Audi BMW e-tron EQA EX40 Genesis GLA GV60 GV90 Hyundai IONIQ Ioniq 5 iX1 Mercedes Model Y Q4 Q4 e-tron Tesla Volvo Elektrische auto's Ranglijsten SUV
Ranglijst 2026: de 6 elektrische premium SUV's met de beste prijs-kwaliteitverhouding onder 70.000 euro
Wij analyseren de zes elektrische premium SUV’s onder 70.000 euro die het best de balans vinden tussen uitrusting, WLTP-actieradius en laadvermogen op de Spaanse markt van 2026.
Het elektrische premiumsegment heeft zich uitgebreid tot een interessant punt: voor minder dan 70.000 euro kun je in Spanje al kiezen uit Duitse afwerkingen, Scandinavische voorstellen, een Koreaanse outsider met 800 V-laadtechniek en de Amerikaanse referentie die nog steeds het tempo bepaalt op het gebied van software. De vraag is niet meer of er opties zijn, maar welke het meeste biedt per geïnvesteerde euro.
In deze ranglijst hebben we alleen modellen opgenomen die in 2026 in Spanje te koop zijn, met focus op drie harde variabelen: realistische WLTP-actieradius, maximaal DC-laadvermogen en standaarduitrusting zonder in de val te lopen van lange optielijsten. Het doel is niet de duurste auto te kronen, maar te bepalen waar het geld het meeste oplevert.
Hoe hebben we de prijs-kwaliteitverhouding beoordeeld?
Een elektrische premium SUV beoordeel je niet alleen op pk’s. Bij Highmotor analyseren we vier blokken: WLTP-actieradius en geschat reëel verbruik, DC-laadcurve (niet de piek, maar hoelang die piek standhoudt), standaarduitrusting – matrixkoplampen, volledige L2-assistentiesystemen, meerzonige airconditioning, warmtepomp – en de gepercipieerde kwaliteit van het interieur. Daar tellen we de adviesprijs in Spanje bij, inclusief subsidies uit het Plan Auto+ wanneer het model aan de voorwaarden voldoet.
Een detail dat vaak over het hoofd wordt gezien: de standaard warmtepomp. Die maakt het verschil tussen 380 en 320 reële kilometers bij een winter op het Spaanse binnenland. En ja, er zijn premiummerken die dat nog apart laten betalen.

BMW iX1 xDrive30 – vanaf 57.900 €
De iX1 is de toegangspoort tot elektrisch rijden bij BMW en, naar mijn smaak, op dit moment een van de meest afgeronde producten van het merk. De gecombineerde 313 pk van de vierwielaandrijving brengt het geheel met gemak in beweging, de WLTP-actieradius bedraagt rond de 440 km in de versie met accu van 66,5 kWh bruto, en de iDrive 9 met curved display voelt een stap voor op de MBUX van de EQA. Wel laadt hij op DC tot 130 kW – voldoende, maar niet baanbrekend.
Wat overtuigt is het geheel: een ingetogen interieur, een nobele wegligging zonder sportief te zijn en een geluidsisolatie die bij de prijs past. Wat minder: de optielijst blijft lang en de head-up display is in de basisafwerking nog steeds niet standaard.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieu-etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 230 kW | 313 pk | 180 km/u | 440 km | 17,3 kWh/100km | Elektrisch |

Audi Q4 e-tron 45 – vanaf 55.400 €
Op het MEB-platform van Volkswagen speelt de Q4 e-tron 45 de kaart van de stille verfijning. 286 pk, accu van 82 kWh bruto, WLTP-actieradius tot 578 km in de configuratie met achterwielaandrijving en laden met 165 kW op DC. Het is waarschijnlijk de auto die actieradius en prijs in deze lijst het best in balans brengt.
Het interieur heeft niet de visuele dramatiek van een Mercedes, maar is beter afgewerkt dan elke VW ID. En de softwarеupdate van 2024 heeft een groot deel van de oorspronkelijke zonden van het MEB-platform verholpen: sneller infotainment en een routeplanner die nu wel werkt. Het is niet opwindend om te rijden – dat is het nooit geweest – maar als instrument voor lange afstanden heeft hij weinig minpunten.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieu-etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 pk | 180 km/u | 578 km | 16,5 kWh/100km | Elektrisch |

Mercedes EQA 300 4MATIC – vanaf 56.200 €
De EQA is de oudste van de groep en dat merk je. De basis is die van de GLA met verbrandingsmotor, met alles wat dat met zich meebrengt: minder binnenruimte dan je zou verwachten en een ergonomie die oplossingen van jaren geleden meeneemt. Hij biedt 228 pk, vierwielaandrijving, een accu van 70,5 kWh en
ongeveer 459 km WLTP. Laden met 100 kW op DC, een cijfer dat tegenwoordig bescheiden is.
Waarom staat hij op de lijst? Omdat de interieurafwerking, als je goed kiest uit de opties, nog steeds een trede hoger ligt dan die van nieuwere concurrenten, en omdat MBUX – met al zijn eigenaardigheden – een van de meest complete systemen op de markt is. Het valt nog te bezien of de komende GLA EQ, die van nature elektrisch is, hem binnen een paar maanden overbodig maakt.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieu-etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 228 pk | 160 km/u | 459 km | 17,7 kWh/100km | Elektrisch |

Volvo EX40 Twin Motor – vanaf 58.700 €
Hernoemd vanaf de vroegere XC40 Recharge levert de EX40 Twin Motor 408 pk, een accu van 82 kWh en tot 538 km WLTP. Laden met 200 kW op DC – het hoogste cijfer van de Duitse groep in deze ranglijst. Google Automotive is standaard geïntegreerd en de interface is naar onze mening nog steeds de overzichtelijkste van het segment.
Het nadeel is bekend: een zeer behoudende wegligging ondanks de 4,7 seconden naar 100, en snelweg-verbruiken die boven wat het datasheet suggereert uitkomen. Een echte rit Madrid–Bilbao kost twee tussenstops, niet één. Voor stedelijk en randstedelijk gebruik, met het Cero-label en het gevoel van Zweedse degelijkheid, is het echter een product dat moeilijk te weerstaan is.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieu-etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 pk | 180 km/u | 538 km | 17,9 kWh/100km | Elektrisch |

Genesis GV60 Premium – vanaf 65.900 €
Hier zit de outsider. De GV60 deelt het E-GMP-platform met de Ioniq 5 en EV6, wat betekent: 800 V-architectuur en laden met 233 kW op DC – van 10 naar 80% in minder dan 18 minuten met een beschikbare lader van 350 kW. In deze lijst doet niemand dat beter. De Premium-versie biedt 318 pk, achterwielaandrijving, een accu van 84 kWh en ongeveer 561 km WLTP.
Het interieur is waar Genesis het best presteert: nobele materialen, aandacht voor detail in naden en fysieke bedieningsknoppen, een draaiende bolvormige kristallen schakelaar die verschijnt bij het starten. Het klinkt als marketing, maar het werkt. Het servicenetwerk in Spanje blijft de achilleshiel – houd daar rekening mee voordat je tekent. Als je veel reist en snelladen prioriteit heeft, is dit de meest rationele keuze van de groep. Wie hoger in de reeks wil kijken, bevestigt de nieuwe GV90 dat het Koreaanse merk serieus is.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieu-etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 233 kW | 318 pk | 185 km/u | 512 km | 17,8 kWh/100km | Elektrisch |

Tesla Model Y Long Range AWD – vanaf 50.990 €
De goedkoopste op de lijst en op verschillende punten de zuinigste. 514 pk gecombineerd, WLTP-actieradius van 609 km, laden met 250 kW op het Supercharger-netwerk – zonder twijfel het comfortabelste netwerk om in Spanje te gebruiken. De Juniper-facelift van 2025 verbeterde de vering, de geluidsisolatie en het interieur, al blijft het ontbreken van fysieke bedieningsknoppen de meningen verdelen. De directe vergelijking met de Ioniq 5 blijft actueel en laat de cijfers goed zien.
Als “premium” is discutabel in de traditionele zin – zichtbaar kunststof, geen standaard matrixkoplampen, geen warmtepomp in de basisversie – maar als geïntegreerd technologieproduct heeft hij voor het geld geen concurrent.
| Vermogen kW | Vermogen pk | Max. snelheid | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieu-etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 378 kW | 514 pk | 201 km/u | 609 km | 15,7 kWh/100km | Elektrisch |
Samenvattende tabel en beoordeling Highmotor
| Model | Prijs vanaf | WLTP-actieradius | Max. DC-laadvermogen | Vermogen | Score /10 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla Model Y Long Range | 50.990 € | 609 km | 250 kW | 514 pk | 9,0 |
| Genesis GV60 Premium | 65.900 € | 512 km | 233 kW | 318 pk | 8,5 |
| Audi Q4 e-tron 45 | 55.400 € | 578 km | 165 kW | 286 pk | 8,3 |
| BMW iX1 xDrive30 | 57.900 € | 440 km | 130 kW | 313 pk | 8,0 |
| Volvo EX40 Twin Motor | 58.700 € | 538 km | 200 kW | 408 pk | 7,8 |
| Mercedes EQA 300 4MATIC | 56.200 € | 459 km | 100 kW | 228 pk | 7,2 |

Oordeel Highmotor
Als het criterium puur euro-per-prestatie is, blijft de Tesla Model Y de baas. Wie een meer traditionele premiumervaring met serieus snelladen zoekt, vindt in de Genesis GV60 de interessantste keuze – en waarschijnlijk de minst voor de hand liggende. De Q4 e-tron is de veilige keuze voor wie zonder verrassingen kilometers wil maken, de iX1 is het meest evenwichtige model voor gemengd gebruik, en de EX40 en de EQA lonen alleen als het merk zwaarder weegt dan de technische fiche.
Veelgestelde vragen
Welke elektrische premium SUV heeft de meeste actieradius onder 70.000 euro in Spanje?
De Tesla Model Y Long Range AWD, met 609 km WLTP-homologatie. Daarna volgt de Audi Q4 e-tron 45 met 562 km in zijn configuratie met achterwielaandrijving.
Welke elektrische premium SUV laadt het snelst op DC in deze ranglijst?
De Tesla Model Y met tot 250 kW op Supercharger V3/V4, gevolgd door de Genesis GV60 met 233 kW dankzij zijn 800 V-architectuur, die het mogelijk maakt van 10 naar 80% te gaan in minder dan 18 minuten.
Kunnen elektrische premium SUV’s onder 70.000 € gebruikmaken van het Plan Auto+?
Ja, mits ze voldoen aan de maximale prijs vóór belastingen en de overige geldende voorwaarden van het plan. Raadpleeg de officiële website voor actuele bedragen, die per autonome gemeenschap verschillen.
Welke elektrische premium SUV biedt het meest luxueuze interieur onder 70.000 euro?
Qua materialen en aandacht voor detail geldt de Genesis GV60 Premium als referentie, gevolgd door de Mercedes EQA in de hogere afwerkingen. De BMW iX1 biedt de meest geavanceerde technologie met de iDrive 9 op een curved display.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven