BYD Atto 3 EVO mot MG ZS: duell mellan elektriska SUV-B om utrustning och pris 2026

Iván Navarro     8 November 2026     6 min.
BYD Atto 3 EVO mot MG ZS: duell mellan elektriska SUV-B om utrustning och pris 2026

Vi jämför den elektriska BYD Atto 3 EVO (från ≈43.000 €) och MG ZS Hybrid+ (från ≈23.300 €) för att ta reda på vilken SUV-B som ger bäst utrustning för pengarna i Spanien 2026.

Det finns jämförelser som avgörs med millimeter, och sedan finns det de som ställer två olika sätt att tänka inom samma segment mot varandra. Den här hör till den andra kategorin. BYD Atto 3 EVO och MG ZS delar SUV-B-karossen, en familjevänlig bagagelucka och en stadsinriktning, men den ena satsar allt på ren elektrifiering medan den andra väljer hybridvägen, som är billigare att komma in i och utan räckviddsoro. Vilken är värt mest 2026? Det beror, som nästan alltid, på vad du ska använda den till.

Atto 3 Exterior Dinámicas (1)

BYD Atto 3 EVO, från cirka 42.990 € PVP

Atto 3 EVO kommer till Spanien i versionen 313 74,8 kWh Design 5p automat, med ett 74,8 kWh batteri och en effekt på 230 kW, 313 hk. Siffrorna placerar den flera steg över vad en vanlig SUV-B brukar erbjuda, och det märks i motorns gensvar: omedelbar kraft, utan minsta turbofördröjning eftersom det helt enkelt inte finns någon turbo.

Toppfarten stannar vid 180 km/h, tillräckligt för all användning på spanska vägar och i linje med en bil som är tänkt för stad och medellånga resor, inte för att äta upp motorvägen i tysk takt. Eftersom den är 100 % elektrisk får den miljömärkningen CERO, med obegränsad tillgång till lågutsläppszonerna i de stora städerna.

Effekt (kW) Effekt (hk) Högsta hastighet Miljömärkning Bränsle Pris från
230 kW 313 hk 180 km/h CERO Elektrisk ≈42.990 €

MG ZS

MG ZS Hybrid+, från cirka 23.300 € PVP

MG ZS spelar en annan match. I versionen Hybrid+ 1.5 194 5p automat har den ett hybridsystem – bensin och el, utan laddkontakt – med 143 kW och sammanlagt 194 hk, en siffra som inte är att förakta för en SUV-B som varken behöver laddare eller ruttplanering. Den homologerade förbrukningen ligger runt 5 l/100 km, med utsläpp på 115 g/km CO₂, och toppfarten är 168 km/h.

Enligt vår bedömning ligger ZS stora argument inte på papperet utan i slutnotan: vid köpet kostar den nästan 20.000 € mindre än Atto 3 EVO. Det är mycket pengar i vilket familjescenario som helst. Eftersom det är en hybrid utan laddning får den miljömärkningen ECO, som redan ger tillgång till stora delar av stadens restriktioner, även om det inte är på samma nivå som en ren elbil.

Effekt (kW) Effekt (hk) Högsta hastighet Förbrukning CO₂-utsläpp Miljömärkning Bränsle Pris från
143 kW 194 hk 168 km/h ≈5 l/100 km 115 g/km ECO Hybrid (bensin/el) ≈23.300 €

Byd Atto 3 (5)

Standardutrustning: vad ingår i var och en

Båda tillverkarna har förstått att i B-segmentet är den stora skärmen och förarstödsystemen inte längre ett tillval utan ett minimikrav. Atto 3 EVO kommer med en mer ambitiös teknisk approach – stor centralskärm, trådlös laddning, omfattande förarstödssvit – i linje med dess högre prisläge. ZS Hybrid+ prioriterar det praktiska utan att ge avkall på det viktigaste: automatisk klimatanläggning, smartphone-anslutning och tillräcklig säkerhetsutrustning för vardagen, utan att försöka konkurrera punkt för punkt med en rival som kostar nästan dubbelt så mycket.

Ren elbil mot hybrid: olika filosofier

Här blir jämförelsen mer intressant än en enkel tabell med siffror. Atto 3 EVO kräver laddrutiner, tillgång till en hemma- eller allmän laddpunkt, och i gengäld ger den en mycket lägre kostnad per kilometer och noll lokala utsläpp. ZS Hybrid+ kräver inget av detta: den tankas som en bil man alltid haft, och hybridsystemet sköter att optimera förbrukningen i stan, där det återvinner energi vid inbromsning och startar i elläge. Den är inte lika tyst eller kraftfull som BYD, men den skapar inte ens den minsta friktion i användningen. För den som saknar garage med wallbox väger detta tyngre än det kan verka på papperet.

Pris och driftskostnad

Kom ihåg att dessa siffror är tillverkarens rekommenderade PVP, utan återförsäljarrabatter eller tillfälliga kampanjer, och bör användas som vägledning. Den som räknar med statligt köpstöd bör kontrollera de gällande villkoren för Plan Auto+ på den officiella webbplatsen, eftersom de kan ändra slutkalkylen avsevärt, särskilt för elbilen.

Per kilometer vinner Atto 3 EVO klart om den laddas under lågtaxa eller med billig hushållsel. ZS Hybrid+ kan inte konkurrera på den punkten, men dess lägre inträdespris, nästan 20.000 € billigare, kan ta år att återbetala enbart med bränslebesparing, något vi redan analyserat i samband med att man väljer en kompakt elektrisk SUV för staden 2026.

Sammanfattande jämförelsetabell

Modell Effekt Bränsle Miljömärkning Pris från Poäng utrustning-pris (1-10)
BYD Atto 3 EVO 313 hk Elektrisk CERO ≈42.990 € 7,5
MG ZS Hybrid+ 194 hk Hybrid ECO ≈23.300 € 8,8

Poängen mäter inte vilken som är “bäst bil” i abstrakt mening, den mäter förhållandet mellan utrustning och pris för den genomsnittlige spanske användaren, och där förstärks ZS av sitt lägre pris. Vi gjorde en liknande övning när vi jämförde Hyundai Kona Eléctrico mot Kia EV3, där prisnyansen också till slut vägde tyngst.

Vilken ska du välja beroende på användarprofil?

Om du främst kör i stan, har en wallbox eller en laddpunkt nära dig och värdesätter obegränsad tillgång till alla LEZ, då motiverar Atto 3 EVO sitt högre pris med mer effekt, mer teknik och noll lokala utsläpp. Om din prioritet är den initiala utgiften, du inte är beroende av laddning och behöver en tillförlitlig SUV-B för vardagsbruk utan krångel, då är ZS Hybrid+ enligt min mening det mest rimliga valet av duon. Det finns ingen absolut vinnare, det finns en vinnare beroende på plånbok och vardagsrutin.

Byd Atto 3 Design Oferta (2)

Vanliga frågor

Vad kostar BYD Atto 3 EVO i Spanien?
Det ligger runt 42.990 € i rekommenderat PVP för versionen 313 74,8 kWh Design, utan återförsäljarrabatter eller gällande statliga stöd.

Hur mycket kostar MG ZS Hybrid+?
Den börjar på cirka 23.300 € i PVP för utförandet Hybrid+ 1.5 194, vilket gör den till ett märkbart billigare alternativ än en motsvarande elektrisk SUV-B.

Är en elektrisk SUV-B eller en hybrid utan laddning bättre 2026?
Det finns inget entydigt svar: elbilen vinner på kostnad per kilometer och tillgång till restriktionsområden, hybriden vinner på inträdespris och användningsfrihet utan att vara beroende av laddning.

Behöver MG ZS Hybrid+ laddas i vägguttag?
Nej. Det är en konventionell hybrid, den tankas på vilken bensinstation som helst och hanterar elenergin automatiskt utan behov av extern laddare.

Tekniska specifikationer för bilarna i denna artikel

CrossoverKIA EV35 versioner · från 37,040 €
CrossoverMG ZS5 versioner · från 20,840 €
SedanBYD HAN2 versioner · från 69,990 €

Deja un comentario