Ranking 2026: 6 premium elektrycznych SUV-ów o najlepszym stosunku jakości do ceny na hiszpańskim rynku

Iván Navarro     11 October 2026     6 min.
Ranking 2026: 6 premium elektrycznych SUV-ów o najlepszym stosunku jakości do ceny na hiszpańskim rynku

Premium elektryczny SUV nie jest już kaprysem z katalogu. W 2026 roku to logiczny wybór dla tego, kto chce marki, technologii i rzeczywistego zasięgu, nie przekraczając psychologicznej bariery 80.000 euro. Problem w tym, że “premium” stało się etykietą, którą każdy producent interpretuje po swojemu, a nie wszyscy, którzy jej używają, potrafią ją uzasadnić liczbami.

W Highmotor przeanalizowaliśmy sześć modeli, które naprawdę są dostępne w Hiszpanii, z ceną z VAT, oficjalnym zasięgiem WLTP i zweryfikowaną gwarancją baterii. Żadnych wersji dostępnych tylko w Niemczech czy Chinach. Oto, co aktualnie stoi w hiszpańskich salonach.

Jak oceniliśmy każdy premium elektryczny SUV

Kryterium nie jest tylko cena wyjściowa. Liczą się cztery zmienne o różnej wadze: stosunek €/km zasięgu WLTP, dostępna moc w porównaniu do segmentu, gwarancja baterii (prawdziwe ubezpieczenie żywotności elektryka) oraz odczuwalna jakość wnętrza, która w tych sześciu modelach różni się bardziej, niż sugerowałaby cena. Tani premium SUV, który chwali się ekranami, ale brzmi pusto przy zamykaniu drzwi, nie trafia do tego rankingu, choćby miał najlepszy margines w arkuszu kalkulacyjnym.

Volvo Ex40 2025 00002

Volvo EX40, skandynawski premium od 46.950 €

EX40 — bezpośredni spadkobierca XC40 Recharge — pozostaje, w naszym odczuciu, najbardziej spójnym punktem wejścia do segmentu. Nie jest najszybszy ani nie ma największego zasięgu, ale buduje swoją argumentację na czymś trudniejszym do udawania: solidności. Analizowaliśmy go już w porównaniu z Renault Scenic E-Tech i wniosek pozostaje ten sam: Volvo nadrabia jakością materiałów to, czego nie widać w cyfrach z broszury.

Versión Potencia Autonomía WLTP Consumo Etiqueta Combustible
Core Single Motor 175 kW / 238 CV 477 km 17,2 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico

Tesla Model Y Standard 2026 00002

Tesla Model Y, punkt odniesienia technologicznego od 40.990 €

Nadal podtrzymujemy to, co napisaliśmy w naszej recenzji Model Y: nikt lepiej nie wykorzystuje oprogramowania w tym przedziale cenowym. Minimalistyczne wnętrze nie przekonuje jednak wszystkich, a jakość spasowania wciąż nie dorównuje Volvo ani Genesisowi. Rekompensuje to rzeczywistą efektywnością i siecią Supercharger, która na długiej trasie robi różnicę.

Versión Potencia Autonomía WLTP Consumo Etiqueta Combustible
Propulsion RWD 220 kW / 299 CV 534 km 14,5 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico
Long Range AWD 350 kW / 466 CV 622 km 14,9 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico

Ranking 2026: los 7 SUV premium con etiqueta CERO con mejor equipamiento tecnológico

BMW iX3, niemiecki skok od 63.650 €

Tu cena już ma znaczenie i można dyskutować, czy uzasadnia różnicę względem EX40 dla kogoś, kto porusza się wyłącznie po mieście. iX3 jednak tłumaczy tę różnicę bardziej dopracowanym podwoziem, wyższym zasięgiem i wykończeniem wnętrza typowym dla Monachium: każdy przełącznik reaguje z precyzją, która na papierze wydaje się drobiazgiem, a na co dzień bardzo się czuje.

Versión Potencia Autonomía WLTP Consumo Etiqueta Combustible
iX3 40 235 kW / 320 CV 637 km 16 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico

Mercedes EQA

Mercedes-Benz EQA, gwiazda miejska od 56.450 €

EQA nie stara się być najmocniejszy, i to działa na jego korzyść. Jest zwinny, kompaktowy i ma na masce gwiazdę, która wciąż otwiera drzwi na parkingu w pracy. Do miasta i średnich tras jest bardzo rozsądny, choć zasięg okazuje się za krótki, jeśli w planach są częste wypady ponad 300 km od domu.

Versión Potencia Autonomía WLTP Consumo Etiqueta Combustible
EQA 250+ 140 kW / 190 CV 560 km 15,8 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico

Genesis Gv60 2025 00003

Genesis GV60, koreański premium od 55.900 €

GV60 to prawdopodobnie model, który generuje najmniej hałasu i najbardziej zaskakuje po jeździe próbnej. Genesis oferuje w Europie pięć lat gwarancji bez limitu przebiegu, czego ani BMW, ani Mercedes w tym rankingu nie dorównują, oraz wnętrze, które niemal dotyka luksusu, nie żądając za niego ceny luksusu. Nie jest jeszcze panaceum pod względem rozpoznawalności marki, ale kto raz nim pojedzie, nie patrzy później tak samo na resztę segmentu.

Versión Potencia Autonomía WLTP Consumo Etiqueta Combustible
Standard RWD 168 kW / 229 CV 561 km 16,7 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico
Sport Plus AWD 360 kW / 490 CV 501 km 19,0 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico

Polestar 3 (1)

Polestar 3, aspiracyjny od 81.900 €

Zamknięcie rankingu to celowo najdroższy model. Polestar 3 nie konkuruje ceną wejścia, lecz argumentem: skandynawski design bez kompromisów, 489 KM rzeczywistej mocy i zasięg, który dobrze znosi długie trasy. Pozostaje pytanie, czy serwis posprzedażowy marki w Hiszpanii przekonuje tak jak sam produkt, ale jako samochód trudno mu cokolwiek zarzucić.

Versión Potencia Autonomía WLTP Consumo Etiqueta Combustible
Long Range Dual Motor 400 kW / 544 CV 647 km 19 kWh/100 km 0 Emisiones Eléctrico

Tabela zbiorcza: 6 premium elektrycznych SUV-ów porównanych

Modelo Precio desde Autonomía WLTP Potencia máx. Garantía batería Puntuación
Volvo EX40 46.950 € 477 km 238 CV 8 años/160.000 km 8,3
Tesla Model Y 40.990 € 622 km 466 CV 8 años/192.000 km 8,9
Mercedes-Benz EQA 56.450 € 560 km 190 CV 8 años/160.000 km 7,8
Genesis GV60 55.900 € 561 km 490 CV 8 años/160.000 km 8,6
BMW iX3 63.650 € 637 km 320 CV 8 años/160.000 km 8,1
Polestar 3 81.900 € 647 km 544 CV 8 años/160.000 km 8,2

Werdykt według profilu użytkownika

Profil rodzinny

GV60 i EX40 wygrywają rzeczywistą przestrzenią i odczuwalną jakością na co dzień. Tylne siedzenia nie wydają się gorszej kategorii, co w tym segmencie nie zawsze jest oczywiste.

Profil miejski

EQA to opcja o największym sensie. Ma mniejszy zasięg, owszem, ale wystarcza osobie, która nie wyjeżdża z miasta co tydzień, a rozmiar ułatwia każdy manewr parkingowy.

Profil podróżny

Tu rządzą Tesla Model Y i Polestar 3, oba z zasięgiem powyżej 600 km i sieciami szybkiego ładowania, które sprawiają, że długa podróż przestaje być loterią, a staje się formalnością.

Warto pamiętać, że Plan Auto+ może obniżyć wydatek początkowy przy kilku z tych modeli. Kwoty zmieniają się często, dlatego przed podpisaniem umowy rozsądnie jest sprawdzić oficjalną stronę.

Najczęstsze pytania

Który premium elektryczny SUV oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny w Hiszpanii w 2026 roku?
Według naszej analizy Tesla Model Y i Volvo EX40 prowadzą w rankingu dzięki równowadze między ceną, zasięgiem WLTP i kosztem eksploatacji, choć Genesis GV60 bardzo zbliża się pod względem odczuwalnej jakości.

Czy warto dopłacić do premium elektrycznego SUV-a w porównaniu z modelem z segmentu generalistycznego?
Zależy od zastosowania. Jeśli samochód jest używany codziennie na długich dystansach, różnica w zasięgu, wykończeniu i gwarancji baterii zwykle uzasadnia dopłatę.

Jaką gwarancję baterii oferują te premium elektryczne SUV-y?
Wszystkie sześć modeli z tego rankingu ma 8 lat gwarancji na baterię, z limitem przebiegu od 160.000 do 192.000 km w zależności od marki.

Czy mogę skorzystać z Plan Auto+ przy tych modelach?
Tak, pod warunkiem spełnienia obowiązujących wymogów planu. Warunki finansowe zmieniają się z czasem, dlatego zalecamy sprawdzenie ich na oficjalnej stronie przed sfinalizowaniem zakupu.


Deja un comentario