2026'da 35.000 avro'yu aşmadan elektrikli kompakt araç nasıl seçilir: kullanılabilir menzil, şarj ve donanım

Iván Navarro     3 September 2026     7 min.
2026'da 35.000 avro'yu aşmadan elektrikli kompakt araç nasıl seçilir: kullanılabilir menzil, şarj ve donanım

2026 güncel satın alma rehberi: İspanya’da 35.000 avronun altında, doğrulanmış WLTP menziliyle, şarj eğrisiyle ve kullanım profiline göre donanımıyla elektrikli kompakt araç seçmenize yardımcı olur.

Elektrikli kompakt araç artık bir vaat olmaktan çıktı. 2026’da, Plan Auto+ uygulandıktan sonra 35.000 avroluk tavan gerçekçi bir sınır olarak belirlenirken, İspanya’daki model yelpazesi neredeyse her sürücü profiline hitap ediyor: haftada bir kez sokakta şarj eden kent sakininden iki haftada bir 300 km otoyol yapan kullanıcıya kadar. Artık soru bu parayla elektrikli kompakt araç olup olmadığı değil, hangisinin değer olduğu.

Bu segmentte çok farklı oyuncular var: özel platformlara sahip Avrupalı üreticiler, fiyat ve donanımla saldıran Çin markaları ve mekanik ortak kullanıp karoserde ayrışan Stellantis grubunun markaları. Bu rehber BYD modelini bilerek dışarıda bırakıyor — amaç tek bir lider seçmek değil, kullanım profillerine göre yararlı bir harita çizmek — ve tartışmasız tarihsel değerleri olan ama bizce kullanılabilir menzil, şarj eğrisi ve dijital deneyim açısından yeni nesilden geride kalan Nissan Leaf’i de dışarıda bırakıyor. Bunu belirttikten sonra, dahil olanlara geçelim.

2026’da “kullanılabilir menzil” ne anlama geliyor

WLTP hâlâ resmi ölçüt, ancak onu gerçek hayata çevirmek gerekir. WLTP’de 400 km onaylanan bir kompakt, karışık ve hafif şehir içi/şehirlerarası kullanımda gerçekte 300 ile 340 km arasında gider. Kışın 120 km/s’de otoyolda seyredildiğinde düşüş %30-35’e yaklaşır. Bir yolculuk planlarken önemli olan rakam budur.

Highmotor kriterimiz: WLTP’de 350 km’nin altında olan araç ikinci bir kent aracıdır. 350 ile 450 arasında karma kullanıma uygundur. 450’nin üzerinde ise ara sıra seyahat edenler için tek araç olarak işlev görmeye başlar.

Hızlı şarj: neredeyse kimsenin doğru incelemediği veri

Tepe kW değeri manşet satar, ama faydalı ölçüt %10’dan %80’e kadar geçen süre ve eğrinin sürekliliğidir. Yirmi dakika boyunca istikrarlı 100 kW veren bir araç, iki dakika 150 kW’a çıkıp sonra çöken diğerine tercih edilir. Bu segmentte en az 100 kW tepe değeri ve 35 dakikanın altında bir %10-80 süresi talep etmek makuldür.

35.000 avronun altında vazgeçilmez donanım

Isı pompası — yoksa kış aylarında bedeli ödenir —, üç fazlı 11 kW yerleşik şarj cihazı, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay destekli merkez ekran ve uyarlanabilir hız sabitleyici ile aktif şerit koruma içeren bir ADAS paketi. Gerisi süstür.

Citroën E C4 (1)

Citroën ë-C4 — 29.900 €’dan

Fransız model performanstan önce konfora öncelik veriyor. Aşamalı hidrolik tamponlu süspansiyon, yüksek yoğunluklu köpüklü koltuklar ve şaşırtıcı bir ses yalıtımı var. Menzili, kabul etmek gerekir ki, gruptan biraz geride ve hızlı şarjı öne çıkmıyor. Şehirde konforlu kilometre arayanlar için kompakt bir seçim.

§h66Volkswagenh67§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
115 kW 156 CV 150 km/s 420 km 15,1 kWh/100 km Elektrik

Peugeot E 308 Gama 05

Peugeot e-308 — 33.500 €’dan

Peugeot kompaktı, bu gamda Stellantis grubunun belki de en dengeli olanıdır. Dış tasarım çözülmüş, tartışmalı olmaya devam eden küçük direksiyonlu i-Cockpit var ve konforu cezalandırmadan virajda keyif veren bir şasi sunuyor. e-308 analizimizde şarj eğrisini ayrıntılı anlatmıştık ve bu hâlâ en zayıf yanı: yeterli, ama 400 V’ta daha iddialı olanların yanında göz kamaştırmıyor.

§h111Volkswagenh112§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
115 kW 156 CV 170 km/s 415 km 15,3 kWh/100 km Elektrik

Renault Megane

Renault Mégane E-Tech — 34.000 €’dan

Bana göre Mégane E-Tech, segmentteki Avrupa yapımı elektrikli kompaktların yazılım entegrasyonu en iyi olanıdır. Gömülü Google’lı OpenR Link, navigasyonu neredeyse her rakipten daha iyi çözüyor. Keskin bir şasi, iyi entegre edilmiş yassı batarya ve premium hissettiren bir sürüş pozisyonu. 440 litrelik bagajı da karşılaştırmada iyi performans gösteriyor.

§h156Volkswagenh157§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
160 kW 218 CV 160 km/s 450 km 16,1 kWh/100 km Elektrik

Ranking 2026: los 7 compactos eléctricos con mejor relación calidad-precio a la venta en España

MG4 Electric — 27.990 €’dan

Pazarı sarsan dış oyuncu. Özel platform, arka çekiş, dengeli ağırlık dağılımı ve diğerlerini tepki vermeye zorlayan bir fiyat. İç mekân Mégane ile aynı ligde değil — diğerlerinin yumuşak kaplamalarla çözdüğü yerde sert plastikler var — ama fiyatına göre fazlasıyla yeterli. Bütçe ana argümansa, 64 kWh’lik Comfort versiyonu arayacağınız versiyon.

§h199Volkswagenh200§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
150 kW 204 CV 160 km/s 450 km 16,0 kWh/100 km Elektrik

Nuevo Opel Astra 2022 0138

Opel Astra Electric — 32.900 €’dan

e-308 ile platformu paylaşıyor, ancak estetik okuması daha ölçülü. Sade iç mekân, iyi çözülmüş dijital Pure Panel ve Fransız modelinden biraz daha nötr bir sürüş hissi. Grubun akılcı kompaktı: çarpıcı bir şey yok, her şey işini yapıyor. Çok seyahat ediyorsanız menzil yetersiz kalır.

§h242Volkswagenh243§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
115 kW 156 CV 170 km/s 416 km 15,0 kWh/100 km Elektrik

Cupra Born 04

Cupra Born — 34.500 €’dan

MEB platformu üzerinde, Alman kuzeninden daha sportif bir şasi ayarıyla. Sarmalayıcı koltuklar, doğrudan direksiyon ve yaklaşık 135 kW tepe değerine ulaşan dürüst bir hızlı şarj. Onu sürüden ayıran hissi: olduğundan daha hafif gibi kullanılıyor.

§h287Volkswagenh288§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
170 kW 231 CV 160 km/s 425 km 15,5 kWh/100 km Elektrik

Volkswagen Id.3 Pure

Volkswagen ID.3 — 34.900 €’dan

ID.3, son yazılım güncellemeleri ve iç malzemelerin gözden geçirilmesinin ardından bu rehberde haklı olarak yerini aldı. Hızlı şarj eğrisi segmentin en istikrarlı olanlarından ve arka koltuk alanı, geniş dingil mesafesi sayesinde öne çıkıyor.

§h330Volkswagenh331§

kW gücü CV gücü Maks. hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
150 kW 204 CV 160 km/s 435 km 15,7 kWh/100 km Elektrik

Kullanım profiline göre öneri

Evde ara sıra şarj edilen yoğun kent kullanımı. Citroën ë-C4 veya Opel Astra Electric. Konfor, yeterli menzil ve kontrollü fiyat.

Ara sıra yolculukla karma kullanım. Renault Mégane E-Tech veya Volkswagen ID.3. Olgun yazılım, sağlam hızlı şarj ve gerektiğinde gerçek kilometreler.

35.000 avronun altında sık seyahat edenler. Comfort versiyonunda MG4 Electric. Menzil ve fiyat rakipsiz. Sürüş hissi avrodan daha önemliyse Cupra Born.

Karşılaştırmalı özet tablo

Model Fiyat (başlangıç) WLTP menzili Hızlı şarj Donanım Puan
Citroën ë-C4 29.900 € 420 km 100 kW İyi 7,3
Peugeot e-308 33.500 € 415 km 100 kW İyi üst 7,8
Renault Mégane E-Tech 34.000 € 450 km 130 kW Mükemmel 8,7
MG4 Electric 27.990 € 450 km 140 kW Yeterli 8,5
Opel Astra Electric 32.900 € 416 km 100 kW İyi 7,4
Cupra Born 34.500 € 425 km 135 kW İyi üst 8,3
Volkswagen ID.3 34.900 € 435 km 135 kW İyi üst 8,2

Sık sorulan sorular

2026’da 35.000 avronun altında gerçek 400 km’nin üzerinde menzil sunan bir elektrikli kompakt satın alınabilir mi?
Evet. MG4 Electric Comfort ve 60 kWh versiyondaki Renault Mégane E-Tech bütçeye girer ve 440 km’nin üzerinde WLTP onayına sahiptir; karışık kullanımda bu 320-350 km gerçek menzile denk gelir.

Plan Auto+ nihai fiyatı nasıl etkiler?
Plan Auto+, İspanya’da elektrikli araç satın alımına yönelik geçerli kamu desteği çerçevesidir. Tam tutar, eski bir aracın hurdaya ayrılıp ayrılmadığına ve tescil anında geçerli dilime bağlıdır; imzalamadan önce resmi web sitesine bakılması önerilir.

Isı pompası zorunlu mu?
Soğuk kışları olan İber Yarımadası iklimlerinde evet. Kısa yolculuklarda aktif ısıtmayla %10-20 daha az tüketim sağlayabilir. Sıcak kıyı bölgelerinde etkisi daha azdır.

35.000 avronun altında en iyi şarj eğrisini hangi kompakt sunar?
MG4 Electric, bataryanın %70’ine kadar düz ve iyi bir eğri koruyor; Cupra Born de MEB platformundaki ayarıyla aynısını yapıyor. İkisi de 150 kW veya üzeri şarj cihazlarında %10-80’i yaklaşık 28-30 dakikada tamamlıyor.

Bu makaledeki araçların teknik özellikleri

HatchbackPeugeot e-3088 versiyon · 38.420 €'den başlayan fiyatlarla
HatchbackRenault Megane3 versiyon · 39.650 €'den başlayan fiyatlarla
HatchbackCUPRA Born3 versiyon · 39.500 €'den başlayan fiyatlarla

Deja un comentario