Astra CR-V Cupra Golf Honda León Opel RAV4 Toyota Volkswagen Hibrit arabalar Kompakt Karşılaştırmalar Satın alma rehberleri
2026'da Bir PHEV Kompakt Nasıl Seçilir: Gerçek Elektrikli Menzil, Şarj Maliyeti ve Vergilendirme
2026’da bir şarj edilebilir hibrit kompakt satın almak artık bir inanç meselesi değil. İspanyol piyasasında yeterli deneyim, gerçek tüketim verileri ve sıkılaşmış olsa da iyi homologasyon yapanları ödüllendirmeye devam eden bir vergi mevzuatı var. Sorun, teknik özelliklerin kullanımdaki gerçeklikten çok farklı vaatlerde bulunması; imzalamadan önce durup dikkatle bakmak gerekiyor.
İyi seçilmiş bir PHEV kompakt, şehir içi yolculuğun %80’ini tamamen elektrikli modda yapabilir. Kötü seçilmiş olan — küçük batarya, yavaş şarj cihazı — ağırlık yüklü, geleneksel bir hibrit gibi çalışır. İki senaryo arasındaki fark üç değişkende yatar: onaylı elektrikli menzil, şarj gücü ve vergilendirmenin küçük harflerle yazılmış kısımları.
Gerçek elektrikli menzil: 2026’da bir PHEV kompaktan ne beklemeli
Kompakt PHEV’lerde WLTP elektrikli menzil değerleri bugün 17,2 kWh bataryalı motorlarda 80-85 km ile en yeni platformlarda kullanılabilir yaklaşık 19,7 kWh’lik bataryalarla 130-142 km arasında değişiyor. Pratikte, ılıman iklimde, onaylı veriye göre kayıp genellikle %15-20 civarında. Kış aylarında, ısıtma açıkken, bu oran %30’a kadar çıkabilir.
Bize göre, ilk bakılması gereken veri bataryadır; birleşik gücün de önüne geçer. 17 kWh’lik bir batarya işe gidiş yolculuğunu karşılar. 20 kWh’lik bir batarya öğlen fişe takmadan dönüş yolculuğunu da karşılar.
Şarj maliyeti: ev, AC kamu şarjı ve DC hızlı şarj
Bir PHEV’in, geleneksel bir hibrite göre varlık nedenini kazandığı ya da kaybettiği yer burasıdır.
Evde, gece tarifesiyle, 17 kWh’lik bir bataryayı şarj etmek yaklaşık 1,7-2,5 euro tutar; 20 kWh’lik olan 2 ila 3 euro. Bu rakamlar, günlük ilk 50-60 km’yi benzin ikmaline kıyasla neredeyse bedava hâle getirir.
Alternatif akımla (AC) kamu şarj noktasında, kWh başına maliyet genellikle eve göre iki katına çıkar; dolayısıyla aynı 17-20 kWh işletmeciye göre 5 ila 9 euro arasında tutar.
Doğru akımda (DC), çok az kompakt PHEV, AC’de 3,7-7,4 kW’ın ötesinde hızlı şarjı kabul eder (bazı VW Grubu modelleri DC’de 50 kW’a kadar), bu yüzden bu segmentte DC pek anlam taşımaz: zaman kazancı minimaldir ve kWh başına maliyet üç senaryonun en yükseğidir. Hızlı şarjı öncelik olarak görenler için, muhtemelen tamamen elektrikli bir araç kompakt bir PHEV’den daha uygun olur.
Vergilendirme ve CERO etiketi: hâlâ değer neler
Bir PHEV kompaktın DGT’nin CERO etiketini alabilmesi için en az 40 km WLTP elektrikli menzili homologe etmesi gerekir. Segmentteki ilgili tüm modeller bugün İspanya’da bu eşiği rahatça aşıyor; bu da ZBE’ye kısıtlama olmadan erişim, birçok belediyede IVTM’de %75’e varan indirimler ve düzenlenmiş bölgede park avantajları anlamına geliyor.
Satın alırken, Plan Auto+ kapsamındaki yürürlükteki yardımları gözden geçirmek gerekir; bu plan, baremleri içinde yeterli elektrikli menzile sahip PHEV’leri kapsamaya devam ediyor. Tutarlar sık değişir, bu yüzden siparişi kapatmadan önce resmi web sitesine bakmak ihtiyatlı olur. Model gerçek kullanımınıza uymuyorsa yalnızca yardım için satın almanın değip değmeyeceği tartışmalıdır.
2026’da İspanya’da satıştaki PHEV kompakt modeller

Cupra Leon e-Hybrid, 39.500 €’dan başlayan fiyatlarla
Grubun PHEV kompakt segmentindeki en sportif önerisi Volkswagen; partideki en cömert bataryaya sahip.
| Güç | Elektrikli menzil | WLTP tüketimi | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 204 CV (150 kW) | 133 km | 1,3 l/100 km | CERO | PHEV |

Volkswagen Golf eHybrid, 40.600 €’dan başlayan fiyatlarla
Cupra ile mekanik yapıyı paylaşır, şasi ve sürüş konforu konusunda daha muhafazakâr bir yaklaşımı vardır.
| Güç | Elektrikli menzil | WLTP tüketimi | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 204 CV (150 kW) | 142 km | 1,1 l/100 km | CERO | PHEV |

Peugeot 308 Hybrid, 33.800 €’dan başlayan fiyatlarla
Günlük şehir kullanımını karşılayacak 17,2 kWh’lik batarya; segmentin en özenli iç tasarımlarından birini hâlâ sunuyor.
| Güç | Elektrikli menzil | WLTP tüketimi | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 195 CV (144 kW) | 85 km | 2,3 l/100 km | CERO | PHEV |

Opel Astra Plug-in Hybrid, 35.000 €’dan başlayan fiyatlarla
Karşılaştırmanın en uygun fiyatlısı; 308 ile aynı teknik temele sahip ama daha agresif bir fiyat konumlandırmasıyla.
| Güç | Elektrikli menzil | WLTP tüketimi | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 196 CV (144 kW) | 84 km | 2,1 l/100 km | CERO | PHEV |
Karşılaştırma ve puanlama
| Model | Elektrikli menzil | Güç | Başlangıç fiyatı | Puan |
|---|---|---|---|---|
| Cupra Leon e-Hybrid | 133 km | 204 CV | 39.500 € | 8,5/10 |
| Volkswagen Golf eHybrid | 142 km | 204 CV | 40.600 € | 8,3/10 |
| Peugeot 308 Hybrid | 85 km | 195 CV | 33.800 € | 7,6/10 |
| Opel Astra Plug-in Hybrid | 84 km | 196 CV | 35.000 € | 7,4/10 |
Puanlama; gerçek elektrikli menzili, güç-fiyat ilişkisini ve tahmini şarj maliyetini tartar. Leon bataryasıyla önde, ama bana göre Astra, yalnızca kısa yolculuklar yapıp gereksiz ödeme yapmak istemeyenler için denklemi en iyi çözen model.
Kullanımınıza göre nasıl seçilir
Günde 50 km’nin altında yol yapıyor ve evde şarj edebiliyorsanız, 308 veya Astra’nın 17 kWh’lik bataryası fazlasıyla yeterlidir; daha büyük bataryalı versiyonlara göre tasarruf nihai fiyatta hissedilir. Yolculuklarınız 80-100 km civarındaysa ya da her gün şarj edemiyorsanız, büyük bataryalı bir Leon veya Golf’e geçmek, özellikle karma şehir-yol kullanımında, kendini amorti eder. Kilometrelerinizin %90’ının elektrikli olacağına karar verenler için, analizin yalnızca bu kritere odaklandığı gerçek elektrikli menzili en yüksek kompakt PHEV’lerin sıralamasına bakmak da muhtemelen yararlı olur.
2027’ye kadar vergilendirmenin nasıl evrileceği görülmeyi bekliyor; ama bugün, CERO etiketi ve Plan Auto+ yardımları hâlâ geçerliyken, kompakt PHEV, içten yanmalı motordan tamamen vazgeçmek istemeyenler için savunulabilir bir seçenek olmaya devam ediyor.
Sık sorulan sorular
2026’da bir PHEV kompaktın gerçek elektrikli menzili ne kadar?
Batarya kapasitesine göre gerçek koşullarda 60 ila 110 km arası. 17 kWh bataryalı modeller (Peugeot 308, Opel Astra) gerçekte 65-70 km civarında; 20 kWh’ye yakın büyük bataryalılar (Cupra Leon, Volkswagen Golf) 90-100 km’yi aşabilir.
Şarj edilebilir bir hibriti evde şarj etmek ne kadar tutar?
Gece tarifesiyle, 17 kWh’lik bir bataryayı şarj etmek 1,7 ila 2,5 euro tutar; 20 kWh’lik olan 2 ila 3 euro. AC kamu elektrikli şarj istasyonunda maliyet genellikle iki katına çıkar.
CERO etiketi bir PHEV’den ne şart koşar?
En az 40 km WLTP elektrikli menzili homologe etmek. İspanya’da satıştaki tüm güncel PHEV kompaktlar bu eşiği aşar.
2026’da bir PHEV kompakt, geleneksel bir hibrite göre değer mi?
Her gün fişe takabiliyor ve yolculuklarınız çoğunlukla şehir içiyse, evet: yakıt tasarrufu ve vergi avantajları bunu haklı çıkarır. Düzenli bir şarj noktasına erişiminiz yoksa, geleneksel bir kompakt hibrit daha pratik olur ve az kullanılacak bir bataryanın ağırlığını taşımaktan kurtarır.
Bu makaledeki araçların teknik özellikleri
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model