Hoe kies je in 2026 een elektrische gezinscompact: reële actieradius, ruimte achterin en laadkosten

Iván Navarro     30 October 2026     6 min.
Hoe kies je in 2026 een elektrische gezinscompact: reële actieradius, ruimte achterin en laadkosten

Praktische gids om in 2026 een elektrische gezinscompact te kiezen aan de hand van meetbare criteria: reële actieradius ten opzichte van WLTP, liter kofferbakruimte en laadkosten in €/100 km.

Je eerste elektrische gezinsauto kopen is niet hetzelfde als overstappen van benzine naar diesel. Er komen variabelen om de hoek kijken waar we vroeger niet eens naar keken: hoeveel reële actieradius er overblijft op een januaridag met de verwarming aan, hoeveel kofferbakruimte er overblijft na het inladen van twee koffers en een kinderzitje, en hoeveel het echt kost om de accu op een willekeurige maand op te laden. Bij Highmotor wilden we de cijfers op tafel leggen, geen folderbeloftes.

Wat is een elektrische gezinscompact in 2026 en waarom het echte getal telt

We hebben het over sedans en compacte auto’s van 4,3 tot 4,4 meter, met een accu van 50 tot 65 kWh, bedoeld voor een gezin van vier dat doordeweeks stadsritten maakt en in het weekend uitstapjes. De valkuil: alleen kijken naar het WLTP-cijfer uit de catalogus. Dat cijfer komt uit een laboratorium, niet van een weg met tegenwind en 3 graden.

Reële actieradius vs. WLTP: hoe je de technische fiche leest

Het verschil tussen het homologatiecijfer en wat de boordcomputer aangeeft op de snelweg bij 120 km/u bedraagt meestal 15 tot 25%, en meer bij kou of regen. Een elektrische auto die 450 km WLTP belooft, kan in de winter op 340 tot 380 reële km uitkomen. Dat is geen fabrieksfout, het is accufysica: bij lage temperaturen verliest de chemie efficiëntie, en de verwarming verbruikt energie die vroeger van de verbrandingsmotor werd afgenomen. Onze praktische aanbeveling: trek altijd 20% af van het officiële cijfer om je betrouwbare actieradius te berekenen voor een normale dag met gemengd gebruik.

Ruimte achterin en kofferbak: de cijfers die gezinnen echt gebruiken

Hier heeft de elektrische compact een truc: omdat er geen verbrandingsmotor is, benutten sommige modellen de ruimte onder de motorkap beter, maar de accu onder de vloer neemt doorgaans iets van de vrije hoogte achterin weg. In de praktijk letten we op drie zaken: een kofferbak van 350 liter of meer, ruimte onder de zitbanken voor de draagbare lader en achterbanken waar een kinderzitje past zonder met de voorstoel te vechten. Niet elk model lost dit even goed op, en daar zit een groot deel van de beslissing.

Kosten van thuis- en publiek laden: methode en berekening in €/100 km

Thuis laden: het goedkoopste scenario

Met een thuislader en een tarief met dal-tarieven (rond 0,10 tot 0,15 €/kWh in daluren) kost het laden van een compact met een reëel verbruik van 17 kWh/100 km 1,7 tot 2,5 €/100 km. Dat is veruit het voordeligste scenario en het zou het zwaarst moeten wegen bij je aankoop als je een eigen garage hebt.

Onderweg laden: de kosten die de rekening doen oplopen

Bij een openbare snellader (50 tot 150 kW) ligt de gemiddelde prijs in Spanje rond 0,45 tot 0,55 €/kWh. Dat brengt de kosten op 7,5 tot 9,5 €/100 km, bijna vier keer het thuisscenario. Als je vaak lange reizen maakt, verandert dit getal volledig welk model de moeite waard is.

Shortlist 2026: de elektrische gezinscompacts die je nu in Spanje kunt kopen

Peugeot E-308

Peugeot e-308 — vanaf 38.420 €

De elektrische compact van de leeuw kiest voor een volwassen design en een rijhouding die nog steeds zijn kenmerk is.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
115 kW (156 CV) 450 km 14,4 kWh/100 km Elektrisch

We vergelijken hem grondig met zijn broer Opel in ons duel Peugeot e-308 tegen Opel Astra Electric.

Opel Astra

Opel Astra Electric — vanaf 39.900 €

Hij deelt het platform met de e-308, maar de aanpak is wat technologischer, met een interieurafwerking die naar onze mening wint op het gebied van sfeer en details.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
115 kW (156 CV) 454 km 14,8 kWh/100 km Elektrisch

The New Volkswagen Id.3 Gtx Performance

Volkswagen ID.3 — vanaf 34.900 €

Waarschijnlijk de meest “gezinsvriendelijke” van de lijst dankzij de ruimte achterin, dankzij een platform dat vanaf nul voor elektrisch is ontworpen.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
150 kW (204 CV) 426 km 15,4 kWh/100 km Elektrisch

Cupra Born E Boost + Battery Pack 44

Cupra Born — vanaf 37.990 €

Dezelfde technische DNA als de ID.3, maar met een sportiever karakter dat, naar mijn smaak, het segment goed staat zonder het gezinscomfort al te veel te schaden.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
140 kW (190 CV) 482 km 15,5 kWh/100 km Elektrisch

Ranking 2026: los 6 compactos eléctricos con mejor relación calidad-precio por debajo de 35.000 euros

MG4 — vanaf 30.450 €

De meest agressieve instapprijs van de lijst, met uitrusting die niet meer aanvoelt als “low cost”.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
125 kW (170 CV) 350 km 16,8 kWh/100 km Elektrisch

Byd Dolphin Dinamicas 3

BYD Dolphin — vanaf 29.990 €

De Chinese rivaal die het meest van zich laat horen in Spaanse dealers, met een LFP-accu die in theorie beter veroudert.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
150 kW (204 CV) 427 km 15,8 kWh/100 km Elektrisch

Hyundai Kona Ev N Line 2024 (1)

Hyundai Kona Electric — vanaf 35.850 €

Het meest “SUV” qua formaat, maar met kofferbak- en achterbankafmetingen die hem volop in deze gezinsvergelijking plaatsen.

Vermogen WLTP-actieradius Verbruik Brandstof
150 kW (204 CV) 510 km 14,7 kWh/100 km Elektrisch

Samenvattende vergelijkingstabel en score

Model Prijs vanaf WLTP-actieradius Geschatte reële actieradius Score (1-10)
Peugeot e-308 38.420 € 450 km \~360 km 7,5
Opel Astra Electric 39.900 € 454 km \~363 km 7,3
Volkswagen ID.3 34.900 € 426 km \~341 km 8,2
Cupra Born 37.990 € 482 km \~386 km 8,0
MG4 30.450 € 350 km \~280 km 7,8
BYD Dolphin 29.990 € 427 km \~342 km 8,1
Hyundai Kona Electric 35.850 € 510 km \~408 km 8,6

Welk model het beste past bij jouw gebruiksprofiel

Stad en korte ritten

Hier telt de instapprijs: de BYD Dolphin of de MG4 betalen zich snel terug, omdat je nauwelijks betaald snelladen zult gebruiken.

Gemengd gebruik (de meeste gezinnen)

De Volkswagen ID.3 en de Cupra Born combineren ruimte, reële actieradius en rijgedrag op de weg. In de praktijk is dit de veiligste keuze om niet te missen.

Lange reizen en snelweg

De Hyundai Kona Electric heeft een duidelijk voordeel in reële actieradius, het gegeven dat het zwaarst weegt als je vakantiekilometers maakt zonder elke 250 km te stoppen. Je kunt ook onze ranglijst van elektrische compacts met de meeste reële actieradius bekijken voordat je beslist.

Overheidssubsidies en totale eigendomskosten

Het Plan Auto+ blijft de referentie voor overheidssteun bij de aankoop van elektrische auto’s in Spanje. De bedragen veranderen regelmatig, dus raadpleeg de officiële website voordat je de bestelling plaatst in plaats van te vertrouwen op cijfers van enkele maanden geleden.

Veelgestelde vragen

Hoeveel reële actieradius heeft een elektrische gezinscompact in de winter?
Tussen 15% en 25% minder dan het WLTP-cijfer, afhankelijk van de temperatuur en het gebruik van de verwarming. Een model met 450 homologatie-km kan in de praktijk rond de 340 tot 380 reële km uitkomen.

Hoeveel kost thuis laden vergeleken met een openbare lader?
Thuis laden met een daltarief kost 1,7 tot 2,5 €/100 km. Bij een openbare snellader stijgt de kostprijs naar 7,5 tot 9,5 €/100 km.

Welke elektrische gezinscompact heeft in 2026 de grootste kofferbak?
De Volkswagen ID.3 en de Hyundai Kona Electric springen eruit met een comfortabele ruimte achterin, dankzij hun platform dat vanaf het begin voor elektrisch is ontworpen.

Is het de moeite waard om meer te betalen voor meer actieradius?
Dat hangt af van het gebruik: als je minder dan 300 km per week rijdt, loont het niet om extra te betalen voor actieradius die je nooit nodig zult hebben. Als je vaak lange reizen maakt, wel.

Technische fiches van de auto's in dit artikel


Deja un comentario