Enyaq EV6 EX40 Hyundai IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Renault Scénic Skoda Tesla Volvo Elektrische auto's Koopgidsen Ranglijsten SUV
Ranglijst 2026: de 6 elektrische SUV's met de beste reële efficiëntie (kWh/100 km) op de Spaanse markt
We analyseerden het WLTP-homologatieverbruik en de schatting voor gemengd gebruik van de meest efficiënte elektrische SUV’s die in 2026 in Spanje te koop zijn. Een ranglijst op basis van reële kWh/100 km, en niet alleen op nominale actieradius.
Over actieradius praten zonder het over verbruik te hebben, is als een benzinetank beoordelen zonder naar de motor te kijken. Een elektrische SUV kan op papier 600 km beloven en in de praktijk veel accu verbruiken als de aerodynamica of het thermisch beheer niet meewerken. Daarom wilden we bij Highmotor verder gaan dan het marketingcijfer en ons richten op wat in het dagelijks gebruik echt telt: hoeveel kWh elk model nodig heeft om 100 km af te leggen, zowel volgens de homologatiecyclus WLTP als in een schatting van reëel gemengd gebruik.
Het resultaat is deze ranglijst van de 6 meest efficiënte elektrische SUV’s die in 2026 in Spanje te koop zijn, opgesteld met één merk per model, zodat de vergelijking zo representatief mogelijk is voor de markt.
Wat reële efficiëntie betekent bij een elektrische SUV
Het WLTP-verbruik is een betrouwbaar uitgangspunt, maar niet het einde van het verhaal. Op de weg, aan 120 km/u, met actieve airconditioning en banden van meer dan 19 inch, kan het reële verbruik 15% tot 25% boven het homologatiecijfer uitkomen. We hebben dat in eigen tests gezien en het is naar onze mening de factor die kopers die alleen naar het technische informatieblad kijken het meest in verwarring brengt.
De efficiëntie hangt af van zeer specifieke variabelen: de luchtweerstandscoëfficiënt (Cx), het totaalgewicht, het beheer van de warmtepomp en vooral of de motor op de achteras of op de vooras werkt. Achterwielaandrijving met één motor presteert doorgaans beter in kWh/100 km dan de dubbelemotorvarianten, ook al leveren die meer prestaties. Het is ook geen wondermiddel: een SUV die op snelweg zeer efficiënt is, kan in de stad middelmatig presteren als de energieterugwinning niet goed is afgesteld.

1. Tesla Model Y — vanaf 39.990 €
De Model Y blijft de referentie op het gebied van efficiëntie in zijn categorie, iets wat we al grondig analyseerden in onze review van de Tesla Model Y. De versie met achterwielaandrijving combineert een aerodynamisch zeer gestroomlijnde carrosserie met een thermisch batterijbeheer dat het verbruik op lange ritten in de praktijk nauwelijks belast.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 201 km/h | 534 km | 13,1 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

2. Renault Scenic E-Tech — vanaf 39.900 €
De Scenic E-Tech valt op door zijn bescheidenheid. Hij wil niet de krachtigste zijn, en dat merk je: zijn configuratie met één voorste motor en zijn accu van 89 kWh in de Long Range-versie laten hem bijna 642 homologatie-km halen zonder het verbruik op te drijven. We vergeleken hem al met de Volvo EX40 in een rechtstreeks efficiëntieduel waarin de Franse auto sterker naar voren kwam.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 170 km/h | 642 km | 16,4 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

3. Hyundai IONIQ 5 — vanaf 44.790 €
De Koreaanse SUV heeft zijn efficiëntie verbeterd na de laatste herontwerp van de accu en de software voor energiebeheer. Hij is nog steeds niet de zuinigste van de groep, maar zijn evenwicht tussen ruimte, ultrasnel laden en verbruik maakt hem een zeer solide keuze voor wie dagelijks veel kilometers maakt.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/h | 570 km | 16,1 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

4. Kia EV6 — vanaf 48.995 €
De EV6 deelt zijn platform met de IONIQ 5, maar zijn iets lagere en sportievere carrosserie levert enkele tienden efficiëntie extra op. In ons reële gemengde gebruik komt hij zeer dicht bij zijn Koreaanse broer, al verbruikt hij op snelweg iets meer door de grotere massa van de GT-Line-versie.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/h | 582 km | 15,9 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

5. Skoda Enyaq — vanaf 46.900 €
De Tsjechische auto, gebouwd op het MEB-platform van de Volkswagen-groep, valt op geen enkel concreet cijfer echt op, maar faalt ook nergens. Naar mijn smaak is hij het perfecte voorbeeld van efficiëntie “zonder drama’s”: beheerst verbruik, goede isolatie en een doordachte aerodynamica die zijn hoogte als gezins-SUV compenseert.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 CV | 180 km/h | 586 km | 15,0 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

6. Volvo EX40 — vanaf 46.950 €
De Zweedse auto sluit de lijst af. Hij is de minst efficiënte van de zes, maar nog verre van een slechte leerling. Zijn gewicht, hoger dan de rest van de groep, en een ruimere vorm aan de voorkant drukken de Cx omhoog. Daar staat tegenover dat hij een van de beste materiaalkwaliteiten van de categorie biedt, iets wat niet altijd samengaat met pure efficiëntie.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 175 kW | 238 CV | 180 km/h | 477 km | 17,2 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |
Samenvattende tabel: efficiëntieranglijst 2026
| Posición | Modelo | Consumo WLTP | Autonomía | Potencia | Puntuación eficiencia (1-10) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tesla Model Y | 13,1 kWh/100 km | 534 km | 299 CV | 9,6 |
| 2 | Renault Scenic E-Tech | 16,4 kWh/100 km | 642 km | 220 CV | 9,4 |
| 3 | Kia EV6 | 15,9 kWh/100 km | 582 km | 229 CV | 8,8 |
| 4 | Skoda Enyaq | 15,0 kWh/100 km | 586 km | 286 CV | 8,6 |
| 5 | Hyundai IONIQ 5 | 16,1 kWh/100 km | 570 km | 229 CV | 8,5 |
| 6 | Volvo EX40 | 17,2 kWh/100 km | 477 km | 238 CV | 8,0 |
De puntuatie weegt verbruik, autonomie en de verhouding tussen vermogen en efficiëntie. Het is geen toeval dat de eerste twee plaatsen worden ingenomen door modellen met één achtermotor: in de praktijk blijft deze configuratie de meest efficiënte binnen het elektrische SUV-segment in Spanje.
Als je een overstap overweegt en je afvraagt welke andere factoren naast het verbruik een rol spelen, behandelt onze gids over hoe je een elektrische gezins-SUV kiest ruimte, laadkosten en reële actieradius in meer detail. En als de aankoop wordt bepaald door overheidssubsidies, let op dat het huidige kader in Spanje het Plan Auto+ is: raadpleeg vóór het afronden van de transactie de officiële website voor het actuele bedrag en de voorwaarden.
Veelgestelde vragen
Welke is de meest efficiënte elektrische SUV die in 2026 in Spanje te koop is?
Volgens onze gegevens leidt de Tesla Model Y in de versie met achterwielaandrijving de ranglijst van efficiëntie onder de elektrische SUV’s op de Spaanse markt, met een WLTP-verbruik van 13,1 kWh/100 km.
Waarom kan het reële verbruik hoger liggen dan het WLTP-homologatiecijfer?
Omdat de WLTP-cyclus onder gecontroleerde omstandigheden wordt gemeten. Op de echte weg, bij hoge snelheid, met airconditioning en brede banden, kan het verbruik 15% tot 25% boven het officiële cijfer uitkomen.
Heeft de aandrijving op de achteras invloed op de efficiëntie van een elektrische SUV?
Ja. Configuraties met één achtermotor zijn doorgaans efficiënter dan dubbelemotorvarianten, omdat ze mechanische verliezen verminderen en de energieterugwinning in de meeste gebruiksomstandigheden beter optimaliseren.
Wat is het verschil tussen actieradius en efficiëntie bij een elektrische auto?
De actieradius hangt af van de capaciteit van de accu; de efficiëntie meet hoeveel energie het voertuig verbruikt om een bepaalde afstand af te leggen. Een SUV met een kleine maar zeer efficiënte accu kan praktischer zijn dan een andere met een grote accu en een hoog verbruik.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover