BMW ES KIA Lexus RAV4 Sportage Tiguan Toyota Volkswagen X1 Hibrit arabalar Satın alma rehberleri SUV
2026'da Yeniden Satış Değeri En Yüksek SUV Nasıl Seçilir: Değerini Koruyan Markalar, Motor Seçenekleri ve Segmentler
İspanya’da bir SUV alırken yatırımınızı güvence altına almak için pratik rehber: üç ya da dört yıl sonunda kalıntı değerini en iyi koruyan markalar, mekanik seçenekler ve segmentler hangileri?
2026’da bir SUV satın almak rahatsız edici bir denge oyununa dönüştü: çok yüksek liste fiyatları, her hafta biraz daha geniş bir teklif yelpazesi ve asıl soru: üç ya da dört yıl içinde ne kadar değer kaybedecek? Çünkü bir aracın gerçek fiyatı bayiden ödediğiniz tutar değil, satarken geri aldığınız tutarı eksiltilmiş ödemenizdir. Ve kâğıt üzerinde parlak görünen birçok karar tam da burada eskiyor.
Bu analiz, BYD markasının elektrikli SUV gamını bilerek dışarıda bırakıyor. Bizce, Çin markasının birkaç sezon önce sergilediği fiyat-performans avantajı, aynı fiyat aralığında çok rekabetçi Avrupa ve Asya önerilerinin gelmesiyle erimiş durumda; bu da ikinci el piyasadaki davranışı konusunda ek bir belirsizlik yaratıyor. İkinci el bayilerde yeterli geçmişi olmayan ve marka konumlandırması hâlâ inşa aşamasında olan bir araca, ekseni tam da kalıntı değerin öngörülebilirliği olan bir rehberde yer vermemeyi tercih ediyoruz.
İspanya’da bir SUV’nin kalıntı değerini gerçekte ne belirler
Kalıntı değer sihir değildir, gelecekteki talebtir. Ve gelecekteki talep oldukça sıradan şeylere bağlıdır: geniş satış sonrası ağı, düşük bakım maliyeti, kanıtlanmış güvenilirlik, iki yılda geçerliliğini yitirmeyecek çevre etiketi ve her şeyden önce ikinci el alıcının tanıdığı bir segment. SUV-C ve SUV-B, İspanya ikinci el piyasasının ekseni olmaya devam ediyor. Devir hızının en yüksek olduğu ve fiyatların en iyi ayakta kaldığı yer burasıdır.
Motor seçenekleri: neyi korur, neyi korumaz
Kendiliğinden şarj olan hibritler, Japon bir nadirlikten ikinci el piyasasının en likit varlığına dönüştü. İkinci el alıcısı bunları ister: ECO etiketi, düşük tüketim, priz gerektirmemesi, sürpriz olmaması. PHEV’ler ise daha düzensiz bir davranış sergiliyor; kilometreye ve batarya durumuna çok bağımlılar. Dizel, otoyol kullanımına yönelik büyük SUV’larda hâlâ yaşıyor, ancak değer kaybı eğrisi belirginleşti. Saf elektrikli araçlar ise premium birkaç istisna dışında, alıcının bataryaya duyduğu korku yüzünden yeniden satışta hâlâ zorlanıyor.
Toyota RAV4 (44.575 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Referans nokta. Tartışması zor. RAV4 hibrit, yıllardır İspanya’da değerini en iyi koruyan SUV’lar arasında yer alıyor ve bunun nesnel nedenleri var: yoğun satış sonrası ağı, kanıtlanmış güvenilirlik ve ikinci el talebinin düşmemesi. Pratikte üç yaşındaki bir RAV4 hibrit, aylar değil haftalar içinde satılır.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 136 | 185 | 180 km/h | ~1.000 km | 5,2 l/100 km | ECO | Hibrit |
Lexus NX (55.350 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
RAV4’ün premium kardeşi; kalıntı değerine yardım eden bir kozu var: güvenilir Japon lüks markası algısı, bu da İspanya ikinci el piyasasında para eder. NX 350h, çoğu eşdeğer Alman premium modelinden daha az değer kaybeder. Yine de başlangıçta daha büyük bir harcama yapmak gerekir.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 179 | 244 | 190 km/h | ~950 km | 5,7 l/100 km | ECO | Hibrit |
Mazda CX-5 (35.990 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Medyada daha az gürültü var, ancak şaşırtıcı derecede sağlam bir kalıntı değer. Mazda, İspanya’da sadık bir müşteri tabanı oluşturdu; estetik açıdan iyi yaşlanan bir ürünle. Yeniden satışta bu, göründüğünden daha çok ağırlık taşır.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 104 | 141 | 201 km/h | ~850 km | 7,0 l/100 km | C | Benzin |
Volkswagen Tiguan (37.240 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Ülkedeki en yüksek marka tanınırlığına sahip genel amaçlı SUV-C. Tiguan, on yıllardır segment ortalamasının üzerinde kalıntı değerleri koruyor ve yeni nesil bu mantığı bozmuyor.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 | 150 | 207 km/h | ~900 km | 6,0 l/100 km | ECO | Hafif hibrit |
BMW X1 (48.950 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Genel amaçlı premium segmentte X1, marka çekiciliği ile ikinci el talebinin sürekliliğini birleştiren birkaç modelden biri. Değer kaybeder, evet; tüm premium modeller kaybeder; ancak doğrudan rakiplerinden daha az. Bunu daha önce 2026’da en yüksek yeniden satış değerine sahip araçlar rehberimizde de belirtmiştik: Alman kompakt premium, eşdeğer büyük SUV’dan daha güvenli bir yatırımdır.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 212 km/h | ~850 km | 6,1 l/100 km | ECO | Hafif hibrit |
Audi Q3 (48.530 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
X1 ile aynı argüman, bazı nüanslarla. Q3, özellikle iyi donanımlı versiyonlarda istikrarlı bir ikinci el talebi koruyor. Anahtar, aşırı yapılandırmamaktır: ekstralar satın alırken ödenir, satarken geri alınmaz.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110 | 150 | 207 km/h | ~800 km | 6,3 l/100 km | ECO | Hafif hibrit |
Kia Sportage (29.780 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Yedi yıllık garanti, güçlü bir ticari argüman; aynı zamanda kalıntı değer için de. Üç yaşındaki bir Sportage, önünde dört yıllık garantiyle satılır. Bu, birkaç markanın taklit edebileceği bir biçimde ikinci el fiyatını destekler.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 176 | 239 | 193 km/h | ~950 km | 5,4 l/100 km | ECO | Hafif hibrit |
Dacia Duster (23.220 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Duster vakası kendine özgü: başlangıç fiyatı o kadar düşük ki euro cinsinden mutlak değer kaybı minimum. Yüzde olarak iyi dayanır, çünkü bütçesi kısıtlı ikinci el alıcısı her zaman oradadır.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 103 | 140 | 180 km/h | ~900 km | 5,4 l/100 km | ECO | Hafif hibrit |
Hyundai Tucson (31.325 € ‘dan başlayan fiyatlarla)
Sportage’ın kurumsal kardeşi; beş yıllık garanti ve aynı sağlam ikinci el talebi. Kendiliğinden şarj olan hibrit, fiyatı en iyi koruyan versiyondur ve PHEV’in çok önündedir.
| Güç kW | Güç CV | Azami hız | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 176 | 239 | 186 km/h | ~900 km | 5,7 l/100 km | ECO | Hibrit |
Özet tablo ve puan
| Model | Başlangıç (€) | Yakıt | Etiket | Kalıntı değer | Satış sonrası ağ | Puan /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota RAV4 | 44.575 | Hibrit | ECO | 9,5 | 9,5 | 9,4 |
| Lexus NX | 55.350 | Hibrit | ECO | 9,0 | 8,0 | 8,7 |
| Mazda CX-5 | 35.990 | Benzin | C | 8,0 | 7,5 | 7,8 |
| VW Tiguan | 37.240 | Hafif hibrit | ECO | 8,5 | 9,0 | 8,5 |
| BMW X1 | 48.950 | Hafif hibrit | ECO | 8,5 | 8,5 | 8,4 |
| Audi Q3 | 48.530 | Hafif hibrit | ECO | 8,0 | 8,5 | 8,2 |
| Kia Sportage | 29.780 | Hafif hibrit | ECO | 8,5 | 8,5 | 8,6 |
| Dacia Duster | 23.220 | Hafif hibrit | ECO | 8,0 | 7,5 | 7,7 |
| Hyundai Tucson | 31.325 | Hibrit | ECO | 8,5 | 8,5 | 8,5 |
Plan Auto+ işleminize uyarsa, işlemi kapatmadan önce resmi web sitesindeki geçerli tutarı kontrol edin; koşullar ve süreler sık sık değişir. Hibrit ile diğer motorlar arasında kararsız kalanlar için de SUV hibrit fiyat-performans rehberimizde daha fazla bağlam bulunuyor.
Sık sorulan sorular
İspanya’da üç yıl sonra hangi SUV değerini en iyi koruyor?
Toyota RAV4 hibrit, İspanya piyasasında 36 aylık kalıntı değer sıralamalarında tutarlı biçimde önde; onu yakından Lexus NX ve Volkswagen Tiguan takip ediyor.
Hibrit SUV’ler dizellere göre daha az değer mi kaybeder?
2026’da evet. ECO etiketi, düşük tüketim ve ikinci el talebi, kendiliğinden şarj olan hibritin fiyatını daha iyi destekliyor; dizelde ise otoyolda yoğun kullanılan büyük SUV’lar dışında değer kaybı eğrisi hızlandı.
Kalıntı değer için premium’un fiyat farkına değer mi?
Yalnızca yüzde değil, geri alınan mutlak euro üzerinden karşılaştırılırsa. Bir BMW X1, yüzde olarak daha iyi dayansa da bir Kia Sportage’dan daha çok euro kaybeder. Hesap eksiksiz yapılmalı.
PHEV yeniden satış için kötü bir seçenek mi?
Kötü değil, ama daha düzensiz. Bir PHEV’in kalıntı değeri batarya durumuna ve kilometreye çok bağlıdır ve ikinci el alıcısı genellikle kuşkuyla yaklaşır. Eşdeğer bir kendiliğinden şarj olan hibrit, ikinci el piyasasında daha likittir.
Bu makaledeki araçların teknik özellikleri
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model