#1 Audi Avenger e-tron EX40 Jeep Q4 Q4 e-tron Smart Volvo Elektrische auto's Vergelijkingen Tests SUV
Smart #1 versus Jeep Avenger elektrisch: duel tussen premium stedelijke elektrische SUV-B's onder de 40.000 euro
We vergelijken de Smart #1, met tot 272 CV en 420 km actieradius, met de Jeep Avenger e-Hybrid, het meer ingetogen en compacte aanbod van Stellantis. Twee verschillende manieren om de premium geëlektrificeerde SUV-B in Spanje te bekijken.
Kiezen voor een geëlektrificeerde SUV-B in Spanje gaat niet langer om het vinden van “de zoveelste goedkope elektrische auto”. Het segment is interessant geworden juist omdat het voorstellen aanbiedt met tegengestelde filosofieën, en weinig vergelijkingen illustreren dat beter dan die van Smart #1 tegenover Jeep Avenger. De ene zet in op vermogen en een lange actieradius. De andere op stedelijke compactheid en efficiëntie. Beide zitten rond of nabij de 40.000 euro, al zijn er prijsnuances die we meteen willen verduidelijken.
Twee tegengestelde filosofieën in de premium SUV-B
De Smart #1 is het resultaat van de samenwerking tussen Mercedes-Benz en Geely, en dat merk je: het is een elektrische auto die vooral met cijfers wil imponeren. De Jeep Avenger komt daarentegen uit de drievoudige erfenis van Stellantis, Jeep en zijn off-road DNA, al analyseren we hier de e-Hybrid-versie, de geëlektrificeerde variant die commercieel in Spanje verkrijgbaar is met een geverifieerde technische fiche. Het zijn niet precies hetzelfde aandrijflijnconcepten: de ene is 100% elektrisch, de andere een mildhybride. Dat verschil is allesbehalve een kleinigheid en bepaalt een groot deel van de aankoopbeslissing.

Smart #1, vanaf ongeveer 44.550 €: vermogen en technologie zonder compromissen
De Smart #1 in de versie 272 66kWh Pro+ laat er geen twijfel over bestaan. Met 200 kW en 272 CV is dit een SUV-B die sneller accelereert dan weinig concurrenten in zijn categorie. De actieradius, 420 km WLTP met een accu van 66 kWh bruto (62 kWh netto), plaatst hem bij de degelijkste stedelijke elektrische auto’s voor wie regelmatig intercityritten maakt.
Technische fiche Smart #1
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Topsnelheid | Actieradius | Accu | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 kW | 272 CV | 180 km/h | 420 km | 66 kWh | Elektrisch |

Jeep Avenger e-Hybrid, vanaf ongeveer 33.700 €: compactheid, efficiëntie en off-road geest
De Avenger e-Hybrid 1.2 145 Upland eAWD speelt een ander spel. Met 107 kW en 145 CV kiest het mildhybride concept —benzine met elektrische ondersteuning— voor efficiëntie en een beperkt verbruik van 5,4 l/100 km, in plaats van topsnelheid of pure elektrische actieradius. Voor wie een stedelijke SUV met eigen identiteit zoekt en een off-road knipoog in de naam, zonder de prijssprong naar een volledig elektrische auto te willen maken, is dit concept logisch.
Technische fiche Jeep Avenger e-Hybrid
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Topsnelheid | Verbruik | CO₂-uitstoot | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 107 kW | 145 CV | 194 km/h | 5,4 l/100 km | 122 g/km | Mildhybride benzine/elektrisch |
Vermogen en prestaties: 272 CV tegenover 145 CV
Het verschil is hier bijna van een andere categorie. De Smart #1 heeft bijna het dubbele vermogen van de Avenger e-Hybrid, en dat vertaalt zich in een veel levendigere respons in de stad en bij inhalen op de weg. Het is niet helemaal eerlijk om beide auto’s als concurrenten te behandelen: de ene is een elektrische auto met sportieve stedelijke ambities, de andere een mildhybride gericht op een lager verbruik zonder afstand te doen van een zekere eAWD-tractie. Naar onze mening wint de Smart #1 zonder discussie als je een directe gevoel van vermogen zoekt.

Actieradius en accu: het echte keerpunt
Hier ligt waarschijnlijk de werkelijke beslissing van de koper. De Smart #1 biedt een volledige elektrische actieradius —420 km WLTP— omdat het een puur elektrische auto is met een accu van 66 kWh bruto. De Avenger e-Hybrid concurreert op dat vlak niet: zijn elektrificatie is licht en gericht op het verminderen van brandstofverbruik, niet op kilometers rijden zonder uitstoot. Wie gemiddelde afstanden wil afleggen zonder afhankelijk te zijn van tankstations, heeft in de Smart #1 de logische keuze. Wie liever overal tankt zonder aan laders te denken, vindt de Avenger in het dagelijks gebruik rustiger.
Prijs, subsidies en merkpositionering
Het is belangrijk duidelijk te zijn: de genoemde prijzen zijn adviesverkoopprijzen van de fabrikant, zonder dealerkortingen, tijdelijke acties of toegepaste overheidssubsidies. De Smart #1 Pro+ komt op ongeveer 44.550 €, een bedrag dat de strikte grens van 40.000 euro overschrijdt als we het hebben over het model met de grootste accu, hoewel instapversies van het gamma daaronder kunnen liggen. De Jeep Avenger e-Hybrid, vanaf ongeveer 33.700 €, past comfortabeler binnen dat budget. Wie de aankoop goedkoper wil maken, kan de geldende voorwaarden van het Plan Auto+ raadplegen op de officiële website, omdat de bedragen regelmatig wijzigen en hier niet als vast mogen worden beschouwd. In onze ranglijst van de goedkoopste elektrische SUV’s onder 40.000 euro wezen we er al op dat de speelruimte in dit segment kleiner is dan het lijkt.
Samenvattende vergelijkingstabel
| Model | Vermogen (CV) | Actieradius/Verbruik | Prijs vanaf | Brandstof | Score |
|---|---|---|---|---|---|
| Smart #1 | 272 CV | 420 km | ≈44.550 € | Elektrisch | 8,5/10 |
| Jeep Avenger e-Hybrid | 145 CV | 5,4 l/100 km | ≈33.700 € | Mildhybride | 7,5/10 |

Welke past bij het echte gebruik?
Voor gecombineerde stadsritten met regelmatige uitstapjes op de weg, en zonder bezwaar tegen afhankelijkheid van een laadpaal, is de Smart #1 naar onze mening het meest complete aanbod binnen het premium elektrische segment. De Jeep Avenger e-Hybrid past beter bij wie vooral let op de instapprijs, een gematigd verbruik en een elektrificatie zonder gedoe met stekkers. Er is hier geen absolute winnaar —en dat zou ook niet moeten— maar twee verschillende antwoorden op dezelfde vraag: hoeveel ben je bereid te betalen voor volledige elektrische actieradius? Wie meer alternatieven in het compacte premiumsegment wil verkennen, vindt in onze vergelijking tussen de Volvo EX40 en de Audi Q4 e-tron een vergelijkbaar contrast, al zit die in een hogere prijsklasse.
Veelgestelde vragen
Is de Smart #1 volledig elektrisch en de Jeep Avenger ook?
Niet precies. De geanalyseerde Smart #1 is 100% elektrisch, met een accu van 66 kWh bruto en een actieradius van 420 km WLTP. De Jeep Avenger in de e-Hybrid-versie is mildhybride: hij combineert benzine met elektrische ondersteuning, zonder relevante pure elektrische actieradius.
Welke is goedkoper, de Smart #1 of de Jeep Avenger?
De Jeep Avenger e-Hybrid start met een indicatieve adviesprijs van ongeveer 33.700 €, tegenover ongeveer 44.550 € voor de Smart #1 Pro+. Beide bedragen zijn fabrieksprijzen zonder kortingen of toegepaste subsidies.
Welke elektrische premium SUV-B heeft meer vermogen?
De Smart #1 heeft bijna het dubbele vermogen van de Avenger e-Hybrid: 272 CV tegenover 145 CV, wat zich vertaalt in krachtigere acceleratie.
Kan ik overheidssubsidies krijgen voor een van deze modellen?
Ja, in Spanje bestaat het Plan Auto+ als kader voor subsidies bij de aankoop van geëlektrificeerde voertuigen. De exacte bedragen en voorwaarden kun je het best op de officiële website van het plan nagaan, omdat ze variëren en niet zijn opgenomen in de in dit artikel genoemde adviesprijzen.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover