Born Cupra E-308 Hyundai KIA Kona Model 3 Niro Peugeot Tesla Elektrikli Arabalar Kompakt Karşılaştırmalar Satın alma rehberleri Testler
2026'da Gerçek Tüketimi Düşük Bir Kompakt Elektrikli Araç Nasıl Seçilir: Aerodinamik, Ağırlık ve Güç Aktarma Verimliliği
WLTP bir şey söylüyor. Kilometre sayacı ise oldukça farklı bir şey. Kompakt bir elektrikli araçla Madrid-Valencia yolunu yapmış herkes, onaylı rakamın en fazla iyimser bir başlangıç noktası olduğunu bilir. Yine de bu, teknik föyde ve reklamlarda görünen tek veridir; bu yüzden herhangi bir şeye imza atmadan önce bu rakamı kritik bir gözle okumayı öğrenmek gerekir.
Highmotor olarak aylardır WLTP tüketimi ile okurlarımızın gerçek karma kullanımda kaydettiği tüketim arasında yüzde 20-25’e varan farklar görüyoruz. İyi haber şu ki bu fark rastgele değil: ölçülebilir ve belli bir ölçüde öngörülebilir üç değişkene bağlı.
WLTP neden karayolundaki gerçek tüketimle örtüşmüyor
WLTP çevrimi, yumuşak ivmelenme profilleri ve ılıman sıcaklıklarla kontrollü koşullarda ölçülür. Pratikte, ağustosta klima ya da ocakta ısıtma, bir kompakt elektrikli aracın tüketimini bir içten yanmalı araca göre çok daha fazla artırır; çünkü geri kazanılacak motor artık ısısı yoktur. Buna sürekli otoyol hızı, yan rüzgâr ve laboratuvardakinden çok daha agresif bir sürüş profili eklenir.
Sonuç: WLTP’de 15 kWh/100 km olan bir araç, kışın 120 km/s otoyolda rahatlıkla 19-20 kWh/100 km gösterebilir. Şarjlar arasında kaç kilometre yapacağını gerçekte belirleyen bu fark; katalog rakamı değil.
Gerçek verimliliğin üç teknik temel taşı
Aerodinamik: Cx ve ön alan, 100 km/s’den sonra en çok ağırlığı olan faktör
Otoyol hızlarında aerodinamik direnç, bataryanın enerjisinin büyük kısmını yer. Düşük bir Cx katsayısı —Tesla Model 3’te olduğu gibi 0,23’ün altında— Cx değeri 0,27’nin üzerinde olan kompaktlara kıyasla gerçek farklar yaratır. Yalnızca katsayı önemli değildir: ön alan da sayılır ve burada sedan tipi kompaktlar, gövdesi daha yüksek olanların önüne geçer. Bizim görüşümüze göre bu, alıcıya en az anlatılan temel taşıdır ve gerçek menzile en çok katkı ya da zarar veren unsurdur.
Yol hazır ağırlığı: Daha az kilo her zaman daha küçük batarya anlamına gelmez
Daha fazla ağırlık, ivmelenmek ve rejeneratif frenlemek için daha fazla enerji demektir; her çevrimde kayıplar oluşur. Daha kompakt bataryalara ve biraz daha hafif gövdelere sahip bir MG4 ya da BYD Dolphin, büyük bataryalı bir Cupra Born’a kıyasla, şehirde kontrollü ağırlıkları sayesinde daha az cilalı aerodinamiklerinin bir kısmını telafi edebilir. Ancak karayolunda belirleyici olan aerodinamiktir. En hafif aracın 120 km/s’de her zaman en az tüketen olmamasının nedeni budur.
Güç aktarma verimliliği: PMSM ile asenkron motor, 400V ile 800V ve ısı pompasının rolü
Üreticileri gerçekten ayıran ince ayrıntı burada yatıyor. Bu kompaktların çoğunda bulunan kalıcı mıknatıslı motorlar (PMSM), yalnızca güç zirvelerinde parlayan asenkron motorlara göre kısmi yükte daha verimlidir. Daha önce ultra hızlı şarjlı elektrikli SUV’lar analizimizde ele aldığımız 800V mimarisi tek başına tüketimi düşürmez, ancak hızlı şarj sırasındaki termal kayıpları en aza indirir. Giderek yaygınlaşan ısı pompası ise kışın 100 km’de birkaç kWh’lik fark yaratabilir; bunu ısı pompalı kompakt elektrikli araçlar rehberimizde ayrıntılı olarak anlattık.
2026’da bu üç faktörü en iyi yöneten kompakt elektrikli araçlar

Tesla Model 3 — 36.990 €’dan itibaren
Model 3, segmentin aerodinamik verimliliğinde hâlâ referans noktasıdır. Düşük Cx değeri ve çok iyi ayarlanmış termal yönetimi olan PMSM güç aktarma sistemi, bizce WLTP verisini gerçek kilometreye en iyi çeviren kompakt araç olmasını sağlıyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 208 kW | 283 CV | 572 km | 12,2 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

Renault Mégane E-Tech — 37.685 €’dan itibaren
İyi dağılmış ağırlık ve baştan elektrikli kullanım için tasarlanmış bir platform. Gruptaki en aerodinamik araç değil, ancak motor verimliliği bu dezavantajın bir kısmını dengeliyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 500 km | 15,8 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

Peugeot e-308 — 37.500 €’dan itibaren
Mekanik yapısı bakımından listedeki en geleneksel araç; bunu Opel Astra Electric ile karşılaştırarak zaten analiz etmiştik. Sürpriz yapmadan görevini yerine getiriyor; şehirde gerçek tüketimi onaylanmış değerine makul ölçüde yakın kalıyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 450 km | 15,0 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

Cupra Born — 35.500 €’dan itibaren
Arka motorlu MEB platformu ve iyi tork yanıtı var, ancak gövdesi Model 3’ünkinden biraz daha az aerodinamik. Otoyolda bu fark hissedilir.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 140 kW | 190 CV | 450 km | 15,5 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

MG4 — 31.690 €’dan itibaren
Gruptaki en uygun fiyatlı seçenek; kontrollü ağırlığı şehirde lehine çalışıyor. Otoyolda pek parlamıyor, ancak kentsel ve şehirlerarası kullanım için piyasanın en makul seçeneklerinden biri.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 kW | 170 CV | 450 km | 15,5 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

BYD Dolphin — 36.690 €’dan itibaren
Fiyat-donanım dengesi iyi, ancak otoyoldaki gerçek tüketimi bu gruptaki en yüksek olanı. Aerodinamikte de mükemmel değil, ama günlük kentsel kullanımda fazlasıyla yeterli.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 427 km | 15,8 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

Hyundai Kona Elektrikli — 32.000 €’dan itibaren
Sınıfı için cömert bir batarya ve iyi kalibre edilmiş bir güç aktarma sistemiyle Kona, menzil ile tüketim arasında ilginç bir denge sağlıyor; bunu aynı markanın Hyundai IONIQ 3’ünü denediğimizde de fark ettik.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 510 km | 14,8 kWh/100 km | CERO | Elektrik |

Kia Niro EV — 39.000 €’dan itibaren
Mekanik olarak Kona ile akrabası olan Niro EV, daha geniş ön alana sahip gövdesi nedeniyle tüketimini biraz daha az elverişli bir şekilde dağıtıyor. Pratikte Koreli kuzeniyle farkı küçük ama hissedilir.
| Güç (kW) | Güç (CV) | WLTP menzili | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 460 km | 15,5 kWh/100 km | CERO | Elektrik |
Özet tablo: 2026’da hangi kompakt elektrikli araç gerçekte daha az tüketiyor
| Model | WLTP tüketimi | WLTP menzili | Fiyat (başlangıç) | Verimlilik puanı (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model 3 | 12,2 kWh/100 km | 572 km | 36.990 € | 9,5 |
| Hyundai Kona Elektrikli | 14,8 kWh/100 km | 510 km | 32.000 € | 8,6 |
| Peugeot e-308 | 15,0 kWh/100 km | 450 km | 37.500 € | 8,1 |
| MG4 | 15,5 kWh/100 km | 450 km | 31.690 € | 8,0 |
| Kia Niro EV | 15,5 kWh/100 km | 460 km | 39.000 € | 7,8 |
| Renault Mégane E-Tech | 15,8 kWh/100 km | 500 km | 37.685 € | 7,9 |
| Cupra Born | 15,5 kWh/100 km | 450 km | 35.500 € | 7,6 |
| BYD Dolphin | 15,8 kWh/100 km | 427 km | 36.690 € | 7,4 |
Bayilikte gerçek tüketim sizin önceliğinizse nelere bakmalısınız
Her zaman yalnızca menzili değil, birleşik WLTP tüketim verisini isteyin. Üretici yayınlıyorsa Cx değerini karşılaştırın —birçok üretici bunu gizler, bu da zaten bir şey söyler—. Ve modelin ısı pompasını standart mı yoksa opsiyonel mi sunduğunu sorun; çünkü kışın bu fark, teknik föydeki diğer tüm değişkenlerden daha fazla hissedilir.
Satın almayı kapatmadan önce yürürlükteki Plan Auto+ desteklerini kontrol etmek de yerinde olur: nihai fiyat hesabını birkaç verimlilik puanından çok daha fazla değiştirebilirler.
Sıkça sorulan sorular
2026’da hangi kompakt elektrikli araç en az tüketiyor?
Onaylı WLTP verilerine göre, incelenen grupta en düşük birleşik tüketime sahip olan Tesla Model 3’tür; aerodinamiği ve güç aktarma verimliliği sayesinde 13 kWh/100 km’nin altındadır.
Gerçek tüketim neden her zaman WLTP’den yüksek?
Çünkü homologasyon çevrimi sürekli otoyol koşullarını, aşırı iklimi ya da klima kullanımını yeniden üretmez; bu faktörler özellikle elektrikli araçları olumsuz etkiler.
Bir kompakt elektrikli aracın tüketiminde ağırlık mı yoksa aerodinamik mi daha etkili?
Şehirde aracın ağırlığı daha belirleyicidir; otoyolda, yaklaşık 90-100 km/s’den itibaren ise aerodinamik tüketimdeki baskın değişken haline gelir.
Yalnızca düşük tüketim arıyorsam 800V mimarili bir kompakt elektrikli araca daha fazla ödemeye değer mi?
Mutlaka değil. 800V şarj hızını artırır, tüketimi tek başına düşürmez; gerçek tüketimi düşürmek için voltajdan önce Cx, ağırlık ve ısı pompasına bakmak daha doğrudur.
Deja un comentario

Yeni Lexus ES: lüks büyüyor ve elektrikli hale geliyor
Dacia Sandero Hybrid 155 ilk temas: 19.890 euro'dan başlayan fiyatlarla güç ve verimlilik
Leapmotor B03X direksiyon başında: ekonomik bir elektrikli şehir otomobili