Hoe kies je een SUV voor grote gezinnen in 2026: echte zeven zitplaatsen, bruikbare kofferbak en gebruikskosten

Iván Navarro     18 October 2026     6 min.
Hoe kies je een SUV voor grote gezinnen in 2026: echte zeven zitplaatsen, bruikbare kofferbak en gebruikskosten

Wij vergelijken de Kodiaq, Sorento, Santa Fe, 5008, Tarraco, Tayron en Jogger met echte kofferbakgegevens met derde rij, WLTP-verbruik en DGT-milieuklasse om de 7-zitse SUV te kiezen die een groot gezin in Spanje echt goed van dienst is.

Een zevenzitse SUV kopen voor een groot gezin klinkt eenvoudig, totdat je in de derde rij gaat zitten. Dan komen de kleine lettertjes tevoorschijn: kofferbakken die verdwijnen, toegangen die onmogelijk zijn voor een kind van acht en verbruikswaarden die niet kloppen met de technische fiche. Bij Highmotor hebben we zeven kandidaten doorgelicht die in 2026 in Spanje worden verkocht — Kodiaq, Sorento, Santa Fe, 5008, Tarraco, Tayron en Jogger — om de marketing te scheiden van wat er werkelijk past, weegt en elke maand kost.

Wat betekent “echte zeven zitplaatsen” in 2026

Niet alle derde rijen zijn gelijk. Bij sommige modellen kan een volwassene van 1,75 m een rit van een uur zonder klagen uitzitten, bij andere passen alleen kleine kinderen en ook nog maar kort. Het verschil zit in de wielbasis, in of de tweede rij kan schuiven om ruimte voor de derde te maken, en in de hoek van de rugleuning. Een verlengde SUV-C zoals de Tarraco geeft meer toe dan je zou denken ten opzichte van een SUV-D zoals de Santa Fe of de Sorento, die met een grotere wielbasis zijn ontworpen voor zeven echte inzittenden.

Ook de toegang telt, en wel zwaar. In- en uitstappen in de derde rij met een kinderwagen in de kofferbak of met je handen vol, verandert de dagelijkse ervaring radicaal. Modellen met hogere achterdeuren en een lage instaphoogte — zoals de Tayron — maken het dagelijks leven makkelijker op een manier die geen enkele technische fiche weergeeft.

Bruikbare kofferbak: werkelijke liters met de derde rij overeind

Hier ontmaskeren de meeste commerciële beloften zichzelf. Een kofferbak van 700 liter wordt bijna altijd gemeten met de achterbanken neergeklapt, wat irrelevant is als je met zeven personen naar een verjaardag of het strand gaat. Wat je echt moet bekijken, is het volume met de derde rij opgeklapt en in gebruik.

De Dacia Jogger is het duidelijkste voorbeeld van deze valkuil: de zeven zitplaatsen zijn er, ja, maar de kofferbak met de derde rij uitgeklapt krimpt tot iets meer dan een rugzak per passagier. Aan de andere kant komen Kodiaq en Tayron — platformbroers van de MQB Evo — uit op ongeveer 340-345 liter met zeven zitplaatsen bezet, genoeg voor de wekelijkse boodschappen van een gezin van zes. We hebben dit vraagstuk al in detail behandeld in onze gids over XL-kofferbakken in gezinsSUV’s, en de conclusie herhaalt zich model na model: het literage met vijf zitplaatsen is bijna een marketinggegeven.

Gebruikskosten: wat de aankoop echt bepaalt

De catalogusprijs is slechts de toegangsprijs. Wat over drie jaar het verschil maakt, is de DGT-milieuklasse — die bepaalt of je tijdens episodes van hoge luchtvervuiling in Madrid of Barcelona mag rijden —, het werkelijke verbruik en het onderhoud. Niet-opladbare hybrides (Sorento, Santa Fe) halen de ECO-klasse met een merkbaar beter stadsverbruik dan een vergelijkbare diesel, hoewel het verschil op de snelweg behoorlijk kleiner wordt. De diesels van Kodiaq, Tarraco of Tayron blijven de koningen van de lange rit wat betreft kosten per kilometer, met klasse C.

Wie koopt met het oog op overheidssubsidies, moet onthouden dat het geldende kader het Plan Auto+ is, en dat je altijd de actuele bedragen op de officiële website moet raadplegen voordat je de transactie afrondt: ze veranderen regelmatig en niet alle van deze modellen vallen in elke schijf.

Skoda Kodiaq(35)

Skoda Kodiaq — vanaf 37.900 €

De meest veelzijdige van het stel. Bekend platform, bewezen betrouwbaarheid en een kofferbak die ook met zeven zitplaatsen in gebruik niet teleurstelt.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
2.0 TDI 150 CV 110 kW / 150 CV 5,9 l/100 km C Diesel

KIA Sorento

Kia Sorento — vanaf 46.900 €

De meest premium qua gevoel in het interieur. Naar ons oordeel is de niet-opladbare hybride de beste balans tussen stadsverbruik en actieradius zonder afhankelijk te zijn van een laadpunt.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
1.6 T-GDi HEV 169 kW / 230 CV 6,0 l/100 km ECO Hybride

Nuevo Hyundai Santa Fe (1)

Hyundai Santa Fe — vanaf 45.950 €

Vierkant design, weinig verhullend, ontworpen om de binnenruimte te maximaliseren. Mechanisch deelt hij de filosofie met de Sorento, wat niet verbaast gezien de groep waartoe hij behoort.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
1.6 T-GDi HEV 158 kW / 215 CV 6,2 l/100 km ECO Hybride

Peugeot 5008

Peugeot 5008 — vanaf 39.900 €

De meest radicale vernieuwing in deze groep. De nieuwe 5008 laat de hoge MPV-carrosserie achter zich en kiest voor een meer conventionele SUV, met betere aerodynamica en een zuiniger verbruik dan zijn voorganger.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
Hybrid 136 100 kW / 136 CV 5,3 l/100 km ECO Hybride

Seat Tarraco X Periencie 07

Seat Tarraco — vanaf 36.900 €

De goedkoopste instap onder de Europese generalistische merken, hoewel zijn derde rij de krapste afmetingen van de groep heeft. Voor korte ritten en incidenteel gebruik van de twee achterste zitplaatsen is hij ruim voldoende.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
2.0 TDI 150 CV 110 kW / 150 CV 6,1 l/100 km C Diesel

Volkswagen Tayron

Volkswagen Tayron — vanaf 38.950 €

De opvolger van de Tiguan Allspace, en naar mijn smaak degene die de toegang tot de derde rij het best oplost dankzij een lagere instaphoogte dan zijn platformbroers.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
2.0 TDI 150 CV 110 kW / 150 CV 5,8 l/100 km C Diesel

Dacia Jogger

Dacia Jogger — vanaf 17.490 €

De outsider. Het is twijfelachtig of hij in dezelfde competitie thuishoort als de rest, maar zijn prijs maakt opname noodzakelijk: voor een gezin dat de derde rij sporadisch gebruikt en kosten boven alles stelt, blijft hij een bijzonder geval.

Motorisering Vermogen WLTP-verbruik Klasse Brandstof
Hybrid 140 103 kW / 140 CV 4,9 l/100 km ECO Hybride

Directe vergelijking: samenvattingstabel

Model Kofferbak 7 zitplaatsen (ca.) Klasse Prijs vanaf Score
Skoda Kodiaq 340 l C 37.900 € 8,5/10
Kia Sorento 187 l ECO 46.900 € 8/10
Hyundai Santa Fe 179 l ECO 45.950 € 8/10
Peugeot 5008 357 l ECO 39.900 € 8/10
Seat Tarraco 230 l C 36.900 € 7/10
Volkswagen Tayron 345 l C 38.950 € 8,5/10
Dacia Jogger <100 l ECO 17.490 € 6/10

Welke SUV kiezen naar het type grote gezin

Als de derde rij dagelijks met tieners wordt gebruikt, winnen Kodiaq of Tayron op gecombineerde ruimte en kofferbak. Als je een ECO-klasse zonder stekker zoekt en prioriteit geeft aan het ervaren comfort, zijn Sorento en Santa Fe de meest coherente keuze — hun positie in onze ranglijst van betrouwbaarste gezinsSUV’s ondersteunt die aanbeveling. Voor wie de derde rij alleen in de zomer of bij incidentele ritten gebruikt, is de Jogger moeilijk te negeren vanwege de prijs, al is hij ook niet de oplossing voor laadruimte.

FAQ

Wat is de beste SUV met 7 zitplaatsen voor een groot gezin in Spanje in 2026?
Er is geen enkele winnaar. Voor dagelijks gebruik met actieve derde rij bieden Kodiaq en Tayron het beste evenwicht tussen kofferbak en ruimte. Voor fiscale prioriteit en stadsverbruik springen Sorento en Santa Fe eruit met ECO-klasse.

Welke SUV heeft de grootste kofferbak met de derde rij overeind?
De Peugeot 5008 en de Skoda Kodiaq leiden in dit onderdeel, met cijfers rond de 340-360 liter zelfs met alle zeven zitplaatsen in gebruik, ver boven concurrenten zoals de Jogger.

Is een diesel-SUV met 7 zitplaatsen de moeite waard tegenover een hybride?
Bij lange ritten en hoge kilometrages blijft de diesel (Kodiaq, Tarraco, Tayron) efficiënter in kosten per kilometer. In stedelijk en gemengd gebruik verlaagt de hybride (Sorento, Santa Fe, 5008, Jogger) het verbruik en verbetert hij de DGT-klasse.

Is de Dacia Jogger een reëel alternatief voor deze 7-zitse SUV’s?
Alleen als de derde rij incidenteel wordt gebruikt. Zijn prijs is onverslaanbaar, maar de laadruimte met alle zeven zitplaatsen uitgeklapt blijft ver achter bij de andere modellen in deze vergelijking.


Deja un comentario