Rebríček 2026: 5 prémiových čínskych SUV s najlepším dynamickým správaním na ceste

Iván Navarro     30 septiembre 2026     5 min.
Rebríček 2026: 5 prémiových čínskych SUV s najlepším dynamickým správaním na ceste

Analyzujeme, ktoré prémiové čínske SUV 2026 ponúkajú najlepšie dynamické správanie na španielskych cestách, s overiteľnými technickými kritériami platformy, odpruženia a riadenia.

Rozhovor o čínskych autách v Španielsku sa posunul na inú os. Už nestačí hovoriť o agresívnej cene alebo obrovských displejoch. Kto zaplatí viac ako 40 000 eur, požaduje, aby auto obstálo v zákrute na horskom priechode, na diaľničnom spojovacom úseku alebo na kruhovom objazde prejdenom svižne. Práve tu väčšina zlyhá. A tu a tam sa niekoľko z nich začína vyrovnávať európskym referenčným modelom.

Tento rebríček zámerne nezahŕňa BYD. Nie preto, že by nemala produkt – má ho, a vo veľkom objeme –, ale preto, že podľa nášho názoru značka v roku 2026 prestala byť ťažiskom prémiovej diskusie o čínskych autách v Španielsku: redakčná pozornosť sa presunula k výrobcom, ktorí viditeľnejšie investujú do podvozkov, dynamického ladenia a architektúr vysokého výkonu. Toto objasnené, prejdime k piatim, ktoré sa do rebríčka dostali.

Čo chápeme pod „dynamickým správaním“ prémiového SUV

Nehovoríme o jazde na Nürburgringu. Hovoríme o niečom prozaickejšom a užitočnejšom: riadenie so skutočným citom v strede, predný náprava, ktorá sa nevzdáva pri prvom zlom prechode, tlmenie, ktoré filtruje nerovnosti bez plávania, a rozloženie hmotnosti, ktoré vodičovi umožní dôverovať zadnej náprave, keď sa trasa zhorší. V SUV s hmotnosťou 1 900 – 2 200 kg každý z týchto parametrov váži – doslova – viac než v kompakte.

Rozhodujúca je platforma. Ostatné sú jemné nuansy.

Xpeng G6 Europe 00004

1. XPENG G6 – od 48 600 €

G6 je podľa môjho vkusu čínske SUV, ktoré najlepšie prevádza prémiový dynamický diskurz do merateľnej podoby za volantom. Využíva platformu SEPA 2.0 s architektúrou 800 V, štrukturálnu batériu a rozloženie hmotnosti blízke 50:50, čo je cítiť hneď, ako za sebou zaradíte dve zákruty. Riadenie má progresívnu konzistenciu – niečo, čo mnohí čínski konkurenti stále nevyriešili – a odpruženie, McPherson vpredu a viacramenné vzadu, uprednostňuje stabilitu pred mäkkým komfortom. Verzia AWD dodáva 487 k s lineárnosťou, ktorá prekvapí od mladej značky.

Výkon k Dojazd WLTP Environmentálna nálepka Palivo
358 kW 487 k 510 km 0 emisií Elektrina

Ich technickú ponuku sme podrobnejšie rozobrali v úplnej recenzii XPENG G9, staršom bratovi G6 s mnohými rovnakými výhodami podvozka.

Lynk Co 08 03

2. LYNK & CO 08 – od 52 995 €

Tu je zaujímavá nuansa: 08 zdieľa platformu CMA 2.0 s Volvo a Polestar, čo sa prejavuje v podvozku so švédskym základom a vlastným ladením. Rozloženie hmotnosti – elektrický blok je pod podlahou a k tomu kompaktný spaľovací motor – pomáha, aby auto pôsobilo pevne aj pri takmer vybitej batérii. Riadenie je ľahšie než u XPENG, o niečo menej komunikatívne, ale dvojica tlmič–pneumatika umožňuje vysoké tempo bez toho, aby 08 žiadalo milosť. Ako zásuvný PHEV ponúka 200 km elektrického dojazdu podľa homologácie, čo v praxi znamená 150 – 160 km.

Kombinovaný výkon k Elektrický dojazd Environmentálna nálepka Palivo
257 kW 350 k 200 km WLTP 0 emisií PHEV

Ak vás zaujíma priame porovnanie s prirodzeným konkurentom v rámci čínskeho ekosystému, už sme analyzovali súboj LYNK & CO 08 proti Omoda 9.

Omoda 9 Urbano 1

3. Omoda 9 – od 52 053 €

Omoda 9 prichádza so zaujímavou ponukou: systém SHS (Super Hybrid System) s trojstupňovou prevodovkou venovanou elektromotoru a rozdelením úloh medzi spaľovací a elektrický motor, ktoré je podstatne sofistikovanejšie ako bežný PHEV so suchou spojkou. Na ceste 9 prekvapuje stabilitou viacramenného zadného podvozka a riadením, ktoré síce nie je príkladom citu, ale je lineárne a predvídateľné. Ladenie tlmičov je podľa môjho názoru trochu na strane komfortu: v rýchlych zákrutách je viac naklápania, než by očakával náročný vodič.

Kombinovaný výkon k Elektrický dojazd Environmentálna nálepka Palivo
395 kW 537 k 145 km WLTP 0 emisií PHEV

Review Geely Starray: por qué el SUV-C chino gasolina apuesta por el equipamiento premium en 2026

4. Geely Starray EM-i – od 33 490 €

Starray je najdostupnejší v rebríčku a zároveň ten, ktorý ukazuje najlepšiu rovnováhu vo svojej cenovej kategórii. Platforma CMA Evo zdieľaná s produktmi skupiny Geely-Volvo, viacramenná zadná náprava a ladenie, ktoré – na rozdiel od mnohých čínskych SUV pod 40 000 eur – neobetuje stabilitu kvôli komfortu. Riadenie je v strede umelé, to treba povedať, ale keď zaťažíte prednú nápravu, reaguje úprimnejšie než priemer segmentu. Ako zásuvný hybrid je účinný, aj keď nie vášnivý.

Kombinovaný výkon k Elektrický dojazd Environmentálna nálepka Palivo
193 kW 262 k 83 km WLTP 0 emisií PHEV

Cómo elegir un SUV chino frente a un europeo equivalente en 2026: qué mirar más allá del precio

5. MG HS – od 37 340 €

HS sa do rebríčka dostal takmer ako pripomienka, že čínska matka MG (SAIC) už roky pracuje na podvozku so základom, ktorý zdedila z britskej éry. Nie je najsofistikovanejší v skupine, no jeho správanie na otvorenej ceste – riadenie s rastúcou váhou, odpruženie s krátkym zdvihom a dobrá kontrola naklápania – je stále lepšie, než naznačuje jeho cena. V PHEV verzii so 100 km skutočného elektrického dojazdu patrí medzi málo SUV, ktoré si zachovávajú dynamickú súdržnosť aj s vybitou batériou.

Kombinovaný výkon k Elektrický dojazd Environmentálna nálepka Palivo
249 kW 339 k 103 km WLTP 0 emisií PHEV

Súhrnná tabuľka a redakčné hodnotenie

Model Cena od Podvozok Riadenie Tlmenie Celkové hodnotenie (1–10)
XPENG G6 48 600 € 9 8,5 8,5 8,7
LYNK & CO 08 52 995 € 8,5 7,5 8 8,0
Omoda 9 52 053 € 7,5 7 7 7,2
Geely Starray EM-i 33 490 € 7,5 6,5 7,5 7,2
MG HS 37 340 € 7 7 7 7,0

Často kladené otázky

Ktoré prémiové čínske SUV má v roku 2026 najlepšie dynamické správanie na ceste?
XPENG G6 vďaka platforme SEPA 2.0, rozloženiu hmotnosti blízkemu 50:50 a riadeniu s citom výrazne nad priemerom čínskeho segmentu.

Prečo do rebríčka nezaraďujete BYD?
Je to redakčné rozhodnutie. V roku 2026 sme sa domnievali, že ťažisko prémiovej diskusie o čínskych autách v Španielsku sa presunulo k výrobcom s viditeľnejšími investíciami do dynamického vývoja a architektúr vysokého výkonu.

Profitujú prémiové čínske SUV z programu Plan Auto+?
Elektrické modely a PHEV s environmentálnou nálepkou 0 registrované v Španielsku sa môžu zapojiť do programu Plan Auto+, keď bude vyhlásená jeho výzva. Odporúčame overiť oficiálnu webovú stránku kvôli aktuálnym sumám a termínom.

Vyplatí sa prémiové čínske SUV oproti porovnateľnému európskemu konkurentovi?
Závisí od použitia. Pri výbave a technike bývajú za rovnakú cenu napred; pri dynamickom ladení a vnímaní značky je stále priestor na zlepšenie, hoci XPENG a LYNK & CO túto medzeru zatvárajú rýchlejšie, než mnohí čakali.

Technické listy áut z tohto článku

Terénne vozidláMG HS8 verzií · od 30.340 €
CrossoverXPENG G63 verzií · od 42.785 €
Terénne vozidláXPENG G93 verzií · od 60.600 €

Deja un comentario