Audi BMW e-tron EX90 iX Macan Porsche Q6 e-tron Volvo Elektrische auto's Vergelijkingen Koopgidsen SUV
Hoe kies je in 2026 een elektrische premium SUV voor reizen: actieradius, laadnetwerk en rijcomfort
Met een elektrische premium SUV op reis gaan is niet langer een geloofsdaad. In 2026, met consistent uitgebouwde snellaadnetwerken op de belangrijkste Spaanse snelwegen en steeds vaker 800 volt-architecturen, is de vraag niet meer of een elektrische auto een rit van Madrid naar Málaga aankan. De vraag is welke het met minder stops, meer comfort en zonder de portemonnee extra te belasten doet.
Niet alle premium SUV’s zijn even geschikt voor de weg. Sommige modellen blinken uit in de gehomologeerde actieradius maar teleurstellen in de werkelijke laadcurve. Andere laden snel maar verbruiken meer bij 120 km/u. Hier gaan we model voor model in detail, met de gegevens die er echt toe doen voordat je een koop- of renting-contract tekent.
Wat maakt een elektrische premium reis-SUV in 2026 aan
Drie technische variabelen bepalen het verschil tussen een SUV die onderweg goed meewerkt en een die de reis verpest. De eerste is de WLTP-actieradius, een laboratoriumgegeven maar nuttig als vergelijkingspunt. De tweede is het piekvermogen bij gelijkstroomladen, dat bepaalt hoe lang een oplaadstop werkelijk duurt. De derde, minder vaak genoemd maar doorslaggevend, is de elektrische architectuur: 400 V of 800 V, want daarvan hangt af of dat piekvermogen minuten of slechts seconden wordt volgehouden.
Daar komt iets bij wat de technische fiches niet altijd goed weergeven: het rijcomfort op snelheid op de snelweg, met luchtvering, geluidsisolatie en een chassis dat niet elke naad in het asfalt doorgeeft.
Werkelijke actieradius en verbruik bij 120 km/u: het belangrijkste gegeven
De WLTP-actieradius is een uitgangspunt, niet de absolute waarheid. Bij 120 km/u met de airconditioning aan kan een elektrische premium SUV tussen de 25% en 35% van zijn gehomologeerde actieradius verliezen. Kijk dus voor een reis ook naar het gemiddelde verbruik in kWh/100 km, en niet alleen naar het maximale actiebereik. Een model met 600 km WLTP maar een slechte aerodynamica kan op de weg slechter presteren dan een model met 580 km en een hogere efficiëntie.
Snellaadnetwerk in Spanje: waar je op moet letten voor de aankoop
Spanje heeft de afgelopen twee jaar zijn dekking van ultrasnel laden verbeterd, al blijft die ongelijk verdeeld over de autonome regio’s. Voor de praktijk is vooral belangrijk welk piekvermogen de auto aankan en hoe lang het dat vermogen volhoudt. Een SUV met een 800 V-architectuur, zoals die we hieronder zullen bekijken, kan in 20-25 minuten van 10% naar 80% herstellen bij een geschikte lader. Een model met 400 V heeft voor hetzelfde traject doorgaans 30 tot 35 minuten nodig. Op een reis van meerdere uren is dat geen klein verschil.

BMW iX xDrive50 vanaf 104.900 €
De iX is naar onze mening nog steeds een van de comfortabelste elektrische SUV’s om kilometers mee te maken. De luchtvering die in de topversies standaard is en de geluidsisolatie maken hem een discrete reisgenoot, al blijft het ontwerp omstreden.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Max. DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 385 kW | 523 CV | tot 630 km | ~20,5 kWh/100 km | 195 kW | CERO | Elektrisch |

Mercedes EQE SUV 350+ vanaf 79.900 €
De EQE SUV kiest voor stille, bijna zwevende comfort, typisch voor de S-Klasse maar dan in hogere uitvoering. Zijn 400 V-architectuur kost hem echter wat in de laadcurve ten opzichte van zijn concurrenten van Audi en Porsche.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Max. DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 215 kW | 292 CV | tot 590 km | ~19 kWh/100 km | 170 kW | CERO | Elektrisch |

Audi Q6 e-tron quattro vanaf 72.900 €
Hier speelt de PPE-architectuur van 800 V, die hij deelt met de Porsche Macan Eléctrico, en dat merk je. Het is naar mijn smaak de meest evenwichtige van de vijf: hij laadt snel, verbruikt verstandig en levert een interieur dat echt premium aanvoelt, zonder poespas.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Max. DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 285 kW | 387 CV | tot 625 km | ~17,2 kWh/100 km | 270 kW | CERO | Elektrisch |

Porsche Macan Eléctrico (Macan 4S) vanaf 88.700 €
De Macan Eléctrico lost iets op dat veel premium SUV’s niet voor elkaar krijgen: sportief zijn zonder de reisactieradius op te offeren. Zijn 800 V-architectuur is dezelfde technische basis als die van de Q6 e-tron, maar Porsche stemt het stuurgevoel en de remkracht zo af dat je dat aan het stuur merkt. Goedkoop is hij ook niet, en daar moet elke koper zelf afwegen of het de moeite waard is.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Max. DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | tot 613 km | ~18,3 kWh/100 km | 270 kW | CERO | Elektrisch |

Volvo EX90 Twin Motor vanaf 96.000 €
De EX90 speelt een andere troef uit: echte zevenzitplaatsen en de focus op veiligheid en gezinscomfort die het Zweedse merk kenmerkt. Hij is niet de snelste lader van de vijf, maar zijn interieur en ontspannen rijfilosofie maken hem ideaal voor lange reizen met kinderen aan boord.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Max. DC-laden | Label | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | tot 600 km | ~20 kWh/100 km | 250 kW | CERO | Elektrisch |
Vergelijking elektrische premium SUV’s 2026: samenvattende tabel
| Model | WLTP-actieradius | Max. DC-laden | Architectuur | Comfort | Totaalscore |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW iX xDrive50 | 630 km | 195 kW | 400 V | 9/10 | 8,7 |
| Mercedes EQE SUV 350+ | 590 km | 170 kW | 400 V | 9/10 | 8,3 |
| Audi Q6 e-tron quattro | 625 km | 270 kW | 800 V | 8,5/10 | 9,1 |
| Porsche Macan Eléctrico 4S | 613 km | 270 kW | 800 V | 8/10 | 8,9 |
| Volvo EX90 Twin Motor | 600 km | 250 kW | 400 V | 9/10 | 8,5 |
Als je er maar één kunt kiezen, komt de Audi Q6 e-tron het best uit onze totaalscore, vanwege de balans tussen snelladen, verbruik en instapprijs. Maar de Macan Eléctrico overtreft hem in rijbeleving, en voor sommige kopers weegt dat zwaarder dan welke tabel ook.
Overheidssteun en totale gebruikskosten
Bij het berekenen van de werkelijke kosten is het goed de Plan Auto+ niet uit het oog te verliezen, het huidige steunkader voor de aankoop van geëlektrificeerde voertuigen in Spanje. De bedragen en voorwaarden variëren, dus het is verstandig de officiële website te raadplegen voordat je de aankoop afrondt: het kan een verschil van enkele duizenden euro’s maken in de eindprijs, wat in dit prijssegment zeker niet te verwaarlozen is.
Onze aanbeveling per type reiziger
Voor wie snel laden belangrijk vindt en vaak lange ritten maakt, zijn de Audi Q6 e-tron of de Porsche Macan Eléctrico de meest verstandige keuze, dankzij hun 800 V-architectuur. Reis je met een groot gezin, dan biedt de Volvo EX90 zitplaatsen en rust die de andere modellen niet hebben. En wie op de snelweg zo veel mogelijk comfort wil, zonder voortdurend op de klok te kijken bij de lader, voor wie blijft de BMW iX een referentie, zoals we al uitgebreid hebben besproken bij het onderwerp comfort in premium SUV’s. Wie dieper in de technische kant van ultrasnel laden en 800 V-architecturen wil duiken, kan ook onze analyse over ultrasnel laden bij elektrische SUV’s bekijken.
Veelgestelde vragen
Wat is de beste elektrische premium SUV om in 2026 door Spanje te reizen?
Er is geen absolute winnaar, maar de Audi Q6 e-tron valt op door de balans tussen WLTP-actieradius, een piekladingsvermogen van 270 kW en instapprijs, terwijl de Porsche Macan Eléctrico hem qua dynamiek overtreft als het budget dat toelaat.
Wat is het praktische verschil tussen een 400 V- en een 800 V-architectuur?
De 800 V-architectuur, aanwezig in de Audi Q6 e-tron en de Porsche Macan Eléctrico, maakt het mogelijk hogere laadvermogens langer vol te houden, waardoor de stoptijd op lange reizen korter is dan bij de 400 V-systemen van BMW iX, Mercedes EQE SUV of Volvo EX90.
Hoe lang duurt het om een elektrische premium SUV op een snellader op te laden?
Met een lader van hoog vermogen kunnen de 800 V-modellen in ongeveer 20-25 minuten van 10% naar 80% accu gaan, terwijl de 400 V-modellen voor hetzelfde traject doorgaans 30 tot 35 minuten nodig hebben.
Loont het om meer te betalen voor een elektrische premium SUV dan voor een generalistische?
Dat hangt af van het gebruik: als je vaak over de weg reist, maken het rijcomfort, de geluidsisolatie en de laadcurve van premium modellen een echt verschil dat voor veel kopers de meerprijs ten opzichte van een generalistische elektrische SUV rechtvaardigt.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover