BYD Atto 3 EVO vs. MG ZS: duel de SUV-uri B electrice după raportul echipare-preț în 2026

Iván Navarro     8 November 2026     6 min.
BYD Atto 3 EVO vs. MG ZS: duel de SUV-uri B electrice după raportul echipare-preț în 2026

Comparăm BYD Atto 3 EVO electric (de la ≈43.000 €) și MG ZS Hybrid+ (de la ≈23.300 €) ca să aflăm care SUV-B oferă cel mai bun raport echipare-preț în Spania în 2026.

Există comparații care se decid pe milimetri și altele care, de fapt, pun față în față două moduri diferite de a înțelege același segment. Aceasta face parte din a doua categorie. BYD Atto 3 EVO și MG ZS au în comun caroseria SUV-B, portbagajul familial și vocația urbană, dar unul pariază totul pe electrificarea completă, iar celălalt preferă varianta hibridă, mai ieftină la intrare și fără grija autonomiei. Care dintre ele merită mai mult în 2026? Depinde, ca aproape întotdeauna, de ce vrei să faci cu el.

Atto 3 Exterior Dinámicas (1)

BYD Atto 3 EVO, de la aproximativ 42.990 € PVP

Atto 3 EVO ajunge în Spania în varianta 313 74,8 kWh Design 5p automată, cu baterie de 74,8 kWh și o putere de 230 kW, 313 CV. Sunt cifre care îl plasează cu mult deasupra a ceea ce oferă de obicei un SUV-B convențional, iar acest lucru se simte în răspunsul motorului: accelerație imediată, fără niciun pic de întârziere turbo, deoarece pur și simplu nu există turbo.

Viteza maximă se oprește la 180 km/h, suficientă pentru orice utilizare pe drumurile din Spania și potrivită unui automobil conceput pentru oraș și trasee medii, nu pentru a devora autostrada în ritm german. Fiind 100% electric, beneficiază de eticheta de mediu CERO, cu acces nerestricționat în zonele cu emisii reduse din marile orașe.

Putere (kW) Putere (CV) Viteză maximă Etichetă Combustibil Preț de la
230 kW 313 CV 180 km/h CERO Electric ≈42.990 €

MG ZS

MG ZS Hybrid+, de la aproximativ 23.300 € PVP

MG ZS joacă o altă partidă. În versiunea Hybrid+ 1.5 194 5p automată, montează un ansamblu hibrid — benzină și electric, fără priză — cu 143 kW și 194 CV combinate, o cifră deloc neglijabilă pentru un SUV-B care nu are nevoie de încărcător sau de planificarea traseului. Consumul omologat este de aproximativ 5 l/100 km, cu emisii de 115 g/km de CO₂, iar viteza maximă ajunge la 168 km/h.

În opinia noastră, principalul atu al lui ZS nu stă în fișa tehnică, ci în factura finală: la intrare costă cu aproape 20.000 € mai puțin decât Atto 3 EVO. Este mult de bani în orice scenariu familial. Fiind un hibrid nereîncărcabil de la priză, îi corespunde eticheta ECO, care oferă deja acces la o bună parte din restricțiile urbane, deși nu la același nivel ca un electric pur.

Putere (kW) Putere (CV) Viteză maximă Consum Emisii CO₂ Etichetă Combustibil Preț de la
143 kW 194 CV 168 km/h ≈5 l/100 km 115 g/km ECO Hibrid (benzină/electric) ≈23.300 €

Byd Atto 3 (5)

Echipamentul de serie: ce include fiecare

Ambii producători au înțeles că în segmentul B ecranul mare și asistenții de conducere nu mai sunt un extra, ci minimul necesar. Atto 3 EVO vine cu o abordare tehnologică mai ambițioasă — ecran central de mare format, încărcător wireless, suită extinsă de asistență la condus — coerentă cu poziționarea sa de preț superior. ZS Hybrid+, fără a renunța la esențial, prioritizează practicul: climatronic automat, conectivitate smartphone și o dotare de siguranță suficientă pentru fiecare zi, fără a încerca să concureze punct cu punct cu un rival care costă aproape dublu.

Electric pur vs. hibrid: filozofii diferite

Aici comparația devine mai interesantă decât un simplu tabel de cifre. Atto 3 EVO cere o rutină de încărcare, acces la un punct de alimentare casnic sau public, iar în schimb oferă un cost pe kilometru mult mai mic și zero emisii locale. ZS Hybrid+ nu cere nimic din toate acestea: se alimentează ca o mașină obișnuită, iar sistemul hibrid optimizează consumul în oraș, unde recuperează energie la frânare și pornește în mod electric. Nu este la fel de silențios sau de puternic ca BYD, dar nici nu generează cea mai mică fricțiune în utilizare. Pentru cine nu are garaj cu wallbox, acest aspect cântărește mai mult decât pare pe hârtie.

Preț și cost de utilizare

Trebuie reținut că aceste cifre sunt PVP recomandat de producător, fără reduceri de la dealer sau campanii punctuale, și că ar trebui consultate cu caracter orientativ. Cine ia în calcul un ajutor public pentru achiziție ar trebui să verifice condițiile în vigoare ale Planului Auto+ pe site-ul oficial, deoarece acestea pot modifica sensibil ecuația finală, mai ales în cazul electricului.

Din punct de vedere al costului pe kilometru, Atto 3 EVO câștigă clar dacă se încarcă în orele de vale sau cu energie casnică ieftină. ZS Hybrid+ nu concurează pe acest teren, dar intrarea sa pe piață, cu aproape 20.000 € mai ieftin, ar putea dura ani până să fie recuperată doar prin economia de combustibil, lucru pe care l-am analizat deja când am discutat despre alegerea unui SUV compact electric pentru oraș în 2026.

Tabel comparativ rezumat

Model Putere Combustibil Etichetă Preț de la Scor echipare-preț (1-10)
BYD Atto 3 EVO 313 CV Electric CERO ≈42.990 € 7,5
MG ZS Hybrid+ 194 CV Hibrid ECO ≈23.300 € 8,8

Scorul nu măsoară care este „cea mai bună mașină” în abstract, ci raportul echipare-preț pentru utilizatorul mediu spaniol, iar aici ZS iese întărit de prețul său de intrare. Un exercițiu similar am făcut când am comparat Hyundai Kona Electric cu Kia EV3, unde nuanța de preț a înclinat, de asemenea, balanța.

Care să alegi în funcție de profilul utilizatorului?

Dacă circuli mai ales în oraș, ai wallbox sau un punct de încărcare aproape și apreciezi accesul nerestricționat în orice ZBE, Atto 3 EVO își justifică prețul superior prin mai multă putere, mai multă tehnologie și zero emisii locale. Dacă prioritatea ta este cheltuiala inițială, nu depinzi de încărcare și ai nevoie de un SUV-B fiabil pentru uzul zilnic fără complicații, ZS Hybrid+ este, în opinia mea, opțiunea cea mai rezonabilă a duetului. Nu există un câștigător absolut, există un câștigător în funcție de buget și de rutina fiecăruia.

Byd Atto 3 Design Oferta (2)

Întrebări frecvente

Ce preț are BYD Atto 3 EVO în Spania?
Se situează în jur de 42.990 € PVP recomandat în versiunea 313 74,8 kWh Design, fără a include reducerile de la dealer sau ajutoarele publice în vigoare.

Cât costă MG ZS Hybrid+?
Pornește de la aproximativ 23.300 € PVP în finisajul Hybrid+ 1.5 194, ceea ce îl face o opțiune mult mai ieftină decât un SUV-B electric echivalent.

Este mai bun un SUV-B electric sau un hibrid nereîncărcabil de la priză în 2026?
Nu există un singur răspuns: electricul câștigă la costul pe kilometru și la accesul în zonele restricționate, iar hibridul câștigă la prețul de intrare și la libertatea de utilizare fără a depinde de încărcare.

Are nevoie MG ZS Hybrid+ să fie conectat la priză?
Nu. Este un hibrid convențional, se alimentează la orice stație de benzină și gestionează automat energia electrică, fără a fi nevoie de un încărcător extern.

Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol

CrossoverKIA EV35 versiuni · de la 37,040 €
CrossoverMG ZS5 versiuni · de la 20,840 €
SedanBYD HAN2 versiuni · de la 69,990 €

Deja un comentario