2026 Sıralaması: İspanya pazarında gerçek verimliliği (kWh/100 km) en yüksek 6 elektrikli SUV

Iván Navarro     16 October 2026     6 min.
2026 Sıralaması: İspanya pazarında gerçek verimliliği (kWh/100 km) en yüksek 6 elektrikli SUV

2026’da İspanya’da satışta olan en verimli elektrikli SUV’ları WLTP homologasyon tüketimi ve karma kullanım tahminine göre inceledik. Yalnızca nominal menzile değil, gerçek kWh/100 km değerlerine dayanan bir sıralama.

Tüketimden bahsetmeden menzili konuşmak, motoru incelemeden benzin deposunu yargılamak gibidir. Bir elektrikli SUV kağıt üzerinde 600 km vaat edebilir, ancak aerodinamiği veya termal yönetimi yeterli değilse pratikte bataryayı hızla tüketir. Bu yüzden Highmotor olarak pazarlama verisinin ötesine geçmek ve günlük kullanımda gerçekten önemli olan noktaya odaklanmak istedik: her modelin 100 km yol için kaç kWh ihtiyaç duyduğu, hem WLTP homologasyon döngüsünde hem de gerçek karma kullanım tahmininde.

Ortaya çıkan sonuç, 2026’da İspanya’da satışta olan en verimli 6 elektrikli SUV’un sıralaması. Karşılaştırmanın mümkün olduğunca temsili olması için her model için farklı bir marka seçildi.

Elektrikli bir SUV’da gerçek verimlilik ne anlama gelir

WLTP tüketimi güvenilir bir başlangıç noktasıdır, ancak hikayenin sonu değildir. Yolda, 120 km/s hızda, klima açıkken ve 19 inçten büyük lastiklerle gerçek tüketim, homologasyon verisinin yüzde 15 ila 25 üzerine çıkabilir. Bunu kendi testlerimizde gördük ve bize göre yalnızca teknik föyne bakan alıcıyı en çok yanıltan etken bu.

Verimlilik çok spesifik değişkenlere bağlıdır: aerodinamik katsayı (Cx), toplam ağırlık, ısı pompası yönetimi ve en önemlisi motorun arka mı ön aksta mı çalıştığı. Tek motorlu arka çekişli konfigürasyonlar, performansı yüksek olsa da çift motorlu versiyonlara göre kWh/100 km değerinde genellikle daha iyi sonuç verir. Bu da her şeyin çözümü değil: otoyolda çok verimli bir SUV, enerji geri kazanımı iyi kalibre edilmemişse şehir içinde ortalamanın altında performans gösterebilir.

Tesla Model Y L China 00005

1. Tesla Model Y — 39.990 €’dan itibaren

Model Y, kategorisinde verimlilik referansı olmaya devam ediyor. Bunu Tesla Model Y incelememizde detaylı olarak ele aldık. Arka çekişli versiyonu, aerodinamik olarak cilalanmış bir kaportayı, uzun yolculuklarda tüketimi pratikte neredeyse hiç artırmayan bir batarya termal yönetimiyle birleştiriyor.

Güç (kW) Güç (CV) Maksimum hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
220 kW 299 CV 201 km/s 534 km 13,1 kWh/100 km CERO Elektrik

Renault Scenic E Tech 202500004

2. Renault Scenic E-Tech — 39.900 €’dan itibaren

Scenic E-Tech, sadeliğiyle şaşırtıyor. En güçlü olmaya çalışmıyor ve bu hissediliyor: tek ön motorlu yapılandırması ve Long Range versiyonundaki 89 kWh’lik bataryası, tüketimi yükseltmeden homologe 642 km’ye yaklaşmasına olanak tanıyor. Onu doğrudan verimlilik karşılaştırmasında Volvo EX40 ile de kıyasladık ve Fransız model öne çıktı.

Güç (kW) Güç (CV) Maksimum hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
160 kW 220 CV 170 km/s 642 km 16,4 kWh/100 km CERO Elektrik

Hyundai Ioniq 5

3. Hyundai IONIQ 5 — 44.790 €’dan itibaren

Kore yapımı SUV, son batarya yenilemesi ve enerji yönetimi yazılımıyla verimliliğini artırdı. Gruptaki en tutumlu model değil, ancak alan, ultra hızlı şarj ve tüketim dengesi, her gün çok kilometre yapan biri için oldukça sağlam bir seçenek.

Güç (kW) Güç (CV) Maksimum hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
168 kW 229 CV 185 km/s 570 km 16,1 kWh/100 km CERO Elektrik

KIA EV6

4. Kia EV6 — 48.995 €’dan itibaren

EV6, IONIQ 5 ile aynı platformu paylaşıyor, ancak biraz daha alçak ve sportif karoseri, verimlilikte birkaç onda birlik bir avantaj sağlıyor. Gerçek karma kullanımdaki tahminlerimize göre kardeş modele çok yakın, ancak GT-Line versiyonundaki daha fazla kütle nedeniyle otoyolda tüketim biraz daha yüksek.

Güç (kW) Güç (CV) Maksimum hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
168 kW 229 CV 185 km/s 582 km 15,9 kWh/100 km CERO Elektrik

Enyaq 1

5. Skoda Enyaq — 46.900 €’dan itibaren

Volkswagen grubunun MEB platformu üzerine kurulan Çek model, herhangi bir belirli rakamda çarpıcı değil, ama hiçbirinde de başarısız olmuyor. Bana göre “sorunsuz verimlilik”in mükemmel örneği: kontrollü tüketim, iyi ses yalıtımı ve aile SUV’unun yüksekliğini dengeleyen özenli bir aerodinamik.

Güç (kW) Güç (CV) Maksimum hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
210 kW 286 CV 180 km/s 586 km 15,0 kWh/100 km CERO Elektrik

Volvo Ex40 2025 00004

6. Volvo EX40 — 46.950 €’dan itibaren

Listeyi İsveçli model tamamlıyor; altı model arasında en az verimli olanı, ama yine de kötü bir öğrenci değil. Gruptaki diğerlerinden daha ağır olması ve daha yüksek bir ön yüzü Cx değerini olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte, kategorinin en iyi malzeme kalitelerinden birini sunarak bunu telafi ediyor; bu da her zaman saf verimlilikle birlikte gelmez.

Güç (kW) Güç (CV) Maksimum hız WLTP menzili Tüketim Etiket Yakıt
175 kW 238 CV 180 km/s 477 km 17,2 kWh/100 km CERO Elektrik

Özet tablo: 2026 verimlilik sıralaması

Sıra Model WLTP tüketimi Menzil Güç Verimlilik puanı (1-10)
1 Tesla Model Y 13,1 kWh/100 km 534 km 299 CV 9,6
2 Renault Scenic E-Tech 16,4 kWh/100 km 642 km 220 CV 9,4
3 Kia EV6 15,9 kWh/100 km 582 km 229 CV 8,8
4 Skoda Enyaq 15,0 kWh/100 km 586 km 286 CV 8,6
5 Hyundai IONIQ 5 16,1 kWh/100 km 570 km 229 CV 8,5
6 Volvo EX40 17,2 kWh/100 km 477 km 238 CV 8,0

Puan; tüketimi, menzili ve güç-verimlilik ilişkisini ağırlıklandırıyor. İlk iki sırada tek arka motorlu modellerin yer alması tesadüf değil: pratikte bu yapılandırma, İspanya’da elektrikli SUV segmentinde hâlâ en verimli seçenek.

Değişimi düşünüyorsanız ve tüketimin ötesinde hangi faktörlerin devreye girdiğini merak ediyorsanız, aile için elektrikli SUV nasıl seçilir rehberimiz alan, şarj maliyeti ve gerçek menzili daha ayrıntılı ele alıyor. Satın alma kamu desteklerine bağlıysa, İspanya’daki geçerli çerçevenin Plan Auto+ olduğunu unutmayın: işlemi tamamlamadan önce güncel tutar ve koşullar için resmi web sitesine bakmanız önerilir.

Sık sorulan sorular

2026’da İspanya’da satışta olan en verimli elektrikli SUV hangisi?
Verilerimize göre, arka çekişli versiyonuyla 13,1 kWh/100 km WLTP tüketimine sahip Tesla Model Y, İspanya pazarındaki elektrikli SUV’lar arasında verimlilik sıralamasında birinci.

Gerçek tüketim neden homologe WLTP değerinden yüksek olabiliyor?
Çünkü WLTP döngüsü kontrollü koşullarda ölçülür. Gerçek yolda, yüksek hızda, klima ve geniş lastiklerle tüketim resmi veriye göre yüzde 15 ila 25 oranında artabilir.

Arka çekiş, elektrikli bir SUV’un verimliliğini etkiler mi?
Evet. Tek arka motorlu yapılandırmalar, mekanik kayıpları azalttıkları ve çoğu kullanım koşulunda enerji geri kazanımını daha iyi optimize ettikleri için çift motorlu olanlardan genellikle daha verimlidir.

Elektrikli bir araçta menzil ile verimlilik arasında ne fark var?
Menzil bataryanın kapasitesine bağlıdır; verimlilik ise aracın belirli bir mesafeyi kat etmek için ne kadar enerji tükettiğini ölçer. Küçük ama çok verimli bataryalı bir SUV, büyük ama yüksek tüketimli bataryalı bir modelden daha pratik olabilir.


Deja un comentario