De elektriska SUV:arna med bäst bagageutrymme
Premiumrankning av de 100 % elektriska SUV:ar som säljs i Spanien med störst bagagekapacitet. Liter VDA, frunk och modularitet för familjebruk och långa resor.
Bagageutrymmet är den tysta termometern för varje SUV. Inom elektromobilitet har lastutrymmet dock blivit ett avgörande argument: de dedikerade plattformarna frigör centimeter där det tidigare fanns drivlinetunnlar, och många modeller har ett främre bagageutrymme som återupplivar den gamla glädjen att ha ett extra fack för kablar eller känsligt bagage. Vi går igenom de elektriska SUV:arna med mest bagageutrymme som i dag kan registreras i Spanien, ordnade efter verkliga liter enligt VDA-normen.
Varför bagageutrymmet avgör i en familjeanpassad elektrisk SUV
En elektrisk SUV köps nästan alltid med tanke på räckvidd och familj. Batteriet tar upp golvutrymmet under bilen, hjulbasen ökar och silhuetten sträcks ut: resultatet är en kupé med mått som inte går att uppnå i förbränningsmotorbilar av samma storlek. Lastkapaciteten hos en elektrisk SUV mäts inte bara i liter, utan även i användbar geometri: plant golv, diskret hjulhus, dubbelbotten och ett främre fack.
Så mäter vi: liter VDA, frunk och modularitet
Vi använder VDA-metoden (block om 200x100x50 mm) som referens, med de bakre sätena i normalläge. Vi adderar, där det finns, kapaciteten hos frunken — avgörande för att förvara Mode 3-kabeln — och värderar modulariteten: delning 40/20/40, skjutbara säten, dubbelgolv och maximal last med allt nedfällt.

Tesla Model Y — från 40.990 €
Model Y är fortfarande måttstocken. Den erbjuder 854 liter med fem sittplatser i användning (mätning Tesla, generös VDA-ekvivalent) plus 117 liter frunk. Med andra raden nedfälld stiger siffran över 2 100 liter och det uppstår ett nästan plant golv som rymmer en uppblåsbar dubbelsäng. Dess största fördel är de elektriskt justerbara ryggstöden och en stor dubbelbotten under lastutrymmet.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 201 km/h | 525 km | 14,9 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

Kia EV9 — från 73.500 €
Den koreanska jätten spelar i en annan dimensionsliga. Med alla tre raderna i användning erbjuder den 333 liter, men med den tredje raden fälld höjs kapaciteten till 828 liter VDA och överstiger 2 318 liter med allt nedfällt. Dessutom 52 liter frunk vid bakhjulsdrift. Den är idag den främsta elektriska familje-SUV:n för sju verkliga sittplatser.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 283 kW | 385 CV | 185 km/h | 505 km | 20,2 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

Mercedes-Benz EQS SUV — från 116.000 €
Stuttgarts höga limousin utnyttjar sina 5,13 meter för att leverera 645 liter i femsitsig konfiguration och upp till 2 100 liter med andra raden nedfälld. Den har ingen frunk — det främre utrymmet rymmer högspänningselektroniken — men dubbelbotten och de elektriska skenorna i instrumentpanelen kompenserar i lyx det som förloras i främre utrymme.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 265 kW | 360 CV | 210 km/h | 614 km | 21,7 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

BMW iX — från 86.500 €
Münchens flaggskepp står med 500 liter som når 1 750 liter med andra raden nedfälld. Ytan är helt plan och öppningen är elektrisk och enorm. Ingen frunk, men ett system med skenor och krokar utformat för långa resor.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | 200 km/h | 600 km | 20,9 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

Audi Q8 e-tron — från 84.000 €
Ingolstadts premium-SUV har 569 liter som stiger till 1 665 liter med andra raden nedfälld, och lägger till 62 liter frunk för kabeln. Den är den perfekta balansen mellan lyx och praktik för den krävande resenären.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 250 kW | 340 CV | 200 km/h | 505 km | 22,5 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

Volvo EX90 — från 84.000 €
Svensken tar över stafettpinnen från XC90 med 365 liter bakom den tredje raden, 655 liter med sex sittplatser och upp till 1 915 liter med allt fälld. Frunk på 37 liter och ett fackindelning som är utformad för den nordiske kunden som reser med allt.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 245 kW | 333 CV | 180 km/h | 564 km | 20,9 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

Skoda Enyaq — från 41.500 €
Tjecken utmärker sig som den elbil med bäst bagageutrymme i mellansegmentet: 585 liter som ökar till 1 710 liter med nedfällda säten. Ingen frunk, men den klassiska “Simply Clever”-lösningen: skrapa, paraply och separerande nät ingår.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 160 km/h | 563 km | 16,1 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |

Hyundai Ioniq 5 — från 39.000 €
Den koreanska modellen med retrofuturistiska linjer anger 527 liter som kan utökas till 1 587 liter och lägger till 57 liter frunk vid bakhjulsdrift. Den skjutbara mittkonsolen och sätena med avkopplingsfunktion gör den till en liten rullande svit.
| Effekt kW | Effekt CV | Maxhastighet | Räckvidd | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 228 CV | 185 km/h | 507 km | 16,9 kWh/100 km | Noll | Elektrisk |
Frunkens roll: det bortglömda bagageutrymmet
Det främre utrymmet, som saknas i tyska premiumbilar, gör praktisk skillnad. Tesla (117 l), Audi (62 l), Hyundai (57 l), Kia (52 l) och Volvo (37 l) utnyttjar det för Mode 2- och 3-kablar och frigör det huvudsakliga bagageutrymmet från smutsiga föremål.
Kompakta, mellanstora och stora: hur man väljer
I urbana kompaktmodeller (under 4,6 m) är Skoda Enyaq och Hyundai Ioniq 5 det rationella valet. I mellanstora premiumbilar (4,7–4,9 m) dominerar Tesla Model Y och Audi Q8 e-tron. I stora bilar och sjusitsiga modeller saknar Kia EV9, Volvo EX90 och Mercedes-Benz EQS SUV konkurrens.
Sammanfattande tabell och ranking
| Modell | Bagage (l) | Frunk (l) | Räckvidd | Pris från | Betyg /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla Model Y | 854 | 117 | 525 km | 40.990 € | 9,5 |
| Kia EV9 | 828 | 52 | 505 km | 73.500 € | 9,3 |
| Mercedes EQS SUV | 645 | — | 614 km | 116.000 € | 8,7 |
| Volvo EX90 | 655 | 37 | 564 km | 84.000 € | 8,8 |
| Skoda Enyaq | 585 | — | 563 km | 41.500 € | 9,0 |
| Audi Q8 e-tron | 569 | 62 | 505 km | 84.000 € | 8,6 |
| Hyundai Ioniq 5 | 527 | 57 | 507 km | 39.000 € | 8,9 |
| BMW iX | 500 | — | 600 km | 86.500 € | 8,4 |
Vanliga frågor
Vilken elektrisk SUV med mest bagageutrymme finns till försäljning i Spanien?
Tesla Model Y, med 854 liter huvudsaklig kapacitet plus 117 liter främre frunk, leder kategorin i sitt segment.
Vilken elektrisk sjusitsig SUV erbjuder mest användbart lastutrymme?
Kia EV9 når 828 liter med den tredje raden nedfälld och överstiger 2 300 liter med allt nedfällt, vilket gör den till familjereferensen.
Är frunken värd det i en elektrisk SUV?
Ja: den rymmer Mode 3-laddkabeln utan att smutsa ned huvudbagageutrymmet och förbättrar ordningen på långa resor.
Vilken kompakt elektrisk SUV ger mest utrymme per euro?
Skoda Enyaq, med 585 liter från 41.500 €, är det mest balanserade valet mellan pris, räckvidd och lastkapacitet.
Deja un comentario


De sju finalisterna till Årets bil i Europa 2027 (COTY) är uteslutande eldrivna
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta
Nya Lexus ES: lyxen växer och blir elektrisk