Bayon Captur Dacia Duster Hyundai KIA MG Renault Stonic Toyota Yaris Yaris Cross ZS Köpguider Rankingar SUV
Rankning 2026: de 6 bensin-SUV-B med bäst förhållande mellan utrustning och pris under 28 000 euro
Vi analyserar de sex mest välutrustade bensin-SUV-B:arna på den spanska marknaden under 28 000 euro och värderar ADAS, uppkoppling, effekt och officiell garanti
SUV-B-segmentet är fortfarande det mest konkurrensutsatta på den spanska marknaden. Kompakt, hög och med ett pris som, om det hanteras väl, inte behöver skrämma någon. Men alla erbjuder inte samma sak för samma pengar: vissa modeller skryter om en attraktiv design och sparar sedan på aktiv säkerhet, medan andra, med mindre glamour, har nästan allt en kräsen köpare skulle begära som standard. Vi har jämfört sex bensin-SUV-B:ar till salu i Spanien, alla under 28 000 euro, för att se vilken som erbjuder mest för minst.
Vad vi letar efter i en bensin-SUV-B under 28 000 euro 2026
Det handlar inte bara om slutpriset. Enligt vår bedömning mäts det verkliga värdet hos en stadssuv i vad den har som standard från den rimliga basversionen, inte i specifikationerna för en toppmodell som nästan ingen köper.
Standardutrustning: ADAS, uppkoppling och klimat
Autonom nödbromsning, varning vid oavsiktligt filbyte, backkamera och en multimediaskärm med trådlös Apple CarPlay och Android Auto: det är inte längre en lyx, utan det minsta man kan kräva 2026. Den automatiska tvåzonsklimatanläggningen är däremot fortfarande ett filter som skiljer de verkligt välutrustade modellerna från dem som bara ser ut att vara det på papperet.
Effekt och körbeteende i stad och på landsväg
Turboladdade trecylindriga motorer dominerar segmentet, med effekter från 90 till 130 hk. Tillräckligt för att röra sig smidigt i stan och utan stress på landsvägen, även om man i långa omkörningar märker vem som har mest tillgängligt vridmoment.
Officiell garanti, en faktor som väger tyngre än man tror
Här är skillnaderna påtagliga: från de vanliga 3 åren upp till 7 års garanti för Kia, och 5 år för MG. I ett segment där bilen kan följa köparen i ett decennium slutar garantin att vara småstilt.
1. Dacia Duster — från 23 220 €
Duster har slutat vara “den billiga SUV:en” och blivit en referens för rimlig utrustning. Med mildhybridmotorn 140 ger den ett smidigt beteende och måttlig förbrukning, samt ADAS som standard från mellanliggande versioner. Dess bagageutrymme, bland de mest generösa i segmentet, är fortfarande ett starkt argument.
| Motor | Effekt (kW) | Effekt (hk) | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| TCe 130 | 103 kW | 140 hk | 5,4 l/100 km | ECO | Bensin |

2. MG ZS — från 17 990 €
ZS är kanske den som överraskar mest med sitt pris. Den kinesiska märket har gjort ett starkt intåg i Spanien genom att satsa på mycket kompletta standardutrustningar – inklusive 360-graderskamera i de högre versionerna – och en 5-årig garanti som lugnar även förstagångsköpare. Visst avslöjar vissa interiörmaterial fortfarande att den ligger i startsegmentet.
| Motor | Effekt (kW) | Effekt (hk) | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 VTi-Tech | 85 kW | 116 hk | 6,5 l/100 km | C | Bensin |
Hyundai Bayon3. Hyundai Bayon — från 20 725 €
Bayon spelar på design och assistanssystem, med ett ganska komplett Smartsense-paket redan i mellanliggande versioner. Det går att ifrågasätta om dess bagageutrymme, lite knappt för segmentet, kompenserar familjer med stora utrymmesbehov, men som stads-SUV för daglig användning klarar den sig mer än väl.
| Motor | Effekt (kW) | Effekt (hk) | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 T-GDI | 66 kW | 90 hk | 5,8 l/100 km | C | Bensin |
KIA Stonic4. Kia Stonic — från 17 710 €
Här kommer Kia:s stora argument in: 7 års officiell garanti, den längsta perioden i hela rankningen. Stonic kan dessutom utrustas med 48 V mildhybridteknik i 115 hk-versionen, vilket ger mjukare reaktioner i stan och en något lägre förbrukning än konkurrenter utan lätt elektrifiering.
| Motor | Effekt (kW) | Effekt (hk) | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 T-GDI MHEV | 74 kW | 100 hk | 5,6 l/100 km | C | Bensin |

5. Renault Captur — från 20 387 €
Captur ligger i ett något högre prisläge, men motiverar det med en kupé som känns ett steg upp i kvalitetsupplevelse, en stående skärm av god storlek och ett mycket komplett utbud av assistanssystem. Det är inte det billigaste i listan, men det är svårt att ifrågasätta förhållandet mellan kvalitet och pris när man väl har provkört den.
| Motor | Effekt (kW) | Effekt (hk) | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| TCe 85 | 85 kW | 115 hk | 5,7 l/100 km | C | Bensin |
Toyota Yaris Cross6. Toyota Yaris Cross — från 27 325 €
Yaris Cross avslutar listan på grund av prisgränsen, men tekniskt sett spelar den en annan match: i Spanien säljs den bara med sin självladdande hybrid på 116 hk, utan ren bensinversion. Vi tar med den eftersom den i praktiken är referensmotorn för den som vill ha en effektiv SUV-B utan att behöva ladda något, och dess standardutrustning – inklusive Toyota Safety Sense – är bland det mest kompletta i segmentet.
| Motor | Effekt (kW) | Effekt (hk) | Förbrukning | Miljöklass | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 Hybrid | 62 kW | 130 hk | ~4,4 l/100 km | ECO | Hybrid |
Sammanfattningstabell: rankning 2026 av SUV-B efter förhållandet mellan utrustning och pris
| Modell | Pris från | Effekt | Bränsle | Garanti | Poäng |
|---|---|---|---|---|---|
| Dacia Duster | 18 900 € | 130 hk | Bensin | 3 år | 8,3 |
| MG ZS | 17 990 € | 111 hk | Bensin | 5 år | 8,1 |
| Hyundai Bayon | 19 550 € | 100 hk | Bensin | 5 år | 7,8 |
| Kia Stonic | 19 845 € | 100 hk | Bensin MHEV | 7 år | 8,6 |
| Renault Captur | 21 400 € | 140 hk | Bensin | 2 år | 8,0 |
| Toyota Yaris Cross | 23 950 € | 116 hk | Hybrid | 5 år (upp till 10 med service) | 8,7 |
Om du letar efter ett effektivare alternativ inom samma prisklass kan du också titta på vår analys av urbana hybridbilar under 25 000 euro, där besparingen på bränsle ändrar kalkylen jämfört med ren bensin. Och om budgeten kan sträckas lite mer mot urban elmobilitet ger rankningen av eldrivna SUV:ar med bäst utrustning under 30 000 euro ett annat perspektiv på vad man idag kan kräva som standard.
För den som dessutom värderar köpstöd påminner vi om att det spanska stödsystemet för närvarande hanteras under Plan Auto+, och att beloppen alltid bör kontrolleras på den officiella webbplatsen innan affären slutförs.
Vanliga frågor
Vilken bensin-SUV-B har bäst förhållande mellan utrustning och pris i Spanien 2026?
Enligt vår analys leder Kia Stonic och Toyota Yaris Cross rankningen, den förstnämnda tack vare sin 7-åriga garanti och mildhybridutrustning, den andra tack vare sin effektivitet och standardassistanssystem, även om den har en hybridmotor och inte ren bensin.
Är det värt att betala mer för Dacia Duster än för Renault Captur?
Det beror på användningen. Captur erbjuder en högre upplevd kvalitet och mer effekt, men Duster är lika bra på ADAS och vinner på bagageutrymme för flera tusen euro mindre.
Har alla dessa SUV-B:ar autonom nödbromsning som standard?
Ja, 2026 är det ett lagkrav för typgodkännande av nya personbilar i EU, så alla sex modellerna har det från basversionen.
Vilken bensin-SUV-B har den längsta officiella garantin?
Kia Stonic, med 7 år eller 150 000 km, erbjuder det mest omfattande skyddet i hela det analyserade segmentet.
Tekniska specifikationer för bilarna i denna artikel
Deja un comentario


Kia erbjuder ett elektriskt sortiment med 10 modeller, 50 versioner och 400 möjliga kombinationer
De sju finalisterna till Årets bil i Europa 2027 (COTY) är uteslutande eldrivna
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta