Atto 3 BYD EV3 HAN Hyundai KIA Kona MG ZS Elektromobily Hybridné autá Porovnania SUV
BYD Atto 3 EVO versus MG ZS: súboj elektrických SUV-B podľa pomeru výbavy a ceny v roku 2026
Porovnávame elektrický BYD Atto 3 EVO (od ≈43 000 €) a MG ZS Hybrid+ (od ≈23 300 €), aby sme zistili, ktoré SUV-B ponúka lepší pomer výbavy a ceny v Španielsku v roku 2026.
Existujú porovnania, ktoré sa rozhodujú o milimetroch, a iné, ktoré v skutočnosti stavajú proti sebe dva rôzne pohľady na ten istý segment. Toto je z tých druhých. BYD Atto 3 EVO a MG ZS majú spoločnú karosériu SUV-B, rodinný batožinový priestor a mestské zameranie, no jeden stavia všetko na čisto elektrický pohon, zatiaľ čo druhý volí hybridnú cestu, lacnejší vstup a bez obáv z dojazdu. Ktorý sa oplatí viac v roku 2026? Závisí, ako takmer vždy, od toho, na čo ho chcete.

BYD Atto 3 EVO, od približne 42 990 € odporúčanej ceny
Atto 3 EVO prichádza do Španielska vo variante 313 74,8 kWh Design 5p automat, s batériou 74,8 kWh a výkonom 230 kW, 313 CV. Sú to údaje, ktoré ho radia o niekoľko stupňov nad to, čo zvyčajne ponúka bežný SUV-B, a je to cítiť na odozve motora: okamžitý záber, bez najmenšieho oneskorenia turba, pretože turbo jednoducho nemá.
Maximálna rýchlosť je 180 km/h, čo stačí na akékoľvek použitie na španielskych cestách a zodpovedá autu určenému do mesta a na stredne dlhé cesty, nie na hltanie diaľnice nemeckým tempom. Keďže je 100 % elektrický, využíva environmentálnu nálepku CERO, s neobmedzeným vstupom do zón s nízkymi emisiami veľkých miest.
| Výkon (kW) | Výkon (CV) | Maximálna rýchlosť | Nálepka | Palivo | Cena od |
|---|---|---|---|---|---|
| 230 kW | 313 CV | 180 km/h | CERO | Elektrický | ≈42 990 € |

MG ZS Hybrid+, od približne 23 300 € odporúčanej ceny
MG ZS hrá inú partiu. Vo verzii Hybrid+ 1.5 194 5p automat má hybridný systém – benzín a elektrina, bez zástrčky – s kombinovaným výkonom 143 kW a 194 CV, čo je pre SUV-B, ktorý nepotrebuje nabíjačku ani plánovanie trasy, nemalé číslo. Homologovaná spotreba je okolo 5 l/100 km, emisie CO₂ 115 g/km a maximálna rýchlosť 168 km/h.
Podľa nášho názoru nie je hlavný argument ZS v papieroch, ale vo výslednej cene: pri vstupe stojí takmer o 20 000 € menej ako Atto 3 EVO. To sú v akomkoľvek rodinnom scenári veľké peniaze. Keďže ide o nenabíjací hybrid, patrí mu nálepka ECO, ktorá už dáva prístup k väčšine mestských obmedzení, hoci nie na rovnakej úrovni ako čisto elektrické auto.
| Výkon (kW) | Výkon (CV) | Maximálna rýchlosť | Spotreba | Emisie CO₂ | Nálepka | Palivo | Cena od |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 143 kW | 194 CV | 168 km/h | ≈5 l/100 km | 115 g/km | ECO | Hybrid (benzín/elektrina) | ≈23 300 € |

Štandardná výbava: čo obsahuje každé auto
Obaja výrobcovia pochopili, že v segmente B už veľký displej a asistenčné systémy nie sú doplnkom, ale minimom. Atto 3 EVO prichádza s ambicióznejším technologickým prístupom – centrálny displej veľkého formátu, bezdrôtová nabíjačka, rozsiahly balík asistenčných systémov – v súlade s jeho vyššou cenovou pozíciou. ZS Hybrid+ bez toho, aby sa vzdal podstatného, uprednostňuje praktickosť: automatickú klimatizáciu, konektivitu so smartfónom a bezpečnostnú výbavu dostatočnú na každodenné používanie, bez snahy konkurovať položka po položke súperovi, ktorý stojí takmer dvojnásobok.
Čisto elektrický vs. hybrid: odlišné filozofie
Práve tu sa porovnanie stáva zaujímavejším než jednoduchá tabuľka čísel. Atto 3 EVO vyžaduje rutinu nabíjania, prístup k domácemu alebo verejnému bodu a na oplátku ponúka výrazne nižší náklad na kilometer a nulové lokálne emisie. ZS Hybrid+ nič také nevyžaduje: tankuje sa ako auto zo starej školy a hybridný systém sa postará o optimalizáciu spotreby v meste, kde rekuperuje energiu pri brzdení a štartuje v elektrickom režime. Nie je taký tichý ani dôrazný ako BYD, ale ani nevytvára najmenšie trenie pri používaní. Pre toho, kto nemá garáž s wallboxom, to váži viac, než sa na papieri zdá.
Cena a náklady na prevádzku
Treba pripomenúť, že ide o odporúčané cenovky výrobcu, bez zliav od predajcu či jednorazových akcií, a je vhodné ich brať len orientačne. Kto zvažuje verejnú dotáciu na kúpu, mal by si na oficiálnej webovej stránke overiť platné podmienky programu Plan Auto+, pretože môžu výrazne zmeniť výslednú bilanciu, najmä pri elektrickom aute.
Z hľadiska nákladu na kilometer vyhráva Atto 3 EVO s veľkým náskokom, ak sa nabíja v nízkej tarife alebo z lacnej domácej energie. ZS Hybrid+ v tejto oblasti nekonkuruje, no jeho nižší vstup na trh, takmer o 20 000 € lacnejší, môže trvať roky, kým ho úspora na palive vyrovná. Tento aspekt sme už analyzovali pri výbere kompaktného elektrického SUV do mesta v roku 2026.
Súhrnná porovnávacia tabuľka
| Model | Výkon | Palivo | Nálepka | Cena od | Hodnotenie pomeru výbava-cena (1-10) |
|---|---|---|---|---|---|
| BYD Atto 3 EVO | 313 CV | Elektrický | CERO | ≈42 990 € | 7,5 |
| MG ZS Hybrid+ | 194 CV | Hybrid | ECO | ≈23 300 € | 8,8 |
Hodnotenie nemeria, ktoré auto je „lepšie“ všeobecne, ale pomer výbavy a ceny pre priemerného španielskeho používateľa, a v tom ZS vychádza silnejšie vďaka svojej vstupnej cene. Podobné cvičenie sme urobili pri porovnaní Hyundai Kona Elektro oproti Kia EV3, kde aj cenový detail nakoniec vychýlil váhy.
Ktoré si vybrať podľa profilu používateľa?
Ak jazdíte predovšetkým v meste, máte wallbox alebo nabíjačku v blízkosti a cenite si neobmedzený prístup do akejkoľvek zóny s nízkymi emisiami, Atto 3 EVO ospravedlňuje svoju vyššiu cenu väčším výkonom, väčšou technológiou a nulovými lokálnymi emisiami. Ak je vašou prioritou počiatočný výdavok, nie ste závislí od nabíjania a potrebujete spoľahlivý SUV-B na každodenné používanie bez komplikácií, ZS Hybrid+ je podľa mňa najrozumnejšou voľbou tohto dua. Neexistuje absolútny víťaz, existuje víťaz podľa peňaženky a rutiny každého z nás.

Často kladené otázky
Aká je cena BYD Atto 3 EVO v Španielsku?
Približne 42 990 € odporúčanej ceny vo verzii 313 74,8 kWh Design, bez zliav od predajcu a platných verejných dotácií.
Koľko stojí MG ZS Hybrid+?
Začína na približne 23 300 € odporúčanej ceny vo výbave Hybrid+ 1.5 194, čo ho robí výrazne lacnejším než ekvivalentný elektrický SUV-B.
Je v roku 2026 lepší elektrický SUV-B alebo nenabíjací hybrid?
Jednoznačná odpoveď neexistuje: elektrické auto vyhráva v náklade na kilometer a v prístupe do obmedzených zón, hybrid vyhráva vo vstupnej cene a slobode používania bez závislosti od nabíjania.
Potrebuje MG ZS Hybrid+ nabíjanie zástrčkou?
Nie. Je to bežný hybrid, tankuje sa na akejkoľvek benzínovej stanici a elektrickú energiu spravuje automaticky bez potreby externej nabíjačky.
Technické listy áut z tohto článku
Deja un comentario


Kia ponúka elektrickú ponuku s 10 modelmi, 50 verziami a 400 možnými kombináciami
Siedmi finalisti ankety Auto roka 2027 v Európe (COTY) sú výlučne elektrické
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta