Captur Dacia Duster MG Renault Toyota Yaris Yaris Cross ZS Elektromobily Hybridné autá Nákupné sprievodcovia SUV
Ako vybrať SUV triedy B do 25 000 eur v roku 2026: kľúčová výbava, motor a záruka
Praktický sprievodca výberom najlepšieho SUV triedy B do 25 000 eur v roku 2026 v Španielsku: výbava ADAS, ktorá motorizácia sa oplatí podľa použitia a záruka
Kúpiť nový SUV triedy B do 25 000 eur v roku 2026 je stále možné, ale priestor na výber sa zúžil. Segment sa zaplnil hybridnými modelmi, niekoľkými základnými elektrickými vozidlami a vlnou ázijských značiek, ktoré zamiešali kartami. Otázka už nie je „aké lacné malé SUV si mám kúpiť?“, ale ktoré z nich vydrží päť rokov reálneho používania s výbavou, ktorá v roku 2028 nebude zastaraná.
Jedna poznámka pred samotnou analýzou: v tomto sprievodcovi sme úmyselne vynechali BYD. Čínsky výrobca bol počas pár rokov nevyhnutnou referenciou pri porovnaní cenovo dostupných elektrických SUV, no podľa nášho názoru je trh dnes natoľko konkurenčný – s európskymi, kórejskými a ďalšími ázijskými ponukami, ktoré tlačia cenu aj výbavu – že jeho relatívna výhoda v pomere ceny a kvality sa rozplynula. Nie je to kritika produktu; v cenovom pásme, o ktoré ide, existujú dnes alternatívy, ktoré za každé investované euro ponúkajú viac.
Čo dnes definuje SUV triedy B: veľkosť, použitie a očakávania kupujúceho
Hovoríme o autách s dĺžkou medzi 4,10 a 4,35 metra, s batožinovým priestorom v rozmedzí 380 až 480 litrov a so zmiešaným použitím: mestská jazda v pracovných dňoch, víkendové výlety a občasná dlhá cesta. Typický kupujúci najazdí ročne 12 000 až 18 000 km, parkuje na ulici a chce pohodlné auto s priaznivou environmentálnou nálepkou pre zóny nízkych emisií (ZBE).
Toto použitie ovplyvňuje všetko ostatné. Na papieri je dieselový motor na diaľnici stále úsporný, no v praxi ho dnes v tomto segmente takmer nikto neponúka a jeho nálepka C znamená obmedzenia v Madride v centre mesta alebo v barcelonskej zóne ZBE. Čisto elektrické auto pod 25 000 eur existuje, ale s výraznými kompromismi.
Reálny rozpočet: čo sa zmestí do 25 000 eur a čo zostane mimo
Hranica 25 000 eur je zavádzajúca. Mnohí výrobcovia uvádzajú cenu „od“, ktorá zodpovedá vstupným výbavám s minimálnou štandardnou výbavou a základnými motormi. Verzia, ktorú si väčšina trhu nakoniec kúpi, sa pohybuje medzi 22 000 a 28 000 eur. Náš sprievodca sa preto drží skutočne konfigurovateľných verzií pod touto hranicou, a nie cien z výkladu.
Do úvahy prichádzajú benzínové SUV triedy B, niektoré mikrohybridy a zopár hybridov vstupnej úrovne. Mimo zostávajú takmer všetky plug-in hybridy v segmente a veľká časť elektrických vozidiel, pokiaľ nie sú zohľadnené dotácie z programu Plan Auto+ – ktoré je vhodné overiť na oficiálnej webovej stránke pred podpisom zmluvy, pretože sumy aj termíny sa menia.
Povinná výbava ADAS v roku 2026: čo nesmie chýbať
Od júla 2024 všetky nové osobné autá registrované v EÚ obsahujú balík asistenčných systémov GSR2. Zahŕňa to núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, výstrahu pri únave vodiča, inteligentného asistenta rýchlosti, záznamník údajov (čierna skrinka) a systém upozornenia na opustenie jazdného pruhu. Je to zákonné minimum.
To, čo robí rozdiel, je výbava nad rámec tohto minima: adaptívny tempomat, kamera 360 stupňov, fyzický senzor mŕtveho uhla (nielen výstraha v zrkadle), rozpoznávanie dopravných značiek, ktoré skutočne čítajú premenlivé rýchlostné limity, a asistent udržiavania jazdného pruhu, ktorý nevyskakuje z čiar. Pozor na značky, ktoré predávajú „balík ADAS“ ako voliteľnú položku za 800 eur – v tejto triede by mal byť štandardný.
Motorizácie: benzín, mikrohybrid, HEV alebo elektrický
Čistý benzín: najlacnejší na kúpu, nálepka C, reálna spotreba okolo 6,5 až 7,5 l/100 km. Dáva zmysel, ak najazdíte menej ako 10 000 km ročne a pravidelne nevstupujete do zón ZBE.
Mikrohybrid 48 V: rovnaký motor s posíleným alternátorom malého výkonu. Skutočná úspora je skromná (5 až 8 % v meste), nálepka C zostáva. Oplatí sa, ak prirážka nepresahuje 800 eur.
Plný hybrid (HEV): najlepšia celková cena prevádzky pre mestského a zmiešaného vodiča. Nálepka ECO, reálna spotreba 4,8 až 5,5 l/100 km a prirážka sa vráti za 3 až 4 roky pri 15 000 km ročne. Je to voľba, ktorú v tomto cenovom pásme najviac odporúčame, aj keď ponuka je užšia.
Elektrický: pod 25 000 eur takmer nevyhnutne so štátnou podporou. Reálny dojazd 250 až 320 km. Dobré auto ako druhé vozidlo alebo do veľkého mesta s domácim nabíjaním; ako jediné auto je diskutabilné.
Záruka ako kúpny argument: roky, kilometre a drobné písmo
Práve tu sa mapa zmenila najviac. Európska dvojročná záruka sa ako referencia stala zastaranou. Kórejské značky naďalej udávajú štandard sedemročnej záruky, ktorý pred viac než desiatimi rokmi zaviedla Kia, a čínski výrobcovia prichádzajú so záručnými krytiami na sedem rokov alebo 150 000 km, čo núti ostatných reagovať. Pri aute, ktoré budete mať šesť alebo sedem rokov, sú štyri roky záruky minimom, o ktorom sa dá rokovať.
Čítajte drobné písmo: niektoré značky vyžadujú servis v oficiálnej sieti, aby sa predĺžená záruka zachovala, iné obmedzujú záruku na batériu (u hybridov a elektrických vozidiel) na osem rokov a 70 % zostatkovej kapacity.
Šesť SUV triedy B, ktoré sa do sprievodcu dostali
Dacia Duster – od 23 220 €
Duster tretej generácie je pravdepodobne auto, ktoré najlepšie chápe, na čo ľudia kupujú lacné SUV triedy B. Priestranný interiér na danú triedu, jednoduchá mechanika, možnosť LPG, ktoré znižuje prevádzkové náklady na mimoriadne nízku úroveň, a exteriér, ktorý konečne pôsobí dospelo. Interiér sa oproti predchádzajúcej generácii zlepšil, no stále zaostáva za drahšími konkurentmi. Verzia Hybrid 140 sa približuje k cenovému stropu a je najodporúčanejšia.
| Výkon kW | Výkon k | Max. rýchlosť | Dojazd | Spotreba | Nálepka | Palivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 103 | 140 | 180 km/h | ~950 km | 5,4 l/100 km | ECO | Hybrid |
Renault Captur – od 22 260 €
Sofistikovanosť nad rámec očakávaní segmentu. Captur eco-G kombinuje trojvalec 1,2 litra s dvojkou a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá je v meste plynulá. Reálne spotreby 4,7 l/100 km sú dosiahnuteľné. Dobrá zvuková izolácia, dobre riešená vertikálna obrazovka a modulárne zadné sedadlá, ktoré sa dajú oceniť. Najhoršie: drahé voliteľné položky pri konfigurácii.
| Výkon kW | Výkon k | Max. rýchlosť | Dojazd | Spotreba | Nálepka | Palivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 90 | 120 | 170 km/h | ~900 km | 5,9 l/100 km | ECO | Hybrid |
Toyota Yaris Cross – od 25 700 €
Keď hovoríme o spoľahlivom hybride, Toyota zostáva referenciou. Yaris Cross nie je najpriestrannejší ani najluxusnejší, ale reálne spotrebuje 4,5 až 5 l/100 km, štartuje na prvýkrát každé ráno aj 15 rokov a má husté servisné siete po celom Španielsku. Záruka Toyota Relax, ktorá sa môže predĺžiť až na 10 rokov, ak robíte servis v oficiálnej sieti, je silný argument. Hlbšiu analýzu nájdete v porovnaní medzi Hyundai Kona a Toyota C-HR v ich vyššom segmente.
| Výkon kW | Výkon k | Max. rýchlosť | Dojazd | Spotreba | Nálepka | Palivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | 130 | 170 km/h | ~950 km | 4,7 l/100 km | ECO | Hybrid |
Hyundai Bayon – od 25 120 €
Bayon hrá klasickú kórejskú kartu: sedem rokov záruky, štedrá výbava v stredných úrovniach a veľmi premyslený pomer ceny a produktu. Motor 1.0 T-GDi s mikrohybridizáciou 48 V je v meste správny a na zaťaženej diaľnici trochu slabší. Interiér je strohý, s 10,25-palcovou dotykovou obrazovkou vo vyšších verziách.
| Výkon kW | Výkon k | Max. rýchlosť | Dojazd | Spotreba | Nálepka | Palivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 66 | 90 | 174 km/h | ~800 km | 5,7 l/100 km | ECO | Benzínový mikrohybrid |
MG ZS – od 22 340 €
ZS hybrid je dnes jedným z cenovo najagresívnejších áut v segmente. Pod 23 000 eur získate SUV triedy B s hybridným pohonom, sedemročnou zárukou, rozumnou výbavou a reálnou spotrebou 5,0 až 5,5 l/100 km. Interiér pôsobí o stupienok slabšie ako Captur, pokiaľ ide o vnímanú kvalitu, a naladenie podvozka je mäkšie, než by sme chceli, no pomer ceny a produktu je ťažko spochybniteľný. Podrobne sme ho porovnali s jeho priamym konkurentom v súboji Omoda 5 proti MG ZS.
| Výkon kW | Výkon k | Max. rýchlosť | Dojazd | Spotreba | Nálepka | Palivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 145 | 197 | 185 km/h | ~850 km | 5,1 l/100 km | ECO | Hybrid |
Omoda 5 – od 22 969 €
Nástup Omoda bol jedným z prekvapení španielskeho trhu. Výrazný dizajn, panoramatická obrazovka s uhlopriečkou 24,6 palca, materiály, ktoré pôsobia lepšie než ázijský priemer, a záruka na sedem rokov alebo 150 000 km. Vo verzii 1.6 turbo benzín sa vojde do rozpočtu v strednej výbave. Uvidíme, aká bude zostatková hodnota po piatich rokoch – je to mladá značka v Španielsku –, ale počiatočná hodnotová ponuka je konkurencieschopná.
| Výkon kW | Výkon k | Max. rýchlosť | Dojazd | Spotreba | Nálepka | Palivo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 108 | 145 | 180 km/h | ~700 km | 7,0 l/100 km | C | Benzín |
Porovnávacia tabuľka a redakčné hodnotenie
Hodnotenie od 1 do 10 zohľadňuje výbavu, motor, reálnu spotrebu, záruku a pomer ceny a produktu.
| Model | Cena od | Motorizácia | Nálepka | Záruka | Reálna spotreba | Hodnotenie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dacia Duster | 23 220 € | Hybrid 140 | ECO | 3 roky | 4,8 l | 8,5 |
| Renault Captur | 22 260 € | eco-G LPG | ECO | 3 roky | 4,7 l | 8,3 |
| Toyota Yaris Cross | 25 700 € | Hybrid 116 | ECO | Až 10 rokov* | 4,7 l | 9,0 |
| Hyundai Bayon | 25 120 € | 1.0 T-GDi MHEV | ECO | 7 rokov | 5,7 l | 7,8 |
| MG ZS Hybrid+ | 22 340 € | Hybrid 197 | ECO | 7 rokov | 5,1 l | 8,4 |
| §7BYDh381§ | 22 969 € | 1.6 T benzín | C | 7 rokov/150 000 km | 7,0 l | 7,5 |
*Záruka Toyota Relax podmienená servisom v oficiálnej sieti.
Naše odporúčanie podľa profilu
Pre mestské a zmiešané použitie a maximálny pokoj: Toyota Yaris Cross. Pre maximálny priestor za euro: Dacia Duster Hybrid. Pre najlepšiu kúpnu cenu: MG ZS Hybrid+. Pre toho, kto chce auto, ktoré vyzerá drahšie, než je: Renault Captur alebo §7BYDh408§.
Často kladené otázky
Aký je najlepší SUV triedy B za približne 25 000 eur v roku 2026?
Podľa nášho názoru je najkomplexnejšou voľbou hybridný Toyota Yaris Cross vďaka overenej spoľahlivosti, nízkej reálnej spotrebe a záruke predĺžiteľnej na desať rokov v oficiálnej sieti. Ak je rozhodujúcim kritériom kúpna cena, MG ZS Hybrid+ ponúka pomer, ktorý je ťažko prekonateľný.
Aká výbava ADAS je v roku 2026 povinná v novom SUV triedy B?
Všetky osobné autá registrované v EÚ od júla 2024 obsahujú balík GSR2: autonómne núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, inteligentného asistenta rýchlosti, výstrahu pri únave a rozptýlení, udržiavanie jazdného pruhu a záznamník údajov. Je to zákonné minimum; adaptívny tempomat a senzor mŕtveho uhla zostávajú v mnohých prípadoch voliteľné.
Oplatí sa hybridný SUV triedy B oproti benzínovému pod 25 000 eur?
Ak najazdíte viac ako 12 000 km ročne a veľkú časť v meste, áno.
Technické listy áut z tohto článku
Deja un comentario


Kia ponúka elektrickú ponuku s 10 modelmi, 50 verziami a 400 možnými kombináciami
Siedmi finalisti ankety Auto roka 2027 v Európe (COTY) sú výlučne elektrické
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta