Hyundai Santa Fe Volvo XC90 Hibrit arabalar Karşılaştırmalar Testler SUV
Hyundai Santa Fe PHEV vs Volvo XC90 Recharge: yedi koltuk, iki verimlilik felsefesi
Spanyol’de premium aile verimliliğine tamamen farklı bakış açıları sunan, yedi koltuklu iki şarj edilebilir hibrit SUV’yi karşılaştırıyoruz: Hyundai Santa Fe PHEV ve Volvo XC90 Recharge T8.
Şarj edilebilir hibrit teknolojisine sahip yedi koltuklu aile SUV’leri segmenti, İspanyol pazarında en zorlu segmentlerden biri haline geldi. Alanı, CERO etiketini ve günlük kullanım için faydalı bir elektrikli menzil arayanların dikkatini bugün iki model çekiyor: Hyundai Santa Fe PHEV ve Volvo XC90 Recharge T8. Biri erişilebilir verimliliği, diğeri İskandinav inceliğini temsil ediyor. İkisi de kalabalık bir ailenin prizden vazgeçmek zorunda olmadığı fikrini paylaşıyor.
Şarj edilebilir aile SUV’sine iki farklı yaklaşım
Şarj edilebilir hibrit tahrik sistemine sahip yedi koltuklu SUV’ler artık nişe ait modeller değil. Hyundai’den başlayarak Changan Deepal ve Geely gibi hızla büyüyen isimlere kadar Asya, Avrupa ve yükselen markalar, resmi ölçümlere göre her 100 kilometrede bir litreden az benzin tüketerek yedi kişiyi taşımanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlıyor. Bu tabloda Volvo, olgun bir reçeteyle premium söylemini sürdürüyor: XC90 Recharge T8.

Hyundai Santa Fe PHEV: ayrıntılara kadar Asya verimliliği (60.200 €’dan itibaren)
Santa Fe PHEV’in tüketimi ve elektrikli menzili Kore’li önerisini iyi özetliyor. Turboşarjlı 1.6 T-GDi motor ve elektrik motoru içeren sistemiyle Hyundai, birleşik yaklaşık 253 CV güç, 13,8 kWh batarya ve yaklaşık 54 km WLTP elektrikli menzil sunuyor; bu da günlük kent ve kent çevresi yolculukları için yeterli. H biçimli ön yüzü ve üçüncü sıranın en kullanışlı olduğu kabinle yeni tasarım dili, gerçek aileler için tasarlanmış bir SUV karakterini pekiştiriyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 186 kW | 253 CV | 187 km/h | ~54 km WLTP | 1,6 L/100km | CERO | PHEV |

Volvo XC90 Recharge T8: prizli İskandinav premium (91.150 €’dan itibaren)
XC90 Recharge T8, bugün hâlâ yedi koltuklu PHEV aile SUV’leri arasında referans modellerden biri. Volvo, 2.0 turbo ve kompresörlü bir motoru yüksek güçlü bir elektrik motoruyla birleştiriyor; 18,8 kWh bataryası sayesinde birleşik 455 CV güce ve yaklaşık 70 km WLTP elektrikli menzile ulaşıyor. Hızlanma, akustik rafinesi, soylu malzemeler ve sakin sürüşü onu başka bir duygusal seviyeye taşıyor. Volvo XC90 Recharge T8 fiyatı Santa Fe’nin çok üzerinde başlıyor, ama teknoloji ve güvenlik donanımı da aynı oranda yüksek.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 335 kW | 455 CV | 180 km/h | ~70 km WLTP | 1,1 L/100km | CERO | PHEV |
İspanyol pazarındaki gerçek alternatifler

MG HS PHEV (yaklaşık 37.000 €’dan itibaren)
MG Motor, fiyatıyla agresif bir HS PHEV ile segmenti sarstı. Yedi koltuk sunmuyor, ancak 100 km WLTP’nin üzerinde elektrikli menzil değerleyen rasyonel alıcıların listesine giriyor. İngiliz üreticinin önerisi, verimliliğin artık premium markaların tekelinde olmadığını gösteriyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 249 kW | 339 CV | 200 km/h | 103 km WLTP | 0,54 L/100km | CERO | PHEV |

EBRO s700 PHEV (yaklaşık 37.700 €’dan itibaren)
Yeniden doğan EBRO, dikkat çeken rakamlarla bir PHEV crossover’a yöneliyor. EBRO yedi koltukta yarışmıyor, ancak s700 PHEV, erişilebilir şarj edilebilir verimlilikten bugün neyin beklendiğine dair net göstergeler sunuyor.
| Güç kW | Güç CV | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 255 kW | 347 CV | 180 km/h | 90 km WLTP | 0,8 L/100km | CERO | PHEV |
Bağlam: yeni aktörler ve genel referanslar
Changan Deepal ve Geely gibi markalar, Santa Fe’ye doğrudan meydan okuyacak şarj edilebilir hibrit önerileriyle Avrupa’ya geliyor. Özellikle Changan Deepal, yüksek elektrikli menzilli ve çok enerjili mimarili modeller hazırlıyor. Volvo’nun hissedarı Geely, platformları ve know-how‘ı paylaşıyor; XC90’ın olgunluğunun büyük bölümünü bu açıklıyor. Genel pazarda Citroën, C5 Aircraft ile konfor söylemini sürdürüyor ve e-Berlingo elektrik gibi aile önerileri sunuyor; Citroën henüz yedi koltuklu SUV PHEV’de yer almıyor, ama erişilebilir aile hareketliliği felsefesi kaçınılmaz bir referans. Ne Citroën ne de yeni gelenler henüz Santa Fe ile baş başa rekabet edebiliyor, ama rekabet ortamını çerçeveliyorlar.
Özet tablo ve puanlama
| Model | Koltuk | Elektrikli menzil | Güç | Fiyat (başlangıç) | Puan /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai Santa Fe PHEV | 7 | ~54 km | 253 CV | 60.200 €’dan | 8,7 |
| Volvo XC90 Recharge T8 | 7 | ~70 km | 455 CV | 91.150 €’dan | 9,0 |
| MG HS PHEV | 5 | 103 km | 339 CV | ~37.000 € | 8,2 |
| EBRO s700 PHEV | 5 | 90 km | 347 CV | ~37.700 € | 7,9 |

Sonuç: 2025’in en iyi yedi koltuklu şarj edilebilir hibrit SUV’si hangisi?
Soru 2026’da en iyi yedi koltuklu şarj edilebilir hibrit SUV hangisi ise, cevap bütçeye ve değer önceliklerine bağlı. Hyundai Santa Fe PHEV rasyonelliğin şampiyonu: gerçek yedi koltuk, cömert donanım, CERO etiketi ve belirgin biçimde daha düşük fiyat. Volvo XC90 Recharge T8 ise hâlâ arzulanan, rafine ve teknik olarak parlak bir model, ancak köklü yenilenmesi beklemede. İkisi arasında iki felsefe var; tek bir kesinlik var: İspanyol aileleri nihayet değer veren yedi koltuklu PHEV seçeneklerine sahip.
Not: belirtilen fiyatlar üretici tarafından önerilen PVP’dir; geçerli kampanyalar, bayi indirimleri, özel teklifler ve satın alma destekleri dikkate alınmamıştır.
Sık sorulan sorular
Hyundai Santa Fe PHEV gerçekte ne kadar elektrikli menzil sunuyor?
Gerçekçi karma kullanımda Santa Fe PHEV, homologasyonla açıklanan yaklaşık 54 km WLTP’ye karşılık yaklaşık 40-45 km etkin elektrikli menzile ulaşıyor; bu da benzin motoruna başvurmadan günlük kentsel yolculuklar için yeterli.
Volvo XC90 Recharge T8 bataryası takılıyken yedi koltuğunu koruyor mu?
Evet. Volvo, bataryayı orta tünelde barındıracak şekilde SPA platformunu tasarladı; böylece önemli bir yük alanından ödün vermeden üç sıra koltuğu koruyor.
İki modelin DGT etiketi nedir?
Hem Santa Fe PHEV hem de XC90 Recharge T8, homologe edilmiş 40 km’lik elektrikli menzili rahatlıkla aştıkları için CERO sıfır emisyon etiketini taşıyor.
Santa Fe PHEV ile XC90 Recharge arasındaki fiyat farkını ödemek değer mi?
Kullanıma bağlı. Performans, premium malzemeler ve daha yüksek elektrikli menzil önemliyse XC90 bunu haklı çıkarır. Alan ve maliyete öncelik veren rasyonel bir aile kullanımı için Santa Fe PHEV, değer/donanım oranıyla rakip bulmakta zorlanır.
Bu makaledeki araçların teknik özellikleri
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model