Audi BMW e-tron EV6 iX3 KIA Model Y Q6 e-tron Tesla Elektrische auto's Vergelijkingen Koopgidsen SUV
Hoe kies je een premium elektrische SUV met de beste prijs-kwaliteitverhouding in 2026: actieradius, technologie en uitrusting
Technische gids om de beste premium elektrische SUV qua prijs-kwaliteit 2026 in Spanje te kiezen: WLTP- en reële actieradius, 800V-architectuur, ADAS en uitrusting, model voor model vergeleken.
Een premium elektrische SUV kiezen in 2026 gaat niet meer alleen over het logo. Het aanbod is breder geworden, de Chinese merken drukken de prijzen omlaag en de Duitsers hebben een serieuze technische sprong gemaakt met 800-voltplatformen. Toch blijft de vraag van de koper dezelfde: welk model biedt het meeste voor de prijs?
We ontleden het aan de hand van controleerbare criteria. Geen vage indrukken.
Wat maakt vandaag een premium elektrische SUV?
Een premium elektrische SUV in 2026 is niet alleen gerechtvaardigd door de afwerking. Je verwacht een coherente elektrische architectuur, idealiter 800V, een WLTP-actieradius van meer dan 500 km, reëel ADAS-niveau 2+ en een softwareecosysteem dat niet tweedehands aanvoelt. De rest is marketing.
WLTP-actieradius tegenover reële actieradius: het verschil dat er echt toe doet
De WLTP blijft de officiële maatstaf, maar wie ooit Madrid–San Sebastián heeft gereden weet dat de cijfers bij 120 km/u met 20 tot 30% dalen. Een premium elektrische SUV 2026 met 550 km WLTP komt op de snelweg met actieve klimaatregeling dus uit op 400–430 reële km. Dat is het eerlijke getal.
400V tegenover 800V-architectuur: waarom dit de aankoop bepaalt
De 800V-architectuur is vandaag de scheidslijn tussen wie goed laadt en wie gemiddeld laadt. Ze maakt pieken van meer dan 250 kW mogelijk, dunnere kabels, minder warmte en vlakkere laadcurves. Bij een ranglijst voor snelladen op de snelweg kan het verschil tussen een goed uitgewerkt 400V- en een goed uitgewerkt 800V-systeem 10 minuten per stop bedragen. Vermenigvuldig dat met het aantal stops per jaar en je begrijpt waarom het zwaar weegt.
Werkelijk laadvermogen: wat je op de laadpaal ziet
De aangekondigde piek is minder belangrijk dan de curve. Een auto die 270 kW belooft maar bij 40% batterij terugvalt naar 100 kW, laadt in de praktijk slechter dan een auto die stabiel op 180 kW blijft tot 70%. Vraag altijd naar gegevens van 10–80% in minuten, niet naar showroomcijfers.
ADAS en semiautonoom rijden: minimaal niveau 2+
In dit segment zijn een degelijke rijstrookhouder, voorspellende adaptieve cruisecontrol, ondersteund rijstrookwisselen en automatisch parkeren al standaard of zouden dat moeten zijn. De Duitse systemen blijven het meest verfijnd op lange trajecten; de Koreaanse merken hebben de kloof gedicht; Tesla houdt een voorsprong in software, maar met juridische nuances in Europa.
Standaarduitrusting: wat er zeker bij moet zitten
Adaptieve vering, warmtepomp (cruciaal in de winter), matrix-LED, head-up display, premium geluidssysteem, hoogwaardige bekleding en drie-zones klimaatregeling. Als de warmtepomp ontbreekt bij deze prijs, moet je dat in twijfel trekken.
Batterijgarantie en kosten van het bezit
De standaard in het segment is 8 jaar of 160.000 km met behoud van 70% capaciteit. Sommige Chinese fabrikanten bieden al meer, maar het servicenetwerk weegt even zwaar als de kleine lettertjes.
Overheidssteun en belastingen
Het Plan Auto+ blijft het referentiekader voor subsidies op de aankoop van elektrische auto’s in Spanje. De exacte bedragen en termijnen kun je het best op de officiële website controleren vóór je tekent, omdat ze veranderen.

BMW iX3 — vanaf 64.000 €
De iX3 introduceert het Neue Klasse-platform met 800V-architectuur, meer dan 800 km WLTP in de versie met de grootste actieradius en een enorme efficiëntiesprong ten opzichte van de vorige generatie. Naar onze mening is hij vandaag de technische referentie in het segment: het interieur met de nieuwe Panoramic iDrive, een zeer fijn afgestelde ADAS en een laadcurve die hoog blijft tot ver na 70%.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 345 kW | 469 CV | 210 km/u | 805 km | 15,1 kWh/100 km | 0 emissies | Elektrisch |

Audi Q6 e-tron — vanaf 66.400 €
De Q6 e-tron maakt gebruik van het PPE-platform dat hij deelt met Porsche, met native 800V, een laadpiek van 270 kW en een interieur dat bij elke aanraking echt premium aanvoelt. De MMI-software vraagt echter nog om een verfijning die Audi via OTA belooft.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 285 kW | 387 CV | 210 km/u | 625 km | 17,0 kWh/100 km | 0 emissies | Elektrisch |

Mercedes-Benz EQE SUV — vanaf 83.000 €
De EQE SUV zet vooral in op comfort en isolatie. Een 400V-architectuur bemoeilijkt het snelladen ten opzichte van 800V-concurrenten. Dat wordt gecompenseerd met de afwerking en een MBUX-ervaring die nog steeds een referentie is.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 215 kW | 292 CV | 210 km/u | 590 km | 19,1 kWh/100 km | 0 emissies | Elektrisch |

Tesla Model Y — vanaf 39.990 €
Hij is niet premium in de klassieke zin, maar door de prijs, het Supercharger-netwerk en de software komt hij in elke serieuze vergelijking voor. De vernieuwde Model Y (Juniper) verbetert de afwerking, geluidsisolatie en vering. Hij blijft de beste kosten-per-kilometer-case van het segment.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 201 km/u | 534 km | 14,9 kWh/100 km | 0 emissies | Elektrisch |

Kia EV6 — vanaf 51.000 €
De EV6 was de eerste betaalbare 800V en blijft een zeer rationele aankoop. Laden van 10 naar 80% in 18 minuten, solide actieradius en een fijn afgestemd chassis dat plezier geeft. De GT-versie is een ander verhaal, met 585 CV, maar ook het instapmodel overtuigt.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/u | 582 km | 16,5 kWh/100 km | 0 emissies | Elektrisch |

Genesis GV60 — vanaf 55.900 €
De GV60 deelt het E-GMP-platform met de EV6, maar tilt het niveau op bij materialen, geluidsisolatie en details zoals de draaiknoppen met kristal. Het is de Koreaanse premiummerk die veel mensen niet kennen en die, naar mijn smaak, een van de beste uitrusting-prijsverhoudingen van het segment biedt, mits je goed onderhandelt.
| Vermogen kW | Vermogen CV | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/u | 561 km | 16,7 kWh/100 km | 0 emissies | Elektrisch |
Samenvattende tabel en score
| Model | Actieradius | Architectuur | Piekladen | Prijs vanaf | Score /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW iX3 | 805 km | 800V | 400 kW | 64.000 € | 9,3 |
| Audi Q6 e-tron | 625 km | 800V | 270 kW | 66.400 € | 8,8 |
| Mercedes EQE SUV | 590 km | 400V | 170 kW | 83.000 € | 8,0 |
| Tesla Model Y | 600 km | 400V | 250 kW | 46.000 € | 8,7 |
| Kia EV6 | 582 km | 800V | 240 kW | 51.000 € | 8,9 |
| Genesis GV60 | 561 km | 800V | 240 kW | 55.900 € | 8,4 |
Wat zouden wij vandaag kiezen?
Als de prioriteit pure technologie en laadcurve is, zet de BMW iX3 de maatstaf. Als je het beste evenwicht tussen prijs en product zoekt zonder op 800V te verzaken, is de Kia EV6 nog steeds moeilijk te verslaan. En als het criterium de totale kost is, inclusief het laadnetwerk, heeft de Tesla Model Y onder de 50.000 € geen concurrentie.
Veelgestelde vragen
Welke premium elektrische SUV biedt in 2026 de beste prijs-kwaliteitverhouding in Spanje?
Objectief gezien combineert de Kia EV6 een 800V-architectuur, een actieradius van meer dan 580 km en een prijs onder de 55.000 €, waardoor hij de meest evenwichtige optie is. De Tesla Model Y wint als je de operationele kosten via het Supercharger-netwerk wilt minimaliseren.
Is het de moeite waard om meer te betalen voor een SUV met 800V-architectuur?
Ja, als je regelmatig lange ritten maakt. Het verschil bedraagt 10–15 minuten per snelladestop en een kleinere batterijdegradatie op lange termijn. Voor puur stedelijk gebruik is 400V voldoende.
Hoeveel reële actieradius heb ik nodig voor gemengd gebruik in Spanje?
Met 450 reële km kom je zonder angst op elke interlokale rit. Dat komt overeen met ongeveer 550–600 km WLTP bij een goed beheerde premium elektrische SUV.
Kan het Plan Auto+ gecombineerd worden met merkkortingen?
Over het algemeen wel, en de meeste merken verwerken de subsidie al in het aankoopproces. Controleer de geldende voorwaarden op de officiële website voordat je de bestelling bevestigt.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven