Ranglijst 2026: de 6 gezinss-elektrische SUV's met de meeste werkelijke actieradius onder 55.000 euro

Dani Montesinos     21 September 2026     6 min.
Ranglijst 2026: de 6 gezinss-elektrische SUV's met de meeste werkelijke actieradius onder 55.000 euro

Wij analyseren de zes gezinss-elektrische SUV’s die in Spanje de beste werkelijke actieradius halen onder 55.000 euro, met geverifieerde gegevens en redactionele afweging

De Spaanse markt voor de gezinss-elektrische SUV heeft in 2026 een volwassenheid bereikt die twee jaar geleden nog ver weg leek. Opgeblazen WLTP-cijfers volstaan niet meer: de koper die tussen 45.000 en 55.000 euro uitgeeft, eist een werkelijke actieradius gemeten op de snelweg, een bruikbare kofferbak, comfortabele zitplaatsen achterin voor volwassenen en snelladen dat zijn reis in augustus niet verpest. Deze ranglijst bevat de zes modellen die naar ons oordeel dit contract binnen de gestelde grens het best waarmaken.

Van de eerdere kandidatenlijst hebben we twee opvallende namen geschrapt. De eerste is Nissan, wiens aanbod in het segment — met de Ariya als vlaggenschip — volgens ons vandaag een minder goede prijs-kwaliteitverhouding biedt dan de concurrenten die wel in deze vergelijking staan, vooral wat betreft werkelijke actieradius per euro. De tweede is BYD, een merk dat in Spanje een opvallende intrede heeft gedaan, maar wiens huidige gezinss-elektrische SUV’s volgens onze redactionele maatstaf nog een trede lager zitten qua dynamische verfijning en gebruikerservaring. Dit gezegd hebbende, gaan we naar de modellen die wel meedoen.

Wat verstaan we onder werkelijke actieradius (en waarom WLTP tekortschiet)

De WLTP-cyclus wordt goedgekeurd onder gematigde omstandigheden, bij lage gemiddelde snelheden en zonder wind. In de praktijk rijdt een gezinss-elektrische SUV in juli op de AP-7 aan 120 km/u, met de airco aan en vier inzittenden. In dat scenario daalt de opgegeven actieradius met 20% tot 30%. Onze berekening baseert zich op verbruikswaarden uit onafhankelijke tests in Spanje en Europa, met een weging van 60% snelweg en 40% gemengd stad-buitenweg.

Tesla Model Y Gran Autonomía — vanaf 50.990 €

Het blijft de onvermijdelijke referentie. De vernieuwde Model Y Gran Autonomía combineert een benijdenswaardige efficiëntie — ongeveer 16 kWh/100 km bij realistisch gemengd gebruik — met toegang tot het Supercharger-netwerk, dat op een lange reis de spelregels volledig verandert. Het minimalistische interieur valt niet bij iedereen in de smaak; de nieuwe geluidsisolatie en de herziene vering hebben wel veel van de ruwheid weggenomen die het model eerder kende.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
347 CV 603 km 14,0 kWh/100 km 0 Elektrisch
Hyundai IONIQ 5Hyundai IONIQ 5

Hyundai IONIQ 5 — vanaf 48.190 €

Het 800-volt E-GMP-platform blijft een zwaarwegend argument: opladen tot 80% in iets meer dan 18 minuten, mits je een ultrasnelle lader onder goede omstandigheden vindt. De versie met 84 kWh haalt een homologatie van 570 km en komt in de praktijk bij rustig snelwegrijden dicht bij 420-440 km werkelijk. Ruime binnenruimte, een zeer lange wielbasis en een achterin uitstekende ruimte die in het segment tot de beste behoort. Zoals we al zagen in het duel tussen de IONIQ 5 en de EV6, speelt de Koreaan in een andere efficiëntieklasse.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
228 CV 570 km 16,9 kWh/100 km 0 Elektrisch
KIA EV6
KIA EV6

Kia EV6 — vanaf 39.490 €

De technische broer van de IONIQ 5 kiest voor een sportievere vormgeving en een iets steviger chassisafstelling. De accu van 84 kWh levert homologatiecijfers tot 582 km; op de werkelijke snelweg, met zomer en airco, spreken we van 400-430 km zonder dramatische verschillen. Minder bruikbare binnenruimte dan de Hyundai — het dak loopt eerder af — maar een beter rijgevoel in snelle bochten. Wie denkt aan gemengd gebruik met regelmatige lange ritten, blijft dit een moeilijk te weerleggen aankoop vinden.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
229 CV 582 km 15,9 kWh/100 km 0 Elektrisch
Skoda Enyaq
Skoda Enyaq

Skoda Enyaq — vanaf 44.160 €

De bijgewerkte Enyaq heeft aan laadvermogen (tot 175 kW) en efficiëntie gewonnen. De versie 85 met 82 kWh bruikbaar haalt een homologatie van 581 km en rijdt in onze ervaring zelfverzekerd op ongeveer 410 km werkelijk bij veeleisend gemengd gebruik. Het blijft de meest “gezinsgerichte” van de lijst: 585 liter kofferbak, achterbank van een grote stadsauto en een rijgedrag dat eerder comfort dan pit nastreeft. Het interieur is sober maar goed afgewerkt, met materialen die bij de gevraagde prijs niet krakken.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
286 CV 581 km 16,1 kWh/100 km 0 Elektrisch
Renault Scenic E Tech ElectricoRenault Scenic

Renault Scenic E-Tech — vanaf 41.160 €

De elektrische wedergeboorte van de klassieke MPV komt op eigen verdienste in de ranglijst: 87 kWh accu, 625 km WLTP en een gedrag op de snelweg dat verrast door hoe weinig het verbruik bij 120 km/u stijgt. In serieuze tests haalt hij 420-450 km werkelijk, een opmerkelijk resultaat voor een gezinsauto van deze prijs. De ruimte achterin is uitstekend en de kofferbak (545 liter) voldoet zonder poespas. De achilleshiel: snelladen beperkt tot 150 kW, wat weliswaar voldoende is, maar niet meespeelt in de klasse van de EV6 of de IONIQ 5.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
220 CV 625 km 16,3 kWh/100 km 0 Elektrisch
Peugeot E-5008
Peugeot E-5008

Peugeot E-5008 — vanaf 42.650 €

De enige zevenzitter van de ranglijst. De E-5008 met een accu van 97 kWh haalt een homologatie van 526 km en komt in de praktijk op 430 tot 470 km werkelijk, met de drie rijen deels bezet. Zijn grote troef: je hoeft nergens op in te leveren. Een derde rij die bruikbaar is voor korte ritten, een fatsoenlijke kofferbak zelfs met zeven zitplaatsen opgesteld en een vernieuwde i-Cockpit die eindelijk logisch aanvoelt. Het tegenargument is een aanzienlijk gewicht — meer dan 2,3 ton — en een maximaal laadvermogen van 160 kW dat, hoewel respectabel, een betere planning van lange reizen vraagt.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
210 CV 526 km 17,8 kWh/100 km 0 Elektrisch

Samenvattende tabel en redactionele score

Score van 1 tot 10, gewogen op werkelijke actieradius, efficiëntie, snelladen, ruimte en prijs.

Model Geschatte werkelijke actieradius Max. laadvermogen Prijs vanaf Score
Tesla Model Y Gran Autonomía ≈460 km 250 kW 50.990 € 9,2
Peugeot E-5008 ≈450 km 160 kW 42.650 € 8,7
Renault Scenic E-Tech ≈440 km 150 kW 41.160 € 8,6
Hyundai IONIQ 5 ≈430 km 233 kW 48.190 € 8,8
Kia EV6 ≈420 km 240 kW 39.490 € 8,7
Skoda Enyaq ≈410 km 175 kW 44.160 € 8,4

Alle genoemde modellen komen in aanmerking voor de geldende subsidies van het Plan Auto+, waarvan het exacte bedrag het best op de officiële website kan worden nagekeken voordat u tekent, omdat dit de uiteindelijke kosten aanzienlijk kan veranderen.

Veelgestelde vragen

Welke gezinss-elektrische SUV heeft in 2026 de grootste werkelijke actieradius onder 55.000 euro?
De Tesla Model Y Gran Autonomía en de Peugeot E-5008 gaan aan kop in werkelijke actieradius gemeten bij gemengd gebruik (snelweg + buitenweg), beide met meer dan 450 km effectief. De Tesla heeft het voordeel van de Supercharger voor lange reizen.

Is het de moeite waard meer te betalen voor een elektrische SUV met 800-voltarchitectuur?
Ja, als je vaak lange reizen maakt. De Hyundai IONIQ 5 en de Kia EV6 laden in minder dan 20 minuten op tot 80% bij een compatibele ultrasnelle lader, tegenover 28-35 minuten bij concurrenten op 400 volt. Voor stedelijk gebruik en korte ritten is het verschil minder relevant.

Is er een zevenzitterse elektrische SUV met goede actieradius onder 55.000 euro?
De Peugeot E-5008 met een accu van 97 kWh is vandaag de referentie. Hij haalt een WLTP-homologatie van 660 km en biedt een derde rij die op korte ritten bruikbaar is, iets ongebruikelijks binnen zijn prijsklasse.

Blijft de werkelijke actieradius van een elektrische SUV na verloop van tijd stabiel?
Normale degradatie bedraagt ongeveer 8-12% in de eerste 150.000 km als de laadgewoonten goed worden beheerd. Alle modellen uit de ranglijst bieden een specifieke accugarantie van minstens 8 jaar of 160.000 km, met een minimum van 70% capaciteit.

Technische fiches van de auto's in dit artikel

CrossoverKIA EV65 versies · vanaf 48.995 €

Deja un comentario