Audi BMW Cayenne GLC Mercedes Porsche Q5 Volvo X3 XC60 Coches híbridos Rankings SUV
Ranking 2026: 6 premium plug-in hybrid SUV o najlepszym stosunku mocy do zużycia paliwa na rynku hiszpańskim
Analizujemy najlepsze premium plug-in hybrid SUV 2026 dostępne w Hiszpanii pod kątem rzeczywistego stosunku mocy do zużycia WLTP. Ranking przygotowany z myślą o tych, którzy szukają wysokich osiągów bez wysokich rachunków za paliwo.
Co tydzień dostajemy w redakcji to samo pytanie: który plug-in SUV daje najwięcej mocy na każdy litr spalonego paliwa? To nie jest banalne pytanie. Segment premium zapełnił salony zestawieniami silnika elektrycznego i spalinowego, które na papierze obiecują niemożliwe — prawie 500 KM i zużycie małego samochodu miejskiego. W praktyce różnice między modelami są większe, niż się wydaje. Ten ranking porządkuje sześć premium SUV PHEV dostępnych w Hiszpanii, które najlepiej łączą oba te parametry, z danymi o mocy, zużyciu WLTP, zasięgu elektrycznym i naklejce środowiskowej DGT.
Metodologia: jak obliczyliśmy stosunek mocy do zużycia
Kryterium jest proste, choć wymagające: dzielimy łączną moc w KM przez zużycie WLTP w l/100 km. Im wyższy wynik, tym lepiej dany samochód wykorzystuje każdą kroplę benzyny do generowania osiągów. To nie jest jedyny ważny wskaźnik — zasięg elektryczny w rzeczywistych warunkach i cena mają duże znaczenie przy zakupie — ale najlepiej oddaje sprawność mechaniczną każdej propozycji. Wszystkie modele z tego zestawienia premium SUV PHEV 2026 posiadają naklejkę ZERO emisji DGT i były homologowane oraz oferowane w Hiszpanii w dniu publikacji.

1. Volvo XC60 T8 Recharge — od 66.900 €
Szwed prowadzi w tym rankingu premium SUV PHEV w Hiszpanii praktycznie bez dyskusji. Jego połączenie 455 KM i zużycia WLTP wynoszącego zaledwie 1,1 l/100 km daje najlepszy stosunek mocy do zużycia w całym segmencie. Naszym zdaniem jest to także model, który najlepiej radzi sobie z tą mocą na co dzień: reakcja silnika elektrycznego maskuje szarpnięcia trzycylindrowego turbo, gdy ten wchodzi do akcji.
| Moc (KM) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny | Zużycie WLTP | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 455 | 335 | 81 km | 1,1 l/100 km | ZERO | PHEV |

2. Range Rover Sport P460e — od 110.400 €
Brytyjczyk gra w innej lidze cenowej, ale liczby uzasadniają jego obecność tutaj. 460 KM łącznie i homologowane zużycie 2,8 l/100 km plasują go na drugim miejscu listy. Można dyskutować, czy skok ceny w porównaniu z resztą rekompensuje sama oszczędność paliwa, jednak ktoś, kto szuka luksusu bez rezygnacji z niskiego zużycia, nie ma wielu lepszych alternatyw.
| Moc (KM) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny | Zużycie WLTP | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 460 | 338 | 113 km | 2,8 l/100 km | ZERO | PHEV |

3. Mercedes-Benz GLC 300e — od 67.400 €
Mercedes odrobił lekcje z najnowszą generacją plug-in GLC. Jego 313 KM zarządzane jest przy zużyciu 0,7 l/100 km, praktycznie na poziomie Volvo, a zasięg elektryczny 127 km jest w rzeczywistości najlepszy w całym rankingu. Na trasy miejskie i podmiejskie to prawdopodobnie najbardziej praktyczny z tej szóstki.
| Moc (KM) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny | Zużycie WLTP | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 313 | 230 | 127 km | 0,7 l/100 km | ZERO | PHEV |
4. Audi Q5 55 TFSI e quattro — od 68.300 €
Model z Ingolstadt oferuje 367 KM przy zużyciu WLTP 1,6 l/100 km. Nie jest najbardziej błyszczący w grupie, ale jest jednym z najbardziej zrównoważonych, jeśli ocenia się wykończenie wnętrza i rozdział napędu quattro. Naszym zdaniem traci nieco zasięgu elektrycznego — 62 km — w porównaniu z bezpośrednią konkurencją.
| Moc (KM) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny | Zużycie WLTP | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 367 | 270 | 62 km | 1,6 l/100 km | ZERO | PHEV |

5. BMW X3 xDrive30e — od 66.750 €
Bawarczyk jest najtańszy z szóstki i mimo to nie odstaje: 299 KM i zużycie WLTP 1,0 l/100 km, z homologowanym zasięgiem elektrycznym 87 km. Porównywaliśmy już jego zachowanie na drodze z Volvo XC60 T8 w szczegółach, a wnioski z tamtego testu nadal obowiązują: BMW wygrywa dynamiką, Volvo zużyciem.
| Moc (KM) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny | Zużycie WLTP | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 299 | 220 | 87 km | 1,0 l/100 km | ZERO | PHEV |

6. Porsche Cayenne E-Hybrid — od 120.300 €
Zamyka listę, ale nie z braku zalet. Jego 470 KM to drugi najwyższy wynik w rankingu, a zużycie WLTP 4,1 l/100 km — najgorsze z szóstki — ma wyjaśnienie: to zdecydowanie najcięższy i najbardziej sportowy samochód w grupie. Nie przekonuje jako opcja niskiego zużycia, ale jako luksusowy plug-in SUV o sportowym charakterze nie ma tu sobie równych.
| Moc (KM) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny | Zużycie WLTP | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 470 | 346 | 83 km | 4,1 l/100 km | ZERO | PHEV |
Tabela zbiorcza: porównanie najlepszych premium SUV PHEV 2026
| Model | Moc (KM) | Zużycie WLTP | Zasięg elektryczny | Cena od | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Volvo XC60 T8 Recharge | 455 | 1,1 l/100 km | 81 km | 66.900 € | 9,4 |
| Range Rover Sport P460e | 460 | 2,8 l/100 km | 113 km | 110.400 € | 8,9 |
| Mercedes-Benz GLC 300e | 313 | 0,7 l/100 km | 127 km | 67.400 € | 8,6 |
| Audi Q5 55 TFSI e | 367 | 1,6 l/100 km | 62 km | 68.300 € | 8,2 |
| BMW X3 xDrive30e | 299 | 1,0 l/100 km | 87 km | 66.750 € | 8,0 |
| Porsche Cayenne E-Hybrid | 470 | 4,1 l/100 km | 83 km | 120.300 € | 7,3 |
Jeśli przy wyborze najważniejszy jest zasięg elektryczny, warto też zajrzeć do naszego przewodnika o wyborze premium plug-in SUV do długich podróży, gdzie większy nacisk położono na zasięg łączony niż na czystą efektywność.
Najczęstsze pytania o premium plug-in hybrid SUV 2026
Który premium plug-in hybrid SUV ma najlepszy stosunek mocy do zużycia w Hiszpanii?
Volvo XC60 T8 Recharge, z 455 KM i zużyciem WLTP 1,1 l/100 km, oferuje dziś najlepszy stosunek mocy do zużycia wśród premium PHEV dostępnych w Hiszpanii.
Który premium PHEV SUV ma największy zasięg elektryczny?
Mercedes-Benz GLC 300e, z homologowanym zasięgiem 127 km, pozwala przejechać najwięcej kilometrów bez użycia silnika spalinowego, przed Range Rover Sport P460e.
Czy warto zapłacić więcej za premium plug-in SUV niż za model z segmentu ogólnego?
Zależy od zastosowania. Przy krótkich trasach i codziennym ładowaniu rzeczywista efektywność obu segmentów jest zbliżona; skok ceny lepiej uzasadniają odczuwalna jakość, moc i wyposażenie niż oszczędność paliwa.
Czy w 2026 roku istnieją dopłaty do zakupu premium plug-in hybrid SUV?
Tak, w ramach programu Plan Auto+, który przewiduje wsparcie dla pojazdów zelektryfikowanych, w tym PHEV. Dokładne kwoty i wymogi warto sprawdzić na oficjalnej stronie programu, ponieważ różnią się w zależności od regionu autonomicznego i dochodów.
Deja un comentario


Nuevo Lexus ES: el lujo crece y se hace eléctrico
Primer contacto del Dacia Sandero Hybrid 155: potencia y eficiencia desde 19.890 euros
Al volante del Leapmotor B03X, un urbano eléctrico económico