Atto 2 ë-C3 B10 BYD C3 C3 Aircross Citroen HAN Hyundai Inster Leapmotor MG mg4 ZS Elektrische auto's Koopgidsen Ranglijsten SUV
Ranglijst 2026: de 6 stadse elektrische SUV's met de beste prijs-kwaliteitverhouding onder 30.000 euro
Zes stadse elektrische SUV’s te koop in Spanje onder 30.000 euro met Plan Auto+. Technische ranglijst, vergelijkende fiches en aanbeveling per type bestuurder.
De stadse elektrische SUV onder 30.000 euro is geen belofte meer. In 2026 is het al een categorie met zes of zeven serieuze kandidaten in Spanje, bijna allemaal ondersteund door de subsidie van het Plan Auto+, dat nog steeds de fiscale hefboom is die de psychologische grens van dertigduizend euro doorbreekt. Wat ons het interessantst lijkt, is dat de krachtsverhoudingen zijn veranderd: de Chinese fabrikanten hebben versneld, de Europese hebben gereageerd met echte producten en Hyundai heeft zich precies in het meest omstreden segment gemengd.
We bespreken de zes modellen die, vandaag en bij een Spaanse dealer, de vergelijking tussen formaat, actieradius en prijs het best oplossen.
Wat definieert een stadse elektrische SUV in 2026?
We hebben het over voertuigen van 4,10 tot 4,40 meter, een verhoogde zitpositie, een bruikbare accucapaciteit van 40 tot 60 kWh, een WLTP-actieradius van 300 tot 450 km en een vermogen dat zelden boven de 160 kW uitkomt. Geen vierwielaandrijving, geen platformen van 800 V. Hier draait alles om de kosten per kilometer en het gebruik in de stad en de voorsteden.
Hoe hebben we de ranglijst opgesteld?
Vier variabelen met gelijk gewicht: eindprijs na Plan Auto+, gehomologeerde WLTP-actieradius, standaarduitrusting (ADAS, infotainment, klimaatregeling) en garantie. Een vijfde, subjectievere factor speelt uiteindelijk ook mee: het gevoel van een afgewerkte auto. Niet alle elektrische wagens in dit segment stralen hetzelfde uit.

1. MG ZS EV — vanaf 29.990 €
De MG ZS EV blijft de meest voordelige instapper in de elektrische SUV in Spanje. Met 51 kWh bruikbare accu en 320 km WLTP biedt hij een zorgvuldig afgewogen geheel: hij blinkt nergens echt uit, maar faalt ook nergens. De Comfort-versie heeft een display van 10,1 inch, climatronic en het MG Pilot-pakket met autonome noodremming en adaptieve cruisecontrol. Naar mijn smaak is de vering in snelle bochten wat slap, maar in de stad is dat juist prettig.
Zeven jaar garantie en een inmiddels volwassen dealernetwerk maken het verhaal compleet.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 130 kW | 177 pk | 175 km/u | 320 km | 17,4 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

2. BYD Atto 2 — vanaf 25.990 €
BYD heeft begrepen dat het in Europa niet volstaat om goedkope kWh’s te verkopen. De Atto 2 is het antwoord: 4,31 meter, een Blade LFP-accu van 45 kWh en 312 km WLTP in de instapversie. Interieur met een draaibaar display van 12,8 inch, standaard tweezonenklimaatregeling en een afwerkingsniveau dat echt een trede boven de ZS aanvoelt. Het werkelijke verbruik op de snelweg stijgt wel boven 19 kWh/100 km, en het snelladen blijft steken op 65 kW. In de stad merk je dat niet; op een lange reis wel.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 130 kW | 177 pk | 160 km/u | 312 km | 15,7 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

3. Leapmotor B10 — vanaf 26.900 €
De B10 is de verrassing van het jaar. Stellantis heeft zijn huiswerk gedaan met het Chinese merk en het resultaat is merkbaar in het aftersalesnetwerk en in de prijsstelling. 4,52 meter — hij past bijna in het SUV-C-segment, maar we plaatsen hem hier vanwege de commerciële positionering en de prijs — accu van 67 kWh en 434 km WLTP. Hij biedt de meeste actieradius van de ranglijst voor minder dan 27.000 euro met subsidie. Zijn speciaal voor elektrisch ontworpen platform vertaalt zich in een ruime cabine en een hoge zitpositie, heel SUV-achtig. We hebben hem al uitgebreid geanalyseerd in de volledige review van de Leapmotor B10.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 218 pk | 170 km/u | 434 km | 15,6 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

4. Dacia Spring Extreme — vanaf 16.900 €
Ja, de Spring past in de categorie, al rekt je de definitie er een beetje voor. 3,70 meter, 220 km WLTP en een filosofie die afziet van alles wat niet strikt noodzakelijk is. Met het Plan Auto+ komt hij uit op ongeveer 13.000 euro, een bedrag dat geen enkele andere elektrische auto benadert. Als pure stadsauto voor een tweede gezinswagen, of voor bestuurders die minder dan 40 km per dag rijden, is hij onverslaanbaar qua euro’s per kilometer. Als enige auto in het huishouden overtuigt hij me niet helemaal: de snelweg is niet zijn terrein.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 48 kW | 65 pk | 125 km/u | 220 km | 13 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

5. Citroën ë-C3 Aircross — vanaf 25.990 €
De enige Europese in de ranglijst met een duidelijke roeping als kleine SUV én een bruikbare accu. 44 kWh, 305 km WLTP en een carrosserie van 4,39 meter die een echte kofferbak (460 liter) en een bruikbare achterbank biedt. De ë-C3 Aircross kiest voor rijcomfort, met de Advanced Comfort-stoelen en een zachte, heel Citroën-achtige demping. Op papier steekt hij niet uit in actieradius; in de praktijk behoort hij in de stad tot de zuinigste van de groep. Het snelladen op 100 kW compenseert de krappe accu.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 83 kW | 113 pk | 135 km/u | 305 km | 16,7 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

6. Hyundai Inster Cross — vanaf 28.900 €
De Inster Cross is de duurste in de ranglijst, maar ook degene die het sterkste gevoel van een afgewerkte auto geeft. 3,83 meter, twee accuopties (42 en 49 kWh) en tot 360 km WLTP in de Long Range-versie. De Cross-uitvoering voegt kunststof beschermlijsten, specifieke velgen en iets meer garde toe. Hyundai biedt wat hij altijd biedt: vijf jaar garantie zonder kilometerbeperking, verzorgde ergonomie en een beproefd dealernetwerk. Het is de vraag of het de 3.000 euro extra ten opzichte van de MG ZS EV waard is; naar onze mening wel, als het gebruik intensief is.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | Actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 85 kW | 115 pk | 150 km/u | 360 km | 15,3 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |
Samenvattende tabel en totaalscore
Score op 10, met weging van eindprijs, actieradius, uitrusting, garantie en productgevoel.
| Model | Prijs vanaf | Actieradius | Vermogen | Garantie | Score /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| MG ZS EV | 29.990 € | 320 km | 177 pk | 7 jaar | 8,2 |
| BYD Atto 2 | 25.990 € | 312 km | 177 pk | 6 jaar | 8,0 |
| Leapmotor B10 | 26.900 € | 434 km | 218 pk | 4 jaar | 8,5 |
| Dacia Spring Extreme | 16.900 € | 220 km | 65 pk | 3 jaar | 7,4 |
| Citroën ë-C3 Aircross | 25.990 € | 305 km | 113 pk | 3 jaar | 7,8 |
| Hyundai Inster Cross | 28.900 € | 360 km | 115 pk | 5 jaar | 8,3 |
Aanbeveling per type bestuurder
Pure stedeling met eigen parkeerplaats: Dacia Spring Extreme. Over de totale kosten valt niet te twisten.
Klein gezin met één auto: Leapmotor B10 of Hyundai Inster Cross. Actieradius en ergonomie maken het verschil.
Gemengd gebruik stad-weg: MG ZS EV. Evenwicht en lange garantie.
Wie een “afgewerkte” auto zoekt zonder het budget te overschrijden: BYD Atto 2 of Citroën ë-C3 Aircross, afhankelijk van of u technologie of comfort belangrijker vindt.
Als het beoogde gebruik in de buurt van 20.000 km per jaar komt, kunt u ook een trede hoger kijken — die behandelen we in de ranglijst van elektrische SUV-B’s onder 35.000 euro.
Veelgestelde vragen
Wat is de beste elektrische SUV onder 30.000 euro in Spanje in 2026?
De Leapmotor B10 staat bovenaan onze ranglijst dankzij de combinatie van actieradius (434 km WLTP), vermogen (218 pk) en een prijs vanaf 26.900 euro met Plan Auto+. Voor uitsluitend stedelijk gebruik biedt de MG ZS EV de betere verhouding tussen garantie en prijs.
Welke stadse elektrische SUV heeft de grootste actieradius onder 30.000 euro?
De Leapmotor B10 met 434 km WLTP, gevolgd door de Hyundai Inster Cross Long Range met 360 km. Geen enkel ander model in het segment overtreft die waarden consistent binnen de aangegeven prijsklasse.
Loont het om in 2026 een stadse elektrische SUV te kopen in plaats van een hybride?
Dat hangt af van het gebruik. Met laadmogelijkheid thuis en dagelijkse ritten van minder dan 100 km ligt de kost per kilometer van de elektrische auto 40 tot 60% lager. Zonder eigen laadpunt blijft een conventionele hybride in de praktijk voordeliger.
Geldt het Plan Auto+ voor alle modellen in de ranglijst?
Ja, alle genoemde modellen voldoen aan de algemene eisen inzake emissies en prijs van het Plan Auto+. De exacte bedragen en termijnen moeten worden nagekeken op de officiële website van het programma, aangezien die regelmatig worden bijgewerkt.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven