Ranking 2026: 6 elektrycznych SUV-ów rodzinnych na siedem miejsc z największym zasięgiem na hiszpańskim rynku

Dani Montesinos     9 October 2026     6 min.
Ranking 2026: 6 elektrycznych SUV-ów rodzinnych na siedem miejsc z największym zasięgiem na hiszpańskim rynku

Analizujemy sześć elektrycznych SUV-ów na siedem miejsc z największym zasięgiem WLTP dostępnych w Hiszpanii, z cenami od, mocą ładowania DC i zweryfikowanymi danymi

Znalezienie elektrycznego SUV-a na siedem miejsc, który wytrzyma podróż z Madrytu do Malagi bez trzech postojów na ładowanie, nie jest już science fiction. Nie jest to jednak tak proste, jak tylko spojrzenie w kartę techniczną i zaufanie jej. W 2026 roku hiszpański rynek oferuje wreszcie przyzwoitą ofertę elektrycznych SUV-ów rodzinnych z prawdziwym trzecim rzędem siedzeń i zasięgiem przekraczającym 500 kilometrów homologowanych. Przefiltrowaliśmy krajowy rynek — bez wersji sprzedawanych tylko w Niemczech czy Norwegii — aby wybrać sześć modeli, które, naszym zdaniem, najlepiej łączą zasięg, przestrzeń i zdrowy rozsądek.

Czego szukamy w elektrycznym SUV-ie rodzinnym na siedem miejsc w 2026 roku

Nie wystarczy, że samochód ma katalogowo siedem foteli. Trzeba sprawdzić, czy trzeci rząd nadaje się do użytku na czymś więcej niż dwudziestominutowy przejazd, czy bagażnik pozostaje użyteczny przy wszystkich złożonych siedzeniach oraz czy deklarowany zasięg wytrzymuje zimno podczas podróży zimowej. W tej kategorii waga działa na niekorzyść: duże baterie, obszerne nadwozia i zużycie energii, które bardziej obciąża niż w kompakcie. Dlatego rzeczywisty zasięg WLTP powyżej 500 km stał się kryterium oddzielającym ziarno od plew.

Jak przygotowaliśmy ten ranking

Zestawiliśmy trzy zmienne: homologowany zasięg WLTP, moc ładowania prądem stałym oraz cenę od z VAT-em w Hiszpanii. Liczy się także realna dostępność u dealerów — bez modeli zapowiadanych „na 2027”. Wynikiem jest zestawienie sześciu elektrycznych SUV-ów na siedem miejsc, każdy innej marki, uporządkowanych od największego do najmniejszego homologowanego zasięgu.

Ranking 2026: 6 elektrycznych SUV-ów na siedem miejsc z największym zasięgiem

1. Peugeot e-5008 — najbardziej efektywny w zestawieniu

e-5008 zaskakuje, ponieważ nie jest ani największy, ani najdroższy, a mimo to prowadzi w tabeli. Jego bateria o dużej pojemności w wersji Long Range pozwala zbliżyć się do 500 km WLTP, co w tym segmencie wygląda niemal anomalnie. Cena od 45.240 euro.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie WLTP Etykieta Paliwo
157 kW 230 CV 502 km 17,0 kWh/100 km CERO Elektryczny
Hyundai Ioniq
Hyundai Ioniq

2. Hyundai Ioniq 9 — zasięg długodystansowy z architekturą 800 V

Elektryczny sztandarowy model Hyundaia trafia do Hiszpanii z platformą 800-woltową, która umożliwia bardzo szybkie ładowanie i zasięg w okolicach 620 km. Dla rodzin pokonujących wiele kilometrów autostradą to jeden z nielicznych modeli, który nie zmusza do postoju co godzinę. Cena od 70.080 euro.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie WLTP Etykieta Paliwo
160 kW 218 CV 620 km 19,9 kWh/100 km CERO Elektryczny

3. Mercedes EQS SUV — premium z największym zasięgiem

To zdecydowanie najdroższy model na liście i nie do końca nas przekonuje pod względem stosunku jakości do ceny w porównaniu z resztą. Pod względem zasięgu jednak nie rozczarowuje: jego bateria o dużej pojemności pozwala osiągnąć około 650 km WLTP w wersji podstawowej. Cena od 139.937 euro.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie WLTP Etykieta Paliwo
265 kW 360 CV 650 km 20,7 kWh/100 km CERO Elektryczny
Volvo EX90
Volvo EX90

4. Volvo EX90 — bezpieczeństwo i skandynawski zasięg

EX90 bardzo dobrze rozkłada masę, co w praktyce czuć na drodze. Homologowany zasięg 617 km i jedno z najbogatszych wyposażeń bezpieczeństwa w segmencie. Cena od 89.435 euro.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie WLTP Etykieta Paliwo
335 kW 456 CV 617 km 19,4 kWh/100 km CERO Elektryczny
KIA EV9
KIA EV9

5. Kia EV9 — najbardziej wszechstronny dla licznych rodzin

EV9 jako jeden z pierwszych pokazał, że elektryczny SUV na siedem miejsc może mieć naprawdę użyteczny trzeci rząd. Zasięg 541 km w wersji Long Range z napędem na tylną oś. Cena od 75.335 euro.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie WLTP Etykieta Paliwo
282 kW 384 CV 541 km 22,8 kWh/100 km CERO Elektryczny
BYD Tang
BYD Tang

6. BYD Tang — chińska alternatywa z dobrym stosunkiem zasięgu do ceny

Zamyka ranking, ale nie z braku zalet: z 530 km WLTP i standardowym napędem na cztery koła Tang jawi się jako najbardziej rozsądny cenowo wybór wobec modeli niemieckich i koreańskich. Cena od 57.050 euro.

Moc (kW) Moc (CV) Zasięg WLTP Zużycie WLTP Etykieta Paliwo
380 kW 517 CV 530 km 21,0 kWh/100 km CERO Elektryczny

Tabela porównawcza: zasięg, cena i ocena

Model Zasięg WLTP Cena od Maks. moc ładowania DC Ocena
Peugeot e-5008 502 km 45.240 € 160 kW 9,2
Hyundai Ioniq 9 620 km 70.080 € 350 kW 8,9
Mercedes EQS SUV 650 km 139.937 € 200 kW 8,0
Volvo EX90 617 km 89.435 € 250 kW 8,4
Kia EV9 541 km 75.335 € 210 kW 8,6
BYD Tang 530 km 57.050 € 110 kW 7,8

Plan Auto+ i dopłaty do zakupu elektrycznych SUV-ów rodzinnych

Prawie wszystkie te modele kwalifikują się do dopłat z programu Plan Auto+, obowiązującego w Hiszpanii systemu zachęt do zakupu pojazdów zelektryfikowanych. Kwoty i warunki zmieniają się dość często, dlatego najrozsądniej jest sprawdzić oficjalną stronę programu przed złożeniem zamówienia, zamiast opierać się na danych, które mogły już stracić ważność.

Jaki elektryczny SUV na 7 miejsc wybrać w zależności od zastosowania

Jeśli priorytetem jest autostradowy przebieg bez postoju co godzinę, najlepiej odpowiadają na to Ioniq 9 i e-5008. Dla osób, które cenią przede wszystkim aktywne bezpieczeństwo, decydującym argumentem będzie EX90. A jeśli liczy się budżet, Tang pozostaje — w naszej ocenie — modelem o najlepszym stosunku zasięgu do ceny w zestawieniu. Warto też spokojnie przeanalizować rzeczywistą użyteczność trzeciego rzędu przed decyzją, ponieważ nie wszystkie siedmiomiejscowe samochody są równie praktyczne, a także sprawdzić, jak zmienia się rzeczywisty zasięg w porównaniu z homologowanym w zależności od sposobu użytkowania.

Najczęściej zadawane pytania

Który elektryczny SUV na 7 miejsc ma największy zasięg w Hiszpanii w 2026 roku?
Mercedes EQS SUV, z zasięgiem do 650 km WLTP, prowadzi w rankingu wśród modeli sprzedawanych na hiszpańskim rynku.

Który duży elektryczny SUV rodzinny ma najszybsze ładowanie?
Hyundai Ioniq 9, dzięki architekturze 800 woltów, obsługuje moc ładowania DC do 350 kW — to najwyższa wartość na tej liście.

Czy warto dopłacić do Mercedesa EQS SUV zamiast Kia EV9?
Zależy od budżetu: EQS SUV oferuje nieco większy zasięg i premium wykończenie, ale EV9 kosztuje o 69.000 € mniej i jest praktyczniejszy na co dzień dla rodziny.

Czy elektryczne SUV-y na 7 miejsc kwalifikują się do dopłat Plan Auto+?
Tak, większość z tych modeli jest uprawniona w ramach Plan Auto+, choć przed zakupem warto sprawdzić obowiązujące kwoty na oficjalnej stronie.


Deja un comentario