Audi BMW e-tron EV6 EV9 Hyundai IONIQ Ioniq 5 iX3 KIA Macan Porsche Q6 e-tron Elbiler Rangeringer SUV
Rangering 2026: de 5 bedste elektriske premium-SUV'er med den mest effektive hurtigopladning på det spanske marked
Vi analyserer de fem premium EV-SUV’er, der håndterer hurtigopladning bedst i 2026, med vægt på vedvarende kW-kurve, opladningstid 10-80 % og 800V-arkitektur som kriterier
Hurtigopladning er blevet det nye slagmark for den elektriske premium-SUV. Rækkevidden er ikke længere nok: det, der virkelig gør forskellen på en lang rejse, er, hvor lang tid bilen bruger på at komme fra 10 til 80 %, uden at effektkurven styrter ned efter ti minutter. I 2026 tilbyder det spanske marked en håndfuld modeller, der gør dette fremragende, og andre, der – trods markedsføringen – stadig ikke lever op til det ved den reelle stikkontakt.
Fra den foreløbige liste over kandidater har vi fravalgt BYD og Nissan af forskellige årsager. BYD er stadig en global reference inden for elektrificering, men efter vores vurdering har premiumkøberen i 2026 alternativer med mere avancerede arkitekturer og et bedre gennemarbejdet interiør. Ved Nissan opfylder den tekniske ligning på papiret, men vi mener, at den på finish, lydisolering og software ligger et trin under sine direkte konkurrenter i dette segment. Når det er sagt, går vi videre til dem, der faktisk kommer med.
Hvorfor effektiviteten ved hurtigopladning betyder mere end kW-toppene
Den nemme overskrift er “350 kW maksimal effekt”. Virkeligheden er en anden: det, der tæller, er, hvor mange minutter bilen fastholder en høj effekt, før den falder til 100 eller 70 kW. En SUV, der rammer 270 kW i 90 sekunder og derefter falder til 120 kW, er i praksis langsommere på en reel rejse end en, der fastholder 220 kW konstant i femten minutter.
De elektriske premium-SUV’er med hurtigopladning på denne liste har ét fælles træk: 800V-arkitektur – med få begrundede undtagelser – og en flad opladningskurve. Det er det, der omsættes til at komme fra 10 til 80 % på under tyve minutter med en 350 kW-lader under reelle forhold.
1. Porsche Macan – fra 83.296 €
Den elektriske Macan er efter min smag den tekniske reference for hurtigopladning i segmentet. Dens PPE-platform med 800V-arkitektur giver en vedvarende top på 270 kW med en lineæritet, som få konkurrenter matcher. 10-80 % gennemføres på cirka 21 minutter i en lader med høj effekt, og – det er det vigtige – kurven svækkes næsten ikke mellem 40 og 70 %, zonen hvor andre modeller begynder at fade.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 250 kW | 340 CV | 220 km/t | 641 km | 17,9 kWh/100 km | NUL | Elektrisk |
Audi Q62. Audi Q6 e-tron – fra 71.650 €
Den deler PPE-platform med Macan og arver en stor del af dens dyder ved stikkontakten. Q6 e-tron accepterer 270 kW som top og fastholder en meget gennemarbejdet kurve, med 10-80 % omkring 21 minutter. Sammenlignet med Porsche vinder den i plads og praktisk brug; den taber i ren dynamik. Effektiviteten ved opladning er praktisk talt identisk, hvilket er logisk givet den delte hardware.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 285 kW | 387 CV | 210 km/t | 641 km | 18,9 kWh/100 km | NUL | Elektrisk |
BMW iX33. BMW iX3 – fra 71.850 €
Den nye iX3 debuterer med Neue Klasse-platformen og dermed en 800V-arkitektur, der gør den i stand til at spille i den høje liga. Den accepterer op til 400 kW som top under optimale forhold – et tal, der for et år siden så ud til at være forbeholdt Ioniq 5 N og lidt til – og gennemfører 10-80 % på cirka 21 minutter. I vores test af den nye iX3 fremhævede vi allerede, at kurven forbliver overraskende stabil efter 60 %. For os er den årets mest behagelige overraskelse.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 345 kW | 469 CV | 210 km/t | 805 km | 15,0 kWh/100 km | NUL | Elektrisk |
KIA EV94. Kia EV9 – fra 63.340 €
EV9 var den første store premium-SUV med tilgængelig pris og 800V-arkitektur arvet fra EV6. Dens top på 210 kW kan virke beskeden i forhold til iX3, men kurven er en af de mest vedvarende i segmentet: 10-80 % klares på cirka 24 minutter, selv med det store batteri. En SUV med syv pladser, der lader sådan – og med den reelle effektivitet, den viser på motorvejen – er simpelthen en positiv anomali.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 282 kW | 384 CV | 185 km/t | 563 km | 20,2 kWh/100 km | NUL | Elektrisk |
Hyundai IONIQ5. Hyundai IONIQ 5 – fra 48.540 €
Ja, Ioniq 5 er ikke en ren SUV, og dens pris placerer den uden for den traditionelle premium-kategori. Men teknisk set spiller den i denne liga: E-GMP med 800V, 233 kW som top og 10-80 % på cirka 18 minutter, hvilket stadig er en reference. I opdateringen fra 2024 fik den et 84 kWh-batteri og en endnu fladere opladningskurve. Sammenligningen mellem Ioniq 5 og Kia EV6 gjorde det allerede klart, at disse to koreanske platforme stadig sætter tempoet for DC-opladning. Den er den mest overkommelige i rangeringen og i praksis den, der taber mindst tid på en lang rejse.
| Effekt kW | Effekt CV | Maks. hastighed | Rækkevidde | Forbrug | Miljømærke | Brændstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 228 CV | 185 km/t | 570 km | 16,0 kWh/100 km | NUL | Elektrisk |
Oversigtstabel og redaktionel vurdering
| Model | Arkitektur | Top kW | 10-80 % | Rækkevidde | Pris fra | Vurdering /10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Porsche Macan Electric | 800V | 270 kW | ~21 min | 641 km | 83.296 € | 9,4 |
| Audi Q6 e-tron | 800V | 270 kW | ~21 min | 641 km | 71.650 € | 9,1 |
| BMW iX3 | 800V | 400 kW | ~21 min | 805 km | 71.850 € | 9,3 |
| Kia EV9 | 800V | 210 kW | ~24 min | 563 km | 63.340 € | 8,7 |
| Hyundai IONIQ 5 | 800V | 233 kW | ~18 min | 570 km | 48.540 € | 9,0 |
Den, der søger offentlig støtte til at afskrive investeringen, bør se på det gældende Plan Auto+ og konsultere det opdaterede beløb på den officielle hjemmeside, inden der skrives under.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken elektrisk premium-SUV lader hurtigst i Spanien i 2026?
BMW iX3 fører på toppunktet med 400 kW, men i reel 10-80 %-tid ligger den meget tæt på Porsche Macan Electric og Audi Q6 e-tron, alle omkring 21 minutter.
Er det umagen værd at betale for en SUV med 800V-arkitektur?
På lange rejser, ja. Forskellen i forhold til en tilsvarende 400V er mellem 10 og 15 minutter pr. ladestop, og kurven forbliver mere stabil i det midterste område.
Betragtes Hyundai IONIQ 5 som elektrisk premium?
Teknisk set konkurrerer den på opladning og ydelse med premiummodeller takket være E-GMP-platformen med 800V, men dens prispositionering og finish placerer den på et mellemtrin.
Hvor meget påvirker temperaturen hurtigopladningen af disse SUV’er?
Meget. I svær kulde uden forkonditionering kan effekten falde med 30 til 50 %. Alle modellerne på rangeringen har automatisk batteriforvarmning, når man indstiller destinationen til en lader.
Tekniske datablade for bilerne i denne artikel
Deja un comentario


Kia tilbyder en elektrisk modelrække med 10 modeller, 50 versioner og 400 mulige kombinationer
De syv finalister til Europas Årets Bil 2027 (COTY) er udelukkende elektriske
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta