Enyaq EV6 EX40 Hyundai IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Renault Scénic Skoda Tesla Volvo Samochody elektryczne Poradniki zakupowe Rankingi SUV
Ranking 2026: los 6 SUV elektryczne o najlepszej rzeczywistej efektywności (kWh/100 km) na rynku hiszpańskim
Analizujemy homologowane zużycie według WLTP oraz szacunkowe zużycie w mieszanym ruchu najbardziej efektywnych SUV-ów elektrycznych dostępnych w Hiszpanii w 2026 roku. Ranking oparty na rzeczywistych kWh/100 km, a nie tylko na nominalnym zasięgu.
Mówienie o zasięgu bez mówienia o zużyciu to jak ocenianie zbiornika paliwa bez patrzenia na silnik. SUV elektryczny może na papierze obiecywać 600 km, a w praktyce pochłaniać baterię, jeśli jego aerodynamika lub zarządzanie temperaturą nie nadążają. Dlatego w Highmotor chcieliśmy wyjść poza dane marketingowe i skupić się na tym, co naprawdę liczy się na co dzień: ile kWh potrzebuje każdy model, by przejechać 100 km, zarówno w homologowanym cyklu WLTP, jak i w szacunkowym, realnym ruchu mieszanym.
Oto wynik: ranking 6 najbardziej efektywnych SUV-ów elektrycznych dostępnych w Hiszpanii w 2026 roku, zbudowany z jednym wariantem na model, aby porównanie jak najlepiej odzwierciedlało rynek.
Co oznacza rzeczywista efektywność w SUV-ie elektrycznym
Zużycie WLTP to wiarygodny punkt wyjścia, ale nie cała historia. Na drodze, przy 120 km/h, z włączoną klimatyzacją i oponami powyżej 19 cali, rzeczywiste zużycie może wzrosnąć o 15% do 25% ponad wartość homologacyjną. Widzieliśmy to w naszych własnych testach i uważamy, że to czynnik, który najbardziej myli kupującego patrzącego tylko na kartę techniczną.
Efektywność zależy od bardzo konkretnych zmiennych: współczynnika oporu aerodynamicznego (Cx), masy pojazdu, zarządzania pompą ciepła i przede wszystkim tego, czy silnik pracuje na tylnej, czy na przedniej osi. Konfiguracje z napędem na tył i pojedynczym silnikiem zazwyczaj osiągają lepsze wyniki w kWh/100 km niż warianty z dwoma silnikami, choć te ostatnie oferują lepsze osiągi. To też nie jest panaceum: SUV bardzo efektywny na autostradzie może zachowywać się przeciętnie w mieście, jeśli jego odzyskiwanie energii nie jest dobrze skalibrowane.

1. Tesla Model Y — od 39.990 €
Model Y nadal jest punktem odniesienia pod względem efektywności w swojej kategorii, co szczegółowo analizowaliśmy w naszej recenzji Tesli Model Y. Jego wersja z napędem na tył łączy karoserię bardzo dopracowaną aerodynamicznie z zarządzaniem temperaturą baterii, które w praktyce niemal nie zwiększa zużycia na długich trasach.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 kW | 299 CV | 201 km/h | 534 km | 13,1 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

2. Renault Scenic E-Tech — od 39.900 €
Scenic E-Tech zaskakuje swoją dyskrecją. Nie dąży do bycia najmocniejszym i to widać: konfiguracja z pojedynczym silnikiem przednim oraz bateria 89 kWh w wersji Long Range pozwalają mu niemal osiągnąć homologowane 642 km bez nadmiernego wzrostu zużycia. Porównaliśmy go już z Volvo EX40 w bezpośrednim pojedynku efektywności, w którym francuz wypadł lepiej.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 170 km/h | 642 km | 16,4 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

3. Hyundai IONIQ 5 — od 44.790 €
Koreański SUV poprawił efektywność po ostatniej modernizacji baterii i oprogramowania do zarządzania energią. Nadal nie jest najbardziej oszczędny w tej grupie, ale jego równowaga między przestrzenią, ultraszybkim ładowaniem a zużyciem czyni go bardzo solidnym wyborem dla osób, które codziennie pokonują duże dystanse.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/h | 570 km | 16,1 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

4. Kia EV6 — od 48.995 €
EV6 dzieli platformę z IONIQ 5, ale jego nieco niższa i sportowa karoseria daje mu kilka dziesiątych punktu efektywności więcej. W realnym ruchu mieszanym nasze szacunki umieszczają go bardzo blisko koreańskiego kuzyna, choć z lekko wyższym zużyciem na autostradzie ze względu na większą masę wersji GT-Line.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 185 km/h | 582 km | 15,9 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

5. Skoda Enyaq — od 46.900 €
Czeski model, zbudowany na platformie MEB grupy Volkswagen, nie wyróżnia się spektakularnie w żadnej konkretnej liczbie, ale też nie zawodzi w żadnej. Moim zdaniem jest idealnym przykładem efektywności "bez dramatów": umiarkowane zużycie, dobra izolacja i dopracowana aerodynamika, która rekompensuje wysokość rodzinnego SUV-a.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 286 CV | 180 km/h | 586 km | 15,0 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |

6. Volvo EX40 — od 46.950 €
Listę zamyka szwedzki model, najmniej efektywny z sześciu, ale wciąż daleki od bycia słabym uczniem. Jego masa, większa niż reszty grupy, oraz wyższy przód pogarszają współczynnik Cx. Rekompensuje to jednak jedną z najlepszych jakości materiałów w tej kategorii, co nie zawsze idzie w parze z czystą efektywnością.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Velocidad máxima | Autonomía WLTP | Consumo | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 175 kW | 238 CV | 180 km/h | 477 km | 17,2 kWh/100 km | CERO | Eléctrico |
Tabela podsumowująca: ranking efektywności 2026
| Posición | Modelo | Consumo WLTP | Autonomía | Potencia | Puntuación eficiencia (1-10) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tesla Model Y | 13,1 kWh/100 km | 534 km | 299 CV | 9,6 |
| 2 | Renault Scenic E-Tech | 16,4 kWh/100 km | 642 km | 220 CV | 9,4 |
| 3 | Kia EV6 | 15,9 kWh/100 km | 582 km | 229 CV | 8,8 |
| 4 | Skoda Enyaq | 15,0 kWh/100 km | 586 km | 286 CV | 8,6 |
| 5 | Hyundai IONIQ 5 | 16,1 kWh/100 km | 570 km | 229 CV | 8,5 |
| 6 | Volvo EX40 | 17,2 kWh/100 km | 477 km | 238 CV | 8,0 |
Wynik uwzględnia zużycie, zasięg oraz stosunek mocy do efektywności. Nie przypadkiem dwa pierwsze miejsca zajmują silniki pojedyncze tylne: ta konfiguracja nadal pozostaje najbardziej efektywna w segmencie SUV-ów elektrycznych w Hiszpanii.
Jeśli rozważasz zmianę i zastanawiasz się, jakie inne czynniki wchodzą w grę poza zużyciem, nasz przewodnik po wyborze rodzinnego SUV-a elektrycznego szczegółowo omawia przestrzeń, koszt ładowania i rzeczywisty zasięg. A jeśli o zakupie decydują dopłaty publiczne, pamiętaj, że obowiązującym programem w Hiszpanii jest Plan Auto+: przed sfinalizowaniem transakcji warto sprawdzić na oficjalnej stronie aktualną kwotę i wymagania.
Najczęściej zadawane pytania
Który SUV elektryczny jest najbardziej efektywny na rynku hiszpańskim w 2026 roku?
Według naszych danych Tesla Model Y w wersji z napędem na tył, z zużyciem WLTP wynoszącym 13,1 kWh/100 km, prowadzi w rankingu efektywności wśród SUV-ów elektrycznych dostępnych na hiszpańskim rynku.
Dlaczego rzeczywiste zużycie może być wyższe niż homologowane WLTP?
Ponieważ cykl WLTP mierzony jest w kontrolowanych warunkach. Na prawdziwej drodze, przy dużej prędkości, z klimatyzacją i szerokimi oponami, zużycie może wzrosnąć o 15% do 25% w porównaniu z wartością oficjalną.
Czy napęd na tył wpływa na efektywność SUV-a elektrycznego?
Tak. Konfiguracje z pojedynczym silnikiem tylnym są zazwyczaj bardziej efektywne niż warianty z dwoma silnikami, ponieważ ograniczają straty mechaniczne i lepiej optymalizują odzyskiwanie energii w większości warunków jazdy.
Jaka jest różnica między zasięgiem a efektywnością w samochodzie elektrycznym?
Zasięg zależy od pojemności baterii, a efektywność mierzy, ile energii pojazd zużywa na przejechanie określonego dystansu. SUV z małą, ale bardzo efektywną baterią może być praktyczniejszy niż ten z dużą baterią i wysokim zużyciem.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego