G6 G9 Geely HS MG Starray Xpeng Testovi Rangiranja SUV
Rang 2026.: 5 premium kineskih SUV-ova s najboljim dinamičkim ponašanjem na cesti
Analiziramo koji premium kineski SUV-ovi 2026. nude najbolje dinamičko ponašanje na španjolskim cestama, prema provjerljivim tehničkim kriterijima platforme, ovjesa i upravljača.
Razgovor o kineskim automobilima u Španjolskoj promijenio je fokus. Više nije dovoljno govoriti o agresivnoj cijeni ili ogromnim zaslonima: tko plaća više od 40.000 eura, traži da se automobil ponaša dostojno na serpentini, na dionici autoceste ili na kružnom toku uzetom žustro. Tu većina pada. I tu nekolicina počinje uznemiravati europske referentne modele.
Ovaj rang namjerno isključuje BYD. Ne zbog nedostatka proizvoda — ima ga, i to u velikim količinama —, nego zato što, po našem mišljenju, ta marka tijekom 2026. više ne zauzima središte premium kineske rasprave u Španjolskoj: urednički fokus preselio se na proizvođače koji vidljivije ulažu u šasiju, dinamičko podešavanje i arhitekture visokih performansi. Uz to pojašnjenje, idemo na petoricu koja ulaze.
Što razumijemo pod „dinamičkim ponašanjem” premium SUV-a
Ne govorimo o tome da se njime vozi po Nürburgringu. Govorimo o nečemu prozaičnijem i korisnijem: upravljaču s pravim osjetom u središnjem položaju, prednjem dijelu koji ne popušta pri prvim promjenama smjera, amortizeriama koji filtriraju bez plutanja i raspodjeli mase koja vozaču omogućuje da se pouzda u stražnju osovinu kad se trasa pokvari. U SUV-u od 1.900 do 2.200 kg svaki od tih parametara — doslovno — važi više nego u kompaktu.
Platforma odlučuje. Ostalo su nijanse.

1. XPENG G6 — od 48.600 €
G6 je, po mom ukusu, kineski SUV koji najbolje prevodi premium dinamički diskurs u nešto izmjerivo za volanom. Ugrađuje platformu SEPA 2.0 s arhitekturom od 800 V, strukturnu bateriju i raspodjelu mase blizu 50:50, što se osjeti čim nizate dvije krivine. Upravljač ima progresivnu konzistenciju — nešto što mnogi kineski konkurenti još nisu riješili — a ovjes, McPherson sprijeda i višepolužni straga, daje prednost stabilnosti pred mekanim komforom. Verzija AWD isporučuje 487 KS s linearnošću koja iznenađuje kad dolazi od mlade marke.
| Snaga | KS | Autonomija WLTP | Naljepnica | Gorivo |
|---|---|---|---|---|
| 358 kW | 487 KS | 510 km | 0 emisija | Električni |
O njegovoj tehničkoj ponudi već smo detaljnije pisali u punoj recenziji modela XPENG G9, većem bratu G6 s mnogim istim šasijskim prednostima.

2. LYNK & CO 08 — od 52.995 €
Ovdje postoji zanimljiva nijansa: 08 dijeli platformu CMA 2.0 s Volvo i Polestar, što se prevodi u šasiju sa švedskim genima i vlastitim ugađanjem. Raspodjela mase — električni blok ide ispod poda, uz kompaktni toplinski motor — pomaže da se automobil osjeća učvršćeno čak i s gotovo praznom baterijom. Upravljač je lakši nego kod XPENG, nešto manje komunikativan, ali kombinacija amortizera i guma dopušta visoka tempa bez da 08 traži milost. Kao plug-in PHEV nudi 200 km električne vožnje prema homologaciji, što u praksi ostaje na 150–160.
| Kombinirana snaga | KS | Električna autonomija | Naljepnica | Gorivo |
|---|---|---|---|---|
| 257 kW | 350 KS | 200 km WLTP | 0 emisija | PHEV |
Ako vas zanima izravna usporedba s njegovim prirodnim rivalom unutar same kineske ponude, već smo analizirali dvoboj LYNK & CO 08 protiv Omoda 9.

3. Omoda 9 — od 52.053 €
Omoda 9 dolazi s zanimljivom ponudom: sustav SHS (Super Hybrid System) s trobrzinskim mjenjačem namijenjenim elektromotoru i podjelom zadataka između toplinskog i električnog pogona znatno sofisticiranijom od uobičajenog PHEV-a sa suhom spojkom. Na cesti 9 iznenađuje stabilnošću stražnjeg višepolužnog sklopa i upravljačem koji, iako nije primjer osjeta, jest linearan i predvidljiv. Međutim, podešenje amortizera meni je malo na strani komfora: na brzim krivinama ima više njihanja nego što bi zahtjevan vozač očekivao.
| Kombinirana snaga | KS | Električna autonomija | Naljepnica | Gorivo |
|---|---|---|---|---|
| 395 kW | 537 KS | 145 km WLTP | 0 emisija | PHEV |

4. Geely Starray EM-i — od 33.490 €
Starray je najpristupačniji u rangu i ujedno onaj koji pokazuje najviše ravnoteže u svom cjenovnom rasponu. Platforma CMA Evo zajednička je s proizvodima grupe Geely-Volvo, stražnji višepolužni ovjes i ugađanje koje — za razliku od mnogih kineskih SUV-ova ispod 40.000 eura — ne žrtvuje stabilnost zbog komfora. Upravljač je u središnjem položaju pomalo umjetan, to treba reći, no kad opteretite prednju osovinu odgovara iskrenije od prosjeka segmenta. Kao plug-in hibrid učinkovit je bez da bude strastven.
| Kombinirana snaga | KS | Električna autonomija | Naljepnica | Gorivo |
|---|---|---|---|---|
| 193 kW | 262 KS | 83 km WLTP | 0 emisija | PHEV |

5. MG HS — od 37.340 €
HS u rang ulazi gotovo kao podsjetnik da kineska matica MG (SAIC) već godinama radi na šasiji s europskom osnovom naslijeđenom iz britanske faze. Nije najsofisticiraniji u skupini, ali ponašanje na otvorenoj cesti — upravljač s rastućom težinom, ovjes s kratkim hodom i dobra kontrola nagiba — još uvijek je bolje nego što mu cijena sugerira. U verziji PHEV sa stvarnih 100 km električne autonomije jedan je od rijetkih SUV-ova koji zadržavaju dinamičku dosljednost kad je baterija prazna.
| Kombinirana snaga | KS | Električna autonomija | Naljepnica | Gorivo |
|---|---|---|---|---|
| 249 kW | 339 KS | 103 km WLTP | 0 emisija | PHEV |
Sažetak tablice i uredničko ocjenjivanje
| Model | Cijena od | Šasija | Upravljač | Amortizacija | Ukupna ocjena (1–10) |
|---|---|---|---|---|---|
| XPENG G6 | 48.600 € | 9 | 8,5 | 8,5 | 8,7 |
| LYNK & CO 08 | 52.995 € | 8,5 | 7,5 | 8 | 8,0 |
| Omoda 9 | 52.053 € | 7,5 | 7 | 7 | 7,2 |
| Geely Starray EM-i | 33.490 € | 7,5 | 6,5 | 7,5 | 7,2 |
| MG HS | 37.340 € | 7 | 7 | 7 | 7,0 |
Često postavljana pitanja
Koji premium kineski SUV ima najbolje dinamičko ponašanje na cesti u 2026.?
XPENG G6 zahvaljujući platformi SEPA 2.0, raspodjeli mase blizu 50:50 i upravljaču s osjetom znatno iznad prosjeka kineskog segmenta.
Zašto BYD niste uvrstili u rang?
To je urednička odluka. Smatramo da se 2026. fokus premium kineske rasprave u Španjolskoj preselio na proizvođače s vidljivijim ulaganjima u dinamički razvoj i arhitekture visokih performansi.
Mogu li premium kineski SUV-ovi koristiti poticaj Plan Auto+?
Električni modeli i PHEV-ovi s naljepnicom 0 emisija registrirani u Španjolskoj mogu se prijaviti na Plan Auto+ kad je njegov poziv na snazi. Preporučujemo provjeru službene web stranice za ažurirane iznose i rokove.
Isplati li se premium kineski SUV u odnosu na ekvivalentnog europskog rivala?
Ovisi o namjeni. Po opremi i tehnologiji obično su ispred uz istu cijenu; kod dinamičkog ugađanja i percepcije marke još ima prostora, iako XPENG i LYNK & CO zatvaraju taj jaz brže nego što su mnogi očekivali.
Tehničke kartice automobila iz ovog članka
Deja un comentario


Kia nudi električnu gamu od 10 modela, 50 verzija i 400 mogućih kombinacija
Sedam finalista za Automobil godine u Europi 2027. (COTY) isključivo su električni
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta