XPENG G9 vs. XPENG G6: care SUV electric chinezesc premium se potrivește cel mai bine nevoilor tale

Iván Navarro     3 September 2026     5 min.
XPENG G9 vs. XPENG G6: care SUV electric chinezesc premium se potrivește cel mai bine nevoilor tale

Comparăm XPENG G9 și XPENG G6 cu date oficiale, pentru a decide ce SUV electric chinezesc premium are mai mult sens în funcție de călătorii, familie și buget.

XPENG a intrat în Spania cu două SUV-uri electrice care joacă în ligi diferite în cadrul aceleiași mărci. G9 vizează segmentul premium mare, terenul călătoriilor lungi și al familiei cu bagaje. G6 vizează SUV-ul electric de tip C, cu vocație urbană și pentru escapade. Ambele împărtășesc ADN-ul, platforma de 800 V și acel limbaj curat pe care marca l-a tot lustruit. Dar a le recomanda indiferent ar fi o greșeală.

O precizare înainte de analiză: acest duel exclude în mod deliberat propunerea echivalentă a lui BYD. Segmentul a evoluat rapid și, în opinia noastră, unii producători care au pătruns pe piață punând accentul pe preț se confruntă acum cu rivali cu o abordare mai echilibrată în tehnologie, dinamică și percepția calității. De aceea, articolul se concentrează pe cei doi XPENG care concurează astăzi cel mai clar pentru cumpărătorul spaniol interesat de un SUV electric chinezesc premium.

Și un avertisment obligatoriu înainte de a continua: toate prețurile menționate sunt PVP recomandat de producător, fără reduceri ale dealerului, campanii punctuale sau ajutoare publice din cadrul Planului Auto+. Tratați-le ca pe o orientare, nu ca pe un preț final al tranzacției.

XPENG G9 frente a XPENG G6: qué SUV eléctrico chino premium encaja mejor según tu uso

XPENG G9, de la 60.600 €

G9 este SUV-ul mare al casei. Standard Range, baterie de 79 kWh, 258 kW —351 CV— și o autonomie omologată de 502 km. Pe hârtie, cifre de mașină de călătorie: baterie suficient de generoasă pentru a face traseul Madrid–Valencia fără emoții, putere care prisosește pentru orice depășire pe autostradă și o viteză maximă în jur de 200 km/h care, în practică, servește mai degrabă la a vorbi despre marja mecanică decât la a fi folosită.

Pe distanțe lungi este locul în care G9 are sens. Arhitectura de 800 V permite recuperarea autonomiei la ritmuri foarte competitive la încărcătoarele rapide, ceea ce face diferența atunci când mașina petrece multe ore pe autostradă. Habitaclul este spațios, cu locuri spate generoase și un portbagaj gândit pentru o familie cu bagaje reale, nu pentru un weekend ușor.

Putere kW Putere CV Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
258 kW 351 CV ≈200 km/h 502 km 18,4 kWh/100 km CERO Electric

Xpeng G6 2

XPENG G6, de la 44.600 €

G6 joacă o altă partidă. Standard Range, baterie de 68,5 kWh, 185 kW —252 CV— și 455 km de autonomie omologată. Diferența de dimensiune față de G9 se simte atât în exterior, cât și în interior, iar acesta este atuul său: un SUV de tip C care se manevrează cu ușurință în oraș, intră în orice loc de parcare fără prea multe încurcături și nu penalizează pe traseele medii.

Ce este interesant la G6 este că renunță la puțin din ceea ce face atractiv G9 din punct de vedere al arhitecturii electrice. Împărtășește platforma de 800 V, vocația tehnologică și un interior curat, care urmează aceeași linie estetică. Pentru uz urban și periurban, cu câte o escapadă de weekend, greu de găsit un argument solid pentru a plăti cu 16.000 € mai mult pentru fratele mai mare. Am văzut deja în duelul dintre Leapmotor C10 și G6 cum modelul XPENG se apără bine în fața unor rivali foarte agresivi la preț.

Putere kW Putere CV Viteză max. Autonomie Consum Etichetă Combustibil
185 kW 252 CV 202 km/h 455 km 17,3 kWh/100 km CERO Electric

G9 sau G6, în funcție de utilizarea ta?

Aici trebuie să fim sinceri. Răspunsul nu este același pentru toată lumea.

Dacă faci des călătorii lungi, ai o familie numeroasă sau transporți bagaje și câinele în fiecare weekend, G9 este mașina potrivită. Bateria sa mai mare, puterea superioară și dimensiunea habitaclului justifică supraprețul. Este abordarea clasică a SUV-ului electric premium pentru cine nu vrea să renunțe la nimic pe drumul deschis.

Dacă viața ta este urbană și periurbană, cu deplasări zilnice de 40-80 km și câte o călătorie ocazională, G6 este alegerea rațională. Economisești aproape 16.000 € din PVP, pierzi 47 km de autonomie omologată — care, în utilizare reală, se traduc prin și mai puțin — și câștigi în manevrabilitate. Pentru multe gospodării este tot mașina de care au nevoie, iar trebuie să fim realiști: G9 în oraș se simte mare.

Îndoiala cumpărătorului tipic? Dacă ezitați între cele două dintr-o diferență de 5.000 € în mintea voastră, alegeți G6 și folosiți economiile pentru un încărcător casnic decent. Dacă ezitați din cauza spațiului interior, mergeți direct la G9.

Tabel rezumativ și notă editorială

Model Baterie Autonomie Putere PVP de la Profil ideal Notă /10
XPENG G9 ≈79 kWh 502 km 351 CV 60.600 € Călătorii lungi și familie 8,5
XPENG G6 ≈68,5 kWh 455 km 252 CV 44.600 € Urban și periurban 8,7

G6 obține cea mai bună notă pentru coerența cost-utilizare; G9 câștigă în capacitate absolută. Utilizare diferită, răspuns diferit. Dacă doriți să extindeți cadrul decizional cu mai mulți candidați din segment, acest clasament al SUV-urilor D chinezești premium sub 55.000 € oferă context util.

XPENG G6

Întrebări frecvente

Care are mai multă autonomie, XPENG G9 sau XPENG G6?
G9 Standard Range omologhează 502 km, față de 455 km ai G6. Diferența reală pe drum este modestă; în oraș, aproape imperceptibilă.

Merită să plătești diferența de preț dintre G6 și G9?
Depinde de utilizare. Vorbim de o diferență de 16.000 € din PVP recomandat. Se justifică dacă faci frecvent călătorii lungi sau ai nevoie de spațiu pentru familie; nu se justifică dacă mașina va circula doar în oraș.

Prețurile includ ajutoare sau reduceri?
Nu. Cifrele sunt PVP recomandat de producător, fără promoții ale dealerului sau ajutoare din Planul Auto+. Consultați site-ul oficial al programului pentru cuantumul în vigoare.

Sunt mașini cu etichetă CERO a DGT?
Da, ambele sunt 100% electrice și beneficiază de eticheta CERO, cu avantajele asociate în zonele cu emisii reduse și la parcarea reglementată.

Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol

Teren accidentatXPENG G93 versiuni · de la 60,600 €
CrossoverXPENG G63 versiuni · de la 42,785 €

Deja un comentario