Astra CR-V Cupra Golf Honda León Opel RAV4 Toyota Volkswagen Hibrid autók Kompakt autók Összehasonlítások Vásárlási útmutatók
Hogyan válasszunk kompakt PHEV-t 2026-ban: valós elektromos hatótáv, töltési költség és adózás
Kompakt plug-in hibridet vásárolni 2026-ban már nem hitbeli kérdés. A spanyol piacon elegendő tapasztalat gyűlt össze, vannak valós fogyasztási adatok, és az adószabályozás – bár szigorodott – továbbra is jutalmazza azt, aki jól választ a homologizáció szempontjából. A gond az, hogy a műszaki adatlapok más világot ígérnek, mint amit a mindennapi használat mutat, és érdemes ezen elgondolkodni, mielőtt aláírjuk a szerződést.
Egy jól megválasztott kompakt PHEV a városi utak 80%-át tisztán elektromos módban is meg tudja tenni. Egy rosszul megválasztott – kis akkumulátorral, lassú töltővel – végül egy túlsúlyos hagyományos hibridként működik. A két forgatókönyv közötti különbség három változón áll: a homologizált elektromos hatótávon, a töltési teljesítményen és az adózás apró betűs részén.
Valós elektromos hatótáv: mire számítsunk egy kompakt PHEV-től 2026-ban
A kompakt PHEV-k WLTP szerinti elektromos hatótávja ma a 17,2 kWh-s akkumulátorral szerelt motorváltozatok 80-85 km-étől a legújabb platformok 130-142 km-éig terjed, ez utóbbiaknál az akkumulátor hasznos kapacitása megközelíti a 19,7 kWh-t. A gyakorlatban, mérsékelt éghajlaton a homologizált értékhez képest a veszteség jellemzően 15-20% körül mozog. Télen, bekapcsolt fűtéssel ez elérheti a 30%-ot is.
Véleményünk szerint az akkumulátor az első adat, amelyet meg kell nézni, még a kombinált teljesítmény előtt is. Egy 17 kWh-s akkumulátor megoldja a munkahelyre járást. Egy 20 kWh-s a hazautat is, anélkül hogy délben rá kellene dugni a töltőre.
Töltési költség: otthon, közterületi AC és gyors DC
Itt dől el, hogy egy PHEV megszolgálja-e a létjogosultságát a hagyományos hibriddel szemben.
Otthon, völgyidőszaki tarifával egy 17 kWh-s akkumulátor feltöltése nagyjából 1,7-2,5 euróba kerül; egy 20 kWh-s esetében 2-3 euróba. Ezek az értékek a napi első 50-60 kilométert gyakorlatilag ingyenessé teszik a benzintankolással szemben.
Közterületi váltakozó áramú (AC) töltőponton az egy kWh-ra jutó költség általában a háztartási kétszerese, így ugyanez a 17-20 kWh az üzemeltetőtől függően 5-9 euróba kerül.
Egyenáramú (DC) töltésnél nagyon kevés kompakt PHEV fogad gyorstöltést az AC 3,7-7,4 kW-os értékén túl (néhány VW-csoportos modell akár 50 kW-os DC-t is), így a DC ebben a szegmensben alig van értelme: az időnyereség minimális, a kWh-ra jutó költség pedig a három forgatókönyv közül a legmagasabb. Aki a gyorstöltést tartja elsődleges szempontnak, annak valószínűleg egy tisztán elektromos autó jobban megfelel, mint egy kompakt PHEV.
Adózás és CERO címke: mi éri meg még mindig
Ahhoz, hogy egy kompakt PHEV megkapja a DGT CERO címkéjét, legalább 40 km WLTP szerinti elektromos hatótávot kell homologizálnia. A szegmens valamennyi jelentős spanyolországi modellje ma bőven teljesíti ezt, ami korlátozásmentes belépést jelent a ZBE-kbe (alacsony kibocsátású zónákba), számos önkormányzatnál akár 75%-os IVTM-kedvezményt (gépjárműadó), valamint kedvezményeket a szabályozott övezeti parkolásban.
Vásárláskor érdemes áttekinteni a Plan Auto+ hatályos támogatásait, amely továbbra is figyelembe veszi a megfelelő elektromos hatótávú PHEV-ket a maga sávjaiban; az összegek gyakran változnak, ezért körültekintő dolog a hivatalos weboldalon utánanézni, mielőtt leadjuk a megrendelést. Megkérdőjelezhető, hogy megéri-e erőltetni a vásárlást pusztán a támogatás miatt, ha a modell nem illik az autó tényleges használatához.
Spanyolországban kapható kompakt PHEV modellek 2026-ban

Cupra Leon e-Hybrid, 39 500 €-tól
A Volkswagen csoport legsportosabb kompakt PHEV-ajánlata, a mezőny legbőkezűbb akkumulátorával.
| Teljesítmény | Elektromos hatótáv | WLTP-fogyasztás | Címke | Üzemanyag |
|---|---|---|---|---|
| 204 CV (150 kW) | 133 km | 1,3 l/100 km | CERO | PHEV |

Volkswagen Golf eHybrid, 40 600 €-tól
Ugyanazt a hajtáslánc-technikát használja, mint a Cupra, de a futóműben konzervatívabb felfogással és egy fokkal nagyobb menetkomforttal.
| Teljesítmény | Elektromos hatótáv | WLTP-fogyasztás | Címke | Üzemanyag |
|---|---|---|---|---|
| 204 CV (150 kW) | 142 km | 1,1 l/100 km | CERO | PHEV |

Peugeot 308 Hybrid, 33 800 €-tól
A 17,2 kWh-s akkumulátor elegendő a városi mindennapok lefedésére, a belső tér kialakítása pedig továbbra is a szegmens legigényesebbjei közé tartozik.
| Teljesítmény | Elektromos hatótáv | WLTP-fogyasztás | Címke | Üzemanyag |
|---|---|---|---|---|
| 195 CV (144 kW) | 85 km | 2,3 l/100 km | CERO | PHEV |

Opel Astra Plug-in Hybrid, 35 000 €-tól
Az összehasonlítás legkedvezőbb árú tagja, ugyanazzal a műszaki alapokkal, mint a 308, de agresszívebb árpozicionálással.
| Teljesítmény | Elektromos hatótáv | WLTP-fogyasztás | Címke | Üzemanyag |
|---|---|---|---|---|
| 196 CV (144 kW) | 84 km | 2,1 l/100 km | CERO | PHEV |
Összehasonlítás és pontszám
| Modell | Elektromos hatótáv | Teljesítmény | Ár-tól | Pontszám |
|---|---|---|---|---|
| Cupra Leon e-Hybrid | 133 km | 204 CV | 39 500 € | 8,5/10 |
| Volkswagen Golf eHybrid | 142 km | 204 CV | 40 600 € | 8,3/10 |
| Peugeot 308 Hybrid | 85 km | 195 CV | 33 800 € | 7,6/10 |
| Opel Astra Plug-in Hybrid | 84 km | 196 CV | 35 000 € | 7,4/10 |
A pontszám a valós elektromos hatótávot, a teljesítmény-ár arányt és a becsült töltési költséget súlyozza. A Cupra Leon az akkumulátor miatt vezet, de szerintem a Opel Astra oldja meg a legjobban az egyenletet annak, akinek csak rövid utakat kell lefednie anélkül, hogy túlfizetne.
Hogyan válasszunk a használat alapján
Ha naponta kevesebb mint 50 km-t teszel meg, és otthon tudsz tölteni, egy 17 kWh-s akkumulátor, mint a Peugeot 308-é vagy a Opel Astráé, bőven elég, a nagyobb akkumulátoros változatokhoz képest megspórolt összeg pedig a végső árban is meglátszik. Ha az utaid 80-100 km körül mozognak, vagy nem mindig tudsz naponta tölteni, megéri átlépni egy Cupra Leonra vagy egy nagy akkumulátoros Volkswagen Golfra, főleg vegyes, városi-országúti használat esetén. Aki már biztosan tudja, hogy kilométereinek 90%-a elektromos lesz, annak valószínűleg érdemes megnéznie a legnagyobb valós elektromos hatótávú kompakt PHEV-k rangsorát is, ahol az elemzés kizárólag erre a szempontra összpontosít.
Még kérdéses, hogyan alakul az adózás 2027-ig, de ma, a CERO címkével és a még érvényes Plan Auto+ támogatásokkal a kompakt PHEV továbbra is vállalható választás annak, aki nem akar teljesen lemondani az égésű motorról.
Gyakran ismételt kérdések
Mekkora valós elektromos hatótávot kínál egy kompakt PHEV 2026-ban?
Valós körülmények között 60 és 110 km között, az akkumulátor kapacitásától függően. A 17 kWh-s akkumulátoros modellek (Peugeot 308, Opel Astra) valós hatótávja 65-70 km körül mozog; a nagy, közel 20 kWh-s akkumulátorosoké (Cupra Leon, Volkswagen Golf) meghaladhatja a 90-100 km-t.
Mennyibe kerül otthon feltölteni egy plug-in hibridet?
Völgyidőszaki tarifával egy 17 kWh-s akkumulátor feltöltése 1,7-2,5 euróba kerül; egy 20 kWh-s esetében 2-3 euróba. Közterületi AC töltőn a költség általában megkétszereződik.
Milyen követelményeket támaszt a CERO címke egy PHEV-vel szemben?
Legalább 40 km WLTP szerinti elektromos hatótáv homologizálását. A Spanyolországban jelenleg kapható összes kompakt PHEV túllépi ezt a küszöböt.
Megéri egy kompakt PHEV a hagyományos hibriddel szemben 2026-ban?
Ha naponta tudsz tölteni, és az utaid többnyire városiak, igen: az üzemanyag-megtakarítás és az adókedvezmények indokolják. Ha nincs rendszeres hozzáférésed töltőponthoz, a hagyományos hibrid kompakt praktikusabb, és elkerülöd, hogy egy alig használt akkumulátor többletsúlyát cipeld.
A cikkben szereplő autók műszaki adatlapjai
Deja un comentario


A(z) Kia 10 modellből, 50 változatból és 400 lehetséges kombinációból álló elektromos kínálatot kínál
A 2027-es európai Év Autója (COTY) hét döntőse kizárólag elektromos.
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta