Audi BMW e-tron EX90 iX Macan Porsche Q6 e-tron Volvo Samochody elektryczne Porównania Poradniki zakupowe SUV
Jak wybrać premium SUV elektryczny do podróży w 2026: zasięg, sieć ładowania i komfort jazdy
Podróż premium SUV-em elektrycznym nie jest już aktem wiary. W 2026 roku, przy ugruntowanej sieci szybkiego ładowania na głównych autostradach Hiszpanii i coraz powszechniejszych architekturach 800 woltów, pytanie nie brzmi już, czy elektryk poradzi sobie z trasą Madryt-Malaga. Pytanie brzmi, który z nich zrobi to z mniejszą liczbą postojów, większym komfortem i bez nadmiernego obciążania portfela.
Nie wszystkie premium SUV-y są projektowane tak samo do jazdy po drogach. Są modele, które błyszczą homologowanym zasięgiem, ale rozczarowują w rzeczywistej krzywej ładowania. Inne ładują się szybko, ale zużywają więcej przy 120 km/h. Przyjrzymy się temu szczegółowo, model po modelu, z danymi, które naprawdę mają znaczenie przed podpisaniem umowy zakupu lub leasingu.
Co definiuje premium SUV elektryczny do podróży w 2026 roku
Trzy parametry techniczne decydują o tym, czy SUV dobrze sprawdza się w trasie, czy psuje podróż. Pierwszy to zasięg WLTP, dane laboratoryjne, ale przydatne jako punkt odniesienia. Drugi to szczytowa moc ładowania prądem stałym, która określa, jak długo naprawdę trwa jeden postój na ładowanie. Trzeci, rzadziej wymieniany, ale decydujący, to architektura elektryczna: 400 V lub 800 V, ponieważ od tego zależy, czy szczytowa moc utrzymuje się przez minuty, czy tylko przez sekundy.
Do tego dochodzi coś, czego karty techniczne nie zawsze dobrze oddają: komfort jazdy z prędkością autostradową, z zawieszeniem pneumatycznym, dobrą izolacją akustyczną i podwoziem, które nie przenosi każdego złącza nawierzchni.
Rzeczywisty zasięg i zużycie przy 120 km/h: dane, które mają największe znaczenie
Zasięg WLTP to punkt wyjścia, a nie absolutna prawda. Przy 120 km/h z włączoną klimatyzacją premium SUV elektryczny może stracić od 25% do 35% homologowanego zasięgu. Dlatego podczas podróży warto zwrócić uwagę także na średnie zużycie w kWh/100 km, a nie tylko na maksymalny zasięg. Model z 600 km WLTP, ale słabą aerodynamiką, może w trasie sprawdzać się gorzej niż ten z 580 km i wyższą efektywnością.
Sieć szybkiego ładowania w Hiszpanii: na co zwrócić uwagę przed zakupem
Hiszpania w ciągu ostatnich dwóch lat poprawiła zasięg ultraszybkiego ładowania, choć nadal jest on nierówny w zależności od regionu autonomicznego. Z praktycznego punktu widzenia istotna jest szczytowa moc, jaką pojazd przyjmuje, i czas, przez który ją utrzymuje. SUV z architekturą 800 V, jak te, które omówimy poniżej, może odzyskać od 10% do 80% w 20-25 minut na odpowiedniej ładowarce. Model z 400 V zwykle potrzebuje na ten sam odcinek od 30 do 35 minut. Przy kilkugodzinnej podróży to nie jest niewielka różnica.

BMW iX xDrive50 od 104.900 €
iX pozostaje, moim zdaniem, jednym z najwygodniejszych SUV-ów elektrycznych do pokonywania kilometrów. Zawieszenie pneumatyczne standardowo w wyższych wersjach oraz izolacja akustyczna czynią z niego dyskretnego towarzysza podróży, choć jego wygląd nadal budzi dyskusje.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Maks. moc DC | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 385 kW | 523 CV | do 630 km | ~20,5 kWh/100 km | 195 kW | CERO | Elektryczny |

Mercedes EQE SUV 350+ od 79.900 €
EQE SUV stawia na cichy, niemal unoszący się komfort typowy dla Klasy S przeniesionej do wyższego nadwozia. Jego architektura 400 V jednak nieco pogarsza krzywą ładowania w porównaniu z konkurentami z Audi i Porsche.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Maks. moc DC | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 215 kW | 292 CV | do 590 km | ~19 kWh/100 km | 170 kW | CERO | Elektryczny |

Audi Q6 e-tron quattro od 72.900 €
Tutaj pojawia się architektura PPE 800 V, wspólna z Porsche Macan Eléctrico, i to widać. Moim zdaniem to najbardziej wyważony z tej piątki: szybko się ładuje, rozsądnie zużywa energię i nie rezygnuje z wnętrza, które naprawdę wydaje się premium, bez sztucznych udziwnień.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Maks. moc DC | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 285 kW | 387 CV | do 625 km | ~17,2 kWh/100 km | 270 kW | CERO | Elektryczny |

Porsche Macan Eléctrico (Macan 4S) od 88.700 €
Macan Eléctrico rozwiązuje coś, z czym wielu premium SUV-om się nie udaje: jest sportowy, nie tracąc zasięgu do podróży. Jego architektura 800 V to ta sama podstawa techniczna co w Q6 e-tron, ale Porsche dostraja precyzję kierownicy i mocne hamowanie tak, że czuć to za kierownicą. Nie jest też tani, dlatego każdy kupujący musi ocenić, czy to się opłaca.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Maks. moc DC | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | do 613 km | ~18,3 kWh/100 km | 270 kW | CERO | Elektryczny |

Volvo EX90 Twin Motor od 96.000 €
EX90 ma inny atut: siedem rzeczywistych miejsc oraz nacisk na bezpieczeństwo i rodzinny komfort, który charakteryzuje szwedzką markę. Nie jest najszybciej ładującym się z całej piątki, ale jego wnętrze i relaksująca filozofia jazdy czynią go idealnym do długich podróży z dziećmi na pokładzie.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg WLTP | Zużycie | Maks. moc DC | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | do 600 km | ~20 kWh/100 km | 250 kW | CERO | Elektryczny |
Porównanie premium SUV-ów elektrycznych 2026: tabela zbiorcza
| Model | Zasięg WLTP | Maks. moc DC | Architektura | Komfort | Ocena ogólna |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW iX xDrive50 | 630 km | 195 kW | 400 V | 9/10 | 8,7 |
| Mercedes EQE SUV 350+ | 590 km | 170 kW | 400 V | 9/10 | 8,3 |
| Audi Q6 e-tron quattro | 625 km | 270 kW | 800 V | 8,5/10 | 9,1 |
| Porsche Macan Eléctrico 4S | 613 km | 270 kW | 800 V | 8/10 | 8,9 |
| Volvo EX90 Twin Motor | 600 km | 250 kW | 400 V | 9/10 | 8,5 |
Jeśli trzeba wybrać tylko jeden, Audi Q6 e-tron wypada najlepiej w naszej ocenie ogólnej, dzięki równowadze między szybkim ładowaniem, zużyciem i ceną wejścia. Macan Eléctrico jednak wygrywa pod względem wrażeń za kierownicą, a to dla niektórych kupujących waży więcej niż jakakolwiek tabela.
Dopłaty publiczne i całkowity koszt użytkowania
Przy obliczaniu rzeczywistego wydatku nie można tracić z oczu Plan Auto+, obowiązujących w Hiszpanii ram wsparcia zakupu pojazdów zelektryfikowanych. Kwoty i warunki się zmieniają, dlatego najrozsądniej sprawdzić oficjalną stronę przed zawarciem transakcji: może to oznaczać kilka tysięcy euro różnicy w cenie końcowej, co w tym segmencie cenowym nie jest bez znaczenia.
Nasza rekomendacja zależnie od profilu podróżnego
Dla osób, które stawiają na szybkie ładowanie i często pokonują długie trasy, Audi Q6 e-tron lub Porsche Macan Eléctrico to najrozsądniejszy wybór dzięki architekturze 800 V. Jeśli podróż odbywa się w licznej rodzinie, Volvo EX90 oferuje miejsca i spokój, których pozostałe nie zapewniają. A jeśli celem jest maksymalny komfort na autostradzie, bez ciągłego zerkania na zegar przy ładowarce, BMW iX pozostaje punktem odniesienia, o czym szczegółowo pisaliśmy przy okazji komfortu w premium SUV-ach. Kto chce zgłębić część techniczną ultraszybkiego ładowania i architektur 800 V, może też zapoznać się z naszą analizą ultraszybkiego ładowania w SUV-ach elektrycznych.
Najczęściej zadawane pytania
Który premium SUV elektryczny jest najlepszy do podróży po Hiszpanii w 2026 roku?
Nie ma jednego absolutnego zwycięzcy, ale Audi Q6 e-tron wyróżnia się równowagą między zasięgiem WLTP, szczytową mocą ładowania 270 kW i ceną wejścia, natomiast Porsche Macan Eléctrico przewyższa go dynamiką, jeśli budżet na to pozwala.
Jaka jest w praktyce różnica między architekturą 400 V a 800 V?
Architektura 800 V, obecna w Audi Q6 e-tron i Porsche Macan Eléctrico, pozwala utrzymać wyższe moce ładowania przez dłuższy czas, skracając postoje w długich podróżach w porównaniu z systemami 400 V, jak w BMW iX, Mercedes EQE SUV czy Volvo EX90.
Ile trwa ładowanie premium SUV-a elektrycznego na szybkiej ładowarce?
Na ładowarce dużej mocy modele 800 V mogą przejść od 10% do 80% baterii w około 20-25 minut, podczas gdy modele 400 V zwykle potrzebują na ten sam odcinek od 30 do 35 minut.
Czy warto zapłacić więcej za premium SUV-a elektrycznego zamiast modelu generalistycznego?
To zależy od sposobu użytkowania: przy częstych podróżach drogowych komfort jazdy, izolacja akustyczna i krzywa ładowania modeli premium robią realną różnicę, która dla wielu kupujących uzasadnia dopłatę względem generalistycznego SUV-a elektrycznego.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego