BYD Enyaq EV9 Hyundai IONIQ Ioniq 5 KIA Skoda Tang Elektrische auto's Vergelijkingen Gezinsauto's Koopgidsen
Hoe kies je een elektrische gezinssuv in 2026: werkelijke actieradius, ruimte en laadkosten
Gids voor gezinnen die een elektrische suv zoeken in 2026: WLTP- tegenover werkelijke actieradius, laadkosten en kofferbakruimte, met vergelijking van zeven modellen
Een elektrische gezinssuv kopen in Spanje is niet langer een kwestie van geloof. In 2026 is het aanbod ruim genoeg, is de laadinfrastructuur in de meeste steden redelijk en zijn er echte gegevens — niet alleen laboratoriumcijfers — om modellen met verstand te vergelijken. Het probleem is niet langer het gebrek aan keuze, maar de overvloed: tientallen elektrische suv’s beloven op papier vergelijkbare actieradiussen en gedragen zich in de praktijk heel verschillend. Deze gids bundelt de criteria die naar onze mening echt het verschil maken bij de keuze.
Wat is een elektrische gezinssuv in 2026 en wat moet je beoordelen voordat je koopt
Een elektrische gezinssuv is niet zomaar een grote auto met een accu. Het is een voertuig dat tegelijk vier dingen moet waarmaken: voldoende actieradius voor het dagelijks gebruik en een lange tocht af en toe, echte ruimte voor kinderzitjes en bagage, voorspelbare laadkosten en een prijs die de maandelijkse lease niet de hoogte injaagt. Als het model op één van deze vier punten tekortschiet, weegt de rest van het pakket nauwelijks op.
Werkelijke actieradius versus WLTP: hoe je de gegevens leest zonder je te laten misleiden
De WLTP-cyclus blijft de gehomologeerde referentie, maar in de praktijk ligt de werkelijke actieradius in de winter vaak 15% tot 25% lager, met airconditioning en snelweg op 120 km/u. Een elektrische gezinssuv met 500 km WLTP kan onder veeleisende omstandigheden 380 tot 420 km werkelijk halen. Naar onze smaak is het gegeven dat het best voorspelt hoe de auto zich in werkelijkheid gedraagt het gemiddelde verbruik in kWh/100 km: onder de 17 kWh/100 km presteert de auto goed op de weg; boven de 20 kWh/100 km neemt de actieradius merkbaar af.
Laadkosten: thuis, openbaar en de berekening van €/100 km
Hier zit de echte kleine lettertekst. Thuis laden met dalstroomtarief kost ongeveer 0,12 tot 0,15 €/kWh, terwijl bij een openbare snellader de prijs kan oplopen tot 0,45 tot 0,55 €/kWh. Het verschil is enorm: een suv met een verbruik van 18 kWh/100 km kost thuis ongeveer 2,3 € per 100 km en kan bij openbaar snelladen meer dan 9 € bedragen. Wie vrijwel altijd in de garage laadt, komt er duidelijk beter uit; wie afhankelijk is van het openbare net, moet goed kijken naar de maximale laadsnelheid van de auto, want daar bespaar je tijd, niet alleen geld.
Ruimte, kofferbak en leefruimte: de maten die er echt toe doen
Het getal voor de kofferbakinhoud in liters zonder context misleidt. Kijk ook naar het platform: suv’s gebouwd op een native elektrische architectuur (Hyundai Ioniq 5, Kia EV9) bieden doorgaans meer binnenruimte dan aangepaste versies van verbrandingsmotoren, met een vlakke vloer en een betere verhouding tussen lengte en leefruimte. De ranglijst van gezinssuv’s met de grootste kofferbakcapaciteit is een goed vertrekpunt als de kofferbak je belangrijkste prioriteit is.
Vergelijking: zeven elektrische gezinssuv’s te koop in Spanje
Kia EV9 — vanaf 75.335 €
De EV9 is een van de weinige elektrische suv’s met zeven zitplaatsen en echte ruimte in de derde rij, geen noodzitje.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 282 | 384 | 480 km | 22,8 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
Hyundai Ioniq 5 — vanaf 49.990 €
Naar onze mening blijft dit het meest evenwichtige model in het segment: snelladen op 800 V, een goede kofferbak en een beheerste prijs.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 | 228 | 530 km | 16,8 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
Skoda Enyaq — vanaf 41.360 €
De meest “gezinsvriendelijke” in de letterlijke zin: een ruime kofferbak en een wendbaarheid die groter is dan de buitenafmetingen doen vermoeden.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 140 | 190 | 456 km | 15,9 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
Peugeot e-5008 — vanaf 49.240 €
De Franse optie met derde rij, interessant als je een eigen ontwerp zoekt ten opzichte van de Koreaanse suv’s.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 170 | 230 | 667 km | 18,2 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
Volvo EX90 — vanaf 85.435 €
Het meest premium model op de lijst, met het beste veiligheidsresultaat in het lot, al houdt de prijs veel gezinnen op afstand.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 335 | 456 | 781 km | 19,4 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
BYD Tang — vanaf 54.125 €
Zeven echte zitplaatsen tegen een scherpere prijs dan de premium concurrenten, al is het verbruik op de snelweg enigszins hoog.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 380 | 517 | 530 km | 23,8 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
Tesla Model Y — vanaf 40.760 €
De zuinigste van de groep en degene die lange ritten het best terugverdient dankzij het eigen laadnetwerk.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieuklasse | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 188 | 256 | 525 km | 14,0 kWh/100km | CERO | Elektrisch |
Samenvattende tabel en score
Score op 10, rekening houdend met actieradius, verbruik, ruimte en prijs samen.
| Model | Prijs vanaf | WLTP-actieradius | Verbruik | Score |
|---|---|---|---|---|
| Hyundai Ioniq 5 | 49.990 € | 530 km | 16,8 kWh/100km | 8,7 |
| Skoda Enyaq | 41.360 € | 456 km | 15,9 kWh/100km | 8,6 |
| Tesla Model Y | 40.760 € | 525 km | 14,0 kWh/100km | 8,5 |
| Peugeot e-5008 | 49.240 € | 667 km | 18,2 kWh/100km | 7,9 |
| Kia EV9 | 75.335 € | 480 km | 22,8 kWh/100km | 7,6 |
| BYD Tang | 54.125 € | 530 km | 23,8 kWh/100km | 7,3 |
| Volvo EX90 | 85.435 € | 781 km | 19,4 kWh/100km | 7,8 |
Elektrische suv met 7 zitplaatsen: wanneer de overstap naar drie rijen loont
Het loont alleen als de derde rij echt wordt gebruikt, niet eens per jaar. De Kia EV9, de Peugeot e-5008 en de BYD Tang voorzien in die behoefte, maar gaan ten koste van actieradius en verbruik ten opzichte van hun vijfzitse broers. Als de derde rij zelden nodig is, levert een suv met vijf zitplaatsen en een ruime kofferbak — zoals de Enyaq — meestal het voordeligere resultaat op. We behandelen dit dilemma uitgebreider in onze gids voor gezinssuv’s met zeven zitplaatsen.
Overheidssubsidies en totale eigendomskosten
Het Plan Auto+ blijft de belangrijkste vorm van overheidssteun voor de aankoop van elektrische auto’s in Spanje. Het bedrag varieert per model en per autonome regio, dus het is het eerlijkst om altijd naar de officiële website van het plan te verwijzen om het geldende bedrag te controleren voordat je tekent. Wat wel stabiel is, is de onderliggende berekening: thuisladen, lager onderhoud dan bij een verbrandingsmotor en besparing op de motorrijtuigenbelasting in een groot deel van de gemeenten.
Veelgestelde vragen
Hoeveel daalt de werkelijke actieradius in de winter ten opzichte van de WLTP?
Gemiddeld tussen 15% en 25%, afhankelijk van het gebruik van de airconditioning en de kruissnelheid op de snelweg.
Loont het om meer te betalen voor een elektrische suv met zeven zitplaatsen?
Alleen als de derde rij regelmatig wordt gebruikt; zo niet, dan is een suv met vijf zitplaatsen en een goede kofferbak efficiënter en goedkoper.
Is het altijd beter om thuis te laden dan aan een openbare snellader?
Qua kosten per kWh wel, al blijft openbaar snelladen onmisbaar voor lange reizen en ritten zonder eigen wallbox.
Welk model biedt de beste verhouding tussen actieradius en prijs in 2026?
De Hyundai Ioniq 5 en de Skoda Enyaq leiden die verhouding onder de geanalyseerde modellen; je kunt de vergelijking uitbreiden in onze ranglijst van elektrische suv’s op basis van de verhouding tussen actieradius en prijs.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover