Audi BMW e-tron EQA EX40 Genesis GV60 iX1 Mercedes Q4 Q4 e-tron Volvo XC40 Elbilar Jämförelser Rankingar SUV
Rankning 2026: de 6 eldrivna kompakta premium-SUV:erna med bäst verklig räckvidd under 60 000 euro
Jämförelse 2026 av de mest effektiva eldrivna kompakta premium-SUV:erna under 60 000 euro, sorterade efter verklig räckvidd på motorväg och inte efter WLTP-siffran. Inkluderar användbart batteri, DC-laddeffekt och slutpris med Cero DGT-märkning.
WLTP-siffran har i åratal varit den siffra som katalogerna säljer med. Den som verkligen spelar roll, den som avgör om du hinner till nästa laddstation eller står och stirrar på mätaren med kalla svettpärlor, är en annan. Därför har vi på Highmotor velat bygga den här rankningen 2026 på ett annat kriterium: verklig räckvidd på motorväg, i jämn hastighet, med klimatanläggningen på. Inte siffran från broschyren.
Vi har filtrerat segmentet eldrivna kompakta premium-SUV:er som säljs i Spanien i dag under 60 000 euro. Varken en dyrare modell eller någon modell från en annan marknad som ännu inte har nått en spansk återförsäljare. Sex bilar, sex olika märken, ett enda sorteringskriterium: hur många verkliga kilometer varje batteri levererar innan det behöver ett uttag.
Så har vi tagit fram den här rankningen: verklig räckvidd jämfört med WLTP
WLTP-cykeln mäter under laboratorieförhållanden som sällan motsvarar en spansk motorväg i 120 km/h, med luftkonditionering och normal passagerarlast. I praktiken brukar skillnaden mellan den godkända siffran och den verkliga räckvidden ligga på 20–25 % lägre, mer om det är kallt eller om man kör länge i höga hastigheter.
För den här rankningen har vi tagit den verifierade genomsnittliga förbrukningen på motorväg för varje modell, korsat den med den användbara batterikapaciteten — inte bruttokapaciteten, som alltid är större — och sorterat listan efter det resultatet. Vi har också tagit med DC-laddeffekten, eftersom ett stort batteri inte hjälper mycket om det tar en evighet att ta emot energi på en lång resa.
Rankningen 2026: 6 eldrivna kompakta premium-SUV:er efter verklig räckvidd

1. Volvo EX40 — från 51 000 €
Volvo EX40, den direkta efterträdaren till XC40 Recharge, leder tabellen. Dess batteri på 82 kWh (≈79 kWh användbara) och en omsorgsfullt utformad aerodynamik gör att den nästan når 440 verkliga km på motorväg, det bästa värdet i gruppen. Det är inte den snabbaste SUV:en vid laddning, men den totala effektiviteten kompenserar.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | Verklig räckvidd | DC-laddning | Märkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 185 | 252 | 440 km | 205 kW | Cero | Eldriven |

2. Audi Q4 e-tron — från 55 570 €
Q4 e-tron spelar ett annat kort: balans. Med 77 kWh användbara och en laddeffekt på 165 kW klarar den långa resor utan överraskningar. Vi har redan jämfört den direkt med Volvo i en direkt duell mellan båda, och slutsatsen gäller fortfarande: ingen av dem briljerar på allt, men båda klarar verklig räckvidd med god marginal.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | Verklig räckvidd | DC-laddning | Märkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 | 286 | 430 km | 165 kW | Cero | Eldriven |

3. Mercedes EQA — från 56 450 €
EQA, trots att det är den modell i den här rankningen som sålts mest, åldras inte illa. Dess måttliga förbrukning på motorväg håller den på tredje plats, även om dess DC-laddning på 100 kW börjar bli knapp jämfört med den nyare konkurrensen.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | Verklig räckvidd | DC-laddning | Märkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 140 | 190 | 420 km | 100 kW | Cero | Eldriven |

4. BMW iX1 eDrive20 — från 50 300 €
iX1 är enligt min smak den roligaste att köra av de sex. Men den dynamiska inriktningen tar ut sin del i förbrukning i motorvägsfart, och dess mindre batteri — 66,5 kWh brutto — placerar den på fjärde plats.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | Verklig räckvidd | DC-laddning | Märkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 370 km | 130 kW | Cero | Eldriven |

5. Genesis GV60 — från 55 900 €
GV60 har argument som inte syns i den här tabellen: 800 V-arkitektur, ultrasnabb laddning och ett interiör som känns ett steg över sitt pris. Men i verklig räckvidd placerar dess upplägg, mer inriktat på snabbladdning än på ren effektivitet, den på femte plats.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | Verklig räckvidd | DC-laddning | Märkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 | 229 | 355 km | 235 kW | Cero | Eldriven |

6. Zeekr X — från 37 990 €
Rankningen avslutas med Zeekr X, den mest prisvärda i gruppen och även den som erbjuder bäst förhållande mellan pris och utrustning. Verklig räckvidd är kortare, visst, men priset kompenserar med god marginal under gränsen på 60 000 euro. Om det här segmentet intresserar dig är det värt att först läsa om hur du väljer en kinesisk premium-eldriven SUV utan att gå över 60 000 euro.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | Verklig räckvidd | DC-laddning | Märkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 | 272 | 345 km | 130 kW | Cero | Eldriven |
Jämförelsetabell
| Modell | Verklig räckvidd | DC-laddning | Pris från | Poäng |
|---|---|---|---|---|
| Volvo EX40 | 440 km | 205 kW | 51 000 € | 9,2 |
| Audi Q4 e-tron | 430 km | 165 kW | 55 570 € | 9,0 |
| Mercedes EQA | 420 km | 100 kW | 56 450 € | 8,3 |
| BMW iX1 eDrive20 | 370 km | 130 kW | 50 300 € | 8,0 |
| Genesis GV60 | 355 km | 235 kW | 55 900 € | 8,1 |
| Zeekr X | 345 km | 130 kW | 37 990 € | 8,4 |
Vad man bör titta på innan man köper: användbart batteri, DC-laddning och Cero-märkning
Alla batterier med samma bruttokapacitet presterar inte lika bra. Titta alltid på den användbara kapaciteten, som oftast är 7–10 % lägre. Och låt dig inte bländas enbart av maximal laddeffekt i kW: toppvärdet varar några sekunder, det som räknas är den bibehållna kurvan mellan 10 % och 80 %.
Alla sex modellerna i den här rankningen har DGT:s Cero-märkning, vilket i praktiken innebär tillträde till lågemissionszoner utan restriktioner och, i många kommuner, rabatt på reglerad parkering.
Om köpet beror på ett statligt stöd bör du kontrollera gällande villkor för Plan Auto+ på den officiella webbplatsen innan du fastställer budgeten: beloppen och kraven ändras ofta, så det är klokt att inte lita på siffror från för några månader sedan.
Vanliga frågor
Vilken eldriven premium-SUV har mest verklig räckvidd under 60 000 euro?
Enligt den här rankningen 2026 leder Volvo EX40 med cirka 440 verkliga km på motorväg, följd mycket nära av Audi Q4 e-tron.
Är WLTP-räckvidden för dessa SUV:er tillförlitlig?
Den fungerar som jämförelsereferens mellan modeller, men på motorväg i jämn hastighet brukar den ligga 20–25 % över vad som faktiskt uppnås.
Är det värt att betala mer för en 800 V-arkitektur som den i Genesis GV60?
Det beror på användningen. Om du ofta gör långa resor lönar sig ultrasnabb laddning; om du främst kör i stadstrafik märks skillnaden knappt i vardagen.
Har alla dessa modeller DGT:s Cero-märkning?
Ja, alla sex SUV:erna i den här rankningen är rena eldrivna fordon och har Cero-märkning, med obegränsat tillträde till Spaniens lågemissionszoner.
Tekniska specifikationer för bilarna i denna artikel
Deja un comentario


Kia erbjuder ett elektriskt sortiment med 10 modeller, 50 versioner och 400 möjliga kombinationer
De sju finalisterna till Årets bil i Europa 2027 (COTY) är uteslutande eldrivna
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta