2026-os rangsor: a 6 legjobb töltési hatékonyságú elektromos kompakt autó a spanyol piacon

Iván Navarro     23 October 2026     6 min.
2026-os rangsor: a 6 legjobb töltési hatékonyságú elektromos kompakt autó a spanyol piacon

Van egy adat, amelyre elektromos autó vásárlásakor szinte senki nem figyel, pedig hosszú távon többet számít, mint a WLTP szerinti hatótávolság: az a töltőteljesítmény, amelyet az autó valójában tartani tud egy gyorstöltőn, nem pedig az, amit a műszaki adatlap ígér. Egy kompakt modell, amely két percig 150 kW-tal tölt, majd 60 kW-ra esik vissza, nem ugyanaz, mint az, amelyik tizenöt percen át 180 kW-ot tart. Itt válnak el egymástól a valóban hatékony elektromos kompaktok azoktól, amelyek csak megfelelnek az elvárásoknak.

Spanyolországban forgalomban lévő hat kompakt modellt rangsoroltunk három objektív szempont szerint: DC csúcsteljesítmény, 10–80%-os töltési idő és valós fogyasztás kWh/100 km-ben. Az eredmény egyértelmű tendenciát mutat: a 800 voltos architektúra továbbra is jelentős előnyt biztosít az európai 400 V-os rendszerekkel szemben, bár a különbség nem mindig akkora, mint amekkorát a papíron várnánk.

Hogyan mértük a gyorstöltési hatékonyságot

Nem csupán a gyártó által megadott csúcsértéket vettük figyelembe, hanem a 10% és 80% közötti akkumulátor-töltöttség alatt tartott görbét, hiszen ez a valós használat tartománya hosszú utazások során. Figyelembe vettük az átlagfogyasztást is, mert az a autó, amely gyorsan tölt, de sokat fogyaszt, a gyakorlatban elveszíti ezt az előnyét. Az induló árat is számításba vettük, mert a töltési hatékonyság nem ér ugyanannyit, ha ezért 8000 euró felárat kell fizetni.

A 2026-os rangsor

§h37Kiah38§

§h53Volkswagenh54§

§h69Cuprah70§

§h85Renaulth86§

§h101Peugeoth102§

§h117Opelh118§

Helyezés Modell Platform DC csúcs 10–80% Fogyasztás Pontszám
Hyundai Ioniq 5 800 V 350 kW 18 perc 16,8 kWh/100 km 9,4
Kia EV6 800 V 240 kW 18 perc 16,1 kWh/100 km 9,1
Volkswagen ID.3 400 V 175 kW 26 perc 15,4 kWh/100 km 7,8
Cupra Born 400 V 170 kW 28 perc 15,6 kWh/100 km 7,5
Renault Megane E-Tech 400 V 165 kW 26 perc 16,0 kWh/100 km 6,8
Peugeot e-308 400 V 100 kW 35 perc 16,5 kWh/100 km 6,0

Hyundai Es Ioniq 5 Exterior 23

1. Hyundai Ioniq 5 — 44 790 €-tól

Az Ioniq 5 megjelenése óta meghatározza a gyorstöltés ritmusát, és 2026-ban sincs igazi riválisa ebben a szegmensben. 800 V-os architektúrája 350 kW-os csúcsokat tesz lehetővé, amelyek bár nem tarthatók végig, a 10–80%-os töltést mindössze 18 percre csökkentik. Véleményem szerint gyenge pontja továbbra is a 120 km/h feletti autópályás fogyasztás, ahol 19 kWh/100 km fölé ugrik.

Teljesítmény (kW) Teljesítmény (LE) Hatótávolság Fogyasztás Matrica Üzemanyag
125 170 440 km 16,8 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

KIA EV6

2. Kia EV6 — 48 995 €-tól

Az Ioniq 5-tel közös az E-GMP platform, de az EV6 jobban osztja el a súlyt, és valamivel élénkebb országúti vezetést nyújt. A töltésben a különbség minimális: ugyanaz a 10–80%-os időtartam és valamivel alacsonyabb fogyasztás. Kérdés, hogy Kia képes-e csökkenteni a belépő árat, mert ez marad a fő visszatartó erő a testvérmodell, az Hyundai mellett.

Teljesítmény (kW) Teljesítmény (LE) Hatótávolság Fogyasztás Matrica Üzemanyag
125 170 428 km 16,1 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

The New Volkswagen Id.3 Pro S

3. Volkswagen ID.3 — 36 700 €-tól

Itt kezdődik a 400 V-os terep, és az ID.3 védi ezt a legjobban. Nem éri el a koreai modellek töltési idejét, de fogyasztása a rangsor legalacsonyabbja, ami részben kompenzálja a hosszú utakon lassabb töltést. Gyors, igen, de a 350 kW-os állomáson nem élvezhető igazán, mert soha nem tudja kihasználni ennek a teljesítménynek még felét sem.

Teljesítmény (kW) Teljesítmény (LE) Hatótávolság Fogyasztás Matrica Üzemanyag
150 204 554 km 15,4 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

033 The New Cupra Born Hits The Roads With Pure Electric Performance Hq

4. Cupra Born — 37 300 €-tól

Mechanikailag az ID.3 közeli rokona, nagyon hasonló töltési adatokkal, bár Cupra a tiszta hatásfok helyett a sportos karaktert helyezte előtérbe. A gyakorlatban a Born hidegben valamivel rosszabbul tölt, mint német testvére, ezt főleg télen érezzük, ha a hőszivattyú nincs bekapcsolva.

Teljesítmény (kW)

150

Teljesítmény (LE) Hatótávolság Fogyasztás Matrica Üzemanyag
204 547 km 15,6 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

5. Renault Megane E-Tech — 37 685 €-tólRenault Megane

A Megane megfelel, de nem tündököl. 165 kW-os csúcsa elmarad a német versenytársakétól, és a töltési idő ennek megfelelően nő. Hatótávolságban sem a legjobb, bár belépő ára vonzóvá teszi azok számára, akik nem tesznek hosszú országúti utakat.

Teljesítmény (kW)

160

Teljesítmény (LE) Hatótávolság Fogyasztás Matrica Üzemanyag
220 501 km 16,0 kWh/100 km 0 kibocsátás Elektromos

6. Peugeot e-308 — 38 100 €-tólPeugeot E-308

A táblázatot a francia kompakt zárja, a csoport legszerényebb csúcsteljesítményével. Kérdéses, hogy megéri-e ugyanannyit fizetni, mint egy jobb töltési képességű Meganeért. Kizárólag városi használatra a különbség alig érezhető a mindennapokban. A

e-308 és a Opel Astra Electric összehasonlításunkban részletesen is foglalkozunk velük.


Teljesítmény (kW)

Teljesítmény (LE)

Hatótávolság

Fogyasztás

Matrica

Üzemanyag

115

156

450 km

16,5 kWh/100 km

0 kibocsátás

Elektromos

800 V kontra 400 V: miért számít még mindig a platform

A Hyundai és az Kia előnye nem véletlen és nem is marketingfogás. A 800 V-os architektúra azonos teljesítményhez kisebb áramerősséget igényel, ez csökkenti a hőveszteséget, és hosszabb ideig tartja fenn a magasabb csúcsokat. Az európai 400 V-os kompaktok az elmúlt két évben sokat fejlődtek, de a gyakorlatban

továbbra is 8 és 15 perccel többet igényelnek ugyanazon töltési szakasz befejezéséhez

. Egy 600 km-es úton ez nem elhanyagolható különbség.

Melyik vezetőprofil illik az egyes modellekhez

Ha gyakran teszel hosszú utakat, és a töltési sebesség a legfontosabb szempont,

az Ioniq 5 vagy az EV6 indokolja magasabb árát

. Vegyes városi–városon kívüli használathoz az ID.3 vagy a Born észszerű egyensúlyt kínál a fogyasztás és a töltés között. Ha pedig a mindennapjaid szinte kizárólag városban zajlanak, a Megane vagy az e-308 bőven megfelel anélkül, hogy olyan töltőteljesítményért fizetnél, amelyet szinte soha nem használnál ki. Akit a maximális hatótávolság érdekel mindenek felett, az nézze meg

a valós hatótávolság szerinti elektromos kompakt rangsorunkat, ahol a sorrend jelentősen változik.
Érdemes emlékezni arra, hogy a gyorstöltéstől függetlenül a vásárlás részesülhet a Spanyolországban érvényes Plan Auto+ támogatásból; a pontos összeget mindig az, hivatalos weboldalon érdemes ellenőrizni a vásárlás előtt.

Gyakori kérdések

Melyik elektromos kompakt tölt a leggyorsabban Spanyolországban 2026-ban?

Az Hyundai Ioniq 5, 800 V-os platformjának köszönhetően, akár 350 kW-os csúcsteljesítménnyel és megfelelő töltőn mintegy 18 perces 10–80%-os töltési idővel.

Megéri többet fizetni egy 800 V-os autóért?

Ha rendszeresen teszel hosszú utakat, igen. Városi használatban a gyakorlati különbség sokkal kisebb, és a 400 V-os modellek, mint az ID.3 vagy a Born, elegendőek.

Mi a 10–80%-os töltési idő, és miért használják referenciaként?

Ez az a tartomány, ahol az akkumulátor a legstabilabban fogad be teljesítményt; ezen kívül a töltés jelentősen lelassul, ezért ez a legreálisabb mutató az utazás közbeni töltési sebességre.

Befolyásolja a fogyasztás a gyorstöltési hatékonyságot?

Igen. Az alacsonyabb fogyasztású autónak kevesebb energia kell a hatótávolság visszanyeréséhez, ez részben kompenzálja az alacsonyabb töltőteljesítményt, ahogy az Hyundai ID.3 esetében is történik.

A cikkben szereplő autók műszaki adatlapjai

CrossoverKIA EV65 változat · 48,995 €-tól
FerdehátúCUPRA Born3 változat · 39,500 €-tól

Comentarios cerrados