EV9 Hyundai ID.4 IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Tesla Volkswagen Električni avtomobili Primerjave Družinski SUV
Kako izbrati družinski električni SUV leta 2026: realni doseg, hitrost polnjenja in notranji prostor
Izbira družinskega električnega SUV-ja leta 2026 ne pomeni več iskanja velike številke v katalogu. Gre za razumevanje, kaj se zgodi, ko v avto stlačite štiri osebe, dva velika kovčka in otroški sedež ter se na avtocesti vozite s klimo na polno. Prav tam se izkaže, kateri avtomobili obljubljajo, in kateri res izpolnijo obljubo. Ta vodnik daje prednost merljivim podatkom — dejanskim kWh/100 km, celotni krivulji polnjenja, litrom prtljažnika — pred laboratorijskim WLTP, ki ostaja uporaben za primerjavo, a slab napovednik vsakodnevne uporabe.
Realni doseg proti WLTP: kako brati podatke leta 2026
Cikel WLTP služi za primerjavo med avtomobili, ne za napoved dosega na A-2 avgusta. V praksi se razlika med homologiranim podatkom in dejansko porabo na avtocesti pri 120 km/h pri večini današnjih električnih SUV-jev giblje okoli 15–20 %. Avto z 560 km WLTP lahko pri neugodnem vremenu ali polni obremenitvi dejansko doseže 440–460 km. Priporočilo: vedno izračunajte porabo v deklariranih kWh/100 km in jo za daljša potovanja pomnožite s faktorjem 1,15. Samo tako lahko brez presenečenj načrtujete postanke za polnjenje.
Hitro polnjenje: vršna moč, krivulja 10–80 % in arhitektura 400 V proti 800 V
Tu je past, o kateri v prospektih največkrat ne izvejo. Avto lahko oglašuje 230 kW vršne moči, pa se polni enako dolgo kot drugi z 150 kW, če krivulja močno pade takoj po 50 %. Dejansko pomemben je čas polnjenja od 10 % do 80 %, ne najbolj vpadljiva številka v katalogu. Arhitekture 800 V — v dostopnem družinskem segmentu še vedno v manjšini — ohranjajo visoke moči dlje časa in omogočajo polnjenje v 18–25 minutah v optimalnih pogojih. Arhitekture 400 V, ki so leta 2026 v večini, delujejo dobro, a zahtevajo več potrpljenja: govorimo o 28–35 minutah v najboljših primerih. Za vsakdanjo uporabo s polnjenjem doma to ni tragedija, vpliva pa na poletna daljša potovanja.

Notranji prostor in prtljažnik: kaj družina res potrebuje
Družinskega SUV-ja ne merimo samo po bruto litrih prtljažnika. Pomembna sta oblika prostora, višina nakladalnega praga in to, ali je dno ravno, ko zložite sedeže. Za štiričlansko družino s počitniško prtljago velja priporočen minimum približno 500 litrov v konfiguraciji s petimi sedeži; pod tem se prtljažnik na potovanjih, daljših od enega vikenda, hitro pozna. Prostor za noge v drugi vrsti in širina med vdolbinami za kolesa — ključna za namestitev treh otroških sedežev — sta enako pomembna kot številka v tehničnem listu.
7 sedežev? Kdaj se splača in kdaj ne
Tretja vrsta sedežev v električnem SUV-ju je običajno namenjena občasni uporabi, ne stalni. Splača se, če redno potujete z več kot petimi osebami — stari starši, nečaki, prijatelji otrok — in vam ne šteje, da zaradi dodatne teže konstrukcije izgubite nekaj dosega. Če je vaša realna uporaba pet sedežev z velikim prtljažnikom, vam bo verjetno bolje ustrezal dobro izkoriščen običajen SUV; že imamo celoten vodnik o tem, kako izbrati družinski SUV s sedmimi sedeži, pri čemer upoštevamo realno udobje tretje vrste, ne samo to, ali obstaja na papirju.
Najboljši družinski električni SUV-ji v Španiji leta 2026

Kia EV9 — od 65.713 €
Največji na seznamu in po mojem okusu tisti, ki najbolje reši enačbo resničnih sedmih sedežev, ne da bi bila tretja vrsta kazen. Baterija 99,8 kWh in homologiran doseg okoli 563 km v osnovni različici z velikim dosegom.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 KM | 563 km | 20,2 kWh/100 km | CERO | Električni |

Hyundai Ioniq 5 — od 44.800 €
Ravnotežje v obliki avtomobila. Polnjenje 800 V pomeni v praksi polnjenje od 10 do 80 % v okoli 18 minutah, če polnilna postaja to omogoča. Nima sedmih sedežev, a prostor zadaj in prtljažnik nadomestita družine s štirimi člani.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 228 KM | 570 km | 16,0 kWh/100 km | CERO | Električni |

Tesla Model Y — od 39.990 €
Še vedno referenca v realni učinkovitosti in lastni polnilni mreži, zdaj odprti tudi drugim znamkam. Poraba pod 14 kWh/100 km je danes v segmentu težko doseči.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 KM | 534 km | 13,9 kWh/100 km | CERO | Električni |

Volkswagen ID.4 — od 40.820 €
Pravilen v vsem, v ničemer izstopajoč. Kljub temu je eden najbolj prodajanih družinskih električnih SUV-jev v Španiji, ker v bistvu ne odpove, s prtljažnikom, ki je običajen in enostaven za uporabo.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 KM | 560 km | 15,9 kWh/100 km | CERO | Električni |

Skoda Enyaq — od 45.080 €
Deli platformo z ID.4, a v prtljažniku in razmerju cena-prostor prednjači, kar smo že omenili pri pregledu električnih SUV-jev z boljšim razmerjem doseg-cena pod 45.000 evri.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 KM | 583 km | 15,1 kWh/100 km | CERO | Električni |

Peugeot e-5008 — od 48.640 €
Edini evropski generalist na tem seznamu s sedmimi sedeži kot standardno opremo. Ni najbolj učinkovit, a dobro zapolni vrzel med Ioniq 5 in EV9.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 157 kW | 213 KM | 502 km | 17,7 kWh/100 km | CERO | Električni |

Mercedes EQB — od 58.526 €
Najdražji in z najmanjšim dosegom v skupini; vprašljivo je, ali se splača v primerjavi z Ioniq 5, razen če je razlog za nakup znamka ali premium mreža trgovcev.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 KM | 536 km | 15,2 kWh/100 km | CERO | Električni |

Renault Scenic E-Tech — od 39.900 €
Prijetno presenečenje v skupini. V različici z velikim dosegom ponuja najboljši homologiran doseg na evro med vsemi na seznamu, z notranjostjo, ki deluje bistveno bolj izdelano kot pri prejšnjih generacijah modela.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Doseg | Poraba | Nalepka | Pogon |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 KM | 642 km | 16,4 kWh/100 km | CERO | Električni |
Primerjalna povzetna tabela
| Model | Od | Doseg | 7 sedežev | Ocena (1–10) |
|---|---|---|---|---|
| Kia EV9 | 65.713 € | 563 km | Da | 8,5 |
| Hyundai Ioniq 5 | 44.800 € | 570 km | Ne | 9 |
| Tesla Model Y | 39.990 € | 534 km | Ne | 8,8 |
| Volkswagen ID.4 | 40.820 € | 560 km | Ne | 7,8 |
| Skoda Enyaq | 45.080 € | 583 km | Ne | 8,3 |
| Peugeot e-5008 | 48.640 € | 502 km | Da | 7,9 |
| Mercedes EQB | 58.526 € | 536 km | Da | 6,9 |
| Renault Scenic E-Tech | 39.900 € | 642 km | Ne | 8,6 |
Skupni strošek uporabe in subvencije: Plan Auto+
Cena na ceniku je le polovica zgodbe. Treba je prišteti polnjenje doma — med 4 in 8 € na 100 km glede na tarifo za elektriko —, nižje vzdrževanje v primerjavi s termičnim avtom in veljavne javne spodbude. V Španiji ostaja Plan Auto+ referenčni okvir za nakup električnih vozil; zneske je treba preveriti na uradni spletni strani pred podpisom, saj se pogosto spreminjajo. V praksi lahko dobro vodeni družinski električni SUV v primerjavi z enakovrednim hibridom v 4–5 letih intenzivne uporabe odplača svojo višjo začetno ceno.
Pogosta vprašanja
Kateri je najboljši družinski električni SUV leta 2026?
Ni enega samega zmagovalca: Hyundai Ioniq 5 ponuja najboljše ravnotežje med dosegom, polnjenjem in ceno za družine s štirimi člani, Kia EV9 pa je referenca, če potrebujete resnične sedem sedežev.
Kakšen realni doseg naj pričakujem na daljših potovanjih?
Od številke WLTP odštejte 15–20 %, da ocenite porabo na avtocesti s vklopljeno klimo; to je najzanesljivejša meja z razpoložljivimi podatki za leto 2026.
Ali se splača plačati več za avto z arhitekturo 800 V?
Če pogosto potujete na daljše razdalje, da: razlika v času polnjenja od 10 do 80 % lahko znaša 10–15 minut v primerjavi s sistemom 400 V.
Ali se splača električni SUV s sedmimi sedeži, če jih uporabljate le občasno?
Verjetno ne. V konfiguraciji s petimi sedeži izgubite doseg in prtljažnik, tretja vrsta pa ostane neizkoriščena; dobro dimenzioniran SUV s petimi sedeži je običajno razumnejša izbira.
Tehnične specifikacije avtomobilov iz tega članka
Deja un comentario


Kia ponuja električno ponudbo z 10 modeli, 50 različicami in 400 možnimi kombinacijami
Sedem finalistov za evropski avtomobil leta 2027 (COTY) je izključno električnih.
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta