Hoe je in 2026 een elektrische compacte auto kiest met het laagste reële verbruik: aerodynamica, gewicht en efficiëntie van de aandrijflijn

Iván Navarro     15 October 2026     7 min.
Hoe je in 2026 een elektrische compacte auto kiest met het laagste reële verbruik: aerodynamica, gewicht en efficiëntie van de aandrijflijn

De WLTP-norm zegt het ene, de kilometerteller iets heel anders. Wie wel eens met een elektrische compacte auto van Madrid naar Valencia is gereden, weet dat het gehomologeerde cijfer hooguit een optimistisch startpunt is. Toch is het het enige cijfer dat in de technische fiche en in de reclame staat, dus het is zinvol om het met verstand te leren lezen voordat je iets tekent.

Bij Highmotor zien we al maanden verschillen tot 20-25% tussen het WLTP-verbruik en wat onze lezers in gemengd reëel gebruik meten. Het goede nieuws is dat dit verschil niet willekeurig is: het hangt af van drie meetbare en tot op zekere hoogte voorspelbare variabelen.

Waarom het WLTP-verbruik niet overeenkomt met het reële verbruik op de weg

De WLTP-cyclus wordt gemeten onder gecontroleerde omstandigheden, met zachte versnellingsprofielen en gematigde temperaturen. In de praktijk straft de airconditioning in augustus of de verwarming in januari het verbruik van een elektrische compacte auto veel zwaarder dan bij een verbrandingsmotor, omdat er geen restwarmte van de motor is om te benutten. Daar komt nog de aanhoudende snelheid op de snelweg, zijwind en een rijstijl die een stuk agressiever is dan in het laboratorium.

Het resultaat: een auto die gehomologeerd is op 15 kWh/100 km kan gerust 19-20 kWh/100 km aangeven op een snelweg van 120 km/u in de winter. Dat verschil bepaalt werkelijk hoeveel kilometer je tussen twee laadbeurten rijdt, niet het cijfer uit de catalogus.

De drie technische pijlers van de reële efficiëntie

Aerodynamica: Cx en frontaal oppervlak, de factor die vanaf 100 km/u het zwaarst weegt

Op snelwegsnelheden gaat het grootste deel van de energie van de accu op aan luchtweerstand. Een lage luchtweerstandscoëfficiënt Cx —onder 0,23, zoals bij de Tesla Model 3— maakt reëel verschil ten opzichte van compacte auto’s met een Cx boven 0,27. Niet alleen de coëfficiënt telt: ook het frontaal oppervlak speelt mee, en hier scoren sedanachtige compacte auto’s beter dan modellen met een hogere carrosserie. Naar onze smaak is dit de pijler die kopers het minst begrijpen en die de reële actieradius het sterkst beïnvloedt.

Gewicht in rijklare toestand: waarom minder kilo’s niet altijd minder accu betekent

Meer gewicht betekent meer energie om te versnellen en meer verlies bij het remmen met regeneratie, bij elke cyclus. Een MG4 of een BYD Dolphin, met compactere accu’s en iets lichtere carrosserieën dan een Cupra Born met grote accu, kunnen een deel van hun minder gladde aerodynamica compenseren door een beperkt gewicht in de stad. Op de weg geeft echter de aerodynamica de toon. Dat is de paradox die verklaart waarom de lichtste auto niet altijd de zuinigste is op 120 km/u.

Efficiëntie van de aandrijflijn: PMSM tegenover inductie, 400V tegenover 800V, en de rol van de warmtepomp

Hier zit de kleine letter die fabrikanten werkelijk van elkaar onderscheidt. Permanentmagneetmotoren (PMSM), aanwezig in de meeste van deze compacte auto’s, zijn efficiënter bij deellast dan inductiemotoren, die vooral uitblinken bij piekvermogen. De 800V-architectuur —waarover we al spraken bij het analyseren van de elektrische SUV’s met ultrasnel laden— verlaagt het verbruik op zich niet, maar minimaliseert wel de thermische verliezen tijdens snelladen. En de warmtepomp, die steeds vaker voorkomt, kan in de winter een verschil van enkele kWh/100 km maken, iets wat we al hebben uitgewerkt in onze gids over elektrische compacte auto’s met warmtepomp.

De elektrische compacte auto’s die deze drie factoren in 2026 het best beheersen

Tesla Model 3 Standard 2026 00005

Tesla Model 3 — vanaf 36.990 €

De Model 3 blijft het referentiepunt voor aerodynamische efficiëntie in het segment. Zijn lage Cx en zijn zeer verfijnde PMSM-aandrijflijn met thermisch beheer maken hem, naar onze mening, de compacte auto die het WLTP-cijfer het best omzet in reële kilometers.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
208 kW 283 CV 572 km 12,2 kWh/100 km 0 Elektrisch

Renault Megane E Tech Electrico 111

Renault Mégane E-Tech — vanaf 37.685 €

Goed verdeeld gewicht en een platform dat vanaf het begin voor elektrisch gebruik is ontworpen. Het is niet de meest aerodynamische van de groep, maar zijn motorefficiëntie compenseert een deel van dat nadeel.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
160 kW 220 CV 500 km 15,8 kWh/100 km 0 Elektrisch

Peugeot E308 2508styp 230 Fr

Peugeot e-308 — vanaf 37.500 €

Qua mechanische opzet de meest conventionele van de lijst, iets wat we al hebben geanalyseerd naast de Opel Astra Electric. Hij doet wat er van hem verwacht wordt zonder te verrassen, met een reëel verbruik dat in de stad redelijk dicht bij het gehomologeerde cijfer blijft.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
115 kW 156 CV 450 km 15,0 kWh/100 km 0 Elektrisch

034 The New Cupra Born Hits The Roads With Pure Electric Performance Hq

Cupra Born — vanaf 35.500 €

MEB-platform met achterwielaandrijving en een goede koppelrespons, maar met een carrosserie die iets minder aerodynamisch is dan die van de Model 3. Op de snelweg merk je dat.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
140 kW 190 CV 450 km 15,5 kWh/100 km 0 Elektrisch

Mg4 Electric

MG4 — vanaf 31.690 €

De voordeligste optie van de groep, met een beperkt gewicht dat in de stad in zijn voordeel werkt. Op de snelweg schittert hij niet echt, maar voor stedelijk en interlokaal gebruik is hij een van de redelijkste keuzes op de markt.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
125 kW 170 CV 450 km 15,5 kWh/100 km 0 Elektrisch

Byd Dolphin Estáticas 1

BYD Dolphin — vanaf 36.690 €

Goede verhouding tussen prijs en uitrusting, al is zijn reële verbruik op de snelweg het hoogste van deze groep. Hij is ook geen wonder op het gebied van aerodynamica, maar in het dagelijkse stadsverkeer voldoet hij ruimschoots.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
150 kW 204 CV 427 km 15,8 kWh/100 km 0 Elektrisch

Hyundai Kona Ev N Line 2024 (5)

Hyundai Kona Elektrisch — vanaf 32.000 €

Met een royale accu voor zijn categorie en een goed afgestelde aandrijflijn, bereikt de Kona een interessant evenwicht tussen actieradius en verbruik, iets wat we ook opmerkten bij het rijden in de Hyundai IONIQ 3 van hetzelfde merk.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
150 kW 204 CV 510 km 14,8 kWh/100 km 0 Elektrisch

Kia Niro Ev 2025 00002

Kia Niro EV — vanaf 39.000 €

Mechanisch verwant aan de Kona, maar het verbruik van de Niro EV valt iets minder gunstig uit door een carrosserie met meer frontaal oppervlak. In de praktijk is het verschil met zijn Koreaanse neef klein, maar merkbaar.

Vermogen (kW) Vermogen (CV) WLTP-actieradius Verbruik Milieuklasse Brandstof
150 kW 204 CV 460 km 15,5 kWh/100 km 0 Elektrisch

Overzichtstabel: welke elektrische compacte auto verbruikt in 2026 werkelijk het minst

Model WLTP-verbruik WLTP-actieradius Prijs vanaf Efficiëntiescore (1-10)
Tesla Model 3 12,2 kWh/100 km 572 km 36.990 € 9,5
Hyundai Kona Elektrisch 14,8 kWh/100 km 510 km 32.000 € 8,6
Peugeot e-308 15,0 kWh/100 km 450 km 37.500 € 8,1
MG4 15,5 kWh/100 km 450 km 31.690 € 8,0
Kia Niro EV 15,5 kWh/100 km 460 km 39.000 € 7,8
Renault Mégane E-Tech 15,8 kWh/100 km 500 km 37.685 € 7,9
Cupra Born 15,5 kWh/100 km 450 km 35.500 € 7,6
BYD Dolphin 15,8 kWh/100 km 427 km 36.690 € 7,4

Waar je op het dealerterrein op moet letten als je het reële verbruik het belangrijkst vindt

Vraag altijd naar het gecombineerde WLTP-verbruik, niet alleen naar de actieradius. Vergelijk de Cx als de fabrikant die publiceert —veel fabrikanten verbergen die waarde, wat ook al iets zegt. En vraag of het model een warmtepomp standaard heeft of als optie, want in de winter merk je dat verschil meer dan welke andere variabele op de technische fiche ook.

Het loont ook de moeite om de geldende subsidies van het Plan Auto+ na te gaan voordat je de deal sluit: ze kunnen de uiteindelijke prijs veel meer beïnvloeden dan een paar punten efficiëntie.

Veelgestelde vragen

Welke elektrische compacte auto verbruikt in 2026 het minst?
Volgens de gehomologeerde WLTP-gegevens heeft de Tesla Model 3 het laagste gecombineerde verbruik van de geanalyseerde groep, onder 13 kWh/100 km, dankzij zijn aerodynamica en de efficiëntie van zijn aandrijflijn.

Waarom is het reële verbruik altijd hoger dan het WLTP-verbruik?
Omdat de homologatiecyclus geen aanhoudend snelwegrijden, extreme weersomstandigheden of het gebruik van klimaatregeling nabootst, factoren die vooral elektrische voertuigen benadelen.

Heeft gewicht of aerodynamica meer invloed op het verbruik van een elektrische compacte auto?
In de stad weegt het gewicht van het voertuig zwaarder; op de snelweg, vanaf 90-100 km/u, wordt aerodynamica de dominante factor voor het verbruik.

Is het de moeite waard om meer te betalen voor een elektrische compacte auto met 800V-architectuur als ik alleen een laag verbruik zoek?
Niet noodzakelijk. 800V verbetert de laadsnelheid, niet het verbruik op zich; voor een lager reëel verbruik kun je beter letten op Cx, gewicht en warmtepomp dan op de spanning van de architectuur.


Deja un comentario