Enyaq EV6 Hyundai ID.4 IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Renault Scénic Skoda Tesla Volkswagen Elektrische auto's Koopgidsen Ranglijsten SUV
Ranglijst 2026: de 6 elektrische SUV's in het C-segment met het beste reële verbruik op de Spaanse markt
Het WLTP-cijfer is handig om op papier te vergelijken. Voor een vergelijking in het echte leven geldt dat minder. Iedereen die met een elektrische auto een rit Madrid-Valencia heeft gemaakt, weet dat het cijfer op de technische fiche en het cijfer dat de boordcomputer bij aankomst aangeeft zelden overeenkomen. Daarom is deze ranglijst gebaseerd op gemeten reëel verbruik in kWh/100 km, niet op laboratoriumhomologatie. En daarom is het volgens ons het cijfer waar wie elke maand de elektriciteitsrekening betaalt echt naar moet kijken.
Wat betekent “reële efficiëntie” bij een elektrische SUV in het C-segment?
Een efficiënte elektrische SUV in het C-segment is niet per se degene met de grootste accu. Het is degene die elke kWh het best omzet in bruikbare kilometers, een voorwaarde die afhangt van drie variabelen die in een advertentie zelden samen worden genoemd: de luchtweerstandscoëfficiënt (Cx), het gewicht in rijklare toestand en de efficiëntie van het geheel van motor en omvormer. Twee modellen met dezelfde accu van 77 kWh kunnen door deze factoren alleen al 15 tot 20 km reële actieradius van elkaar verschillen. Dat lijkt weinig. Op een lange reis is het het verschil tussen één of twee tussenstops.
Methodologie: hoe we het reële verbruik in kWh/100 km meten
De gegevens in deze ranglijst combineren een gemengde cyclus (stad, landweg en snelweg aan 120 km/u), gematigde weersomstandigheden en een matig gebruik van de airconditioning, zonder extreme belasting van de kofferbak. Het is het scenario dat het best aansluit bij de gemiddelde Spaanse gebruiker, ver weg van zowel het optimistische WLTP-cijfer als de zwaarst belastende wintercijfers. Houd er rekening mee dat in de winter, wanneer de warmtepomp op volle toeren draait, alle waarden in deze lijst tussen 10% en 20% kunnen afwijken.
Ranglijst 2026: de 6 meest efficiënte elektrische SUV’s in het C-segment qua reëel verbruik

1. Tesla Model Y (vanaf 44.990 €)
Blijft de referentie qua efficiëntie in het segment, en dat niet zonder reden: Cx van 0,23, beperkt gewicht voor zijn categorie en een software voor thermisch beheer die elke kWh beter benut dan bijna elke concurrent. In reëel verbruik zit hij rond de 14,8 kWh/100 km, een cijfer dat zijn concurrenten zelfs met grotere accu’s moeilijk kunnen evenaren.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 | 299 | 530 | 14,8 | CERO | Eléctrico |

2. Renault Scenic E-Tech (vanaf 43.400 €)
Verrast, en positieve zin. Met een Cx van 0,24 —een van de beste in de generalistische markt— en een accu van 87 kWh die efficiënt beheer boven brute kracht stelt, haalt de Scenic E-Tech 15,6 kWh/100 km reëel. Naar mijn smaak is het de SUV in het C-segment die gezinsruimte en elektriciteitskosten het best in balans brengt.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 | 218 | 625 | 15,6 | CERO | Eléctrico |

3. Hyundai IONIQ 5 (vanaf 44.950 €)
De variant met achterwielaandrijving en lange accu laat zien dat het E-GMP-platform, goed benut, de beste modellen evenaart. Met 16,3 kWh/100 km reëel ligt de IONIQ 5 kort naast het podium, en doet dat met een binnenruimte die zijn rivalen niet evenaren. We hebben zijn verschillen met zijn mechanische broer al geanalyseerd in het duel tussen de IONIQ 5 en de Kia EV6.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 170 | 231 | 570 | 16,3 | CERO | Eléctrico |

4. Kia EV6 (vanaf 45.235 €)
Deelt de technische basis met de IONIQ 5, maar een iets sportievere carrosserie en een wat slechtere Cx plaatsen hem een halve trede lager qua efficiëntie: 16,7 kWh/100 km. Het is geen dramatisch verschil, maar op een rit van 500 km betekent het één extra laadstop die de Hyundai zich bespaart.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 | 229 | 528 | 16,7 | CERO | Eléctrico |

5. Skoda Enyaq (vanaf 40.790 €)
Het MEB-platform van de Volkswagen-groep behoort niet tot de meest efficiënte op de markt, maar de Enyaq haalt er meer uit dan zijn Duitse neef dankzij een iets minder agressieve vering- en bandenafstelling. Resultaat: 17,4 kWh/100 km reëel, met het voordeel dat hij de goedkoopste van de zes is.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 545 | 17,4 | CERO | Eléctrico |

6. Volkswagen ID.4 (vanaf 42.290 €)
Sluit de rij, en dat terwijl het een opmerkelijke auto is in bijna alle andere opzichten. Zijn hogere gewicht in rijklare toestand en een Cx die iets minder verfijnd is dan die van de Enyaq, brengen hem op 17,9 kWh/100 km reëel. Hij is niet inefficiënt —hij blijft onder het gemiddelde van de generalistische markt—, maar tussen deze zes concurrenten eindigt hij als laatste.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 520 | 17,9 | CERO | Eléctrico |
Samenvattende tabel: ranglijst van reële efficiëntie
| Modelo | Consumo real (kWh/100km) | Autonomía (km) | Precio desde | Puntuación eficiencia (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model Y | 14,8 | 530 | 44.990 € | 9,6 |
| Renault Scenic E-Tech | 15,6 | 625 | 43.400 € | 9,3 |
| Hyundai IONIQ 5 | 16,3 | 570 | 44.950 € | 8,8 |
| Kia EV6 | 16,7 | 528 | 45.235 € | 8,5 |
| Skoda Enyaq | 17,4 | 545 | 40.790 € | 8,1 |
| Volkswagen ID.4 | 17,9 | 520 | 42.290 € | 7,8 |
Welke technische factoren verklaren de verschillen in verbruik
Drie variabelen, in volgorde van reëel gewicht. Ten eerste de aerodynamica: elke honderdste Cx die je wint, vertaalt zich in extra actieradius bij snelwegsnelheden, waar de luchtweerstand domineert over de rolweerstand. Ten tweede het gewicht: de Scenic E-Tech compenseert zijn grote accu met een efficiënte structuur, terwijl de ID.4 iets meer massa meesleept dan zijn exterieurafmetingen doen vermoeden. Ten derde —en die valt vaak niet op— het thermisch beheer van de accu: een goed afgestelde warmtepomp vermindert het parasitaire verbruik van de airconditioning, dat in de winter tot 15% van de beschikbare energie kan opslokken. We behandelen dit uitgebreider in onze gids over hoe je een elektrische compacte auto met lager reëel verbruik kiest, ook toepasbaar op het C-segment.
Overheidssubsidies en reële gebruikskosten
Alle zes modellen in deze ranglijst komen in aanmerking voor het Plan Auto+, het geldende kader van subsidies voor de aankoop van geëlektrificeerde voertuigen in Spanje. De bedragen en voorwaarden verschillen per autonome regio en worden regelmatig bijgewerkt, dus het is het betrouwbaarst om de officiële website van het plan te raadplegen voordat je koopt. Wat wel stabiel is, is het efficiëntievoordeel: een auto die 3 kWh/100 km minder verbruikt dan zijn directe rivaal bespaart bij de gemiddelde prijs van huishoudelijke elektriciteit enkele honderden euro’s per jaar voor een bestuurder die 15.000 km per jaar rijdt.
Veelgestelde vragen
Welke elektrische SUV in het C-segment verbruikt in 2026 het minst in Spanje?
De Tesla Model Y, met een gemeten reëel verbruik van 14,8 kWh/100 km, op de voet gevolgd door de Renault Scenic E-Tech met 15,6 kWh/100 km.
Waarom wijkt het reële verbruik af van het WLTP-cijfer?
De WLTP-cyclus wordt gemeten onder gecontroleerde laboratoriumomstandigheden die geen aanhoudende snelwegsnelheid, actieve airconditioning of extreme temperaturen weerspiegelen. Die factoren verhogen het verbruik in het dagelijks gebruik met 10% tot 25%.
Welke elektrische SUV in het C-segment biedt de beste verhouding tussen actieradius en prijs?
De Skoda Enyaq, met 545 km reële actieradius vanaf 40.790 €, is de goedkoopste van deze ranglijst zonder in te leveren op een aanvaardbare efficiëntie.
Heeft de winter invloed op deze verbruikscijfers?
Ja, merkbaar. De airconditioning en de lagere efficiëntie van de accu bij kou kunnen het reële verbruik met 10% tot 20% verhogen ten opzichte van de cijfers voor gematigd weer die in deze ranglijst staan.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover