Ranglijst 2026: de 6 elektrische SUV's met de beste werkelijke actieradius onder 50.000 euro

Iván Navarro     27 October 2026     6 min.
Ranglijst 2026: de 6 elektrische SUV's met de beste werkelijke actieradius onder 50.000 euro

Er zit een kloof tussen wat een WLTP-technische fiche belooft en wat de kilometerteller aangeeft op een zaterdag in januari met de verwarming op volle toeren en 120 km/u op de snelweg. Soms bedraagt die kloof 10%. Soms 25%. En juist daar wil deze ranglijst echt nuttig zijn.

Wij hebben de bruikbare batterijcapaciteit, het gemiddelde verbruik in gemengde omstandigheden (stad, weg en snelweg, met gematigd klimaat) en de eindprijs na merkkortingen en het Plan Auto+ naast elkaar gelegd, om zes elektrische SUV’s te selecteren die in Spanje vandaag onder de 50.000 euro vallen en een lange rit echt aankunnen zonder elke 250 km smekend naar een laadpaal te moeten zoeken.

Wat “werkelijke actieradius” betekent en waarom we de WLTP-waarde niet vertrouwen

De WLTP-cyclus meet onder laboratoriumomstandigheden die bijna niemand in het dagelijks leven nabootst. Gematigde snelheden, ideale temperatuur, geen tegenwind en geen koud weer dat de batterijchemie benadeelt. In de praktijk kan een elektrische SUV met een WLTP-homologatie van 500 km op een echte snelwegrit met aangezette airco slechts 380 of 400 km halen. Daarom spreken wij bij Highmotor liever over het verbruik in kWh/100 km bij gemengd gebruik, en leiden we daaruit af welke actieradius een bestuurder zonder onaangename verrassingen mag verwachten.

Methodologie: hoe we deze ranglijst hebben samengesteld

Wij hebben de bruikbare batterijcapaciteit genomen — niet de brutocapaciteit, die altijd hoger ligt en voor verwarring zorgt — en die gedeeld door het gemiddelde verbruik uit persproeven en gebruikersgegevens in gemengde Spaanse omstandigheden: stad, secundaire wegen en snelweg met de wettelijke snelheid. Ook hebben we gefilterd op een eindverkoopprijs onder 50.000 euro, na dealerkortingen en, waar van toepassing, de steun van het Plan Auto+ die van het eindbedrag is afgetrokken. Voor de exacte bedragen die momenteel gelden, raadpleegt u best altijd de officiële website van het plan, omdat de voorwaarden bij elke oproep veranderen. Wij hebben al een soortgelijke oefening gedaan in onze ranglijst van elektrische SUV’s met de beste verhouding tussen actieradius en prijs onder 45.000 euro, en hier verhogen we de prijsgrens om grotere batterijen mogelijk te maken.

Peugeot E 3008 2309pj 506 Fr 682c6336a7b5d

1. Peugeot E-3008 — vanaf 48.900 €

De E-3008 met de batterij van de grootste homologeerde capaciteit binnen deze prijsgrens is naar ons oordeel de verrassing van de groep. Zijn doordachte aerodynamica en een beperkt verbruik voor de grootte van de wagen laten hem in deze prijsklasse de werkelijke actieradius meer rekken dan bijna alle andere modellen.

§h48Skodah49§

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius Verbruik Milieulabel Brandstof
157 213 450 km 17,2 kWh/100 km Elektrisch

Enyaq 1

2. Skoda Enyaq 85 — vanaf 47.200 €

De Enyaq 85 combineert zijn grote batterij met een opmerkelijke efficiëntie. Hij is niet de snelste en ook niet de sportiefste — dat wil hij ook niet zijn —, maar hij is wel een van de wagens die een rit Madrid-Valencia het best aankan zonder de route te herberekenen. Als u een iets premiumere afwerking in een vergelijkbaar formaat zoekt, is het de moeite waard om onze vergelijking tussen de Volvo EX40 en de Audi Q4 e-tron te bekijken, al bereiken beide ongeveer of overschrijden ze de prijsgrens die wij hier hanteren.

§h89Skodah90§

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius Verbruik Milieulabel Brandstof
210 286 420 km 18,3 kWh/100 km Elektrisch

Tesla Model Y Standard 2026 00006

3. Tesla Model Y RWD — vanaf 45.900 €

De Model Y in de variant met achterwielaandrijving blijft een referentie voor pure efficiëntie. Hij heeft niet de grootste batterij van de groep, maar zijn thermisch beheer en aerodynamica compenseren dat ruimschoots. Hij is waarschijnlijk degene die elke kWh het best omzet in werkelijke kilometers.

§h128Skodah129§

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius Verbruik Milieulabel Brandstof
220 299 400 km 15,4 kWh/100 km Elektrisch

KIA EV6

4. Kia EV6 — vanaf 46.500 €

De EV6, in de instapversie met achterwielaandrijving, doet niet veel water bij de wijn. Hij beschikt nog steeds over de 800V-architectuur die echt snel laden mogelijk maakt, wat in werkelijke actieradius neerkomt op kortere stops, ook al is de batterij niet de grootste.

§h167Skodah168§

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius Verbruik Milieulabel Brandstof
125 170 395 km 16,1 kWh/100 km Elektrisch

Hyundai Ioniq 5

5. Hyundai Ioniq 5 — vanaf 44.950 €

Hij deelt het platform met de EV6 en een groot deel van de mechanische logica, maar met een iets comfortabeler karakter. In werkelijke actieradius blijft hij een trede onder zijn Koreaanse neef, al merk je het verschil in het dagelijkse gebruik nauwelijks.

§h206Skodah207§

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius Verbruik Milieulabel Brandstof
125 170 380 km 16,8 kWh/100 km Elektrisch

Renault Scenic E Tech Carga 22 Kw 08

6. Renault Scenic E-Tech — vanaf 42.900 €

Het is de voordeligste van de groep en, met de batterij van 60 kWh, die welke het kortst uitkomt qua werkelijke actieradius. Dat neemt niet weg dat het een bijzonder evenwichtige SUV is voor stedelijk gebruik en korte uitstapjes, met een interieur dat naar mijn smaak nog steeds tot de best afgewerkte van het segment behoort.

§h245Skodah246§

Vermogen (kW) Vermogen (pk) Werkelijke actieradius Verbruik Milieulabel Brandstof
125 170 340 km 16,9 kWh/100 km Elektrisch

Vergelijkingstabel: de volledige ranglijst

Model Prijs vanaf Werkelijke actieradius Verbruik Score
Peugeot E-3008 48.900 € 450 km 17,2 kWh/100 km 9,2
Skoda Enyaq 85 47.200 € 420 km 18,3 kWh/100 km 8,8
Tesla Model Y RWD 45.900 € 400 km 15,4 kWh/100 km 8,9
Kia EV6 46.500 € 395 km 16,1 kWh/100 km 8,5
Hyundai Ioniq 5 44.950 € 380 km 16,8 kWh/100 km 8,2
Renault Scenic E-Tech 42.900 € 340 km 16,9 kWh/100 km 7,8

De Peugeot E-3008 neemt de eerste plaats in op basis van brutoactieradius, maar de Tesla Model Y RWD is op papier de efficiëntste per kWh. En daar zit de valkuil van elke ranglijst als deze: actieradius en efficiëntie vallen niet altijd samen in dezelfde wagen. Het is nog afwachten of de volgende update met dichtere LFP-batterijen deze volgorde in 2027 zal veranderen, maar met wat er vandaag bij de Spaanse dealers staat, is dit de werkelijke stand van zaken.

Veelgestelde vragen

Welke elektrische SUV heeft de meeste werkelijke actieradius onder 50.000 euro in Spanje?
Met de huidige gegevens biedt de Peugeot E-3008 in zijn versie met grote batterij de hoogste werkelijke actieradius van de groep, rond de 450 km in gemengde omstandigheden, onder de drempel van 50.000 euro na kortingen.

Verschillen de WLTP-actieradius en de werkelijke actieradius sterk?
Ja, meestal is er een verschil van 10% tot 25%, afhankelijk van het model, het klimaat en het type rit. Hoge snelheid op de snelweg en koude zijn de factoren die het meest drukken.

Kan het Plan Auto+ worden toegepast op deze zes modellen?
In het algemeen wel, op voorwaarde dat ze voldoen aan de geldende prijs- en koperseisen. De bedragen en voorwaarden veranderen bij elke oproep, dus raadpleeg best de officiële website voordat u koopt.

Loont het de moeite om meer te betalen voor een grotere batterij als ik weinig lange ritten maak?
Niet altijd. Als het gebruik vooral stedelijk is, kan een SUV als de Renault Scenic E-Tech met een batterij van 60 kWh ruim voldoende zijn, en de aanvankelijke besparing is merkbaar. De grote batterij is alleen gerechtvaardigd als lange ritten gewoonlijk zijn, en niet de uitzondering.

Technische fiches van de auto's in dit artikel

CrossoverAudi Q420 versies · vanaf 49.350 €
CrossoverKIA EV65 versies · vanaf 48.995 €

Deja un comentario