Audi BMW e-tron EQA EX40 Genesis GV60 iX1 Mercedes Q4 Q4 e-tron Volvo XC40 Mașini electrice Comparații Clasamente SUV
Clasament 2026: cele 6 SUV-uri compacte electrice premium cu cea mai bună autonomie reală sub 60.000 de euro
Cifra WLTP ajunge de ani de zile să fie numărul pe care catalogele îl vând. Cel care contează cu adevărat, cel care decide dacă ajungi la următoarea stație de încărcare sau rămâi uitându-te la contorul de kilometri cu broboane de sudoare reci, este altul. De aceea, la Highmotor am vrut să construim acest clasament 2026 pe un criteriu diferit: autonomia reală pe autostradă, la viteză de croazieră, cu aerul condiționat pornit. Nu cifra din broșură.
Am filtrat segmentul SUV-urilor compacte electrice premium comercializate astăzi în Spania sub 60.000 de euro. Nici unul mai scump și niciun model dintr-o altă piață care încă nu a ajuns într-un showroom spaniol. Șase mașini, șase mărci diferite, un singur criteriu de ordonare: câți kilometri reali oferă fiecare baterie înainte de a avea nevoie de o priză.
Cum am elaborat acest clasament: autonomia reală față de WLTP
Ciclul WLTP măsoară în condiții de laborator, care rareori coincid cu o autostradă spaniolă la 120 km/h, cu aerul condiționat pornit și o încărcătură normală de pasageri. În practică, diferența dintre cifra omologată și autonomia reală se situează de obicei în jur de 20-25% în minus, mai mult dacă este frig sau dacă se circulă la viteze susținute ridicate.
Pentru acest clasament am luat consumul mediu verificat pe autostradă al fiecărui model, l-am corelat cu capacitatea utilă a bateriei — nu cea brută, care este întotdeauna mai mare — și am ordonat lista după acest rezultat. Am inclus și puterea de încărcare DC, pentru că o baterie mare nu folosește la mare lucru dacă durează o eternitate să recupereze energie pe un traseu lung.
Clasamentul 2026: 6 SUV-uri compacte electrice premium după autonomia reală

1. Volvo EX40 — de la 51.000 €
Volvo EX40, moștenitorul direct al XC40 Recharge, conduce clasamentul. Bateria sa de 82 kWh (≈79 kWh utili) și o aerodinamică atentă îi permit să atingă aproape 440 km reali pe autostradă, cel mai bun rezultat din grup. Nu este cel mai rapid SUV la încărcare, dar eficiența globală compensează.
| Putere (kW) | Putere (CV) | Autonomie reală | Încărcare DC | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 185 | 252 | 440 km | 205 kW | Zero | Electric |

2. Audi Q4 e-tron — de la 55.570 €
Audi Q4 e-tron joacă altă carte: echilibrul. Cu 77 kWh utili și o putere de încărcare de 165 kW, parcurge călătorii lungi fără sincope. L-am comparat deja față în față cu Volvo EX40 într-un duel direct între ambele, iar concluzia rămâne valabilă: niciunul nu strălucește la toate, dar amândoi îndeplinesc cu prisosință în ceea ce privește autonomia reală.
| Putere (kW) | Putere (CV) | Autonomie reală | Încărcare DC | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 | 286 | 430 km | 165 kW | Zero | Electric |

3. Mercedes EQA — de la 56.450 €
EQA, deși este modelul cu cel mai mare parcurs comercial din acest clasament, nu îmbătrânește prost. Consumul său moderat pe autostradă îl menține pe locul al treilea, deși încărcarea sa DC la 100 kW începe să pară insuficientă în fața concurenței mai recente.
| Putere (kW) | Putere (CV) | Autonomie reală | Încărcare DC | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 140 | 190 | 420 km | 100 kW | Zero | Electric |

4. BMW iX1 eDrive20 — de la 50.300 €
iX1 este, după gustul meu, cel mai distractiv de condus dintre cele șase. Asta da, vocația sa dinamică își cere tributul la consum la viteză de autostradă, iar bateria sa mai mică — 66,5 kWh brut — îl lasă pe locul al patrulea.
| Putere (kW) | Putere (CV) | Autonomie reală | Încărcare DC | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 370 km | 130 kW | Zero | Electric |

5. Genesis GV60 — de la 55.900 €
Genesis GV60 are argumente care nu apar în acest tabel: arhitectură de 800V, încărcare ultrarapidă și un interior care se simte o treaptă peste prețul său. Dar în autonomie reală, orientarea sa mai mult spre încărcarea rapidă decât spre eficiența pură îl plasează pe locul al cincilea.
| Putere (kW) | Putere (CV) | Autonomie reală | Încărcare DC | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 | 229 | 355 km | 235 kW | Zero | Electric |

6. Zeekr X — de la 37.990 €
Încheie clasamentul Zeekr X, cel mai accesibil din grup și, de asemenea, cel care oferă cel mai bun raport preț-echipare. Autonomie reală mai scurtă, da, dar se compensează printr-un preț care lasă o marjă generoasă sub pragul de 60.000 de euro. Dacă te interesează acest segment, merită să consulți mai întâi cum să alegi un SUV chinezesc electric premium fără a depăși 60.000 de euro.
| Putere (kW) | Putere (CV) | Autonomie reală | Încărcare DC | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 | 272 | 345 km | 130 kW | Zero | Electric |
Tabel rezumativ comparativ
| Model | Autonomie reală | Încărcare DC | Preț de la | Scor |
|---|---|---|---|---|
| Volvo EX40 | 440 km | 205 kW | 51.000 € | 9,2 |
| Audi Q4 e-tron | 430 km | 165 kW | 55.570 € | 9,0 |
| Mercedes EQA | 420 km | 100 kW | 56.450 € | 8,3 |
| BMW iX1 eDrive20 | 370 km | 130 kW | 50.300 € | 8,0 |
| Genesis GV60 | 355 km | 235 kW | 55.900 € | 8,1 |
| Zeekr X | 345 km | 130 kW | 37.990 € | 8,4 |
Ce să urmărești înainte de cumpărare: baterie utilă, încărcare DC și etichetă Zero
Nu toate bateriile cu aceeași capacitate brută au același randament. Uită-te întotdeauna la capacitatea utilă, care este de obicei cu 7% până la 10% mai mică. Și nu te lăsa impresionat doar de kW-ul maxim de încărcare: această cifră de vârf durează câteva secunde, ceea ce contează este curba susținută între 10% și 80%.
Toate cele șase modele din acest clasament au eticheta Zero DGT, ceea ce înseamnă, în practică, acces nerestricționat în zonele cu emisii reduse și, în multe primării, reduceri la parcarea cu plată.
Dacă achiziția depinde de un ajutor public, merită să verifici condițiile în vigoare ale Plan Auto+ pe site-ul oficial înainte de a încheia bugetul: sumele și cerințele se modifică destul de des, așa că nu te baza pe cifre de acum câteva luni.
Întrebări frecvente
Ce SUV electric premium are cea mai mare autonomie reală sub 60.000 de euro?
Conform acestui clasament 2026, Volvo EX40 conduce cu aproximativ 440 km reali pe autostradă, urmat de aproape de Audi Q4 e-tron.
Este fiabilă autonomia WLTP a acestor SUV-uri?
Servește ca referință comparativă între modele, dar pe autostradă, la viteză susținută, tinde să fie cu 20% până la 25% mai mare decât ceea ce se obține de fapt.
Merită să plătești mai mult pentru o arhitectură de 800V precum cea a Genesis GV60?
Depinde de utilizare. Dacă faci frecvent călătorii lungi, încărcarea ultrarapidă compensează; dacă utilizarea ta este în mare parte urbană, diferența abia se simte în viața de zi cu zi.
Toate aceste modele au eticheta Zero DGT?
Da, toate cele șase SUV-uri din acest clasament sunt complet electrice și au eticheta Zero, cu acces nerestricționat în zonele cu emisii reduse din Spania.§h378§
Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol
Deja un comentario


Kia oferă o gamă electrică cu 10 modele, 50 de versiuni și 400 de combinații posibile
Cei șapte finaliști pentru Mașina Anului în Europa 2027 (COTY) sunt exclusiv electrici
Peugeot E-208 GTi: o jucărie cu baterii care readuce spiritul sportivelor anilor optzeci