Enyaq EV6 Hyundai ID.4 IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Renault Scénic Skoda Tesla Volkswagen Samochody elektryczne Poradniki zakupowe Rankingi SUV
Ranking 2026: 6 elektrycznych SUV-ów klasy C o najlepszej rzeczywistej efektywności zużycia na hiszpańskim rynku
Dane WLTP służą do porównywania na papierze. Do porównywania w rzeczywistych warunkach już nie do końca. Każdy, kto przejechał elektrykiem trasę Madryt–Walencja, wie, że wartość z karty technicznej i ta wyświetlana przez komputer pokładowy po dotarciu na miejsce rzadko się pokrywają. Dlatego ten ranking opiera się na zmierzonym rzeczywistym zużyciu w kWh/100 km, a nie na homologacji laboratoryjnej. I dlatego, według nas, to właśnie ta wartość powinna interesować osobę, która co miesiąc płaci za prąd.
Co oznacza „rzeczywista efektywność” w elektrycznym SUV-ie klasy C
Efektywny elektryczny SUV klasy C nie musi mieć największej baterii. Jest to ten, który najlepiej zamienia każdą kWh na użyteczne kilometry, a to zależy od trzech zmiennych, które rzadko pojawiają się razem w ogłoszeniu: współczynnika oporu aerodynamicznego (Cx), masy w stanie gotowym do jazdy oraz sprawności zespołu silnik-falownik. Dwa modele z tą samą baterią 77 kWh mogą różnić się rzeczywistym zasięgiem o 15–20 km tylko z powodu tych czynników. Wydaje się niewiele. Na długiej trasie to różnica między jednym a dwoma postojami.
Metodologia: jak mierzymy rzeczywiste zużycie w kWh/100 km
Dane w tym rankingu łączą cykl mieszany (miasto, droga krajowa i autostrada przy 120 km/h), warunki umiarkowanego klimatu oraz umiarkowane korzystanie z klimatyzacji, bez skrajnych obciążeń bagażnika. Jest to scenariusz najbardziej reprezentatywny dla przeciętnego hiszpańskiego kierowcy, daleki zarówno od optymistycznego WLTP, jak i od najbardziej niekorzystnych zimowych wartości zużycia. Warto o tym pamiętać: zimą, przy intensywnej pracy pompy ciepła, wszystkie te wartości mogą się zmienić o 10% do 20%.
Ranking 2026: 6 elektrycznych SUV-ów klasy C o najlepszym rzeczywistym zużyciu

1. Tesla Model Y (od 44.990 €)
Nadal jest punktem odniesienia pod względem efektywności w tym segmencie i nie jest to przypadek: Cx na poziomie 0,23, masa ograniczona jak na swoją kategorię oraz oprogramowanie zarządzania termicznego, które wyciska z każdej kWh więcej niż prawie każdy konkurent. W rzeczywistym zużyciu wynosi około 14,8 kWh/100 km — wynik, którego konkurenci, nawet z większymi bateriami, mają trudność dorównać.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 | 299 | 530 | 14,8 | CERO | Elektryczny |

2. Renault Scenic E-Tech (od 43.400 €)
Zaskakuje, i to pozytywnie. Z Cx na poziomie 0,24 — jednym z najlepszych w ofercie masowej — oraz baterią 87 kWh, która stawia na efektywne zarządzanie zamiast surowej mocy, Scenic E-Tech osiąga rzeczywiste 15,6 kWh/100 km. Moim zdaniem to SUV klasy C, który najlepiej równoważy przestronność rodzinną i koszty prądu.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 | 218 | 625 | 15,6 | CERO | Elektryczny |

3. Hyundai IONIQ 5 (od 44.950 €)
Wersja z napędem na tylną oś i dużą baterią pokazuje, że platforma E-GMP, dobrze wykorzystana, rywalizuje jak równy z równym z najlepszymi. Z rzeczywistym zużyciem 16,3 kWh/100 km IONIQ 5 niewiele brakuje do podium i robi to z przestrzenią wewnętrzną, której rywale nie dorównują. Różnice między nim a jego mechanicznym bratem analizowaliśmy w pojedynku IONIQ 5 kontra Kia EV6.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 170 | 231 | 570 | 16,3 | CERO | Elektryczny |

4. Kia EV6 (od 45.235 €)
Ma wspólną bazę techniczną z IONIQ 5, ale nieco bardziej sportowe nadwozie i nieco gorszy Cx plasują go pół szczebla niżej pod względem efektywności: 16,7 kWh/100 km. To nie jest dramatyczna różnica, ale na trasie 500 km przekłada się na dodatkowy postój na ładowanie, którego unika Hyundai.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 | 229 | 528 | 16,7 | CERO | Elektryczny |

5. Skoda Enyaq (od 40.790 €)
Platforma MEB grupy Volkswagen nie należy do najbardziej efektywnych na rynku, ale Enyaq wyciska z niej więcej niż jego niemiecki kuzyn dzięki nieco mniej agresywnemu strojeniu zawieszenia i opon. Efekt: rzeczywiste 17,4 kWh/100 km, z zaletą bycia najtańszym z sześciu.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 545 | 17,4 | CERO | Elektryczny |

6. Volkswagen ID.4 (od 42.290 €)
Zamyka zestawienie, choć jest to samochód przyzwoity pod niemal każdym innym względem. Jego większa masa w stanie gotowym do jazdy i nieco mniej dopracowany Cx w porównaniu z Enyaqiem dają wynik 17,9 kWh/100 km. Nie jest to samochód nieefektywny — nadal mieści się poniżej średniej rynkowej w segmencie masowym — ale wśród tych sześciu rywali kończy na ostatnim miejscu.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Naklejka | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 520 | 17,9 | CERO | Elektryczny |
Tabela podsumowująca: ranking rzeczywistej efektywności
| Model | Rzeczywiste zużycie (kWh/100km) | Zasięg (km) | Cena od | Ocena efektywności (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model Y | 14,8 | 530 | 44.990 € | 9,6 |
| Renault Scenic E-Tech | 15,6 | 625 | 43.400 € | 9,3 |
| Hyundai IONIQ 5 | 16,3 | 570 | 44.950 € | 8,8 |
| Kia EV6 | 16,7 | 528 | 45.235 € | 8,5 |
| Skoda Enyaq | 17,4 | 545 | 40.790 € | 8,1 |
| Volkswagen ID.4 | 17,9 | 520 | 42.290 € | 7,8 |
Jakie czynniki techniczne wyjaśniają różnice w zużyciu
Trzy zmienne, w kolejności rzeczywistego znaczenia. Po pierwsze, aerodynamika: każda setna część zyskanego Cx przekłada się na zasięg zyskany przy prędkościach autostradowych, gdzie opór powietrza dominuje nad oporem toczenia. Po drugie, masa: Scenic E-Tech kompensuje dużą baterię wydajną konstrukcją, podczas gdy ID.4 dźwiga nieco więcej masy, niż sugeruje jego zewnętrzny rozmiar. Po trzecie — i to zwykle umyka uwadze — zarządzanie temperaturą baterii: dobrze skalibrowana pompa ciepła ogranicza pasożytnicze zużycie na klimatyzację, które zimą może pochłonąć 15% dostępnej energii. Szerzej omawiamy to w naszym przewodniku o tym, jak wybrać kompaktowy elektryk o niższym rzeczywistym zużyciu, co dotyczy również segmentu C.
Dopłaty publiczne i rzeczywisty koszt użytkowania
Wszystkie sześć modeli z tego rankingu może kwalifikować się do programu Plan Auto+, obowiązującego w Hiszpanii systemu dopłat do zakupu pojazdów zelektryfikowanych. Kwoty i warunki różnią się w zależności od wspólnoty autonomicznej i są aktualizowane dość często, dlatego najbardziej wiarygodnie jest sprawdzić oficjalną stronę programu przed finalizacją zakupu. Stała pozostaje natomiast zaleta efektywności: samochód zużywający o 3 kWh/100 km mniej niż bezpośredni rywal oszczędza, przy średniej cenie prądu gospodarstwa domowego, kilkaset euro rocznie kierowcy przejeżdżającemu 15.000 km w roku.
Najczęściej zadawane pytania
Który elektryczny SUV klasy C zużywa najmniej w Hiszpanii w 2026 roku?
Tesla Model Y, z rzeczywistym zmierzonym zużyciem 14,8 kWh/100 km, tuż przed Renault Scenic E-Tech z wynikiem 15,6 kWh/100 km.
Dlaczego rzeczywiste zużycie różni się od danych WLTP?
Cykl WLTP mierzy się w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, które nie odzwierciedlają długotrwałej jazdy z prędkością autostradową, aktywnej klimatyzacji ani skrajnych temperatur — czynników, które w codziennym użytkowaniu podnoszą zużycie o 10% do 25%.
Który elektryczny SUV klasy C oferuje najlepszy stosunek zasięgu do ceny?
Skoda Enyaq, z rzeczywistym zasięgiem 545 km od 40.790 €, jest najtańszy w tym rankingu bez rezygnowania z akceptowalnej efektywności.
Czy zima wpływa na te wartości zużycia?
Tak, i to znacząco. Klimatyzacja oraz niższa wydajność baterii w niskich temperaturach mogą zwiększyć rzeczywiste zużycie o 10% do 20% w porównaniu z wartościami dla łagodnej pory roku podanymi w tym rankingu.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego