Born Cupra E-308 E2 Geely Hyundai ID.3 IONIQ IONIQ 6 Megane Model 3 Peugeot Renault Tesla Volkswagen Elektrische auto's Compacte auto's Koopgidsen Ranglijsten
Ranglijst 2026: de 6 elektrische compacte auto's met de meeste werkelijke actieradius onder 45.000 euro
Wij analyseren de zes 100% elektrische compacte auto’s met de beste werkelijke actieradius onder 45.000 euro op de Spaanse markt. Een ranglijst met transparante criteria en geverifieerde gegevens voor 2026.
Over de actieradius van een elektrische compacte auto praten is een ongemakkelijke oefening geworden. Het WLTP-cijfer uit de catalogus klopt zelden met wat de boordcomputer aangeeft wanneer je drie uur op de AP-7 rijdt aan 120 km/u, met de airconditioning aan en de kofferbak vol. Daarom hebben we in deze ranglijst 2026 een realistische korting toegepast op het gehomologeerde cijfer — gemiddeld rond de 20%, meer bij de minder aerodynamische modellen — om een werkelijke actieradius van de elektrische compacte auto te bieden die lijkt op wat jij zult ervaren.
Het filter is eenvoudig en transparant: segment C, 100% elektrische aandrijving, adviesprijs onder 45.000 euro vóór toepassing van het Plan Auto+, en bevestigde beschikbaarheid bij Spaanse dealers. Geen prototypes en geen versies die alleen in Noorwegen worden verkocht.
Methodologie: wat we verstaan onder “werkelijke actieradius”
Het WLTP-cijfer wordt in het laboratorium bepaald, met een gemengde cyclus van stad, buitenweg en een beetje snelweg aan een gematigde snelheid. In de praktijk verliest een elektrische compacte auto tussen de 15% en 25% van die waarde wanneer hij op echte wegen rijdt. We hebben een korting van 20% als basiscriterium gehanteerd, naar boven bijgesteld bij modellen met een slechtere luchtweerstandscoëfficiënt (Cx hoger dan 0,28) en naar beneden bij de efficiëntste. Het resultaat is een bandbreedte die dicht in de buurt komt van wat gebruikers ervaren bij ritten van 300-400 km.

Tesla Model 3 — vanaf 44.990 €
Hij blijft de verplichte referentie onder de elektrische compacte auto’s met de meeste actieradius. De Gran Autonomía-versie met achterwielaandrijving is gehomologeerd op 750 km WLTP, wat — met onze korting toegepast — een werkelijke actieradius van bijna 600 km oplevert. De efficiëntie van de Model 3 restyling is indrukwekkend: Cx van 0,219, een thermisch beheersysteem dat al een referentie in de sector is, en een netwerk van superchargers dat lange ritten tot een kleinigheid maakt.
Nadelen? Het interieur blijft verdeeld. Extreem minimalisme, geen knoppen, alles touch. Naar mijn smaak is het een spectaculaire auto om in te rijden.
| Vermogen | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|
| 235 kW / 320 CV | 750 km | 12,6-13,6 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

Hyundai Ioniq 6 — vanaf 44.650 €
De Koreaanse sedan is op papier de meest directe rivaal van de Model 3 op het gebied van efficiëntie. En dat bewijst hij: de RWD-versie met grote accu haalt 680 km WLTP (84 kWh) met een gehomologeerd verbruik van 11,8-12,8 kWh/100 km, wat op de snelweg vertaald wordt in een werkelijke actieradius van bijna 490 km. Architectuur van 800 volt, opladen van 10 tot 80% in ongeveer 15 minuten aan een capabele lader, en een aerodynamische lijn die bijna obsessief is.
Binnenin kiest Hyundai voor conventionelere ergonomie. Er zijn fysieke knoppen, het dashboard is geen radicale minimalistische oefening, en de sfeer — hoewel niet puur premium — voelt een tree hoger aan dan wat veel rivalen in het segment bieden.
| Vermogen | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|
| 168 kW / 229 CV | 680 km | 11,8-12,8 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

Renault Megane E-Tech — vanaf 37.685 €
De Fransman speelt in een andere prijsklasse, en dat verklaart waarom zijn werkelijke actieradius lager uitvalt. De EV60 Techno-versie is gehomologeerd op 500 km WLTP met zijn LFP-accu van 67 kWh, wat in gemengd gebruik ongeveer 400 werkelijke km oplevert. Het is niet het hoogste cijfer in de ranglijst, maar de Megane compenseert met een zorgvuldig ontworpen interieur, opgeloste ergonomie en een OpenR Link-systeem dat — na de integratie met Google — tot het beste van het segment behoort.
Op de snelweg verliest hij wel meer dan zijn aerodynamische rivalen. Het is een hoge hatchback met een Cx die niet op het niveau van de sedans in deze ranglijst ligt. Voor stad en gemengd gebruik voldoet hij ruimschoots. Voor wekelijkse lange ritten schiet hij tekort.
| Vermogen | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|
| 160 kW / 220 CV | 500 km | 16,1 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

Cupra Born — vanaf 39.500 €
De sportieve neef van de Volkswagen ID.3 heeft een accu van 79 kWh bruikbaar met 625 km WLTP, wat neerkomt op een werkelijke actieradius van ongeveer 500 km. Het aanbod van Cupra is interessanter dan dat van de standaard ID.3: optionele adaptieve DCC-ophanging, een levendiger stuurgevoel en een interieur dat zich, binnen de zuinigheid van de VAG-groep bij kunststoffen, tenminste door zijn ontwerp onderscheidt.
Het zwakke punt zit in de software. Het MIB3-systeem is met updates verbeterd, maar is nog steeds niet het snelste. En dat is in 2026, nu Chinese rivalen voor hetzelfde geld vloeiende interfaces bieden, moeilijker te vergeven.
| Vermogen | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|
| 170 kW / 231 CV | 625 km | 14,5 kWh/100 km | Nul | Elektrisch |

Peugeot E-308 — vanaf 38.320 €
Peugeot kwam laat in het echte elektrische compacte segment, en deed dat met een verstandig voorstel. De E-308 met de accu van 58 kWh is gehomologeerd op 450 km WLTP, gelijk aan ongeveer 360 werkelijke km. Het is het bescheidenste cijfer in de ranglijst, maar de Fransman compenseert met een zeer Europese aanpak: hoge waargenomen kwaliteit in het dashboard, het kenmerkende i-Cockpit en een verfijnde rijstijl die meer doet denken aan een compacte GT dan aan een stedelijke hatchback.
De E-308 blijkt bijzonder goed te werken in het dagelijks gebruik: stad, randgebied, middellange ritten. Voor wie de gebruikelijke 300 km per week niet overschrijdt, is het ruim voldoende.
| Vermogen | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|
| 115 kW / 156 CV | 450 km | 12,7 kWh/100 km **14,4 kWh/100 km** | Nul | Elektrisch |

MG4 Extended Range — vanaf 41.048 € adviesprijs
De MG4 is waarschijnlijk het interessantste goedkope elektrische compacte model met veel actieradius op de Spaanse markt. De Extended Range-versie met accu van 77 kWh biedt 545 km WLTP, gelijk aan ongeveer 436 werkelijke km, voor minder dan 41.000 euro vóór subsidies. Achterwielaandrijving, evenwichtige gewichtsverdeling en een dynamisch gedrag dat verrast voor de prijs.
Waar merk je de prijsaanpassing? In de kunststoffen, in het multimediasysteem (functioneel maar weinig inspirerend) en in sommige ADAS-systemen die te veel aandringen. Toch is er op het gebied van actieradius per prijs niets vergelijkbaars in het segment. Een aanpak die lijkt op die we zagen bij de Geely E2 achter het stuur: een auto die meer kan dan zijn prijs doet vermoeden.
| Vermogen | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|
| 180 kW / 245 CV | 545 km | 16,6 kWh/100 km **16,1 kWh/100 km** | Nul | Elektrisch |
Samenvattende tabel: ranglijst elektrische compacte auto’s 2026
| Positie | Model | WLTP-actieradius | Geschatte werkelijke actieradius | Prijs vanaf | Score |
|---|---|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 Gran Autonomía RWD | 750 km | ~600 km | 44.990 € | 9,4 | |
| Hyundai Ioniq 6 RWD | 680 km | ~544 km | ~53.000 € die van 84 kWh | 9,0 | |
| Cupra Born 79 kWh | 625 km | ~500 km | 43.500 € | 8,2 | |
| MG4 Extended Range | 545 km | ~436 km | 41.048 € | 8,6 | |
| Renault Megane E-Tech EV60 67 kWh | 500 km | ~400 km | 37.685 € | 7,6 | |
| 6 | Peugeot E-308 58 kWh | 450 km | ~360 km | ~38.400 € | 7,4 |
Veelgestelde vragen
Welk elektrisch compact model heeft de meeste werkelijke actieradius onder 45.000 euro in Spanje in 2026?
De Tesla Model 3 Gran Autonomía RWD, met een geschatte werkelijke actieradius van rond de 600 km uitgaande van de 750 km gehomologeerde WLTP. Zijn aerodynamische efficiëntie (Cx 0,219) en het netwerk van superchargers maken hem tot de referentie van het segment.
Welke korting moet op het WLTP-cijfer worden toegepast om de werkelijke actieradius te schatten?
Tussen de 15% en 25%, afhankelijk van het gebruiksprofiel. Bij gemengd stads- en buitenwegengebruik volstaat meestal 15%. Op de snelweg aan 120 km/u met verwarming of airconditioning loopt de korting op tot 20-25%, vooral bij minder aerodynamische carrosserieën.
Loont het om te wachten op Chinese modellen van 2026 of nu al een Europees elektrisch compact model te kopen?
Dat hangt af van het gebruik. Als je betrouwbaar snelladen en gevestigde after-sales service nodig hebt, bieden de al gevestigde modellen (Tesla, Hyundai, Cupra) zekerheid. Als je prijs en uitrusting voorop stelt, concurreren voorstellen als de MG4 al op werkelijke actieradius voor aanzienlijk minder geld.
Welk elektrisch compact model biedt de beste verhouding tussen actieradius en prijs in Spanje?
De MG4 Extended Range, met ongeveer 436 km voor minder dan 41.000 euro vóór toepassing van het Plan Auto+. Geen enkel Europees model concurreert op dat niveau van euro’s per gehomologeerde werkelijke kilometer.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven