2026'da Aile İçin Elektrikli SUV Nasıl Seçilir: Gerçek Menzil, Alan ve Şarj Maliyeti

Dani Montesinos     8 October 2026     6 min.
2026'da Aile İçin Elektrikli SUV Nasıl Seçilir: Gerçek Menzil, Alan ve Şarj Maliyeti

2026’da aile için elektrikli SUV arayanlara rehber: WLTP ile gerçek menzil, şarj maliyeti ve bagaj hacmi, yedi model karşılaştırmasıyla

İspanya’da aile için elektrikli bir SUV almak artık bir inanç meselesi değil. 2026’da yeterli sayıda seçenek var, çoğu şehirde makul bir şarj altyapısı mevcut ve modelleri akılcı biçimde karşılaştırabilmek için yalnızca laboratuvar rakamları değil, gerçek veriler de elimizde. Artık sorun seçenek eksikliği değil, fazlalığı: onlarca elektrikli SUV kağıt üzerinde benzer menzil vaat ediyor, ama pratikte çok farklı davranıyor. Bu rehber, seçim yaparken bence gerçekten fark yaratan kriterleri bir araya getiriyor.

2026’da aile için elektrikli SUV nedir ve satın almadan önce neyi değerlendirmelisin?

Aile için elektrikli bir SUV, sadece pilli büyük bir araba değildir. Aynı anda dört görevi yerine getirmek zorundadır: günlük kullanım ve arada yapılan uzun yolculuklar için yeterli menzil, çocuk koltukları ve bagaj için gerçek bir alan, öngörülebilir bir şarj maliyeti ve aylık taksidi şişirmeyecek bir fiyat. Model bu dört ayaktan birinde bile başarısız olursa, paketin geri kalanının önemi azalır.

Gerçek menzil ve WLTP: Verileri sizi yanıltmadan nasıl okursunuz?

WLTP döngüsü hâlâ onaylı referans, ancak pratikte gerçek menzil kış aylarında, iklimlendirme açıkken ve otoyolda 120 km/s hızda genellikle %15 ile %25 arasında daha düşük kalır. WLTP’de 500 km menzil sunan bir aile SUV’si, zorlu koşullarda gerçekte 380 ile 420 km arasında performans verebilir. Bence gerçek davranışı en iyi öngören veri, 100 km başına ortalama tüketim (kWh/100 km): 17 kWh/100 km’nin altında araç yolda iyi davranır; 20’nin üzerinde ise menzil belirgin biçimde düşer.

Şarj maliyeti: evde, halka açık istasyonda ve 100 km başına €/100 km hesabı

Asıl küçük yazı burada. Evde gece tarifesiyle şarj yaklaşık kWh başına 0,12-0,15 €’dur; halka açık hızlı bir istasyonda ise fiyat kWh başına 0,45-0,55 €’ya kadar çıkabilir. Fark çok büyüktür: 18 kWh/100 km tüketen bir SUV, evde 100 km için yaklaşık 2,3 € tutar, hızlı halka açık şarjda ise 9 €’yu aşabilir. Şarjını neredeyse her zaman garajda yapan, net biçimde kazanır; halka açık ağa bağımlı olan ise aracın azami şarj hızına dikkatle bakmalıdır, çünkü orada kazanılan şey sadece para değil, zamandır.

Alan, bagaj ve iç hacim: gerçekten önemli olan ölçüler

Bağlamı olmayan bagaj litre değeri yanıltıcıdır. Platforma da bakmak gerekir: yerel elektrikli mimari üzerine kurulan SUV’ler (Hyundai Ioniq 5, Kia EV9), düz zemin ve daha iyi uzunluk-iç hacim oranı sayesinde genellikle içten yanmalı motorlu versiyonlardan uyarlanan modellere göre daha fazla iç alan sunar. Bagaj önceliğiniz birinci sıradaysa, en geniş bagaja sahip aile SUV’lerinin sıralaması iyi bir başlangıç noktasıdır.

Karşılaştırma: İspanya’da satışta olan yedi aile elektrikli SUV’si

Kia EV9 — 75.335 €’dan itibaren

EV9, üçüncü sırası gerçek anlamda kullanılabilen, sadece acil durum koltuğu olmayan birkaç yedi kişilik elektrikli SUV’den biridir.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
282 384 480 km 22,8 kWh/100km CERO Elektrik

Hyundai Ioniq 5 — 49.990 €’dan itibaren

Bence segmentin hâlâ en dengeli modeli: 800V hızlı şarj, iyi bir bagaj ve uygun fiyat.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
168 228 530 km 16,8 kWh/100km CERO Elektrik

Skoda Enyaq — 41.360 €’dan itibaren

Kelimenin tam anlamıyla en “aile dostu” olanı: cömert bagaj ve dış boyutuna göre üstün manevra kabiliyeti.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
140 190 456 km 15,9 kWh/100km CERO Elektrik

Peugeot 5008

Peugeot e-5008 — 49.240 €’dan itibaren

Üçüncü sıralı Fransız seçeneği: Kore yapımı SUV’lere kıyasla farklı bir tasarım arayanlar için ilginç.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
170 230 667 km 18,2 kWh/100km CERO Elektrik

Volvo EX90 — 85.435 €’dan itibaren

Listedeki en premium model, grubun en iyi güvenlik verisine sahip, ancak fiyatı birçok aileden uzaklaştırıyor.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
335 456 781 km 19,4 kWh/100km CERO Elektrik

Tang Lifestyle (2)

BYD Tang — 54.125 €’dan itibaren

Premium rakiplerinden daha uygun fiyata gerçek yedi koltuk, ancak otoyolda tüketimi biraz yüksek.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
380 517 530 km 23,8 kWh/100km CERO Elektrik

Tesla Model Y — 40.760 €’dan itibaren

Gruptaki en verimli model ve kendi şarj ağı sayesinde uzun yolculukların maliyetini en iyi düşüren araç.

Güç (kW) Güç (CV) WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
188 256 525 km 14,0 kWh/100km CERO Elektrik

Özet tablo ve puan

Menzil, tüketim, alan ve fiyat birlikte değerlendirilerek 10 üzerinden puanlandı.

Model Başlangıç fiyatı WLTP menzili Tüketim Puan
Hyundai Ioniq 5 49.990 € 530 km 16,8 kWh/100km 8,7
Skoda Enyaq 41.360 € 456 km 15,9 kWh/100km 8,6
Tesla Model Y 40.760 € 525 km 14,0 kWh/100km 8,5
Peugeot e-5008 49.240 € 667 km 18,2 kWh/100km 7,9
Kia EV9 75.335 € 480 km 22,8 kWh/100km 7,6
BYD Tang 54.125 € 530 km 23,8 kWh/100km 7,3
Volvo EX90 85.435 € 781 km 19,4 kWh/100km 7,8

7 kişilik elektrikli SUV: üç sıralı modele geçmek ne zaman mantıklı?

Yalnızca üçüncü sıra gerçekten kullanılacaksa mantıklıdır, yılda bir kez değil. Kia EV9, Peugeot e-5008 ve BYD Tang bu ihtiyacı karşılar, ancak beş kişilik kardeşlerine göre menzilde ve tüketimde bedel öderler. Üçüncü sıra ara sıra gerekiyorsa, Enyaq gibi geniş bagajlı beş kişilik bir SUV genellikle daha kârlı çıkar. Bu ikilemi yedi kişilik aile SUV’leri rehberimizde daha ayrıntılı ele aldık.

Devlet yardımları ve toplam sahip olma maliyeti

Plan Auto+, İspanya’da elektrikli araç satın almaya yönelik ana kamu desteği olmaya devam ediyor. Tutar modele ve özerk bölgeye göre değiştiği için, imzalamadan önce geçerli tutarı teyit etmek adına her zaman planın resmi web sitesine başvurmak en dürüst yaklaşımdır. Değişmeyen ise temel hesaplamadır: evde şarj, yanmalı bir motora kıyasla düşük bakım maliyeti ve birçok belediyede dolaşım vergisinden tasarruf.

Sık sorulan sorular

Kışın gerçek menzil WLTP’ye göre ne kadar düşer?
Ortalama %15 ile %25 arasında, iklimlendirme kullanımına ve otoyolda seyir hızına bağlı olarak.

Yedi koltuklu elektrikli SUV için fazla ödemek mantıklı mı?
Yalnızca üçüncü sıra düzenli kullanılacaksa; aksi halde iyi bagajlı beş kişilik bir SUV daha verimli ve ucuz olur.

Her zaman evde şarj etmek, hızlı halka açık şarjdan daha mı iyi?
kWh başına maliyet açısından evet; ancak uzun yolculuklar ve kendi wallbox’ı olmayan güzergâhlar için hızlı halka açık şarj hâlâ vazgeçilmezdir.

2026’da hangi model en iyi menzil-fiyat oranını sunuyor?
İncelenenler arasında Hyundai Ioniq 5 ve Skoda Enyaq bu oranda öne çıkıyor; karşılaştırmayı menzil-fiyat oranına göre elektrikli SUV sıralamamızda genişletebilirsiniz.


Deja un comentario