Clasament 2026: cele 5 PHEV compacte cu cea mai mare autonomie electrică reală de pe piața spaniolă

Iván Navarro     2 October 2026     6 min.
Clasament 2026: cele 5 PHEV compacte cu cea mai mare autonomie electrică reală de pe piața spaniolă

PHEV-ul compact trece printr-un moment interesant. Acum trei ani, era normal să promiți 50 de kilometri electrici și să livrezi 35, dacă aveai noroc. Astăzi, compactele hibride plug-in de generație nouă omologhează peste 90 km WLTP și, în utilizare reală, mai multe ating sau depășesc 70. Suficient pentru a acoperi săptămâna de lucru medie fără a atinge pompa de benzină.

Acest clasament include cele cinci PHEV-uri compacte cu cea mai mare autonomie electrică disponibile chiar acum în concesionariile din Spania. Am comparat omologarea WLTP cu consumul observat în teste și rapoartele utilizatorilor pentru a obține o cifră realistă. Fără broșuri.

De ce contează autonomia electrică reală mai mult decât WLTP

Ciclul WLTP este un bun punct de plecare, dar măsoară ceea ce măsoară: condiții controlate, temperatură blândă, conducere lină. În practică, un PHEV compact pierde între 15% și 25% din autonomia electrică față de cifra oficială. Și mai mult dacă folosești climatizarea iarna, dacă încarci portbagajul sau dacă apeși pe autostradă la 120 km/h.

Pentru acest clasament am aplicat o regulă simplă: autonomie reală estimată = WLTP − 20% în medie. Nu este o știință exactă — depinde de șofer, de profil și de climă — dar este un prag onest. Dacă un producător omologhează 100 km, se pot conta 75-80 reali.

Criterii de selecție: segmentul C, PHEV și disponibilitate în Spania

Am filtrat după trei criterii stricte. În primul rând, segmentul C (compacte între 4,2 și 4,6 metri, inclusiv sedanuri, hatchback-uri și crossover-uri care concurează în același interval). În al doilea rând, mecanică hibridă plug-in cu eticheta CERO. În al treilea rând — și acesta exclude câțiva candidați interesanți —, să fie disponibile la vânzare în Spania în 2026 cu o rețea de concesionare activă.

Contextul: de ce segmentul premium european accelerează spre 100% electric

Volvo este cazul de manual. Marca suedeză și-a reorientat gama compactă spre electricul pur cu EC40 și noua berlină ES90, lăsând PHEV-ul ca soluție tranzitorie pe modelele existente. Nu este o coincidență: producătorul avertizează de ani de zile că plug-in-urile, în viziunea sa, sunt o punte către BEV. O punte utilă, desigur, pentru cei care nu au încă un încărcător acasă sau fac multe călătorii lungi.

Restul premium-ului european merge în același ritm. BMW și Mercedes-Benz își mențin PHEV-urile compacte cu autonomii din ce în ce mai generoase — un ultim impuls înainte de tranziția definitivă. Este, în opinia noastră, cel mai matur moment al segmentului. Și probabil ultima perioadă de aur înainte ca oferta să se reducă.

Mercedes-Benz GLA

1. Mercedes-Benz GLA 250 e – de la 56.000 €

GLA 250 e este, cu permisiunea BMW, PHEV-ul compact cu cea mai bună omologare electrică de pe piață. Mercedes declară până la 75 km WLTP datorită unei baterii de 12,9 kWh utili — o cifră generoasă pentru segment. În practică reală, vorbim de 60-65 km în conducere mixtă. Suficient pentru majoritatea deplasărilor urbane săptămânale. Acceptă încărcare în curent continuu până la 22 kW, lucru neobișnuit la PHEV și care rezolvă opririle intermediare în călătorie.

Bmw X1 M35i Xdrive (37)

2. BMW X1 xDrive30e – de la 59.200 €

X1 plug-in combină 326 CP cu o autonomie electrică WLTP apropiată de 90 km (76-83 km). Cel mai bun lucru: gestionarea modului electric, una dintre cele mai rafinate din segment. Ce nu mă convinge pe deplin: prețul final cu opțiuni crește ușor. În utilizare reală, 65-70 km electrici sunt perfect realizabili dacă nu abuzezi de autostradă.

Peugeot 308 2024

3. Peugeot 308 Hybrid 195 – de la 39.530 €

Berlina leului omologhează 85 km WLTP în versiunea cea mai recentă, datorită bateriei mărite la 17,2 kWh brut. Este, de asemenea, singurul din acest clasament care coboară sub 42.000 €. În practică, 65 km reali. Echilibrul dintre preț, design și autonomie electrică îl face cel mai rațional PHEV compact al momentului — după gustul meu, cel care echilibrează cel mai bine ambiția cu pragmatismul.

CUPRA Formentor

4. Cupra Formentor e-Hybrid – de la 40.460 €

Formentor plug-in ridică ștacheta cu 204 CP și o baterie de 19,7 kWh utili care permite omologarea în jur de 120 km WLTP (115-125 km). În utilizare reală, 85-95 km. Un salt notabil față de generația anterioară. Desigur, nu este un compact conservator: abordarea sa dinamică se simte în suspensii și direcție.

Lynk Co 08 00001

5. Lynk & Co 08 – de la 52.995 € PVP

08 este cel mai agresiv PHEV din clasament în autonomie: omologarea sa depășește 200 km WLTP electrici datorită unei baterii de 39,6 kWh. Practic un electric cu plasă de siguranță pe benzină. În utilizare reală, 150-170 km. Pentru mulți utilizatori va funcționa ca BEV luni de zile. Un model care, așa cum am văzut deja în confruntarea cu Omoda 9, redefinește ce trebuie cerut unui plug-in actual.

Tabel rezumat al clasamentului

§h84Mercedesh85§

§h98Cuprah99§

§h112Peugeoth113§

§h126Volvoh127§

§h140Omodah141§

Poziție Model Autonomie WLTP Autonomie reală estimată Preț de la Punctaj
Lynk & Co 08 ~200 km 150-170 km 52.995 € 9,4
Cupra Formentor e-Hybrid 115-125 km 85-95 km 40.460 € 8,7
BMW X1 xDrive30e 76-83 km 65-70 km 59.200 € 8,3
Peugeot 308 Hybrid 195 ~85 km ~65 km 39.530 € 8,2
Mercedes-Benz GLA 250 e 75 km 60-65 km 56.000 € 8,0

Prețuri orientative. PVP recomandat de producător fără reducerile concesionarului, campanii punctuale sau ajutoare pentru achiziție tip Plan Auto+. Consultă cifra actualizată înainte de a finaliza tranzacția.

Ce PHEV compact să alegi în funcție de profilul tău

Dacă parcurgi mai puțin de 60 km pe zi și încarci acasă, oricare din top 5 îți va fi de folos. Dacă faci 100-150 km zilnic și vrei să maximizezi utilizarea electrică, §h162Lynk & Co 08 este singurul care o permite fără reîncărcări intermediare. Dacă cauți premium pur, Mercedes-Benz și BMW rămân referințe — asta nu înseamnă că saltul de preț față de Peugeot sau Cupra nu este considerabil pentru o utilizare similară.

O ultimă remarcă: viitorul apropiat al segmentului se electrifică în întregime. Volvo a făcut deja pasul cu gama sa BEV, iar restul va ajunge mai repede decât pare. Cumpărarea unui PHEV acum are sens ca tranziție, nu ca pariu pe zece ani.

Întrebări frecvente

Cât durează bateria unui PHEV compact în utilizare reală?
Degradarea tipică este de 10-15% la 100.000 km. Majoritatea producătorilor garantează bateria 8 ani sau 160.000 km cu o capacitate minimă de 70%.

Pot circula cu un PHEV prin Madrid Central sau Zona cu Emisii Reduse?
Da. Toate PHEV-urile compacte din acest clasament au eticheta CERO a DGT, ceea ce permite accesul fără restricții în ZBE-urile orașelor spaniole, inclusiv Madrid și Barcelona.

Merită un PHEV în locul unui electric pur în 2026?
Depinde de profil. Dacă nu ai încărcător acasă sau faci frecvent călătorii lungi de peste 400 km, PHEV-ul are în continuare sens. Dacă încarci în garaj și parcurgi în mod obișnuit mai puțin de 300 km pe zi, un BEV se amortizează mai bine pe termen mediu.

Există ajutoare publice în vigoare pentru cumpărarea unui PHEV în Spania?
Da, Plan Auto+ este cadrul actual de ajutoare de stat pentru vehiculele electrificate, inclusiv hibridele plug-in cu eticheta CERO. Cuantumurile și cerințele exacte trebuie verificate pe site-ul oficial al planului, deoarece sunt actualizate periodic.

Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol

HatchbackCUPRA Leon26 versiuni · de la 35,232 €
CrossoverAudi Q420 versiuni · de la 49,350 €
CrossoverVolvo XC4011 versiuni · de la 42,800 €
CrossoverBMW X18 versiuni · de la 46,850 €

Deja un comentario