Born Cupra E-308 Hyundai KIA Kona Model 3 Niro Peugeot Tesla Samochody elektryczne Kompakty Porównania Poradniki zakupowe Testy
Jak wybrać kompaktowy samochód elektryczny o niższym rzeczywistym zużyciu energii w 2026 roku: aerodynamika, masa i sprawność układu napędowego
WLTP mówi jedno, a licznik kilometrów drugie, i to zupełnie inne. Każdy, kto pokonał trasę Madryt-Walencja kompaktowym samochodem elektrycznym, wie, że homologowana wartość jest w najlepszym razie optymistycznym punktem wyjścia. A mimo to to jedyna liczba, która pojawia się w karcie technicznej i w reklamach, więc warto nauczyć się ją czytać ze zdrowym rozsądkiem, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę.
W Highmotor od kilku miesięcy obserwujemy różnice sięgające 20-25% między zużyciem WLTP a tym, które odnotowują nasi czytelnicy w rzeczywistej, mieszanej jeździe. Dobra wiadomość jest taka, że ta różnica nie jest przypadkowa: zależy od trzech mierzalnych i do pewnego stopnia przewidywalnych zmiennych.
Dlaczego WLTP nie pokrywa się ze zużyciem rzeczywistym na drodze
Cykl WLTP mierzy się w kontrolowanych warunkach, z łagodnymi profilami przyspieszania i umiarkowanymi temperaturami. W praktyce klimatyzacja w sierpniu lub ogrzewanie w styczniu obciążają zużycie kompaktowego samochodu elektrycznego znacznie bardziej niż w samochodzie spalinowym, ponieważ nie ma ciepła odpadowego z silnika, które można by wykorzystać. Do tego dochodzi utrzymywana prędkość autostradowa, wiatr boczny i styl jazdy znacznie bardziej agresywny niż ten z laboratorium.
Efekt: samochód homologowany na poziomie 15 kWh/100 km może spokojnie pokazywać 19-20 kWh/100 km na autostradzie przy 120 km/h zimą. To właśnie ta różnica naprawdę determinuje, ile kilometrów przejedziesz między ładowaniami, a nie wartość z katalogu.
Trzy filary techniczne rzeczywistej efektywności
Aerodynamika: Cx i powierzchnia czołowa, czynnik najważniejszy powyżej 100 km/h
Przy prędkościach autostradowych opór aerodynamiczny pochłania większość energii z akumulatora. Niski współczynnik Cx — poniżej 0,23, jak w Tesli Model 3 — robi realną różnicę w porównaniu z kompaktami o Cx powyżej 0,27. Liczy się nie tylko współczynnik: powierzchnia czołowa też ma znaczenie, a tu nadwozia typu sedan wygrywają z wyżej zbudowanymi. Naszym zdaniem to filar, który kupującym tłumaczy się najgorzej, a który najbardziej zwiększa lub zmniejsza rzeczywisty zasięg.
Masa w stanie gotowości do jazdy: dlaczego mniej kilogramów nie zawsze oznacza mniejszy akumulator
Większa masa oznacza więcej energii na przyspieszanie i na hamowanie z odzyskiem, z stratami w każdym cyklu. MG4 czy BYD Dolphin, z bardziej kompaktowymi akumulatorami i nieco lżejszymi nadwoziami niż Cupra Born z dużym akumulatorem, mogą częściowo zrekompensować mniej dopracowaną aerodynamikę dzięki niewielkiej masie w mieście. Na drodze pozamiejskiej decyduje jednak aerodynamika. To paradoks, który wyjaśnia, dlaczego najlżejszy samochód nie zawsze zużywa najmniej przy 120 km/h.
Sprawność układu napędowego: silniki PMSM kontra indukcyjne, architektura 400 V kontra 800 V i rola pompy ciepła
Tu kryje się drobny druk, który naprawdę różnicuje producentów. Silniki z magnesami trwałymi (PMSM), obecne w większości tych kompaktów, są bardziej sprawne przy obciążeniu częściowym niż silniki indukcyjne, które błyszczą głównie przy szczytowych mocach. Architektura 800 V — o której pisaliśmy przy analizie SUV-ów elektrycznych z ultraszybkim ładowaniem — sama w sobie nie obniża zużycia, ale minimalizuje straty cieplne podczas szybkiego ładowania. Z kolei pompa ciepła, coraz powszechniejsza, może zrobić różnicę kilku kWh/100 km zimą, o czym szerzej piszemy w przewodniku po kompaktach elektrycznych z pompą ciepła.
Kompaktowe samochody elektryczne, które najlepiej radzą sobie z tymi trzema czynnikami w 2026 roku

Tesla Model 3 — od 36.990 €
Model 3 pozostaje wzorcem efektywności aerodynamicznej w tym segmencie. Jego niski Cx i dopracowany silnik PMSM z zaawansowanym zarządzaniem termicznym sprawiają, że według nas to kompakt, który najlepiej przekłada WLTP na rzeczywiste kilometry.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 208 kW | 283 CV | 572 km | 12,2 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

Renault Mégane E-Tech — od 37.685 €
Dobrze rozłożona masa i platforma projektowana od początku z myślą o napędzie elektrycznym. Nie jest najbardziej aerodynamiczny w zestawieniu, ale efektywność jego silnika częściowo rekompensuje tę wadę.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 500 km | 15,8 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

Peugeot e-308 — od 37.500 €
Najbardziej konwencjonalny na liście pod względem rozwiązań mechanicznych, co już analizowaliśmy w porównaniu z Opel Astra Electric. Spełnia swoje zadanie bez niespodzianek, z rzeczywistym zużyciem utrzymującym się w miarę blisko wartości homologowanej w mieście.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 450 km | 15,0 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

Cupra Born — od 35.500 €
Platforma MEB z silnikiem tylnym i dobrą dostępnością momentu obrotowego, ale nadwozie nieco mniej aerodynamiczne niż w Model 3. Na autostradzie to widać.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 CV | 450 km | 15,5 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

MG4 — od 31.690 €
Najbardziej przystępna cenowo opcja w grupie, z niewielką masą, która działa na jej korzyść w mieście. Na autostradzie nie błyszczy, ale do jazdy miejskiej i międzymiastowej to jedna z najrozsądniejszych propozycji na rynku.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 kW | 170 CV | 450 km | 15,5 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

BYD Dolphin — od 36.690 €
Dobry stosunek ceny do wyposażenia, choć jego rzeczywiste zużycie na autostradzie jest najwyższe w tym zestawieniu. Nie jest też wzorem aerodynamiki, ale w codziennej jeździe miejskiej w zupełności wystarcza.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 427 km | 15,8 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

Hyundai Kona Elektryczny — od 32.000 €
Dzięki stosunkowo dużemu jak na swoją klasę akumulatorowi i dobrze dostrojonemu układowi napędowemu Kona osiąga interesującą równowagę między zasięgiem a zużyciem, co zauważyliśmy także podczas jazdy Hyundaiem IONIQ 3 tej samej marki.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 510 km | 14,8 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |

Kia Niro EV — od 39.000 €
Mechanicznie spokrewniony z Kona, Niro EV rozkłada zużycie nieco mniej korzystnie ze względu na nadwozie o większej powierzchni czołowej. W praktyce różnica w stosunku do koreańskiego kuzyna jest niewielka, ale wyczuwalna.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 460 km | 15,5 kWh/100 km | CERO | Elektryczny |
Tabela podsumowująca: który kompaktowy samochód elektryczny zużywa naprawdę mniej w 2026 roku
| Model | Zużycie WLTP | Zasięg WLTP | Cena od | Ocena efektywności (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 | 12,2 kWh/100 km | 572 km | 36.990 € | 9,5 |
| Hyundai Kona Elektryczny | 14,8 kWh/100 km | 510 km | 32.000 € | 8,6 |
| Peugeot e-308 | 15,0 kWh/100 km | 450 km | 37.500 € | 8,1 |
| MG4 | 15,5 kWh/100 km | 450 km | 31.690 € | 8,0 |
| Kia Niro EV | 15,5 kWh/100 km | 460 km | 39.000 € | 7,8 |
| Renault Mégane E-Tech | 15,8 kWh/100 km | 500 km | 37.685 € | 7,9 |
| Cupra Born | 15,5 kWh/100 km | 450 km | 35.500 € | 7,6 |
| BYD Dolphin | 15,8 kWh/100 km | 427 km | 36.690 € | 7,4 |
Na co zwrócić uwagę w salonie, jeśli priorytetem jest rzeczywiste zużycie
Zawsze pytaj o łączne zużycie WLTP, a nie tylko o zasięg. Porównaj współczynnik Cx, jeśli producent go podaje — wielu tego nie robi, co samo w sobie coś mówi. I zapytaj, czy model ma pompę ciepła jako standard, czy jako opcję, bo zimą ta różnica odczuwalna jest bardziej niż jakakolwiek inna zmienna w karcie technicznej.
Warto też sprawdzić obowiązujące dopłaty z programu Plan Auto+, zanim sfinalizujesz zakup: mogą zmienić końcową cenę znacznie bardziej niż kilka punktów efektywności.
Najczęściej zadawane pytania
Który kompaktowy samochód elektryczny zużywa najmniej w 2026 roku?
Według homologowanych danych WLTP Tesla Model 3 ma najniższe łączne zużycie w analizowanej grupie, poniżej 13 kWh/100 km, dzięki aerodynamice i sprawności układu napędowego.
Dlaczego rzeczywiste zużycie jest zawsze wyższe niż WLTP?
Ponieważ cykl homologacyjny nie odtwarza warunków długotrwałej jazdy autostradowej, ekstremalnej pogody ani użycia klimatyzacji, a te czynniki szczególnie obciążają pojazdy elektryczne.
Co bardziej wpływa na zużycie kompaktowego samochodu elektrycznego: masa czy aerodynamika?
W mieście większe znaczenie ma masa pojazdu; na autostradzie, powyżej 90-100 km/h, dominującą zmienną zużycia staje się aerodynamika.
Czy warto dopłacać do kompaktu elektrycznego z architekturą 800 V, jeśli szukam wyłącznie niskiego zużycia?
Niekoniecznie. Architektura 800 V poprawia szybkość ładowania, a nie samo zużycie; jeśli chodzi o rzeczywiste zużycie, warto zwrócić uwagę najpierw na Cx, masę i pompę ciepła, a dopiero potem na napięcie układu.
Deja un comentario

Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego