Alfa Romeo BMW Cupra ES Formentor GLC Lexus Mercedes NX Tonale Volvo X1 X3 XC60 Samochody hybrydowe Rankingi SUV
Ranking 2026: sześć premium SUV-C plug-in hybrid z największym rzeczywistym zasięgiem elektrycznym na rynku hiszpańskim
Kupno premium SUV-C plug-in hybrid w 2026 roku nie sprowadza się już wyłącznie do naklejki CERO i ulgi podatkowej. Chodzi o rzeczywiste kilometry, te pokonywane bez uruchamiania silnika spalinowego podczas codziennej trasy Madryt-Alcobendas czy Barcelona-Sant Cugat. I właśnie tutaj, między wartością obiecywaną przez WLTP a tym, co faktycznie dostarcza asfalt, istnieje rozbieżność, o której nie zawsze się mówi. W Highmotor od miesięcy zestawiamy dane homologacyjne z testami zużycia w cyklu mieszanym, aby przygotować ten ranking, i wynik wyraźnie wskazuje zwycięzców.
Co oznacza „rzeczywisty zasięg elektryczny” w premium PHEV
WLTP mierzy w warunkach kontrolowanych, przy baterii naładowanej w 100% i bez intensywnej klimatyzacji. Rzeczywistość — ruch uliczny, podjazdy, klimatyzacja na pełnej mocy w sierpniu — obniża tę wartość o 15% do 25%, zależnie od modelu. Dlatego premium SUV-C PHEV z homologowanymi 80 km może w praktyce osiągnąć 60 km, podczas gdy inny z oficjalnymi 70 km radzi sobie lepiej. Nie chodzi wyłącznie o pojemność baterii: liczy się także zarządzanie temperaturą i oprogramowanie odzyskiwania energii.
Metodologia Highmotor: jak mierzymy rzeczywisty zasięg
Bierzemy zasięg elektryczny WLTP homologowany przez każdego producenta w Hiszpanii, porównujemy go z testami zużycia w cyklu mieszanym na drogach drugorzędnych i w mieście, a następnie stosujemy własny współczynnik korekcyjny oparty na dziesiątkach przejazdów zarejestrowanych przez nasz zespół. Wynik nie ma zastępować oficjalnej homologacji — nadal jest ona wzorcem prawnym — lecz ma lepiej odzwierciedlać to, czego kierowca doświadcza od poniedziałku do piątku.
Ranking 2026: 6 premium SUV-C PHEV z największym zasięgiem elektrycznym
Oto lista, od największego do najmniejszego szacowanego rzeczywistego zasięgu elektrycznego.

1. Mercedes-Benz GLC 300e — od 68.100 €
Bateria nowej generacji w GLC 300e, o użytecznej pojemności powyżej 30 kWh, to powód, dla którego ten premium SUV-C bez dyskusji prowadzi w rankingu. W rzeczywistych przejazdach mieszanych osiąga około 110 km na jednym ładowaniu, wynik, któremu niewielu rywali w tym segmencie dorównuje. Cena wyjściowa plasuje go jednak w górnej części zestawienia.
| Moc (CV) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny WLTP | Zużycie łączne | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 313 CV | 230 kW | 130 km | 0,5-0,9 l/100 km | CERO | PHEV |

2. BMW X1 xDrive30e — od 53.900 €
X1 xDrive30e to, według nas, pozytywna niespodzianka roku: najnowsza aktualizacja baterii pozwala osiągnąć około 70 km rzeczywistego zasięgu w ruchu mieszanym. Jak na SUV-C wejściowy do bawarskiej gamy premium, to znaczący skok.
| Moc (CV) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny WLTP | Zużycie łączne | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 326 CV | 240 kW | 83 km | 2,4 l/100 km | CERO | PHEV |

3. Volvo XC60 T8 Recharge — od 66.500 €
Porównaliśmy go już szczegółowo w naszym pojedynku między Volvo XC60 T8 a BMW X3 30e: szwedzki model oferuje homologowany zasięg 81 km, który w praktyce wynosi około 65 km, wystarczający na większość miejskich przejazdów przez tydzień bez tankowania benzyny. (Nowe wersje Long Range zapowiedziane przez producenta znacząco podnoszą tę wartość, do ok. 189 km w T8.)
| Moc (CV) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny WLTP | Zużycie łączne | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 455 CV | 335 kW | 81 km | 1,2-1,4 l/100 km | CERO | PHEV |

4. Alfa Romeo Tonale Plug-in Hybrid Q4 — od 48.900 €
Tonale to najbardziej sportowy premium PHEV w tej grupie, a zarazem najtańszy w wersji wejściowej. Jego homologowane 61 km przekłada się na około 50 km rzeczywistych, co jest poprawnym wynikiem dla tego segmentu, choć daleko od czołowej pary. Rekompensuje to dynamicznym charakterem, którego nie oferują wszyscy rywale.
| Moc (CV) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny WLTP | Zużycie łączne | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 270 CV | 199 kW | 61 km | 3,4 l/100 km | CERO | PHEV |

5. Lexus NX 450h+ — od 58.900 €
NX 450h+, przeanalizowany w naszej recenzji hybrydy plug-in Lexus NX, stawia na komfort i niezawodność kosztem czystego zasięgu. Jego 63-74 km WLTP spada do około 50 km rzeczywistych, to uczciwa wartość, ale nie w pełni przekonująca dla kogoś, kto szuka maksymalnego przebiegu elektrycznego.
| Moc (CV) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny WLTP | Zużycie łączne | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 309 CV | 227 kW | 63-74 km | 1,0 l/100 km | CERO | PHEV |

6. Cupra Formentor eHybrid — od 44.900 €
Zestawienie zamyka Formentor eHybrid, najtańszy w grupie: do 126 km WLTP (aktualna wersja 1.5 eHybrid z baterią o użytecznej pojemności około 19,7 kWh), które w rzeczywistym użytkowaniu spadają do około 95-100 km. Mimo to jego stosunek ceny do osiągów oraz sportowe wykończenie czynią go atrakcyjnym dla osób, które po raz pierwszy wchodzą w świat premium PHEV.
| Moc (CV) | Moc (kW) | Zasięg elektryczny WLTP | Zużycie łączne | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 204 CV | 150 kW | 126 km | 1,4 l/100 km | CERO | PHEV |
Tabela zbiorcza: pełny ranking rzeczywistego zasięgu elektrycznego
| Model | Szacowany rzeczywisty zasięg elektryczny | Cena od | Etykieta | Ocena (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz GLC 300e | 110 km | 68.100 € | CERO | 9,4 |
| BMW X1 xDrive30e | 70 km | 53.900 € | CERO | 9,2 |
| Volvo XC60 T8 Recharge | 65 km | 66.500 € | CERO | 8,0 |
| Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 | 50 km | 48.900 € | CERO | 7,8 |
| Lexus NX 450h+ | 50 km | 58.900 € | CERO | 7,5 |
| Cupra Formentor eHybrid | 95 km | 44.900 € | CERO | 7,3 |
Etykieta środowiskowa i kwalifikowalność do Plan Auto+
Wszystkie sześć modeli z tego rankingu posiada etykietę CERO DGT, przekraczając 40 km homologowanego zasięgu elektrycznego wymaganego przez hiszpańskie przepisy. Otwiera to drogę do jazdy pasami BUS-VAO, bezpłatnego parkowania w strefach regulowanych w wielu miastach oraz dostępu, gdy nabór jest aktywny, do dotacji Plan Auto+. Kwoty i terminy zmieniają się wraz z każdym naborem, dlatego zalecamy, jak zawsze w Highmotor, sprawdzenie oficjalnej strony przed podjęciem decyzji o zakupie.
Najczęściej zadawane pytania
Który premium SUV-C plug-in hybrid ma najwięcej rzeczywistego zasięgu elektrycznego w Hiszpanii?
Mercedes-Benz GLC 300e, z około 110 km rzeczywistego zasięgu w ruchu mieszanym, a tuż za nim Cupra Formentor eHybrid (aktualna wersja) i BMW X1 xDrive30e, w zależności od warunków.
Czy zasięg WLTP w PHEV jest wiarygodny, czy trzeba go znacznie pomniejszyć?
Trzeba go pomniejszyć. W praktyce rzeczywista wartość mieści się o 15% do 25% poniżej homologowanej, w zależności od modelu i użycia klimatyzacji.
Czy wszystkie te SUV-C PHEV posiadają etykietę CERO?
Tak, wszystkie sześć analizowanych modeli homologuje ponad 40 km zasięgu elektrycznego, co jest wymogiem uzyskania etykiety CERO DGT.
Czy warto dopłacić do Mercedesa GLC 300e w porównaniu z tańszymi opcjami, jak Cupra Formentor?
Zależy od użytkowania. Jeśli dzienna trasa przekracza 60-70 km, GLC lepiej wykorzysta swoją większą baterię; przy krótkich przejazdach miejskich Formentor w zupełności wystarczy, za wyraźnie niższą cenę (a w aktualnej wersji jego homologowany zasięg elektryczny jest bardzo konkurencyjny).
Deja un comentario

Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego