Ranking 2026: 5 miejskich SUV-ów elektrycznych z najlepszym wyposażeniem poniżej 35 000 euro

Iván Navarro     15 October 2026     6 min.
Ranking 2026: 5 miejskich SUV-ów elektrycznych z najlepszym wyposażeniem poniżej 35 000 euro

Zakup miejskiego SUV-a elektrycznego w Hiszpanii nie wymaga już rezygnacji z niczego. A przynajmniej prawie. Segment elektrycznych B-SUV-ów przeszedł w latach 2025 i 2026 cichą przemianę: producenci zrozumieli, że kupujący za 25 000-35 000 euro nie chce mniejszego samochodu, chce tego samego samochodu z mniejszym zasięgiem. I właśnie tutaj wyposażenie seryjne staje się realnym kryterium wyboru, ważniejszym nawet niż zasięg WLTP podawany w folderze.

Przejrzeliśmy obowiązujące w Hiszpanii oferty handlowe pięciu modeli, które spełniają jeden surowy warunek: cena katalogowa poniżej 35 000 euro po rabatach markowych, bez uwzględniania dopłat publicznych. Spoiler: zasięg liczy się mniej, niż się wydaje.

Czego szukaliśmy w tym rankingu: wyposażenia przed zasięgiem

Kryterium nie było to, kto przejedzie najdalej na jednym ładowaniu, lecz kto oferuje najwięcej w standardzie za wydane pieniądze. Oceniliśmy cztery grupy: asystenci jazdy (ADAS), ekrany i łączność, automatyczna klimatyzacja oraz kamera 360º lub tylna kamera wysokiej rozdzielczości. Samochód z 450 km zasięgu, ale bez dwustrefowej klimatyzacji i czujnika deszczu, uznajemy w tym zestawieniu za gorszy wybór niż ten z 320 km, lecz z dopracowaną deską rozdzielczą.

Nie zignorowaliśmy też ceny końcowej. W kilku przypadkach cena katalogowa i cena z rabatami kampanijnymi różnią się o ponad 2000 euro, co zmienia kolejność w tabeli. Zawsze warto sprawdzić aktualną ofertę przed podpisaniem umowy, ponieważ takie kampanie zmieniają się co kwartał.

Hyundai Inster 2025

1. Hyundai Inster — od 23 000 euro

Inster okazał się niespodzianką tego segmentu. Hyundai wyposażył go w standardzie, już w podstawowej wersji wyposażenia, w dwa ekrany o przekątnej 10,25 cala, adaptacyjny tempomat, ostrzeganie o kolizji czołowej i asystenta utrzymania pasa ruchu. Jak na tę cenę to nietypowe. Wnętrze sprawia też wrażenie o szczebel lepszego, niż można by oczekiwać w tym przedziale: materiały z dbałością o punkty dotyku i ergonomia przycisków, które nie wymagają przeszukiwania menu dotykowego, by podkręcić ogrzewanie.

Moc Zasięg Zużycie Naklejka Paliwo
71 kW / 97 CV 327 km (WLTP) 14,3 kWh/100 km CERO Elektryczny

Citroen E C3 045

2. Citroën ë-C3 — od 23 300 euro

Według nas ë-C3 nadal najlepiej rozumie, do czego służy tani miejski SUV: nie udaje czegoś, czym nie jest. W standardzie ma autonomiczne hamowanie awaryjne, rozpoznawanie znaków i kamerę cofania, a w wersji Max dokłada wyświetlacz head-up, który u konkurencji bywa dopłatą. Zawieszenie z progresywnymi odbojami hydraulicznymi, odziedziczone po C4, tłumi miejskie dziury z łagodnością, która nie widać na papierze, ale wyraźnie czuć za kierownicą.

Moc Zasięg Zużycie Naklejka Paliwo
83 kW / 113 CV 325 km (WLTP) 16,7 kWh/100 km CERO Elektryczny

Fiat Grande Panda Motor Combustion (3)

3. Fiat Grande Panda Electric — od 24 900 euro

Grande Panda gra inną kartą: wzornictwo, które nie przechodzi niezauważone, oraz pełna lista ADAS już w wersji Icon, z ostrzeganiem o martwym polu, autonomicznym hamowaniem i rozpoznawaniem pieszych. Nie do końca przekonuje nas dotyk części plastików konsoli środkowej, nieco twardszych niż w Citroënie. Rekompensuje to bagażnik o pojemności 361 litrów, co jak na jego gabaryty zewnętrzne jest zaskakująco dużo.

Moc Zasięg Zużycie Naklejka Paliwo
83 kW / 113 CV 320 km (WLTP) 16,8 kWh/100 km CERO Elektryczny

4. Renault 5 E-Tech Electric — od 26 900 euro

Spośród pięciu to Renault 5 najlepiej buduje odczucie jakości: precyzyjne spasowanie wnętrza, dobrej rozdzielczości ekran OpenR Link i oprogramowanie, które nie ustępuje droższym konstrukcjom z grupy. W wersji techno ma już kamerę 360º, czego w tym przedziale cenowym nie oferują wszyscy. Warto zastanowić się, czy dopłata w porównaniu z Citroënem czy Fiatem ma sens, jeśli szukasz wyłącznie jazdy po mieście, ale skok w jakości materiałów czuć od razu po wsiadnięciu.

Moc Zasięg Zużycie Naklejka Paliwo
90 kW / 120 CV 315 km (WLTP) 14,5 kWh/100 km CERO Elektryczny

Jeep Avenger 5

5. Jeep Avenger Electric — od 34 900 euro

Avenger zamyka ranking, bo porusza się najbliżej granicy budżetu, choć jest też najmocniejszy i oferuje najwięcej rzeczywistego zasięgu w tej grupie. Przy agresywnych rabatach markowych jego cena może chwilowo spaść poniżej 33 000 euro, a wtedy wyposażenie, czyli ADAS poziomu 2, kamera 360º i wysoki prześwit jak na miejski samochód, w pełni to uzasadnia. Porównaliśmy już jego zalety z Smartem #1 w bezpośrednim pojedynku, i Avenger nadal wygrywa praktycznością na co dzień, choć traci nieco na wykończeniu wnętrza.

Moc Zasięg Zużycie Naklejka Paliwo
115 kW / 156 CV 400 km (WLTP) 15,5 kWh/100 km CERO Elektryczny

Tabela porównawcza: 5 miejskich SUV-ów elektrycznych z najlepszym wyposażeniem

Model Cena od Moc Zasięg Ocena wyposażenia (1-10)
Hyundai Inster 23 000 € 71 kW / 97 CV 327 km 9
Citroën ë-C3 23 300 € 83 kW / 113 CV 325 km 8,5
Fiat Grande Panda Electric 24 900 € 83 kW / 113 CV 320 km 8
Renault 5 E-Tech Electric 26 900 € 90 kW / 120 CV 315 km 8,5
Jeep Avenger Electric 34 900 € 115 kW / 156 CV 400 km 7,5

Nasz werdykt: co najbardziej się opłaca?

Jeśli kryterium to wyłącznie wyposażenie za wydane euro, Hyundai Inster wygrywa wyraźnie. Ale nie wszystko sprowadza się do tabeli. Citroën ë-C3 przekona tych, którzy cenią komfort jazdy ponad większy ekran, a Renault 5 zachwyci tych, którzy chcą poczuć, że kupili „coś więcej”, nawet jeśli to kosztuje więcej. Jeep Avenger, dla kogoś, kto potrzebuje realnego zasięgu, a nie tylko miasta, pozostaje opcją z największym zapasem, choć dotyka górnej granicy budżetu tego rankingu.

Warto pamiętać, że podane ceny nie uwzględniają Plan Auto+, a dokładną kwotę dopłaty należy sprawdzić na oficjalnej stronie przed zawarciem umowy, ponieważ może się różnić w zależności od regionu autonomicznego i dostępności środków.

Najczęściej zadawane pytania

Który miejski SUV elektryczny z dobrym wyposażeniem jest najtańszy w Hiszpanii w 2026 roku?
Hyundai Inster, od 23 000 euro, oferuje najlepszy stosunek ceny do wyposażenia seryjnego, z ADAS i podwójnym ekranem już w podstawowej wersji.

Czy warto dopłacić do Jeepa Avengera Electric w porównaniu z tańszymi opcjami?
Zależy od zastosowania. Jeśli potrzebujesz zasięgu powyżej 350 km w rzeczywistych warunkach i jeździsz mieszanie po mieście i poza nim, tak. Do czysto miejskiego użytku tańsi konkurenci w zupełności wystarczą.

Czy wszystkie te modele mają kamerę 360 stopni w standardzie?
Nie we wszystkich podstawowych wersjach. Renault 5 i Jeep Avenger oferują ją od wersji średnich; w Citroënie ë-C3 i Fiacie Grande Panda warto sprawdzić konkretną wersję przed zakupem.

Czy Plan Auto+ można połączyć z rabatami markowymi tych modeli?
Zasadniczo tak, choć warunki zmieniają się zależnie od aktualnej kampanii każdego producenta. Najlepiej sprawdzić oficjalną stronę planu i potwierdzić to u dealera przed podpisaniem umowy.


Deja un comentario