Ranglijst 2026: de 6 premium plug-in hybride C-SUV's met de grootste werkelijke elektrische actieradius op de Spaanse markt

Iván Navarro     14 October 2026     6 min.
Ranglijst 2026: de 6 premium plug-in hybride C-SUV's met de grootste werkelijke elektrische actieradius op de Spaanse markt

Een premium plug-in hybride C-SUV kopen in 2026 gaat niet meer alleen over het CERO-label en het fiscale voordeel. Het gaat om de werkelijke kilometers, die je rijdt zonder de verbrandingsmotor te starten op het dagelijkse traject Madrid-Alcobendas of Barcelona-Sant Cugat. En tussen het cijfer dat de WLTP belooft en het cijfer dat het asfalt levert, zit een verschil dat niet altijd wordt vermeld. Bij Highmotor hebben we al maanden gehomologeerde gegevens gekruist met gemengde verbruikstests om deze ranglijst samen te stellen, en het resultaat laat duidelijke winnaars zien.

Wat betekent “werkelijke elektrische actieradius” bij een premium PHEV?

De WLTP meet onder gecontroleerde omstandigheden, met een accu die 100% geladen is en zonder zware klimaatregeling. De werkelijkheid — verkeer, hellingen, airconditioning op volle kracht in augustus — drukt dat cijfer af met tussen de 15% en 25%, afhankelijk van het model. Daarom kan een premium PHEV C-SUV met 80 gehomologeerde km in de praktijk op 60 werkelijke km uitkomen, terwijl een ander model met 70 officiële km de werkelijkheid beter aankan. Het gaat niet alleen om de accucapaciteit: ook het thermisch beheer en de software voor energieterugwinning spelen een rol.

Methodologie Highmotor: zo meten we de werkelijke actieradius

We nemen de door elke fabrikant in Spanje gehomologeerde elektrische WLTP-actieradius, toetsen die aan gemengde verbruikstests op secundaire wegen en in de stad, en passen een eigen correctiecoëfficiënt toe, gebaseerd op tientallen kilometerregistraties van ons team. Het resultaat wil de officiële homologatie niet vervangen — die blijft de wettelijke referentie — maar wel benaderen wat de eigenaar van maandag tot vrijdag zal ervaren.

Ranglijst 2026: de 6 premium PHEV C-SUV’s met de meeste elektrische actieradius

Hier is de lijst, van de grootste naar de kleinste geschatte werkelijke elektrische actieradius.

Mercedes GLC EV 400 4Matic 2026

1. Mercedes-Benz GLC 300e — vanaf 68.100 €

De accu van de nieuwste generatie in de GLC 300e, met meer dan 30 kWh bruikbare capaciteit, is de reden waarom deze premium C-SUV de lijst zonder discussie aanvoert. Op gemengde werkelijke trajecten haalt hij ongeveer 110 km met één lading, een cijfer dat weinig concurrenten in het segment evenaren. De startprijs plaatst hem wel in het hogere deel van de ranglijst.

Vermogen (CV) Vermogen (kW) Elektrische actieradius WLTP Gecombineerd verbruik Label Brandstof
313 CV 230 kW 130 km 0,5-0,9 l/100 km CERO PHEV

Fabian Kirchbauer Photography

2. BMW X1 xDrive30e — vanaf 53.900 €

De X1 xDrive30e is naar onze mening de positieve verrassing van het jaar: de laatste accu-update maakt ongeveer 70 werkelijke km mogelijk bij gemengd gebruik. Voor een instap-C-SUV in het Beierse premiumaanbod is die sprong opvallend.

Vermogen (CV) Vermogen (kW) Elektrische actieradius WLTP Gecombineerd verbruik Label Brandstof
326 CV 240 kW 83 km 2,4 l/100 km CERO PHEV

Volvo Xc60 1

3. Volvo XC60 T8 Recharge — vanaf 66.500 €

We hebben dit al uitgebreid vergeleken in ons duel tussen de Volvo XC60 T8 en de BMW X3 30e: de Zweed levert een gehomologeerde actieradius van 81 km die in de praktijk op ongeveer 65 km uitkomt, voldoende voor de meeste stedelijke verplaatsingen van een week zonder benzine te tanken. (De nieuwe Long Range-versies die zijn aangekondigd verhogen dit cijfer aanzienlijk, tot \~189 km bij de T8.)

Vermogen (CV) Vermogen (kW) Elektrische actieradius WLTP Gecombineerd verbruik Label Brandstof
455 CV 335 kW 81 km 1,2-1,4 l/100 km CERO PHEV

Alfa Romeo Tonale 2026 (19)

4. Alfa Romeo Tonale Plug-in Hybrid Q4 — vanaf 48.900 €

De Tonale is de sportiefste premium PHEV in deze groep, en ook de voordeligste instapper. Zijn gehomologeerde actieradius van 61 km vertaalt zich in ongeveer 50 werkelijke km, correct voor het segment maar ver van het koppel bovenaan. Hij compenseert dat met een dynamisch karakter dat niet al zijn concurrenten bieden.

Vermogen (CV) Vermogen (kW) Elektrische actieradius WLTP Gecombineerd verbruik Label Brandstof
270 CV 199 kW 61 km 3,4 l/100 km CERO PHEV

Lexus Lanza La Nueva Gama Nx 2024

5. Lexus NX 450h+ — vanaf 58.900 €

De NX 450h+, die we al hebben geanalyseerd in onze review van de Lexus NX plug-in hybride, geeft voorrang aan comfort en betrouwbaarheid boven pure actieradius. Zijn 63-74 km WLTP zakt naar ongeveer 50 werkelijke km, een eerlijk cijfer maar dat wie het maximale elektrische kilometeraantal zoekt niet helemaal overtuigt.

Vermogen (CV) Vermogen (kW) Elektrische actieradius WLTP Gecombineerd verbruik Label Brandstof
309 CV 227 kW 63-74 km 1,0 l/100 km CERO PHEV

Ranglijst 2026: de 6 plug-in hybride SUV's met de beste verhouding tussen elektrische actieradius en prijs onder 50.00

6. Cupra Formentor eHybrid — vanaf 44.900 €

De lijst wordt afgesloten door de Formentor eHybrid, de goedkoopste van de groep: tot 126 km WLTP (huidige versie 1.5 eHybrid met een accu van \~19,7 kWh bruikbaar) die in echt gebruik op ongeveer 95-100 km uitkomen. Toch maken zijn prijs-prestatieverhouding en het sportieve afwerkingsniveau hem aantrekkelijk voor wie voor het eerst de premium PHEV-wereld betreedt.

Vermogen (CV) Vermogen (kW) Elektrische actieradius WLTP Gecombineerd verbruik Label Brandstof
204 CV 150 kW 126 km 1,4 l/100 km CERO PHEV

Samenvattende tabel: volledige ranglijst van werkelijke elektrische actieradius

Model Geschatte werkelijke elektrische actieradius Prijs vanaf Label Score (1-10)
Mercedes-Benz GLC 300e 110 km 68.100 € CERO 9,4
BMW X1 xDrive30e 70 km 53.900 € CERO 9,2
Volvo XC60 T8 Recharge 65 km 66.500 € CERO 8,0
Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 50 km 48.900 € CERO 7,8
Lexus NX 450h+ 50 km 58.900 € CERO 7,5
Cupra Formentor eHybrid 95 km 44.900 € CERO 7,3

Milieulabel en geschiktheid Plan Auto+

De zes modellen in deze ranglijst dragen het CERO-milieulabel van de DGT, omdat ze de 40 km gehomologeerde elektrische actieradius overschrijden die de Spaanse regelgeving vereist. Daarmee krijg je toegang tot de BUS-VAO-rijstroken, gratis parkeren in gereguleerde zones van veel gemeenten en, zodra de oproep actief is, toegang tot de subsidies van het Plan Auto+. De bedragen en termijnen veranderen per oproep, dus het verstandigst — en wat wij bij Highmotor altijd aanraden — is de officiële website te raadplegen voordat je koopt.

Veelgestelde vragen

Welke premium plug-in hybride C-SUV heeft in Spanje de meeste werkelijke elektrische actieradius?
De Mercedes-Benz GLC 300e, met ongeveer 110 werkelijke km bij gemengd gebruik, op korte afstand gevolgd door de Cupra Formentor eHybrid (huidige versie) en de BMW X1 xDrive30e, afhankelijk van de omstandigheden.

Is de WLTP-actieradius van een PHEV betrouwbaar of moet je er veel vanaf halen?
Je moet er wel degelijk van aftrekken. In de praktijk ligt het werkelijke cijfer tussen de 15% en 25% onder het gehomologeerde, afhankelijk van het model en het gebruik van de klimaatregeling.

Hebben al deze PHEV C-SUV’s het CERO-label?
Ja, de zes geanalyseerde modellen homologeren meer dan 40 km elektrische actieradius, de eis om het CERO-label van de DGT te krijgen.

Loont het om meer te betalen voor de Mercedes GLC 300e dan voor goedkopere opties zoals de Cupra Formentor?
Dat hangt af van het gebruik. Als het dagelijkse traject meer dan 60-70 km is, benut de GLC zijn grotere accu beter; bij korte stedelijke afstanden voldoet de Formentor ruimschoots tegen een merkbaar lagere prijs (en met een zeer concurrerende gehomologeerde elektrische actieradius in de huidige versie).


Deja un comentario