BYD Dolphin E-308 ID.3 Megane MG mg4 Peugeot Renault Volkswagen Elektrische auto's Compacte auto's Koopgidsen
Hoe je in 2026 een elektrische compacte auto met warmtepomp kiest: de werkelijke impact op de winterse actieradius en het verbruik
De warmtepomp maakt het verschil tussen het verliezen van 10% of 30% van de actieradius in de winter. We bekijken welke elektrische compacte auto’s er een gebruiken en hoe je er met kennis van zaken een keuze in maakt.
Het wordt november, de temperatuur daalt en daarmee de actieradius van elke elektrische auto. Dat is natuurkunde, geen marketing. Maar er is één onderdeel dat die klap aanzienlijk verzacht: de warmtepomp. Toch hebben niet alle elektrische compacte auto’s die in Spanje worden verkocht er standaard een, en niet iedereen rekent er hetzelfde voor. Deze gids probeert orde te scheppen in iets wat veel kopers pas ontdekken wanneer ze het contract al hebben getekend en de eerste januari aanbreekt.
Waarom de warmtepomp belangrijk is in een elektrische compacte auto
Een elektromotor produceert nauwelijks bruikbare restwarmte, anders dan een verbrandingsmotor. Het verwarmen van het interieur in de winter vraagt daarom rechtstreeks om energie uit de accu. Zonder warmtepomp doet een PTC-weerstandsverwarming dat werk: die zet elektriciteit om in warmte met een tamelijk bescheiden rendement. Met een warmtepomp verplaatst het systeem warmte in plaats van die vanaf nul op te wekken, net als een omgekeerde airconditioning, en het energieverbruik voor klimaatbeheersing kan daardoor aanzienlijk dalen. Het verschil is niet cosmetisch: bij korte stadsritten in januari kan het het verschil betekenen tussen ruim thuiskomen of met enige onrust naar het batterijpercentage kijken.
Hoe het in werkelijkheid werkt vergeleken met weerstandsverwarming
De warmtepomp onttrekt thermische energie aan de buitenlucht, aan de motor of aan de vermogenselektronica en leidt die naar het interieur. Hoe kouder het buiten is, hoe moeilijker het systeem die energie kan onttrekken, en daarom neemt het voordeel af (maar verdwijnt het niet) bij temperaturen ver onder nul. Toch blijft de warmtepomp in het gebruikelijke bereik van een Spaanse winter, tussen 0 en 10 graden, duidelijk efficiënter dan pure weerstandsverwarming. De PTC-weerstand warmt snel en lineair op, ongeacht de buitentemperatuur, maar de energiekosten stijgen naarmate hij langer aanstaat.
Werkelijke impact op de winterse actieradius en het verbruik
Hier is het verstandig conservatief te zijn en geen cijfers te beloven die in de praktijk niet standhouden. Wat met zekerheid gezegd kan worden: een elektrische compacte auto zonder warmtepomp verliest meestal meer winterse actieradius dan een vergelijkbare die er wel een heeft, vooral bij stadsritten en korte afstanden, waar het relatieve aandeel van de klimaatbeheersing in het totale verbruik groter is. Op de snelweg, met de motor op constant toerental en de luchtweerstand die zwaarder weegt dan de verwarming, vervaagt het verschil. Naar mijn smaak is het juist bij het winterse stadsgebruik — school, kantoor, boodschappen — dat de warmtepomp echt merkbaar is, en minder op de lange kerstreis.
Elektrische compacte modellen met warmtepomp op de Spaanse markt
Volkswagen ID.3, vanaf 38.445 €
De ID.3 heeft een warmtepomp als optie in een groot deel van het gamma, en standaard in de hogere uitvoeringen. Het is een van de meest consistente elektrische compacte auto’s in het segment qua werkelijke actieradius, wat we al hebben besproken in onze ranglijst van elektrische compacte auto’s met de meeste werkelijke actieradius.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía | Combustible |
|---|---|---|---|
| 170 | 231 | 628 km (WLTP) | Eléctrico |
Cupra Born, vanaf 42.000 €
Deelt het platform met de ID.3 en heeft eveneens een warmtepomp als optie. Het rijgedrag is iets sportiever, met een chassis dat in bochten steviger aanvoelt, al heeft dat een tegenhanger in het comfort op oneffen asfalt.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía | Combustible |
|---|---|---|---|
| 170 | 231 | 625 km (WLTP) | Eléctrico |
Renault Megane E-Tech, vanaf 28.666 €
De Megane E-Tech heeft er in bijna alle versies standaard een, een detail dat in zijn voordeel werkt tegenover concurrenten die er apart voor rekenen. De thermische efficiëntie van het interieur is een van zijn echte sterke punten, niet alleen op papier.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía | Combustible |
|---|---|---|---|
| 160 | 220 | 501 km (WLTP) | Eléctrico |
Peugeot e-308, vanaf 37.240 €
Verkrijgbaar als optie binnen de comfortpakketten. We hebben het gedrag al vergeleken met zijn broer binnen Stellantis in onze analyse van de Peugeot e-308 tegenover de Opel Astra Electric, en de warmtepomp was precies een van de nuances die in de winter het verschil tussen beide maakte.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía | Combustible |
|---|---|---|---|
| 115 | 156 | 450 km (WLTP) | Eléctrico |
MG4, vanaf 34.190 €
MG biedt hem standaard aan in de versies met de grootste accu, niet in de instapversie. Het is een van de elektrische compacte auto’s met de beste prijs-uitrustingverhouding op de markt, hoewel het interieurafwerking nog steeds niet die van de Europese merken benadert.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía | Combustible |
|---|---|---|---|
| 170 | 231 | 435 km (WLTP) | Eléctrico |
BYD Dolphin, vanaf 36.690 €
In de instapversie zit hij niet standaard, maar wel in de versies met de grotere accu. Samen met de MG4 is hij een van de meest agressief geprijsde Chinese compacte auto’s in dit segment.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía | Combustible |
|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 420 km (WLTP) | Eléctrico |
Samenvattende vergelijkingstabel
| Modelo | Bomba de calor | Precio desde | Autonomía WLTP | Puntuación eficiencia invernal (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Volkswagen ID.3 | Opcional/serie en gama alta | 38.445 € | 628 km | 8 |
| Cupra Born | Opcional | 42.000 € | 625 km | 7,5 |
| Renault Megane E-Tech | Serie en casi toda la gama | 28.666 € | 501 km | 9 |
| Peugeot e-308 | Opcional | 37.240 € | 450 km | 7 |
| MG4 | Serie en baterías grandes | 34.190 € | 435 km | 7,5 |
| BYD Dolphin | Serie en baterías grandes | 36.690 € | 420 km | 7 |
Beslisregels om met kennis van zaken te kiezen
Als de auto vooral in de stad rijdt, met korte en herhaalde ritten in de winter, wordt de warmtepomp meer dan een luxe en is hij bijna onmisbaar. Bij overwegend weg- en snelweggebruik neemt het relatieve belang af, en dan kun je afwegen of de meerprijs de moeite waard is. Een simpele regel: als de fabrikant hem standaard aanbiedt, is dat een beter teken dat het geen cosmetische toevoeging is maar onderdeel van de thermische techniek van de hele auto. Je hoeft je er ook niet door te laten obsederen: de warmtepomp corrigeert geen slecht beheerd accupakket en vervangt geen goed laadbeheer vóór de rit, iets wat zo eenvoudig is als het interieur voorverwarmen terwijl de auto nog aan de lader hangt.
Overheidssubsidies en de werkelijke kosten van de aankoop
Het is goed te onthouden dat de aankoop van een elektrische compacte auto in Spanje kan profiteren van het Plan Auto+, het huidige subsidiekader voor geëlektrificeerde voertuigen. De bedragen en voorwaarden veranderen regelmatig, dus het is het verstandigst de officiële website te raadplegen voordat je een aankoop afrondt; zo voorkom je verrassingen met termijnen of inkomensgrenzen die per autonome gemeenschap verschillen.
Veelgestelde vragen
Compenseert de warmtepomp de meerprijs in alle gevallen?
Niet noodzakelijkerwijs. Bij auto’s die vooral op de snelweg rijden of in gematigde klimaten kan de werkelijke besparing de prijs van de optie mogelijk niet rechtvaardigen. In de stad en bij strenge winters compenseert hij op middellange termijn meestal wel.
Welke elektrische compacte auto’s hebben er in 2026 in Spanje standaard een?
De Renault Megane E-Tech heeft er in bijna het hele gamma een standaard, en de MG4 en BYD Dolphin hebben er standaard een in hun versies met de grote accu. De rest biedt hem meestal als optie aan of koppelt hem aan hogere uitvoeringen.
Hoeveel kan de actieradius van een elektrische auto in de winter dalen zonder warmtepomp?
Er is geen universeel verifieerbaar cijfer, maar bij stadsgebruik met lage temperaturen kan het verlies aanzienlijk groter zijn dan met een actieve warmtepomp, vooral bij korte ritten waarin de motor niet optimaal opwarmt.
Heeft de warmtepomp invloed op de levensduur van de accu?
Indirect wel, en in het voordeel van de accu: door de thermische belasting van het pakket bij extreme kou te verminderen, helpt hij de accu in een stabieler temperatuurbereik te houden, wat op lange termijn theoretisch de degradatie vertraagt.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover