XC90 wysuwa się na prowadzenie
Według nas jest to punkt, który powinien najbardziej ważyć przy decyzji, a zmienił się wraz z wariantem T8 z rozszerzonym zasięgiem. XC90 homologuje do 162 km elektrycznie WLTP, wobec 108 km GLE 400 e. Dla użytkownika, który ładuje auto codziennie w domu lub w pracy, ta różnica zwiększa liczbę dni bez wizyty na stacji paliw. Ważone zużycie mieszane także na papierze przemawia za Volvo: 1,6 l/100 km i 36 g/km CO₂ wobec 2,9 l/100 km i 66 g/km GLE, choć w rzeczywistym zużyciu przy rozładowanej baterii oba zachowują się jak ciężkie SUV-y benzynowe.
Cena i wersje: jaką orientacyjną cenę PVP płaci każdy kupujący
Różnica cen między nimi wynosi około 3.275 €, a XC90 jest tańszą opcją wejściową (94.100 € wobec 97.375 €). Nie należy zapominać, że oprócz zalecanej ceny PVP istnieją dopłaty publiczne, takie jak Plan Auto+, których kwota i warunki zawsze powinny być sprawdzone na oficjalnej stronie przed podpisaniem umowy, ponieważ ulegają zmianie i nie należy ich zakładać z góry.
Tabela porównawcza: Volvo XC90 T8 Recharge vs Mercedes-Benz GLE 400 e
| Model | Moc | Zasięg elektryczny | Cena od | Ocena |
|---|---|---|---|---|
| Volvo XC90 T8 Recharge | 461 CV | 162 km | 94.100 € | 8,3/10 |
| Mercedes-Benz GLE 400 e 4Matic | 381 CV | 108 km | 97.375 € | 8,1/10 |

Który SUV plug-in hybrid wybrać w zależności od profilu użytkowania?
Jeśli priorytetem jest przewiezienie całej rodziny — łącznie z dziadkami lub przypadkowymi znajomymi — wykorzystanie niższej ceny wejściowej i wydłużenie dziennego zasięgu elektrycznego, Volvo XC90 ma sens. Jeśli natomiast bardziej liczy się prędkość maksymalna i bardziej drogowy charakter, Mercedes-Benz GLE 400 e nadal ma swoje argumenty, choć nie rekompensuje już wyższej ceny większym zasięgiem elektrycznym. Kto chce zgłębić, jak wybrać między tymi konfiguracjami, może zapoznać się z naszym przewodnikiem jak wybrać premium SUV plug-in hybrid w 2026 roku, gdzie te kryteria są omówione szczegółowo. A jeśli siedem miejsc jest nie do negocjacji, warto też przejrzeć nasz przewodnik jak wybrać rodzinny SUV z siedmioma miejscami w 2026 roku.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Volvo XC90 ma siedem miejsc w wersji T8 Recharge?
Tak, XC90 T8 jest dostępne z konfiguracją siedmiomiejscową, czego GLE 400 e nie oferuje w analizowanym tutaj wariancie PHEV.
Które auto ma większy zasięg elektryczny, XC90 czy GLE?
Volvo XC90 T8 z rozszerzonym zasięgiem, z homologowanym zasięgiem elektrycznym WLTP do 162 km wobec 108 km Mercedes-Benz GLE 400 e.
Który SUV PHEV jest tańszy w wersji podstawowej w Hiszpanii?
Volvo XC90 T8, z ceną PVP od 94.100 €, wobec 97.375 € Mercedes-Benz GLE 400 e.
Czy te ceny uwzględniają rabaty lub dopłaty, takie jak Plan Auto+?
Nie. Są to ceny PVP zalecane przez producenta, bez rabatów dealerskich ani dopłat publicznych, takich jak Plan Auto+, które należy sprawdzić niezależnie na oficjalnej stronie.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego