Jak wybrać SUV dla dużych rodzin w 2026 roku: prawdziwe siedem miejsc, użyteczny bagażnik i koszt eksploatacji

Iván Navarro     18 October 2026     6 min.
Jak wybrać SUV dla dużych rodzin w 2026 roku: prawdziwe siedem miejsc, użyteczny bagażnik i koszt eksploatacji

Zakup SUV-a z siedmioma miejscami dla dużej rodziny brzmi prosto, dopóki nie usiądziesz w trzecim rzędzie. Wtedy pojawiają się drobne szczegóły: bagażniki, które znikają, dostęp niemożliwy dla ośmiolatka i zużycie paliwa, które nie zgadza się z kartą katalogową. W Highmotor przeanalizowaliśmy siedmiu kandydatów, którzy w 2026 roku są sprzedawani w Hiszpanii — Kodiaq, Sorento, Santa Fe, 5008, Tarraco, Tayron i Jogger — aby oddzielić marketing od tego, co naprawdę się mieści, waży i kosztuje każdego miesiąca.

Co oznacza „prawdziwe siedem miejsc” w 2026 roku

Nie wszystkie trzecie rzędy są takie same. Są modele, w których dorosły o wzroście 1,75 m wytrzyma godzinną podróż bez narzekania, i inne, w których zmieszczą się tylko małe dzieci i to na krótko. Różnica tkwi w rozstawie osi, w tym, czy drugi rząd przesuwa się, aby ustąpić miejsca trzeciemu, oraz w kącie oparcia. Wydłużony SUV klasy C, jak Tarraco, ustępuje więcej, niż się wydaje, w porównaniu z SUV-ami klasy D, takimi jak Santa Fe czy Sorento, które mają większy rozstaw osi, przewidziany dla siedmiu rzeczywistych pasażerów.

Dostęp również ma znaczenie, i to duże. Wsiadanie i wysiadanie z trzeciego rzędu z wózkiem dziecięcym w bagażniku lub z zajętymi rękami radykalnie zmienia codzienne doświadczenie. Modele z wyższymi tylnymi drzwiami i niskim progiem — jak Tayron — ułatwiają życie na co dzień w sposób, którego żadna karta katalogowa nie pokazuje.

Użyteczny bagażnik: rzeczywista pojemność przy stojącym trzecim rzędzie

Właśnie tu rozpada się większość obietnic marketingowych. Bagażnik o pojemności 700 litrów niemal zawsze mierzy się przy złożonych tylnych siedzeniach, co jest nieistotne, gdy jedziesz z siedmioma osobami na urodziny lub na plażę. Naprawdę trzeba sprawdzić pojemność przy podniesionym i używanym trzecim rzędzie.

Dacia Jogger to najbardziej wyrazisty przykład tej pułapki: jej 7 miejsc istnieje, owszem, ale bagażnik przy rozłożonym trzecim rzędzie zmniejsza się do niewiele więcej niż plecak na pasażera. Na drugim biegunie Kodiaq i Tayron — krewniacy z platformy MQB Evo — oscylują wokół 340-345 litrów przy zajętych siedmiu miejscach, co wystarcza na tygodniowe zakupy rodziny sześcioosobowej. Ten temat szczegółowo omówiliśmy w naszym przewodniku po bagażnikach XL w rodzinnych SUV-ach, a wniosek powtarza się przy każdym modelu: pojemność przy pięciu miejscach to niemal dane marketingowe.

Koszt eksploatacji: to, co naprawdę decyduje o zakupie

Cena katalogowa to dopiero wejście. To, co robi różnicę w perspektywie trzech lat, to naklejka DGT — określa, czy możesz jeździć w czasie epizodów wysokiego zanieczyszczenia w Madrycie lub Barcelonie — rzeczywiste zużycie i koszty serwisowania. Hybrydy niepodłączane do sieci (Sorento, Santa Fe) uzyskują naklejkę ECO przy zużyciu w mieście wyraźnie lepszym niż równoważny diesel, choć na autostradzie różnica znacznie się zmniejsza. Diesle Kodiaqa, Tarraco czy Tayrona nadal są królami długich tras pod względem kosztu na kilometr, z naklejką C.

Osoby kupujące z myślą o dopłatach publicznych powinny pamiętać, że obowiązującym ramami jest Plan Auto+ i zawsze warto sprawdzić aktualne kwoty na oficjalnej stronie przed podpisaniem umowy: zmieniają się często, a nie wszystkie te modele kwalifikują się do wszystkich progów.

Skoda Kodiaq(35)

Skoda Kodiaq — od 37.900 €

Najbardziej wszechstronny w zestawieniu. Znana platforma, sprawdzona niezawodność i bagażnik, który nie zawodzi nawet przy użyciu siedmiu miejsc.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
2.0 TDI 150 CV 110 kW / 150 CV 5,9 l/100 km C Diesel

KIA Sorento

Kia Sorento — od 46.900 €

Najbardziej premium pod względem wrażenia z wnętrza. Jego hybryda niepodłączana do sieci jest naszym zdaniem tą, która najlepiej równoważy zużycie w mieście i zasięg bez konieczności korzystania z gniazdka.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
1.6 T-GDi HEV 169 kW / 230 CV 6,0 l/100 km ECO Hybryda

Nuevo Hyundai Santa Fe (1)

Hyundai Santa Fe — od 45.950 €

Kwadratowy, niezbyt ukrywany design, zaprojektowany tak, by maksymalizować przestrzeń wewnątrz. Mechanicznie dzieli filozofię z Sorento, co nie dziwi, biorąc pod uwagę grupę, do której należy.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
1.6 T-GDi HEV 158 kW / 215 CV 6,2 l/100 km ECO Hybryda

Peugeot 5008

Peugeot 5008 — od 39.900 €

Najbardziej radykalna odnowa w tej grupie. Nowy 5008 porzuca wysokie nadwozie minivana i stawia na bardziej konwencjonalnego SUV-a, z lepszą aerodynamiką i bardziej umiarkowanym zużyciem niż jego poprzednik.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
Hybrid 136 100 kW / 136 CV 5,3 l/100 km ECO Hybryda

Seat Tarraco X Periencie 07

Seat Tarraco — od 36.900 €

Najtańszy wejściowy model wśród europejskich generalistów, choć jego trzeci rząd jest najciaśniejszy pod względem wymiarów w tej grupie. Na krótkie trasy i sporadyczne korzystanie z dwóch tylnych miejsc w zupełności wystarcza.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
2.0 TDI 150 CV 110 kW / 150 CV 6,1 l/100 km C Diesel

Volkswagen Tayron

Volkswagen Tayron — od 38.950 €

Następca Tiguana Allspace, który moim zdaniem najlepiej rozwiązuje dostęp do trzeciego rzędu dzięki niższemu progowi niż jego bracia z tej samej platformy.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
2.0 TDI 150 CV 110 kW / 150 CV 5,8 l/100 km C Diesel

Dacia Jogger

Dacia Jogger — od 17.490 €

Outsider. Można dyskutować, czy zasługuje na miejsce w tej samej lidze co reszta, ale jego cena wymusza uwzględnienie go: dla rodziny, która korzysta z trzeciego rzędu sporadycznie i stawia koszt ponad wszystko, pozostaje przypadkiem szczególnym.

Silnik Moc Zużycie WLTP Naklejka Paliwo
Hybrid 140 103 kW / 140 CV 4,9 l/100 km ECO Hybryda

Bezpośrednie porównanie: tabela zbiorcza

Model Bagażnik przy 7 miejscach (ok.) Naklejka Cena od Ocena
Skoda Kodiaq 340 l C 37.900 € 8,5/10
Kia Sorento 187 l ECO 46.900 € 8/10
Hyundai Santa Fe 179 l ECO 45.950 € 8/10
Peugeot 5008 357 l ECO 39.900 € 8/10
Seat Tarraco 230 l C 36.900 € 7/10
Volkswagen Tayron 345 l C 38.950 € 8,5/10
Dacia Jogger <100 l ECO 17.490 € 6/10

Jaki SUV wybrać w zależności od typu dużej rodziny

Jeśli trzeci rząd jest używany codziennie przez nastolatków, Kodiaq lub Tayron wygrywają pod względem łącznej przestrzeni i bagażnika. Jeśli szukasz naklejki ECO bez wtyczki i priorytetem jest postrzegany komfort, Sorento i Santa Fe są najbardziej spójnym wyborem — zresztą ich pozycja w naszym rankingu najbardziej niezawodnych rodzinnych SUV-ów potwierdza tę rekomendację. Dla kogoś, kto korzysta z trzeciego rzędu tylko latem lub w pojedynczych podróżach, Jogger trudno zignorować ze względu na cenę, choć nie jest też rozwiązaniem idealnym pod względem przestrzeni ładunkowej.

FAQ

Który SUV z 7 miejscami jest najlepszy dla dużej rodziny w Hiszpanii w 2026 roku?
Nie ma jednego zwycięzcy. Do codziennego użytku z aktywnym trzecim rzędem Kodiaq i Tayron oferują najlepszą równowagę między bagażnikiem a przestrzenią. Dla priorytetu podatkowego i zużycia w mieście wyróżniają się Sorento i Santa Fe z naklejką ECO.

Który SUV ma największy bagażnik przy stojącym trzecim rzędzie?
Peugeot 5008 i Skoda Kodiaq prowadzą w tej kategorii, z wynikami rzędu 340-360 litrów nawet przy siedmiu zajętych miejscach, znacznie powyżej konkurentów takich jak Jogger.

Czy SUV z 7 miejscami na diesla opłaca się bardziej niż hybryda?
Na długich trasach i przy dużych przebiegach diesel (Kodiaq, Tarraco, Tayron) nadal jest bardziej efektywny pod względem kosztu na kilometr. W ruchu miejskim i mieszanym hybryda (Sorento, Santa Fe, 5008, Jogger) zmniejsza zużycie i poprawia naklejkę DGT.

Czy Dacia Jogger to realna alternatywa dla tych SUV-ów z 7 miejscami?
Tylko jeśli trzeci rząd jest używany sporadycznie. Jej cena jest nie do pobicia, ale przestrzeń ładunkowa przy rozłożonych siedmiu miejscach jest znacznie niższa niż u pozostałych modeli z tego zestawienia.


Deja un comentario